«هزینه فایده» رهبر انقلاب برای جلوگیری از کدام خسارت بزرگ‌تر؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فردا نیوز
  4. سیاسی
«هزینه  فایده» رهبر انقلاب برای جلوگیری از کدام خسارت بزرگ‌تر؟

«هزینه فایده» رهبر انقلاب برای جلوگیری از کدام خسارت بزرگ‌تر؟

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز |
اگرچه ممکن بود لغو طرح مدیریت مصرف سوخت از سوی رهبر انقلاب، از برخی مضرّات احتمالی جلوگیری کند، امّا گویا ایشان با تن دادن به این زیان محتمل، از تحمیل زیانی بزرگ‌تر به ملّت جلوگیری کرده‌اند.

خبرگزاری فارس: شاید بی‌راه نباشد اگر شنبه پس از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و گرانی بنزین را، ملتهب‌ترین روز سال ۹۸ بنامیم. افزایش ۳ برابری قیمت بنزین، آن هم بدون هیچ مقدمه و اطلاع قبلی، بهانه کمی نبود تا جامعه را در شوک فرو برد.

در مواجهه با این رویداد، در سطح جامعه عده‌ای ترجیح دادند با حیرت و بهت، روزگار سپری کنند و در انتظار روز‌های آینده و توضیحات مسئولان بمانند. اما عده‌ای دیگر کف خیابان را برای ابراز احساسات خود برگزیدند. همین، بستر را برای باز کردن پای گروهی دیگر به کف خیابان باز کرد؛ گروهی که حضور خیابانی را نه برای اعتراض به اوضاع اقتصادی، بلکه بهانه‌ای برای آشوب و خرابکاری قرار دادند. این دسته، یا توسط دشمنان کمین‌کرده، سازمان‌دهی و اجیر شده بودند، یا ناخواسته و بدون جیره و مواجب، در زمین آنان بازی می‌کردند.

اما این، تمام ماجرا نبود. روی دیگر این سکه، خواص، سیاسیون و کارگزاران نظام بودند که واکنش بخش عمده‌ای از آن‌ها به این طرح، به پیچیدگی و غبارآلودگی فضا دامن زده بود. در حالی که در بخشی از حاکمیت، تصمیمی گرفته شده بود، بخش‌هایی دیگر از حاکمیت، علیه این تصمیم به‌پا خاستند. در مجلس مقدمات برخورد صریح و بی‌پرده با طرح اعلام شده دولت، پایه‌گذاری شد.

غیبت رسانه‌ای و سکوت رئیس‌جمهور به‌عنوان متولی نخست طرح جنجال‌آفرین را نیز باید به تصویرسازی از روز شنبه اضافه کرد.

همه این توصیفات به این معناست که طرح دولت، به‌محض سر برآوردن به گوشه رینگ هدایت شد.

در چنین اوضاع و احوالی، صبح روز یکشنبه، ورق برگشت. در حالی که پیش‌بینی نمی‌شد رهبر انقلاب در همان روز‌های نخست اجرای طرح دولت، به ماجرا ورود کنند، ایشان پای موضوع گرانی بنزین را به درس خارج فقه خود کشیدند و با گفتن جمله «من از مصوبه سران کشور حمایت می‌کنم» پیچ و مهره‌های طرحی را که در روز شنبه، از چپ و راست رو به شل شدن نهاده بود، سفت کردند. شاید این برخلاف تصوری بود که در افکار عمومی وجود داشت.

احتمالا تصور رایج این بود که رهبر انقلاب با اظهارنظر علیه طرحی که صدای همه را درآورده است، هم مانع گرانی سه برابری بنزین می‌شوند و هم به اغتشاشات خیابانی پایان می‌دهند. با این حال، رهبر انقلاب چنین نکردند و سؤال اینجاست که چرا؟

برای یافتن پاسخ سؤال، ابتدا باید لب کلام رهبر انقلاب را واکاوی کرد. رهبری، ضمن اعلام اینکه نسبت به طرح مورد مناقشه دارای نظر کارشناسی نیستند، بنا را بر اعتماد به تصمیم سران قوا می‌گذارند.

شاید این سؤال مطرح شود که آیا بهتر نبود رهبری در حالی که خود به نظر کارشناسی نرسیده‌اند و دولت نیز در شش سال گذشته عملکرد مطمئنی در اقتصاد از خود نشان نداده، جانب احتیاط پیشه می‌کردند و برای جلوگیری از ضرر‌های احتمالی طرح، دستور به لغو آن می‌دادند؟ آن هم در شرایطی که زمینه‌های پذیرش اجتماعی چنین دستوری از سوی ایشان، بسیار قوی بود و هیچ هزینه‌ای را هم به رهبری تحمیل نمی‌کرد.

اگر چه شاید نتوان مقدمات فرضیه فوق را رد کرد، اما باید دید که هزینه فایده‌ای که رهبر انقلاب در تصمیم خود برای حمایت از مصوبه سران قوا، انجام داده‌اند چه بوده است؟

در پاسخ باید گفت وقتی رهبر انقلاب به محتوای طرح مصوب هیچ ورودی نمی‌کنند و هیچ قضاوتی مبنی بر حسن و قبح آن انجام نمی‌دهند و با این حال می‌گویند از مصوبه سران قوا حمایت می‌کنم، در واقع با این تصمیم خود، به ساختار‌های قانونی و رسمی کشور تکیه کرده‌اند.

یعنی اگرچه ممکن بود لغو طرح مدیریت مصرف سوخت از سوی رهبر انقلاب، از برخی مضرات احتمالی جلوگیری می‌کرد، اما گویا رهبر انقلاب، با تن دادن به این ضرر محتمل، از تحمیل ضرری بزرگ‌تر به ملت جلوگیری کرده‌اند. خسارت بزرگی به‌نام بی‌اعتبار شدن ساختار‌های قانونی کشور و نهاد‌های برآمده از رأی مردم.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

مطابق این هزینه فایده، ضرر نادیده‌گرفتن ساختار‌های قانونی کشور آنقدر بالاست که رهبر انقلاب حاضر می‌شوند انتقاد‌های احتمالی ناشی از حمایت از مصوبه سران قوا را نیز به جان بخرند.

هر اندازه به حداقل رساندن ضرر‌های احتمالی یک طرح اقتصادی، امری محتمل است، جبران تبعات حاصل از بی‌اعتبار شدن نهاد‌ها و ساختار‌های قانونی کشور، سخت و حتی ناممکن است، چرا که نتیجه چنین وضعیتی، خدشه‌دار شدن امنیت کشور است.

از همین رو است که علیرضا زاکانی نماینده سه دوره مجلس در تحلیل موضع رهبر انقلاب می‌گوید: «دلیل حمایت رهبر معظم انقلاب از تصمیم سران قوا مشخص است، اصل اول این است که از یک به هم ریختگی در کشور و از خیانت به حفظ امنیت و استقلال کشور در تعارض با بدخواهی بیگانگان جلوگیری کنند».

علیرضا معاف، کارشناس مسائل سیاسی نیز به تبیین بیشتر منطق حمایت رهبر انقلاب از طرح مدیریت مصرف سوخت می‌پردازد و می‌گوید: «منطق حکمی و عقلی دیگر سخنان رهبر انقلاب در حمایت از تصمیم سران قوا درباره سهمیه بندی بنزین، اعتبار بخشی به ساختار رسمی کشور و قانون است، حضرت آقا در هر دوگانه‌ای که ساختار یا قانون کشور در یک طرف آن قرار بگیرند، طرف ساختار و قانون و نظم و انتظام را می‌گیرند (اوصیکم بتقوی الله و نظم امرکم)».

معاون بررسی و تحلیل بسیج اساتید کشور، مهمترین فائده تثبیت ساختار‌های قانونی نظام را، تقویت «قانون مداری» و جلوگیری از ایجاد هرج و مرج در کشور می‌داند و با استناد به آیه شریفه «و البلد الطیب یخرج نباته بإذن ربه‏» (اعراف: ۵۸)، بستر قانونی کشور را به زمین پاکی تشبیه می‌کند که همه محصولات کار حکومت بر آن استوار است.

اهمیت همین ساختار‌های قانونی و حفظ امنیت است که وقتی اغتشاشات در کشور‌های عراق و لبنان بالا می‌گیرد، رهبر انقلاب خطاب به دلسوزان این دو کشور می‌گویند: «دشمن می‌خواهد ساختار‌های قانونی را به هم بریزد. وقتی در یک کشوری ساختار‌های قانونی وجود نداشت، خلأ به وجود آمد، هیچ کاری نمی‌شود کرد، هیچ اقدام مثبتی نمی‌شود کرد».

به عقب‌تر که برگردیم، وقتی در سال ۸۸ به بهانه انتخابات، هشت ماه کشور در التهاب قرار می‌گیرد، رهبر انقلاب گناه نابخشودنی فتنه‌گران را عدم تمکین به قانون و رأی مردم اعلام می‌کنند.

نکته دیگر اینکه، این گمان که لغو طرح مدیریت مصرف سوخت از سوی رهبر انقلاب به آشوب‌ها خاتمه می‌داد نیز ناشی از عدم نگاه جامع به ابعاد حادثه و غفلت از نگاه بلندمدت به موضوع است، چرا که بی‌خاصیت شدن نهاد‌های قانونی کشور، خود مقدمه‌ای بر آشوب‌ها و ناامنی‌هایی است که شاید نتوان پایانی برای آن متصور بود.

مرور آنچه طی هفته‌های اخیر در عراق و لبنان رخ داد و مقایسه آن با اتفاقات این روز‌های کشور ما، نمایانگر مزیت بزرگ ایران نسبت به این کشور‌ها است.

در عراق و لبنان، کشمکش‌ها بین حاکمیت و گروه‌های مختلف تا مدت‌ها ادامه داشت و هر روز وارد فاز تازه‌ای می‌شد. با این وجود، در حالی که حوادث بنزینی اخیر، ظرفیت پدیدآمدن اوضاع عراق و لبنان را در ایران داشت، به فاصله کم‌تر از سه روز از کلیدخوردن طرح مدیریت مصرف سوخت، هم‌داستانی و اتفاق‌نظر کم‌نظیری در سطح کارگزاران، قوای مختلف، جریانات سیاسی، نخبگان، رسانه‌ها و مردم شکل گرفت و این کاملا برخلاف فضایی بود که در روز شنبه وجود داشت.

این همان موضوعی است که علی مطهری، عضو فراکسیون امید مجلس از آن به‌عنوان اقدام جوانمردانه رهبر انقلاب تعبیر می‌کند و می‌گوید: «ایشان از تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا حمایت کردند تا وحدت داخلی خدشه دار نشود و آرامش به جامعه برگردد … اظهارنظر مقام رهبری رفتار اخلاقی درستی بود، اقدامی شبیه اقدام امام خمینی (ره) در ارتباط با قطعنامه ۵۹۸ و حاکی از تدبیر و جوانمردی بود».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رژیم صهیونیستی آزمایش موشکی انجام داد+فیلم

الفالف10 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۱۰:۵۸ ۳۹۸۰۹۱۵۰۲۲به گزارش فارس، ارتش رژیم صهیونیستی امروز (جمعه) یک سامانه پیشرانه جدید برای شلیک موشک و راکت را در مرکز فلسطین اشغالی آزمایش کرد. وزارت جنگ رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای درباره این آزمایش موشکی گفت: «دستگاه نظامی دقایقی پیش یک سامانه موتور راکت را از پایگاهی در مرکز این سرزمین آزمایش کرد». به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» طبق این بیانیه، آزمایش مذکور از پیش‌برنامه ریزی شده بوده اما ماهیت راکت آزمایش شده یا سیستم پیشران افشا نشده است. تصاویری از رد موشک آزمایش شده در آسمانسیستم پدافند هوایی رژیم صهیونیستی مشتمل بر سه لایه است. البته رژیم صهیونیستی چند سامانه پاتریوت ساخت آمریکا نیز دارد که برای نابود کردن اهداف میان تا دور برد و موشک‌های بالستیک ساخته شده است.

تصاویر جدید از لحظه غارت فروشگاه‌ها توسط آشوبگران

مهرمهر1 روز قبل
این تصاویر مربوط به اعتراضات اخیر است که طی آن عده‌ای سواستفاده‌گر و فرصت‌طلب این اعتراضات را به کام خود کرده و این اعتراضات را به اغتشاش و آشوب کشانده‌ند.

همکاری با همسایگان از اولویت‌های ایران است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با بیان اینکه موضوع مورد بحث اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب یکی از اصلی‌ترین مسایل منطقه ماست، تصریح کرد: آب در گذشته محور اصلی تمدن شکل گرفته توسط بشریت در کل دنیا بوده و تمام تمدن‌هایی که در مناطق مختلف خاورمیانه شکل گرفته نیز با محوریت آب ایجاد شده است. معاون اول رییس جمهور افزود: متأسفانه امروز یکی از منازعات مهمی که در بین اقوام در مناطق مختلف و نیز در سطح ملی و منطقه‌ای شکل گرفته پیرامون مسأله آب است. آقای جهانگیری با تأکید بر این که یکی از مهمترین و دقیق‌ترین راهکار‌ها برای حل منازعات منطقه‌ای و بین المللی تعامل و گفتگو است، خاطرنشان کرد: مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری و دیگر مراکز از این دست می‌تواند بر اساس پیش بینی‌هایی که نسبت به این منازعات دارد راهکار‌های مناسبی پیدا کند. معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: کشور‌های ما عمدتا در مناطق خشک و نیمه خشک هستند و همگی با مسایلی نظیر خشکسالی و مخاطرات زیست محیطی روبرو هستیم. علاوه بر مشکلات دخالت‌هایی در این منطقه اتفاق افتاده که مسأله آب را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است. وی ادامه داد: جنگ‌هایی که در دهه اخیر در این منطقه رخ داده و گروه‌های تروریستی که درگیری‌هایی را در کشور‌های مختلف به وجود اورده، به زیرساخت‌ها و تأسیسات کشور‌های منطقه آسیب‌های زیادی وارد کرده‌اند و این تغییرات چه آن‌هایی که در اثر دخالت انسان مانند جنگ و یا اجرای طرح‌های غیرعلمی بوده و چه آن‌هایی که در اثر مسایل اقلیمی نظیر پدیده ریزگرد‌ها ایجاد شده، محیط زیست کشور‌های منطقه نظیر ایران، عراق و سوریه را تحت تأثیر قرار داده‌اند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: دولت ایران با آگاهی نسبت به این مسأله که آب یکی از اصلی‌ترین موضوعات کشور است و در آینده نیز از مهمترین مسایل ایران و منطقه خواهد بود، اقدامات مهمی را در بخش آب به انجام رسانده که در اثر همین اقدامات به توانمندی‌های خوبی از نظر فنی، مهندسی و علمی دست یافته است. جهانگیری ساخت سازه‌های مهم برای آب، احداث سد‌های بزرگ، ایجاد شبکه‌های آبرسانی و تأسیسات آب شرب و فاضلاب از جمله اقدامات اجرایی دولت در اکثر شهر‌ها و روستا‌های ایرانی برشمرد و گفت: دولت فعلی ایران که بیش از شش سال از عمر آن می‌گذرد، در نخستین مصوبه خود به مسایل زیست محیطی و آب توجه کرد و مصوبه‌ای را برای احیاء دریاچه ارومیه به تصویب رساند چرا که این دریاچه تأثیر تعیین کننده‌ای بر زندگی میلیون‌ها انسان در شمال غرب ایران دارد. معاون اول رییس جمهور افزود: با این که در ابتدای کار بسیاری از مردم نگران بودند که آیا دریاچه ارومیه قابل احیا است یا خیر، امروز با تلاش‌های متخصصین و مدیران ذیربط وضعیت دریاچه نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته و امید فراوانی در مسئولین برای احیاء کامل آن ایجاد شده است. اقای جهانگیری با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی به عنوان دیگر مصوبه دولت تصریح کرد: با تصویب این کارگروه موضوع کم آبی برای ایران به یک موضوع جدی تبدیل شد تا برنامه‌ای متناسب با کم آبی برای مدیریت منابع آب تدوین شود. معاون اول رییس جمهور مدیریت مصرف منابع آب را از اصلی‌ترین وظایف کارگروه سازگاری با کم آبی برشمرد و اظهار داشت: انتخاب بهترین روش‌ها و فناوری‌ها که بر اساس آن با مصرف کمتر آب بازدهی بیشتری در مصارف مختلف کشاورزی، صنعت و حتی شرب ایجاد شود از جمله موضوعات در دستور کار این کارگروه است. اقای جهانگیری ادامه داد: ترویج فرهنگ مصرف صحیح آب در میان مردم از دیگر وظایف کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و هدف این است که همه مردم قدر منابع آب را بهتر بدانند و استفاده صحیحی از آن داشته باشند. معاون اول رییس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در بخش آب شهری و روستایی گفت: در بخش آب شهری کار‌های مهمی انجام شده به گونه‌ای که صد در صد جمعیت شهری ایران و ۷۶ درصد جمعیت روستایی از شبکه آب مطمئن، بهداشتی و سالم برخوردار هستند. جهانگیری اظهار داشت: انتظار ما از سازمان‌های بین المللی و سازمان‌های فعال در حوزه آب این است که حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خود را از اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری افزایش دهند تا طرح‌های تصویب شده در این اجلاس به نحو مطلوب اجرا شود. وزیر نیرو هم در این مراسم با اشاره به این که ۱۶ کشور در سطوح مختلف در دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری در ایران حضور یافته‌اند گفت: علاوه بر این کشور‌ها تعدادی از نهاد‌های بین المللی، آژانس‌های سازمان ملل و سازمان‌های کمک دهنده و فعال در زمینه آب نیز در این اجلاس حضور دارند. اقای اردکانیان بهبود کیفیت آب در منطقه، استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای آب و فاضلاب و موضوع افزایش آگاهی‌های عمومی در ارتباط با سیل و خشکسالی را از جمله محور‌های این اجلاس برشمرد و گفت: تغییرات اقلیمی و بهبود توانایی‌های دست اندرکاران موضوع آب شهری از موضوعاتی بود که مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه این دیدار‌ها وزیر آب و انرژی تاجیکستان و نماینده مدیرکل یونسکو هم هر کدام در سخنانی با قدردانی از میزبانی ایران برای دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری، به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص اهمیت مدیریت منابع آب و اهمیت توسعه همکاری‌های عضو شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری پرداختند.

ابطال ۱۲۱ مصوبه دستگاه‌ها در نیمه نخست سال

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
رئیس دیوان عدالت اداری افزود: خوب است دستگاه‌ها در مرحله نخست و پس از آن مجلس، اشکال‌های قوانین را حل و فصل و برطرف کنند. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: همین شفاف نبودن قوانین، موجب افزایش پرونده‌های ورودی به دیوان و ایجاد سختی برای مردم شده است. وی گفت: برخی قوانین هم ممکن است شفاف باشد، اما ذاتا اشکال دارد که نمونه آن تبصره‌های ماده ۱۰۰ قانون شهرداری است. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: دولت باید هر چه سریعتر این موضوع را به مجلس ارسال کند تا در مجلس به تصویب برسد. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی گفت: معاونت نظارت و بازرسی دیوان هم عملکرد قضات و کارمندان را بررسی می‌کند.

تخلف بیش از یک و نیم میلیارد دلاری وزارت نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: این پرونده به عملکرد سال ۸۹ تا ۹۳ مربوط می‌شود که رسیدگی کردیم و در نهایت، چون از نظر دیوان تمکین نشد، دادستان به ناچار دادخواست صادر کرد. دادستان دیوان محاسبات افزود: البته اگر آنان را قانع و ملزم می‌کردیم که سهم صندوق توسعه ملی را بپردازند ضرورتی به تعقیب شان نبود، اما چون نپذیرفتند اعلام کردیم که تعقیب می‌شوند تا کار به رای منتهی شود. آقای شجاعی افزود: ما معتقدیم که سوخت رسانی به کشتی‌های داخلی هم از مصادیق صادرات است و سهم صندوق توسعه ملی باید در آن دیده شود. چرا شرکت هپکو یا آذران با مشکل مواجه شدند؟ این در حالی است که هدف اصلی خصوصی سازی، تغییر مالکیت مدیریت به شیوه‌های قانونی است. وی مهمترین پرونده‌های واگذاری در سازمان خصوصی سازی را شامل شرکت کشت و صنعت مغان، پالایشگاه کرمانشاه، خودروسازی تبریز و آلومینیوم المهدی برشمرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، نهمین نشست ماهانه جامعه روحانیت مبارز با احزاب و تشکل‌های ارزشی، انقلابی و ولایی صبح امروز (پنجشنبه ۱۴ آذر) در دفتر مرکزی جامعه روحانیت برگزار شد. در ابتدای این نشست آیت‌الله موحدی کرمانی، رئیس جامعه روحانیت مبارز با ذکر حدیثی از امام حسن عسکری علیه السلام در باب کوچک شمردن گناهان در تعالیم اسلامی گفت: هر جا که در زندگی اجتماعی و فردی گرفتار می‌شویم خود مستوجب این گرفتاری شدیم و در نظام هستی، مجازات خداوند را خود موجب می‌شویم. رئیس جامعه روحانیت مبارز با انتقاد از بی مسئولیتی و بی تدبیری برخی مسئولین در افزایش قیمت بنزین بدون مقدمه چینی لازم آن را نمونه‌ای از انتخاب افراد ناکارآمد و عامل گرفتاری دانست و افزود: وای بر این مسئولین! مشکلی را می‌توانند حل کنند یا خدمتی را انجام دهند اما وظیفه و ماموریت مهم را تشخیص نمی‌دهند. در پایان این نشست نمایندگان احزاب و تشکل‌های انقلابی و ارزشی به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در خصوص انتخابات پیش روی مجلس پرداختند.

نظرها

اخبار بیشتر