خانه‌ام آتش گرفته است، آتشی جانسوز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
خانه‌ام آتش گرفته است، آتشی جانسوز

خانه‌ام آتش گرفته است، آتشی جانسوز

زهرا رضایی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شهریار با ابراز تأسف از آتش گرفتن کتابخانه تفکر به دست آشوبگران گفت: بیشتر مردم منطقه نصیرآباد از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار نیستند و تأمین هزینه های آموزشی و کلاس های فوق برنامه فرزندان، برایشان دشوار است و کتابخانه تفکر در این زمینه کمک حال خانواده ها بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، باغستان، یکی از هفت شهر شهرستان شهریار است که تا چند روز پیش صاحب دو کتابخانه بود. کتابخانه عمومی تفکر و کتابخانه عمومی علامه طباطبایی؛ داستان کتابخانه علامه طباطبایی را محلی‌ها کم و بیش می‌دانند اما شاید شنیدنش برای آنان که نمی‌دانند هم خالی از لطف نباشد. ساختمان کتابخانه علامه طباطبایی در منطقه سعید آباد، مدت‌ها پیش از سوی شهرداری باغستان به منظور راه اندازی کتابخانه در اختیار اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان قرار گرفت اما ساختمان، معارض شخصی داشت و مدت‌ها به حال خود رها شده بود. پس از گذشت چهار سال از تعطیلی کتابخانه، با پیگیری اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان، ‌ حدود دو ماه پیش دستور فک پلمپ کتابخانه علامه طباطبایی صادر شد و این کتابخانه پس از تأمین تجهیزات، تقریبا از اوایل آبان ماه ۹۸ در حال خدمت رسانی به مردم باغستان است. در واقع کتابخانه عمومی تفکر برای مدت‌ها تنها کتابخانه شهر باغستان بود، ‌ که دیگر نیست.

خانه‌ام آتش گرفته است، آتشی جانسوز - 2

زهرا رضایی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهریار، در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در خصوص کتابخانه عمومی تفکر باغستان، گفت: کتابخانه عمومی تفکر سال ۱۳۹۱ با زیربنای ۶۰۰ مترمربع، در منطقه نصیرآباد باغستان تأسیس شد. این کتابخانه مجهز به بخش‌های مخزن، کودک و سالن‌های مطالعه مجزا بود که در دو شیفت و توسط دو کتابدار اداره می‌شد.

خانه‌ام آتش گرفته است، آتشی جانسوز - 4

وی ادامه داد: نصیرآباد، همچون شهر باغستان، منطقه‌ای کم برخوردار محسوب می‌شود. منطقه‌ای که به لحاظ فرهنگی در سطحی پایین قرار دارد و با مشکلات اجتماعی فراوانی دست به گریبان است. کتابخانه تفکر، تنها پایگاه فرهنگی در این منطقه بود. این مرکزیت فرهنگی گاه کتابخانه را به مکانی برای میزبانی نشست‌های سایر ادارات، همچون خانه بهداشت، تبدیل می‌کرد و چاشنی کتاب را نیز به این نشست‌ها می‌افزود. با وجود همه کاستی‌ها و مشکلات اما بارها و بارها بسیاری از والدین رضایت خود از وجود کتابخانه و برنامه‌های آن را به گوش ما رساندند. راستش بیشتر مردم منطقه نصیرآباد از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار نیستند و تأمین هزینه‌های آموزشی و کلاس‌های فوق برنامه فرزندان، برایشان دشوار است و کتابخانه تفکر در این زمینه کمک حال خانواده‌ها بود.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

خانه‌ام آتش گرفته است، آتشی جانسوز - 7

رضایی با یادآوری شبی که کتابخانه در آتش سوخت، گفت: شنبه شب (۲۵ آبان ماه) مسئول کتابخانه تفکر، ‌ که ساکن تهران است، با من تماس گرفت. گویا دو نفر از اعضای کتابخانه به او خبر دادند که دودی از محوطه کتابخانه خارج می‌شود و انگار تجهیزات در حال انتقال است. بلافاصله جریان را با مسئول حراست استان در میان گذاشتم. صبح روز یکشنبه (۲۶ آبان ماه) در مسیر منزل (شهریار) به سمت نصیرآباد، اولین چیزی که در منطقه نصیرآباد توجهم را به خود جلب کرد، ‌ساختمان سوخته شهرداری بود. بعد از آن ساختمان‌های سوخته چند بانک، شورای شهر، شبکه بهداشت، پمپ بنزین و فروشگاه غارت شده جانبو را دیدم. به کتابخانه که رسیدم، شعله‌ها دیگر رمقی نداشتند. کتاب‌ها خاکستر شده بود و از تجهیزات کتابخانه هیچ خبری نبود. کتابخانه صد در صد تخریب شده بود و این بار، به جای امید و انگیزه، حسرت و اندوه همنشین کتابخوانان نصیرآباد شد. اعضایی که از شب قبل با دیدن دود و رفت و آمدهای مشکوک، نگران کتابخانه شده بودند، ‌ در میان جمعیت بر خاطرات روزهایی که در کتابخانه گذرانده بودند می‌گریستند. آن‌ها می‌گفتند: «ما روز و شب را در اینجا گذرانده‌ایم؛ حالا انگار خانه مان آتش گرفته است؛ خودمان پول جمع می‌کنیم و دوباره می‌سازیمش».

خانه‌ام آتش گرفته است، آتشی جانسوز - 9

رضایی از حواشی آن روز هم گفت؛ که در میان جمعیت عده‌ای می‌خواستند بدانند که حالا تکلیف عضویت رایگان در روز ۲۵ آبان چه می‌شود؛ فردی هم که سه هفته پیش عضو کتابخانه تفکر شده بود، می‌خواست بداند کارت عضویتش چه موقع به دستش می‌رسد. به هر حال کتابخانه تفکر، حالا دیگر نیست که دردهای اجتماعی این نقطه از دنیا را مرهمی باشد؛ که با ابزار کتاب، اندیشه را بارور و زمینه زندگی بهتر را فراهم کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر