آتش زدن قرآن، تخریب اموال عمومی و ضرر زدن به مردم مصداق شکستن حرمت خدا و انسان است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
آتش زدن قرآن، تخریب اموال عمومی و ضرر زدن به مردم مصداق شکستن حرمت خدا و انسان است

آتش زدن قرآن، تخریب اموال عمومی و ضرر زدن به مردم مصداق شکستن حرمت خدا و انسان است

فارسخبرگزاری فارس |
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:آتش زدن قرآن، تخریب اموال عمومی و ضرر زدن به مردم مصداق شکستن حرمت خدا و انسان است و اعتراضات عمومی باید معطوف به حل مسئله و همراه با آرامش اجتماعی و رفتار مدنی باشد.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه سوم ستاد راهبری و هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی به ریاست جهانگیری در دفتر معاون اول رئیس جمهور تشکیل شد. سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه و در جمع خبرنگاران ضمن محکومیت اهانت صورت گرفته به قرآن کریم در مصلی شهر قدس اظهار داشت: آتش زدن قرآن، تخریب اموال عمومی و ضرر زدن به مردم مصداق شکستن حرمت خدا و انسان است و اعتراضات عمومی باید معطوف به حل مسئله و همراه با آرامش اجتماعی و رفتار مدنی باشد.

وی ضمن تأسف بار خواندن این اقدام تصریح کرد: این گونه اقدامات سیرت واقعی افرادی که به صورت غیرمتعارف به آزار مردم پرداختند را نشان می‌دهد و خشونت‌های اجتماعی که منجر به افزایش نا امنی اجتماعی می‌شود نتیجه‌ای جز خستگی اجتماعی ندارد.

بررسی عملکرد ده ساله شورای توسعه فرهنگ قرآنی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به بررسی عملکرد ده ساله شورای توسعه فرهنگ قرآنی اظهار داشت: در این گزارش برنامه‌ها و اقدامات صورت گرفته توسط این شورا مورد توجه قرار گرفت که از جمله دستاوردهای آن به شکل گیری ۴۰۰۰ موسسه مردم نهاد قرآنی در کشور و همچنین هدف گذاری برای دستیابی به ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم بود.

عاملی اضافه کرد: توجه به آموزش و پرورش، آموزش عالی و صدا و سیما برای فرهنگ سازی قرآنی در کشور نیز از محورهای مورد تاکید توسط اعضای جلسه در این زمینه بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه قرآن کریم باید محور تمام فعالیت‌های فرهنگی باشد گفت: در این خصوص باید علاوه بر توجه باید به متن قرآن و صورت آن، حفظ و قرائت و توجه ویژه‌ای به سیرت قرآن برای اصلاح رفتار اجتماعی شود که تأکید شد برای تحقق بیشتر آن برنامه ریزی عملیاتی انجام شود.

تصویب ماده واحده‌ای برای داشتن محورها، مفاهیم و راهبردهای استاندارد در زمینه قرآنی

عاملی همچنین از تصویب ماده واحده‌ای خبر داد که بر اساس آن دستگاه‌های فعال در زمینه قرآنی مکلف به داشتن محورها، مفاهیم و راهبردهای استاندارد خواهند شد.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی تصریح کرد: این بدان معناست که سازمان برنامه و بودجه در نظام بودجه ریزی عملیاتی، بودجه را به سرفصل‌های مشخص که با هماهنگی شورای توسعه فرهنگ قرآنی تعیین می‌شود اختصاص خواهد داد که در نتیجه آن شاهد هماهنگی بیشتر فعالیت‌های قرآنی در سطح کشور خواهیم بود.

بحث پیرامون تقسیم کار ملی در تدوین اسناد مصرح در سند مهندسی فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تقسیم کار ملی در تدوین اسناد مصرح در سند مهندسی فرهنگی دستور بعدی جلسه بود، اظهار داشت: نزدیک به ۱۸ سند ملی در این راستا باید به تصویب برسد که تصویب آن به آرایش فرهنگی کشور کمک خواهد کرد که از جمله آن می‌توان به سند معماری و شهرسازی، سند موسیقی، سند سینما، سند ارتباطات و رسانه اشاره کرد.

عاملی با بیان اینکه لایحه‌ای شدن مصوبات نقش کلیدی در اجرایی شدن مصوبات خواهد داشت، گفت: تدوین این اسناد توسط دستگاه‌های ذی نفع و طراحی آن به صورت لایحه جهت طرح در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه مورد توجه قرار گرفت.

استاندارد و چارچوب مشخص برای تدوین اسناد ارائه خواهد شد

وی افزود: همچنین مقرر شد استاندارد و چارچوب مشخصی برای تدوین اسناد از جانب دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و به جلسه ارائه شود تا دستگاه‌ها نیز اسناد پیشنهادی خود را طبق این چارچوب تدوین کنند.

وی تصریح کرد: تعریف مفاهیم کاربردی، برخورداری از زمان بندی، رویکرد برنامه‌ای داشتن و معطوف بودن به برنامه‌های پنج ساله کشور از جمله مواردی است که در این چارچوب باید مورد توجه باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مقرر شد پس از تدوین این استاندارد و مطالعه مجدد درخصوص دستگاه‌های مسئول و همکار تدوین اسناد در جلسات آتی ستاد مهندسی فرهنگی تصویب اسناد فرهنگی کشور در دستور کار قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.
ایسناایسنا1 روز قبل
با حمایت ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بوت‌کمپ بلاکچین روز شنبه ۲۳ آذرماه با هدف آموزش و تیم‌سازی برای استارت‌آپ‌های بلاکچینی برگزار خواهد شد. به گزارش ایسنا، کمپ بلاک چین نخستین دوره آموزش و تیم‌سازی برای استارت‌آپ‌های بلاکچینی کشور است. کمپ، یک طرح طولانی مدت و مدون است که در آن شرکت‌کنندگان با کمک نخبگان و فعالان فعلی حوزه بلاک چین با همراهی پشتیبانان به حل مسائلی می‌پردازند که یافتن پاسخی برای آن‌ها بدون وجود فناوری بلاک چین ممکن نبود. در این رویداد فناورانه یک دوره ۶ روزه فشرده آموزشی، یک دوره ۲ ماهه پیش‌شتابدهی و یک دوره ۶ ماهه شتابدهی در نظر گرفته شده است. در تمامی این مراحل مشاورین و منتورهای مختلف در حوزه‌های بلاک چین، برنامه‌نویسی بلاک چین، طراحی و مدیریت کسب‌وکار و مدیریت ریسک‌های حقوقی در کنار شرکت کنندگان خواهند بود.

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران مراکز علمی در سراسر کشور در هفته پژوهش برگزار می‌شود. محسن شریفی در خصوص جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران گفت: ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری در کشور و ارتقای منزلت و جایگاه پژوهش و فناور، معرفی توانمندی‌های پژوهشی، فناوری و نوآوری کشور، تشویق، تقویت و ایجاد انگیزه در اعضای هیأت علمی و پژوهشگران و فناوران کشور و فراهم‌سازی زمینه گسترش پژوهش‌های هدفمند و مؤثر در سطح جامعه از اهداف این جشنواره به شمار می‌رود. وی با اشاره به فرایند انتخاب پژوهشگران و فناوران افزود: مرحله اول انتخاب پژوهشگران توسط دانشگاهها و مراکز آموزشی و پژوهشی و دستگاههای اجرایی بود و ما معرفی شدگان را در دبیرخانه جشنواره و کمیته داوران مورد بررسی قرار دادیم. شریفی تاکید کرد: در این مرحله بیش از ۴۵ نفر داور در قالب گروه‌های تخصصی، پرونده‌های پژوهشگران و فناوران مورد بررسی قرار می‌گیرند. گفتنی است این جشنواره در تاریخ ۲۶ آذرماه در سالن شماره ۱ نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می‌شود.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.

نظرها

اخبار بیشتر