دولت توضیح نداد چرا کارت سوخت را حذف کرد/بخشی از درآمد به حمل‌ونقل عمومی اختصاص یابد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
دولت توضیح نداد چرا کارت سوخت را حذف کرد/بخشی از درآمد به حمل‌ونقل عمومی اختصاص یابد

دولت توضیح نداد چرا کارت سوخت را حذف کرد/بخشی از درآمد به حمل‌ونقل عمومی اختصاص یابد

فارسخبرگزاری فارس |
یک کارشناس اقتصاد انرژی با تاکید بر ضرورت احیای کارت سوخت برای جلوگیری از قاچاق بنزین و با انتقاد از قیمت 3 هزار تومانی بنزین آزاد گفت: ما می‌توانستیم کارت سوخت را با نرخ 1000 و 1500 تومان احیا کنیم و قدم به قدم جلو برویم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، خردادماه ۹۴ دولت روحانی تصمیم گرفت اجرای سیاست موفق سهمیه بندی بنزین را متوقف کند و این فرآورده نفتی را تک نرخی کرد. این اقدام دولت که با انتقادات فراوان کارشناسان مواجه گردید، موجب شد تا استفاده از کارت سوخت شخصی هم به شدت کاهش یابد زیرا مردم برای سوختگیری نیازی به استفاده از این کارت‌ها نداشتند.

با این وجود، از اوایل سال گذشته با توجه به تشدید قاچاق بنزین بخاطر افزایش چشمگیر قاچاق ارز و همچنین تداوم روند فزاینده مصرف این فرآورده نفتی، ضرورت احیای کارت سوخت و سهمیه بندی مجدد بنزین مورد توجه مسئولان و کارشناسان و رسانه‌ها قرار گرفت. در همین راستا، مدل های زیادی از سوی کارشناسان و مراکز پژوهشی مانند مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، اندیشکده حکمرانی شریف و شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی برای اصلاح قیمت بنزین و سهمیه بندی مجدد آن ارائه شد که اختصاص سهمیه بنزین به افراد، از جمله مهمترین مدل‌های پیشنهادی بود. با این وجود، دولت توجه خاصی به این پیشنهادات نکرد و نهایتا ترجیح داد سهمیه بندی بنزین را مجددا با روش دولت‌های نهم و دهم اجرایی کند یعنی سهمیه بنزین را به خودروها اختصاص دهد. در همین راستا، از روز ۲۴ آبان ماه قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و قیمت هر لیتر بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان شد. به عبارت دیگر، قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۵۰ درصد و قیمت هر لیتر بنزین آزاد ۲۰۰ درصد افزایش یافت. همچنین دولت اعلام کرد کل درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین را به صورت نقدی و در قالب کمک معیشتی به ۱۸ میلیون خانوار (حدود ۶۰ میلیون نفر) پرداخت خواهد کرد. مطابق برنامه دولت، حمایت معیشتی به ازای خانوارهای تک نفره ۵۵ هزار تومان، خانوار ۲ نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانوار ۳ نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانوار ۴نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوارهای ۵نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان خواهد بود.

این اقدام دولت روحانی مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان قرار گرفت و اعتراضات مردم در نقاط مختلف کشور هم به دنبال داشت، اعتراضاتی که با فرصت طلبی ضد انقلاب به حاشیه رفت و به آشوبگری تبدیل شد. سهمیه بندی مجدد بنزین بدون زمینه سازی لازم برای افکار عمومی و افزایش چشمگیر قیمت بنزین آزاد از جمله مهمترین محورهای انتقادات کارشناسان به این اقدام دولت بود. در همین راستا، مصاحبه‌ای با جواد نوفرستی مدرس دانشگاه و کارشناس اقتصاد انرژی داشتیم و ضرورت اجرای مجدد سهمیه بندی بنزین و نقاط قوت و ضعف مدل اجرای این سیاست توسط دولت را مورد بررسی قرار دادیم که متن کامل این مصاحبه در ادامه آمده است:

فارس: سهمیه­‌بندی مجدد بنزین و افزایش قیمت آن چه ضرورتی داشت؟

نوفرستی: درباره موضوع کارت سوخت در اردیبهشت سال جاری در مصاحبه‌­ای عنوان کردم که با احیای کارت سوخت می­توانیم صادر‌کننده بنزین باشیم و در بهار ۱۳۹۴ هم منتقد جدی حذف کارت سوخت بودم. همان زمان اعلام کردم این کار به افزایش مصرف و رشد قاچاق منجر می‌شود که این اتفاق هم رخ داد. سال گذشته من از اولین افرادی بودم با آماری که وزارت نفت ارائه کرده بود محاسبه کردم ما حداقل روزی ۱۰ میلیون لیتر قاچاق بنزین داریم که باید جلوی آن گرفته شود.

*دولت توضیح نداد چرا کارت سوخت را حذف کرد

دولت دو سال قبل تصمیم داشت برای بودجه سال ۹۷، قیمت بنزین را ۱۵۰۰ تومان کند ولی ما به طور جدی مخالفت کردیم که چرا بعد از دو سال که قیمت تغییر نکرده یکباره ۵۰ درصد افزایش قیمت سیاست درستی نیست. تازه آن زمان اتفاقات ارزی هم رخ نداده بود. لذا مجلس در زمان تصویب بودجه ۹۷ با دو نرخی کردن قیمت بنزین به ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ تومان مخالفت کرد.

دولت دلیلی برای حذف کارت سوخت ارائه نداد. پیشنهاد ما احیای کارت سوخت بود ولی چون مسئولین دولتی باوری به این کار نداشتند توجهی نکردند. این موضوعی است که بعدها باید پاسخ دهند چرا کارت سوخت را حذف کردند. اگر امروز به نتیجه رسیدند که کارت سوخت خوب است پس چرا حذفش کرده بودند. دولت لایحه‌­ای به مجلس تقدیم کرد که بر طبق آن تصمیم گرفته بود کارت سوخت را کامل جمع کند. البته خوشبختانه موفق شدیم مانع این کار شویم و مجلس در مهر سال ۱۳۹۵ دولت را موظف به احیای کارت سوخت کرد. حالا این سوال از مجلس مطرح است که چرا این الزام را پیگیری نکرد؟

دولت توضیح نداد چرا کارت سوخت را حذف کرد/بخشی از درآمد به حمل‌ونقل عمومی اختصاص یابد - 9

*جامعه تحمل افزایش قیمت بنزین را ندارد

با این حال دولت تا پایان سال ۱۳۹۶ قویا پیگیر احیای کارت سوخت و دو نرخی کردن قیمت بنزین بود. یعنی برگشت به همان تجربه موفق سالهای ۸۶ تا ۹۴. اما به دلیل بحران اقتصادی، کاهش قدرت خرید، تورم و دیگر اتفاقاتی که سال قبل رخ داد من تاکید داشتم حتی ۱۰۰ تومان اضافه کردن به قیمت بنزین اشتباه است. زیرا جامعه تحمل افزایش هزینه و فشار جدیدی ندارد. اتفاقا الآن هم همینطور است و جامعه این تحمل را ندارد.

فارس: از دیدگاه شما، بهترین راهکار برای جلوگیری از قاچاق سوخت در شرایط فعلی چه بود؟

نوفرستی: من از ابتدا تاکید داشتم فقط کارت سوخت را الزامی کنید، بدون سهمیه­‌بندی و بدون تغییر نرخ. اما بعضی از مسئولین اساسا این را نمی­فهمیدند. تا اینکه آبان سال ۹۷ اعلام شد برای مقابله با قاچاق، کارت سوخت را الزامی می­کنیم. در آذر هم بحث ادغام کارت سوخت و کارت بانکی مطرح شد و قرار بود از اول دی اجرایی شود. بهترین راهکار، احیای کارت سوخت شخصی و حذف کارت سوخت جایگاه بود.

الان برای انجام کارهای بانکی باید کارت ملی جدید ارائه کنند. حالا مردم مجبور هستند کارت ملی جدید بگیرند. برای حذف کارت سوخت جایگاه و احیای کارت سوخت شخصی هم باید مهلت زمانی تعیین می­کردیم. ولی دولت به جای این کار، اعلام کرد با کارت سوخت جایگاه فقط می­توان ۶۰ لیتر بنزین زد. بعد این رقم به ۲۰ لیتر کاهش یافت چون نمی­خواست کارت سوخت اجرا شود.

هنوز هم از ۹۳ میلیون لیتر بنزینی که روزانه فروخته می­شود، ۱۰ میلیون لیتر قاچاق می­شود. تجربه سال ۸۶ نشان داد با الزامی شدن کارت سوخت، مصرف ۱۰ میلیون لیتر کاهش پیدا می­کند. در حال حاضر هم تصمیم کنونی برگشت‌ناپذیر است مگر اینکه مجلس طرح سه فوریتی برای این کار داشته باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

*قیمت ۳ هزار تومانی بنزین آزاد اشتباه استراتژیک است

به نظرم با برخی اصلاحات جزئی می‌توان این مصوبه را کمی تعدیل کرد. مثلا بگوییم سهمیه‌­بندی و دو نرخی باشد اما قیمت­ها به این صورت نباشد. مبلغ ۳۰۰۰ تومان اشتباه محض استراتژیک است. ما می­توانستیم کارت سوخت را با نرخ ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ تومان احیا کنیم و قدم به قدم جلو برویم. این برای جامعه هم بهتر بود. البته ممکن است طرفداران این طرح به خصوص دولت بگویند با این کار دیگر نمی­توانیم به ۱۸ میلیون خانوار ماهانه ۲۵۰۰ میلیارد تومان یارانه بدهیم که برای این موضوع نیز راهکاری وجود دارد.

فارس: درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین چقدر است؟

نوفرستی: تجربه سال ۸۶ نشان داد با کارت سوخت حداقل ۱۰ میلیون لیتر میزان فروش کم می­شود. این یعنی از بین رفتن قاچاق. مدیرعامل شرکت پخش هم روز گذشته گفت پیش­‌بینی ما کاهش مصرف ۸ تا ۱۰ درصدی است. با اجرای کارت سوخت شخصی تردیدی نیست ماه آینده میزان مصرف به ۸۰ میلیون لیتر خواهد رسید.

دولت مردم را فریب می­دهد که می‌گوید هر آنچه از افزایش قیمت فروش بنزین داخلی به دست آمد را به مردم خواهد داد. چون با سهمیه‌بندی بنزین ۱۰ میلیون لیتر صرفه‌جویی خواهد شد که قرار است صادر شود. از دو هفته قبل این کار در رینگ صادراتی بورس شروع شده است. کار تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس ما را تبدیل به صادرکننده کرد.

*حتی در صورت کاهش قیمت‌ بنزین، دولت می‎تواند مبالغ حمایتی را به مردم پرداخت کند

طبق محاسبه من افزایش درآمد دولت از محل صادرات بنزین ۳۰ درصد بیشتر از افزایش درآمد دولت از فروش با نرخ­‌های جدید داخل کشور است. کل این مبلغ حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان است که نزدیک ۳۰ هزار میلیارد آن را قرار است بازتوزیع کنند. اما ۳۰ هزار میلیارد تومان صادراتی را علنی نمی‌­کنند. در صورتی که قیمت‌ها تعدیل شود دولت می‎تواند با بنزین صادراتی نیز مبالغ حمایتی را به مردم پرداخت کند. پس راهکار برای تعدیل مصوبه وجود دارد.

دولت توضیح نداد چرا کارت سوخت را حذف کرد/بخشی از درآمد به حمل‌ونقل عمومی اختصاص یابد - 24

فارس: برای توزیع بهتر درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین چه پیشنهادی دارید؟

نوفرستی: پیشنهاد این است سامانه شفاف آنلاین درآمد و مصارف ایجاد کنیم تا همه مردم ببیند چه اتفاقی می­افتد و آن درآمد صادراتی صرف کسری بودجه نشود. به طور شفاف بیان شود که صرف توسعه حمل و نقل عمومی و طرح­‌های بهینه سازی می­شود. دولت‌­های یک دهه اخیر به شهرداری­ها بدهکار هستند. سهم‌­شان را در تأمین اتوبوس و واگن مترو پرداخت نکرده­اند.

*افزایش درآمد دولت، صرف افزایش خدمات حمل‌ونقل عمومی شود

هفته پیش هاشمی، رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد ۶ سال است که دولت یک ریال برای تامین اتوبوس نپرداخته در حالی که موظف به این کار بوده است. در دوره قالیباف هم این اتفاق افتاد. طبیعتا از حالا به بعد با قیمت­‌های جدید تقاضای مردم برای حمل و نقل عمومی افزایش پیدا می­‌کند. پس باید آن درآمد صرف این حوزه شود تا مردم نتیجه­‌اش را ببینند.

با مردم صادق و شفاف باشیم. حتی اگر تصمیم نظام است که به ۷ دهک کمک مالی کند من پاسخ می­دهم نگران تامین مالی آن نباشند. با اجرای طرح کارت سوخت شخصی و قیمت ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ تومانی، از محل صادرات حداقل ۱۰ میلیون لیتر که می­تواند تا ۲۰ میلیون لیتر هم برسد، این رقم برای کمک مالی به ۱۸ میلیون خانوار تامین خواهد شد. اما اگر تصمیم قطعی بر اجرای طرح کنونی دارند، باید بگویم قیمت ۳۰۰۰ تومان برای بنزین آزاد اشتباه بزرگ، استراتژیک و زیان‌باری است چون جامعه رقم ۱۵۰۰ تومان را نمی­بیند و رقم ۳۰۰۰ تومان را می­بیند.

فارس: پیشنهاد شما برای اصلاح جزئیات طرح سهمیه بندی بنزین که توسط دولت اجرایی شد، چیست؟

نوفرستی: اگر دولت این اشتباه را سال ۹۴ انجام نداده بود هر سال فقط ۲۰ درصد به قیمت اضافه می­شد الان بنزین ۲۰۰۰ تومان بود که قابل تحمل است. یکی از دلایل زنگنه و دولت برای حذف کارت سوخت که در مناظرات انتخاباتی هم برجسته شد، فساد فروش سهمیه بود. ولی باید گفت رقم آن زیاد نبود. در آن زمان اختلاف قیمت هر لیتر ۳۰۰ تومان بود. چون قیمت بنزین سهمیه­ای ۷۰۰ و آزاد ۱۰۰۰ بود. دلال بنزین باید لیتری ۷۰۰ میخرید و کمتر از ۱۰۰۰ می­فروخت که بتواند مشتری پیدا کند. الان اختلاف بنزین آزاد و سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان است. پس دولت به فساد بیشتری دامن می‌زند.

*قیمت بنزین آزاد به ۲۰۰۰ تومان کاهش یابد

پیشنهاد من این است اگر دولت هیچ تغییری در طرح ایجاد نمی­کند حداقل قیمت نرخ آزاد را از ۳۰۰۰ تومان به ۲۰۰۰ تومان برساند. اگر این کار را نکند گل به خودی زده­‌ایم. رانت و فساد و نارضایتی ایجاد کرده­ایم. با این کار به طور مسالمت آمیز به اعتراضات پاسخ داده و اعتماد عمومی هم ایجاد می­کنیم.

فارس: نقاط مثبت افزایش قیمت بنزین با مدل دولت چیست؟

نوفرستی: البته سیاست سهمیه­بندی و این طرح نقاط مثبتی هم دارد. پیامدهایی هم دارد مثل گرایش مالکین خودروهای دوگانه سوز به استفاده از سی ان جی که سوخت پاک‌تری نسبت به بنزین است. بنابراین اگر پیش‌­بینی می­کنیم در آذرماه ۸۰ میلیون لیتر مصرف می­شود، در دی ماه یک میلیون لیتر کمتر خواهد شد و ماه‌های بعد هم همینطور. زیرا ما چهار و نیم میلیون خودروی دوگانه سوز داریم و جایگاه­هایی داریم که به قول انجمن سی ان جی و پالایش و پخش، ۵۰ درصد ظرفیت آن خالی است. با همین جایگاهها پتانسیل این را داریم که تا آخر سال ۲۰ میلیون متر مکعب به سرعت به ۲۵ میلیون برسد.

رقم صادرات بنزین سال بعد ۳۰ میلیون لیتر مکعب می­شود. بنابراین سال آینده حداقل ۵ تا ۱۰ میلیون لیتر دیگر از فروش بنزین کم خواهد شد. آلودگی هوا هم کم می­شود. اگر امروز میگوییم ۲۰ میلیون لیتر اضافه داریم، آن موقع ۲۵ میلیون تا ۳۰ میلیون لیتر اضافه خواهیم داشت. لذا دولت نگران منابعش هم نباشد. حتما منابعی برای تأمین کسری بودجه‌­اش خواهد داشت؛ البته اگر تصمیمات درستی بگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دنیای خودرودنیای خودرو1 روز قبل
برای خودرو پراید ۱۳۱ که به‌قیمت ۳۷٫۵ میلیون‌تومان عرضه می‌شود، چهارمیلیون‌تومان نیز تسهیلات با بازپرداخت یک‌ساله درنظر گرفته شده است. یک تیر و دو نشان سایپاسایپا روز دوشنبه هفته‌ جاری نیز مرحله نخست فروش پراید را برگزار کرد که با استقبال مشتریان و مصرف‌کنندگان واقعی روبه‌رو شد. درهمین راستا، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز به‌مردم اطمینان داده است تولید فعلی پراید تا اتمام تعهدات درتاریخ‌های اعلام‌شده و تحویل خودروهای ثبت‌نامی انجام خواهد شد. موعدهای اعلام‌شده برای توقف تولیدهمان‌گونه که وزیر صنعت و مدیرعامل سایپا اعلام کرده‌اند، تولید پراید درمدل‌های ۱۳۲ تا پایان دی‌ماه ۹۸، ۱۱۱ تا پایان اردیبهشت ۹۹ و ۱۳۱ تا پایان تیرماه ۹۹ به‌اتمام خواهد رسید. مدیرعامل سایپا با بیان اینکه محصول پراید به‌طور متوسط با قیمت حدود هفت‌هزار دلار دربازارهای صادراتی عرضه می‌شود، اعلام کرده است: «بنابر برنامه‌ریزی‌ها، تجهیزات و خطوط فعلی تولید محصولات سواری پراید، پس از توقف تولید درایران به‌کشورهای مقصد صادراتی منتقل خواهد شد.»

فیلم | مردان مسلح با m۱۶ در درگیری‌های ماهشهر چه کسانی بودند؟

همشهریهمشهری1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
محمد رضایی، سرپرست بیمه ایران در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با اشاره به اینکه ضریب نفوذ بیمه در ایران متاسفانه نسبت به ضریب نفوذ میانگین صنعت بیمه در جهان خیلی پایین‌تر است افزود: ضریب نفوذ در بیمه ایران ۲ و ۳ دهم درصد است در صورتی که همین ضریب در جهان بین ۶ تا ۷ درصد است. سرپرست بیمه ایران گفت: در ۴۰ سال گذشته میزان رشد صنعت بیمه در جهان تقریبا از رشد اقتصاد بیشتر شده در صورتی که در همین مدت رشد این صنعت در کشور ما ۲ و ۷ دهم برابر شده است این نشان می‌دهد که باید حتما در این زمینه فرهنگ سازی شود. وی افزود: با توجه به برنامه ششم توسعه باید ضریب نفوذ بیمه به ۷ درصد برسد در نتیجه باید شرکت‌های بیمه در بخش بیمه‌های زندگی فعالیت‌های گسترده‌تری داشته باشند. رضایی گفت: در کشور ما موضوع ریسک ضریب خسارتش بیشتر است ما در این بخش هم در سال‌های قبل و قبل از تحریم با بیمه‌های اتکایی قرارداد خاص داشتیم و بخشی از تعهدات را واگذار می‌کردیم البته در آن مقطع میزان نگهداری با توجه به ضریب نفود بیمه در ایران کم بود و تقریبا شرکت بیمه ایران نمی‌توانست خدمات و ریسک‌هایی را که تحت پوشش قرار داده می‌شود جبران کند. وی افزود: از موقعی که بیمه تحریم شده و بحث اتکایی را نداریم خود شرکت‌ها از جمله بیمه ایران و مرکزی با توجه به سرمایه‌ای که دارند این مجموعه ریسک‌های شرکتی را تحت پوشش قرار داده‌اند و در بخش ریسک برای صنعت در ایران سودده بوده است. رضایی آموزش و فرهنگ سازی را در توسعه بیمه همگانی موثر دانست و گفت: در حادثه زلزله اخیر آذربایجان شرقی متاسفانه میزان مواردی که تحت پوشش بیمه بودند ۳۵۰ فقره در بیمه ایران بود. وی افزود: حتی بیمه گر‌ها باید اطلاع رسانی دقیقی داشته باشند به ویژه آن که بیمه از خدماتی است که قابل لمس نیست. رضایی بر ضرورت اعتماد سازی برای بیمه گذاران تاکید کرد و گفت: باید بیمه گذاران با رغبت به سمت شرکت‌های بیمه بیایند. وی با بیان اینکه فعالیت شرکت‌های بیمه حالت سنتی پیدا کرده است افزود: خیلی از بیمه نامه‌ها نیاز‌های واقعی جامعه را در نظر نمی‌گیرد در نتیجه باید بیمه نامه‌هایی را طراحی کنند که بر اساس نیاز بیمه گذاران باشد. رضایی گفت: به عنوان مثال یکی از مشکلات واحد‌های صنعتی کمبود نقدینگی است در صورتی که شرکت‌های بیمه ایرانی می‌توانند با طراحی بیمه مسئولیت قراردادی این نقص را جبران کنند. وی افزود: کارخانه‌ای داریم که صد درصد مواد اولیه‌اش از داخل تامین می‌شود و صد درصد تولیداتش صادراتی است، اما به دلیل نقدینگی کارخانه‌اش تعطیل است. سرپرست بیمه ایران گفت: صادر کننده ما این اعتماد را ندارد که کالایی را که می‌فروشد خریدار دوباره بتواند پول آن را برگرداند در صورتی که بیمه می‌تواند با بیمه نامه اعتبار صادرات کمک کند. وی افزود: گسترش صنعت بیمه با رشد اقتصاد رابطه مستقیم دارد بنابراین وقتی اقتصاد دچار مشکل می‌شود حتما تاثیری در بیمه دارد، ولی اکنون در کشوری مثل امریکا رقم سرمایه گذاری در این بخش تقریبا ۷۶ درصد و در انگلیس تقریبا ۴۸ درصد است در صورتی که میزان سرمایه گذاری در صنعت بیمه ایران ۲ دهم درصد است. رضایی افزود: یکی از کار‌هایی که باید در صنعت بیمه انجام شود ارائه بیمه نامه‌هایی است که بتواند دهک‌های پایین را تحت پوشش قرار دهد و با قیمت ارزان و و کیفیت بالا ارائه شود. وی تصریح کرد: اگر بخواهیم به ضریب نفوذ ۷ درصد در بیمه برسیم صنعت باید به سمت فروش بیمه‌های زندگی برود. رضایی گفت: میزان ضریب بیمه‌های زندگی در کشور ما ۱۴ و نیم درصد است در صورتی که این رقم در دنیا بالای ۶۰ درصد است و این نشان دهنده ضعف صنعت بیمه در بحث ترویج بیمه‌های زندگی است. وی با بیان اینکه بیمه‌هایی که اکنون بیمه گران طراحی می‌کنند نمی‌توانند نیاز‌های واقعی بیمه گذاران را تامین کنند افزود: دلیل اصلی آن وجود تورم بالا در کشور است و همین تورم در ترکیه هم وجود دارد، اما ترکیه صندوقی برای حمایت از بیمه گران و بیمه گذاران تعبیه کرده است. رضایی گفت: بنابراین بیمه گذارانی که تحت پوشش بیمه زندگی قرار می‌گیرند و در این بخش سرمایه گذاری می‌کنند صنعت بیمه باید صندوقی تعیین کند تا صندوق در بخش‌های بورس، اوراق، املاک و طلا سرمایه گذاری کند تا بتواند تورم را خنثی کند.
نامه‌نیورنامه‌نیور12 ساعت قبل
به نظر می‌رسد ترامپ موقتا با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. نشریه معتبر USA today در تحلیلی به قلم خبرنگار کره‌ای خود، در این رابطه مطلبی نوشته که خواندن آن خالی از لطف نیست: علنی شدن شکست ترامپ در قبال ایرانبه نظر می‌رسد ترامپ موقتا با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. سیاست رسمی وزارت امور خارجه آمریکا در قبال ایران -همان‌طور که بارها از سوی وزیر امور خارجه مایک پومپئو بیان شده- این است که آمریکا بعنوان مخالف دولت ایران شناخته می‌شود نه مردم آن. این شواهد نشان می‌دهد که مجازات‌های دولت آمریکا علیه ایرانیان، اتفاقا به ضعیف‌ترین اقشار این کشور و انسان‌های معمولی آسیب می‌رساند. این بیشتر به‌دلیل «تحریم‌های ثانویه» ‌ای است که ترامپ در یک جنگ اقتصادی علیه ایران به راه انداخته است.

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۱۳ آذر ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلف و سوژه‌های متنوعی چون بازداشت مدیرعامل معتاد، حمایت رهبر انقلاب از جوانان مومن، سخنرانی رئیس جمهور و … پرداخته است. انتهای پیام/
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
به گزارش مشرق، نهمین نشست ماهانه جامعه روحانیت مبارز با احزاب و تشکل‌های ارزشی، انقلابی و ولایی صبح امروز (پنجشنبه ۱۴ آذر) در دفتر مرکزی جامعه روحانیت برگزار شد. در ابتدای این نشست آیت‌الله موحدی کرمانی، رئیس جامعه روحانیت مبارز با ذکر حدیثی از امام حسن عسکری علیه السلام در باب کوچک شمردن گناهان در تعالیم اسلامی گفت: هر جا که در زندگی اجتماعی و فردی گرفتار می‌شویم خود مستوجب این گرفتاری شدیم و در نظام هستی، مجازات خداوند را خود موجب می‌شویم. رئیس جامعه روحانیت مبارز با انتقاد از بی مسئولیتی و بی تدبیری برخی مسئولین در افزایش قیمت بنزین بدون مقدمه چینی لازم آن را نمونه‌ای از انتخاب افراد ناکارآمد و عامل گرفتاری دانست و افزود: وای بر این مسئولین! مشکلی را می‌توانند حل کنند یا خدمتی را انجام دهند اما وظیفه و ماموریت مهم را تشخیص نمی‌دهند. در پایان این نشست نمایندگان احزاب و تشکل‌های انقلابی و ارزشی به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در خصوص انتخابات پیش روی مجلس پرداختند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری1 روز قبل

پنجمین روز ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم - مشهد

ایسنا1 ساعت قبل

دخیا: رشفورد تمام کننده خیلی خوبی است؛ اگر مثل بازی با تاتنهام کار کنیم، می‌توانیم منچسترسیتی را شکست بدهیم

طرفداری1 ساعت قبل

پیش بازی اینتر-آ اس رم؛ زورآزمایی کونته و فونسکا با لشکری از مصدومان (به همراه نظرسنجی)

طرفداری1 ساعت قبل

ویدیو؛ گل روز باشگاه یوونتوس - الساندرو دل پیرو به لاتزیو (۱۹۹۴)

طرفداری1 ساعت قبل

راهبرد فرهنگی سند دانشگاه آزاد ارتقای فرهنگ قرآن و عترت بین دانشگاهیان است

ایسنا1 ساعت قبل

اعضای هیئت اجرایی انتخابات در قم معرفی شدند

مهر1 ساعت قبل

قلعه‌نویی: بیشترین ضربه را ما از داوری‌ها خورده‌ایم/ از جیب خودم و دوستانم برای نساجی خرج کردم

ایسنا1 ساعت قبل