سالانه ۳۰ تا ۴۰ هزار مورد مسمومیت به بیمارستان لقمان مراجعه می‌کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اجتماعی

سالانه ۳۰ تا ۴۰ هزار مورد مسمومیت به بیمارستان لقمان مراجعه می‌کنند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سالانه 30 تا 40 هزار مورد مسمومیت به بیمارستان لقمان مراجعه می‌کنند که آمار قابل توجهی از آنان مربوط به مسمومیت با قرص برنج است.

سالانه ۳۰ تا ۴۰ هزار مورد مسمومیت به بیمارستان لقمان مراجعه می‌کنند - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پانزدهیمن همایش سراسری سم‌شناسی ایران گفت: شاهد رشد فزاینده‌ای در علوم سم‌شناسی کشور هستیم. نکاتی هست که باید درباره آن صحبت شود. در شرایط فعلی کشور بیش از هر زمان دیگری نیاز به پژوهش‌های علمی حس می‌شود. یکی از نیازها در این زمینه مطالعات سم‌شناسی است، چون این رشته طیف گستردهای دارد و به بخش‌های مختلف علوم توجه می‌کند. این رشته در حوزه‌هایی مانند آتش نشانی، داروسازی، پزشکی تا موضوعات هسته‌ای کاربرد دارد.

وی در ادامه گفت: شاید یک روزی علم سم‌شناسی قسمتی از یک رشته محسوب می‌شد، اما امروزه یکی از رشته‌ها و مباحث مهمی است که نشان می‌دهد اهمیت این علم چقدر است. ما باید در علوم سم‌شناسی سرمایه‌گذاری جدی کنیم. باید برای بسیاری از علوم مانند سم‌شناسی جایگاهی حرفه‌ای در حوزه درمانی و غیردرمانی تبیین کنیم. باید این ظرفیت علمی را به جامعه منتقل کنیم و باید برای این علم هویتی نو ساخته شود.

علیرضا زالی در ارتباط با رشته سم‌شناسی گفت: این رشته گاها ابعاد امنیتی پیدا می‌کند یکی از مباحث پرمناقشه که اخیرا مطرح شد موضوع برنج وارداتی بود. شایعات بسیاری در رابطه با مسمومیت در این برنج‌ها بیان می‌شد تا آنکه انجمن سم‌شناسی وارد شد و قاطعانه اعلام کرد برنج‌ها سالم است. این نشان دهنده آن است که این رشته توانایی حل بسیاری از موضوعات امنیتی را دارد. همچنین در رابطه با مبحث ذرت‌های مسموم انجمن سم شناسی وارد عمل شد. بنابراین سم‌شناسی حلال مشکلات روزمره است. یک سم‌شناس همه زنجیره را می‌بیند و نگاه تک‌بعدی به موضوعات ندارد.

خبری: اخبار اجتماعی ایران

زالی در ادامه افزود: از مسائل جدی که ما با آن روبرو هستیم مسمومیت فلزات سنگین است فلزاتی مانند جیوه و مسمومیت ناشی از آن مورد مناقشه هستند تمام نگاه ما به مسمومیت‌های حاد نیست بلکه مسمومیت‌های ماندگار و سطحی مورد توجه ماست. بحث سرب در کشور جدی است این مربوط به افزایش سرطان در کودکان می‌شود. همچنین به هوای آلوده ارتباط دارد. بایدتوجه کنیم که وضعیت تا چه حد امن است. بنابراین سم‌شناسی در حوزه شهرسازی نیز کارآیی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در سال بین ۳۰ تا ۴۰ هزار مورد مسمومیت به بیمارستان لقمان مراجعه می‌کنند. بسیاری از این مراجعات در رابطه با قرص برنج است که ما مطالعات متفاوتی در این زمینه داریم. همچنین یکی از موضوعات مورد توجه در سم‌شناسی مسمومیت‌های غیرعمدی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گفتگوی صریح دانشجویان با رئیس دستگاه قضا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیس قوه قضائیه همچنین تاکید کرد که جریان دانشجویی همواره باید دلداده نظام و انقلاب باشد و در زمینه هر اشکالی در کشور احساس مسئولیت کند.
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود. نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی افزود: آقای روحانی در نشست امروز مطالبی را یکطرفه بیان کرد که ما اصلا باورمان نمی‌شود که چنین سخنانی علمیاتی شود. ما در گذشته هم سخنان عمل نشده‌ ایشان را دیده‌ایم لذا عموما حرف‌هایی که از رئیس جمهور می‌شنویم را باور نمی‌کنیم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. وی با اشاره به اجرای طرح افزایش قیمت بنزین بیان کرد: ما که در جریان نبودیم قرار است کالاها گران شود و یا بنزین افزایش قیمت داشته باشد، اما متاسفانه در شرایط کنونی کالاها در حال گران شدن است و هیچ کس کاری برای جلوگیری از این روند انجام نمی‌دهد. این نماینده مردم در مجلس افزود: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی اداره کل تعزیرات حکومتی تهران، آقای محمد علی اسفنانی، گفت: باشکایت شکات خصوصی و گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، پرونده تخلف شرکت مذکور برای رسیدگی به این اداره کل ارسال و به شعبه ششم هیات بدوی تعزیرات حکومتی تهران ارجاع شد. وی افزود: شعبه پس از رسیدگی و احراز تخلف، مدیر عامل شرکت را جمعا به مبلغ ۶ میلیارد و ۹۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرد که ۲ میلیارد و ۳۰۷ میلیون ریال آن مربوط به شکات خصوصی پرونده است که از جهت اضافه دریافتی باید بازگردانده شود.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ آقای یحیی جعفری صبح امروز با حضور در مجتمع قضایی شهید فهمیده، از نزدیک در جریان رسیدگی به پرونده‌ها و مشکلات کارکنان این مجتمع قرار گرفت. وی همچنین در ملاقات مردمی، ​ به مطالبات مراجعان رسیدگی و با بررسی پرونده‌های قضایی دستور لازم را صادر کرد. رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران همچنین امروز به کانون اصلاح و تربیت رفت و پای درددل مددجویان این مجموعه تربیتی نشست. بازدید رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران از مجتمع‌های قضایی سطح شهر تهران ادامه دارد.
صدا و سیماصدا و سیما40 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، پیروز حناچی امروز در حاشیه مراسم افتتاح «سومین همایش و نمایشگاه شهر هوشمند» که با حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای‌شهر، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و فعالان این عرصه در برج میلاد برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران با تاکید بر این‌که ما هر لحظه سرویس و خدمت جدیدی با استارتاپ‌ها در زمینه شهر هوشمند داریم، گفت: در دوره جدید نیز تلاش می‌کنیم تا شهرداری به عنوان یک شتاب دهنده اصلی فضایی را برای استارتاپ‌ها فراهم کند تا ارایه این خدمات توسط بخش خصوصی و نیرو‌های جوان تسهیل شود. وی درباره موانع به اشتراک‌گذاری بیگ‌دیتا (اطلاعات کلان) میان سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف نیز عنوان کرد: انتقال داده‌ها در همه کشور‌ها در ابتدا با مقاومت‌هایی مواجه می‌شود؛ اما بعد که خدمات مبتنی بر آن‌ها راه افتاد، همه درمی‌یابند که این امر به خدمت‌رسانی بیشتر منتهی می‌شود. حناچی گفت: در حال حاضر تمام تلاش ما بر این است که این داده‌ها را بیشتر در اختیار استارتاپ‌ها بگذاریم. مهم این است که در حال حاضر بسیاری از این داده‌ها از طریق همین استارتاپ‌ها و شرکت‌های خصوصی در اختیار دیگران قرار می‌گیرد. حناچی همچنین درباره اینترنت پرسرعت فیبر نوری که در اختیار شرکت‌ها قرار دارد، گفت: بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه از فیبر‌های نوری ما استفاده می‌کنند و هیچ منعی برای استفاده از آن‌ها وجود ندارد. شهردار تهران گفت: وقتی خدمات شهری از طریق تلفن همراه دریافت شود، بسیاری از سفر‌های بی‌مورد درون‌شهری حذف می‌شود و دیگر لازم نیست برای بسیاری از کار‌های جزیی در سطح شهر تردد کنیم و یکی از تأثیر این قبیل خدمات کاهش سفر‌های درون‌شهری است. وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال قطع همکاری شهرداری با شرکت بیدود تاکید کرد: قطع همکاری با شرکت بیدود نداریم. این شرکت گزارش‌هایی تهیه کرد که براساس آن‌ها مشخص شد به نسبت سرمایه‌گذاری این شرکت، چرخ اقتصادی‌اش نمی‌چرخد. بیدود یک شرکت خصوصی است که باید سودده باشد؛ تلاش می‌کنیم با مذاکره این شرکت را به عرصه خدمات رسانی برگردانیم. پیروز حناچی در پایان خاطرنشان کرد: این عرصه، عرصه رقابت است و یکی از تبعات عرصه رقابتی نیز ارزان‌تر شدن خدمات است. اگر مردم ارزش خدمات را حس کنند، شرایط هم برای این خدمات بهتر می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، امیر سرتیپ دوم خلبان یوسف قربانی در مراسمی که به مناسبت سالروز شهادت امیر سرلشکر خلبان کشوری در ستاد هوانیروز برگزار شد، با بیان اینکه بالگرد ۲۱۴ در قالب تیم ترابری در گذشته نمی‌توانست از خود دفاع کند، افزود: امروز با دستان پرتوان متخصصان جوان هوانیروز و صنعت دفاعی کشور به دستاورد جدیدی دست یافته‌ایم و با تجهیز راکت و انواع موشک به بالگرد‌های ترابری و تهاجمی؛ قابلیت جدیدی را در ماموریت‌ها آینده خواهیم داشت. امیر سرتیپ دوم خلبان قربانی تصریح کرد: موشک‌هایی که در گذشته بر روی بالگرد‌های هوانیروز نصب شده بود، موشک تاو و کنترل به صورت سیمی و نهایت برد آن ۳۵۰۰ متر بود، اما در دو سال اخیر هوانیروز با کمک دانشگاه و صنایع دفاعی، موشک‌های دوربرد، تولید و بالگرد‌ها را به این موشک‌ها تسلیح کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر