محمد علی الحوثی: با ائتلاف سعودی گفت‌وگو می‌کنیم نه دولت «هادی»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
محمد علی الحوثی: با ائتلاف سعودی گفت‌وگو می‌کنیم نه دولت «هادی»

محمد علی الحوثی: با ائتلاف سعودی گفت‌وگو می‌کنیم نه دولت «هادی»

فارسخبرگزاری فارس |
رئیس کمیته عالی انقلاب یمن از آمادگی برای مذاکره با ائتلاف سعودی خبر داد و گفت که صنعاء مذاکره با دولت «عبدربه منصور هادی» را بی‌فایده می‌داند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن گفت که صنعاء برای تحقق صلح در این کشور آماده است با کشورهای عضو ائتلاف عربی (عربستان و امارات) گفت‌وگو کند و حاضر به مذاکره با دولت «عبدربه منصور هادی» نیست.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری چینی «شینهوا» درباره دیدگاه جنبش انصارالله و همپیمانان آن در قبال صلح که با توقف تجاوز و بازگشایی فرودگاه صنعاء آغاز می‌شود توضیح داد و گفت که باید یک سازوکار اقتصادی برای پرداخت حقوق قطع شده کارمندان ایجاد شود. همچنین باید سازوکاری برای بازسازی کشور و رسیدن به یک یمن آزاد و مستقل دارای حاکمیت کامل اراضی تدوین شود.

پایگاه خبری «المشهد الخلیج» با بازنشر این مصاحبه نوشت، الحوثی در ادامه به رایزنی با «مارتین گریفیتس» فرستاده سازمان ملل به یمن برای آغاز دور جدیدی از مذاکرات پرداخت و گفت: ما متقاعد شده‌ایم که تا زمانی که کشورهای عضو ائتلاف [متجاوز به یمن] دور میز مذاکرات نباشند، هیچ نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود. ما از اظهارات رسانه‌ای رهبران سعودی، نشانه‌های مثبت و خوش‌بینانه‌ای درباره توقف جنگ دریافت کرده‌ایم اما این اظهارات باید عملی نیز شود و به طور جدی با مذاکره و تعامل واقعی این نشانه‌ها به واقعیت بپیوندد.

«مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن ۲۹ شهریور ضمن ارائه طرح صلحی جدید برای یمن، از توقف مشروط عملیات‌های تلافی‌جویانه پهپادی و موشکی ارتش یمن علیه عربستان خبر داد و اعلام کرد، امیدوار است ریاض هم به حملات خود پایان دهد.

«محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی نیز از این طرح استقبال کرد و «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان سعودی نیز ۱۲ مهر از طرح صلح پیشنهادی شورای عالی سیاسی یمن استقبال کرد و گفت، ریاض به این طرح «مثبت» نگاه می‌کند و همانطور که «محمد بن سلمان» ولی‌عهد اعلام کرد، امیدوار است این طرح اجرایی شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

محمد علی الحوثی در ادامه این مصاحبه افزود: ما از صلح بر اساس اصل حسن هم‌جواری، توسعه و تضمین سازش سیاسی دایمی در یمن و برقراری تدابیر امنیتی به منظور اعتمادسازی و بسته‌ای از تعهدات و الزامان قانونی و بین‌المللی و عدم توسل به زور و تهدید برای حل و فصل منازعات استقبال می‌کنیم.

وی گفت: مارتین گریفیتس، مدتی است که دور جدید از رایزنی‌ها را آغاز کرده است اما تا به امروز، این رایزنی‌های نتیجه‌ای نداشته و موجب توقف تجاوز یا رفع محاصره و تحریم نشده است.

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن توضیح داد که صنعاء در موقعیت دفاع از خود است و با این وجود از گفت‌وگو استقبال می‌کند و اعتقاد دارد که باید با مقامات کشورهای عضو ائتلاف و نه کسانی که خود را سران دولت قانونی یمن می‌خوانند و قدرت تصمیم‌گیری ندارند، گفت‌‌وگو کند.

الحوثی اظهار داشت: صنعاء آماده نشستن با مقامات مسئول کشورهای عضو ائتلاف سعودی دور میز مذاکره و گفت‌وگوی جدی برای برقراری صلحی عادلانه است.

وی درباره گزارش‌های برخی منابع رسانه‌ای درباره رایزنی‌ها در مسقط، پایتخت عمان درباره پرونده یمن گفت که اکنون زمان برای مطرح کردن جزئیات مناسب نیست. اما برخی اروپایی‌ها و کشورهای دیگر، از طرح ابتکاری پیشنهادی رئیس شورای عالی سیاسی یمن استقبال کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین23 ساعت قبل
دولت در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۳۹۹ به مجلس شورای اسلامی، رقم بودجه وزارت امور خارجه را در مقایسه با سال ۱۳۹۸، ۱۰ هزار میلیارد ریال افزایش داده است. اعتمادآنلاین| حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور صبح امروز (یک‌شنبه) با حضور در مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ را به مجلس و نمایندگان برای بررسی تقدیم کرد. بررسی‌ لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۹، تقدیمی از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی، از افزایش ۱۰ هزار میلیارد ریالی (۱۰، ۰۵۴، ۸۵۳، ۰۰۰، ۰۰۰) بودجه وزارت امور خارجه حکایت دارد. بودجه وزارت امور خارجه مصوب سال ۱۳۹۸ رقمی بالغ بر ۱۵، ۵۰۱، ۸۸۳، ۰۰۰، ۰۰۰ ریال بود که در لایحه پیشنهادی امسال این رقم به ۲۵، ۵۵۶، ۷۳۰، ۰۰۰، ۰۰۰ ریال افزایش یافته است. بر این اساس ارقام ردیف‌های بودجه بخش‌های مختلف وزارت امور خارجه به شرح زیر است: منبع: مهر
افکارنیوزافکارنیوز19 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه روز یکشنبه در سخنانی درباره توافق این کشور با دولت وفاق ملی لیبی به نخست‌وزیری «فائز السراج» گفت که این توافق به معنای تهدید یا نقض حقوق دیگر کشورها نیست. اخبار بین الملل - آکار درباره روابط ترکیه با پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز گفت: «ما تهدیدها علیه ائتلاف را جدی می‌گیریم. به همان شیوه نیز ما انتظار داریم که ائتلاف مسئولیت‌های خود در قبال ما را انجام دهد.» وزیر دفاع ترکیه درباره توافق با آمریکا و روسیه درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه گفت: «ما به تعهدات خود در قبال این توافق ادامه می‌دهیم و انتظار داریم که دوستان آمریکایی و روسی ما نیز اقدام مشابه انجام داده و به مسئولیت‌های خود عمل کنند.» ترکیه هفدهم مهرماه دست به یک اقدام نظامی جدید در خاک سوریه زد و این بار در عملیات موسوم به چشمه صلح حملات به مناطق تحت کنترل گروه‌های کرد سوری را در دستور کار قرار داد. به دنبال این اقدام نظامی، ترکیه با محکومیت‌های بین‌المللی مواجه شد و با گذشت چندین روز از آغاز این عملیات نظامی در مناطق شمالی سوریه، آنکارا به صورت جداگانه با واشنگتن و مسکو برای توقف این عملیات دو توافق کرد؛ توافق‌هایی که وجه مشترک آنها دور شدن ی‌پ‌گ از مرز ترکیه بوده است. طبق توافق ۲۲ اکتبر گذشته (۳۰ مهر) «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در شهر سوچی روسیه باید شبه‌نظامیان کرد سوریه تا عمق ۳۰ کیلومتری در شمال سوریه عقب‌نشینی کنند و مقرر شد تا دو کشور گشت‌زنی مشترک در این منطقه داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر