در گرمخانه همدان چه می‌گذرد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
در گرمخانه همدان چه می‌گذرد؟

در گرمخانه همدان چه می‌گذرد؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/همدان مدیر خدمات شهری شهرداری همدان با اشاره به باز بودن گرمخانه همدان در طول سال، گفت: هم اکنون تقریبا نصف ظرفیت گرمخانه پذیرش داریم و می توانیم دو برابر تعداد موجود را هم پوشش دهیم بنابراین نیاز به افزایش ظرفیت نداریم.

خانجانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه گرمخانه همدان از سال ۹۴ آغاز به کار کرده و خوشبختانه تا کنون یک روز هم تعطیل نشده است، اظهار کرد: با وجود اینکه گاهی اوقات تعمیرات داشتیم، برای جلوگیری از بیرون ماندن افراد بی‌خانمان تعطیل نکردیم.

وی با اشاره به دو طبقه بودن بنای گرمخانه بیان کرد: هم اکنون تقریبا نصف ظرفیت گرمخانه پذیرش داریم و می‌توانیم دو برابر تعداد موجود را هم پوشش دهیم بنابراین نیاز به افزایش ظرفیت نداریم.

خانجانی با بیان اینکه در گرمخانه همدان ظرفیت اضافه داریم و یک طبقه از محیط مورد بهره برداری قرار گرفته است، اضافه کرد: همواره دو سه بخش از گرمخانه را خالی نگه می‌داریم تا در صورت مراجعه افرادی با موقعیت‌های خاص و در راه ماندگان به طور جداگانه آنها را اسکان دهیم.

وی ظرفیت کف خوابی گرمخانه را مختص درراه ماندگان و تخت‌ها را متعلق به بی خانمان‌ها دانست و یادآور شد: تعدادی از بی خانمان‌های مستقر در گرمخانه ثابت هستند با وجود اینکه نباید اسکان دائمی داشته باشیم. تابستان‌ها حدود ۴۰ نفر و زمستان‌ها حدود ۶۰ نفر در گرمخانه اسکان دارند که در فصل سرد گویا افراد مهاجر به آمار اضافه می‌شود.

خانجانی درباره چگونگی غربالگری بی خانمان‌ها برای حضور در گرمخانه اعلام کرد: اگر بخواهیم کوچکترین بازخواست و الزامی از این افراد داشته باشیم دیگر به گرمخانه مراجعه نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند در گوشه و کنار شهر بخوابند بنابراین ناچاریم کمترین گزینش را داشته باشیم.

وی در پاسخ به اینکه از این افراد درخواست شناسنامه هم نمی‌شود؟ گفت: گاه برخی از این افراد حتی شناسنامه هم ندارند بنابراین درخواست نمی‌کنیم. به جز دو نفر از بی خانمان‌ها که جوان بوده و ۲۰ ساله هستند، اغلب بالای ۴۵ سال سن دارند.

خانجانی با بیان اینکه مردهای بی‌خانمان فقط شب‌ها در گرمخانه اسکان می‌یابند، اظهار کرد: نیمه دوم سال تقریبا از ساعت ۱۷ یا ۱۸ و در روزهای سرد و برفی زودتر از این ساعت گرمخانه باز می‌شود و ۸ صبح ساعت خروج آنهاست اما روزهای سرد استثنا قائل می‌شویم.

وی با بیان اینکه برخی از مراجعه کنندگان اعتیاد دارند بنابراین آنها را به کمپ‌های ترک اعتیاد معرفی می‌کنیم به طوریکه افرادی داریم که ۱۱ بار و حتی ۱۹ بار ترک کرده‌اند اما موفق نشده‌اند، گفت: تمام افرادی که در گرمخانه حضور پیدا می‌کنند بی خانمان نیستند بلکه از خانه و خانواده طرد شده‌اند. بازنشستگانی را داریم که خانواده هایشان کارت بانکی شان را گرفته سپس از خانه طردشان کرده‌اند.

خانجانی درباره وعده نایب رئیس شورا مبنی بر پرداخت ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار به منظور تجهیز گرمخانه گفت: کمتر از این میزان برای تجهیزات و تأسیسات مورد نیاز هزینه شده به طوریکه تأسیسات و تجهیزات مورد نیاز مانند دوش حمام اضافه شده است و به دنبال انجام تعمیرات کلی هستیم تا گرمخانه شکل ظاهری خوبی به خود بگیرد.

وی با اشاره به اینکه بحث مالی در انجام تعمیرات مطرح نیست بلکه پروژه‌های ریز و درشت شهرداری در سالجاری موجب تأخیر در اجرا بوده است، تأکید کرد: اینک مشکلی در گرمخانه به جز نوسازی نداریم البته این محل فرسوده نیست بلکه کاربری گرمخانه ندارد چرا که در گذشته فضای آموزشی بوده است.

خانجانی با بیان اینکه برای نوسازی تقریبا به ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار نیاز داریم، یادآور شد: بهزیستی به گرمخانه روانشناس می‌فرستد اما کسی استقبال نمی‌کند چرا که آنجا بیشتر فضای استراحت است و به نظر می‌رسد برای تغییر به روانشناس نیاز ندارند چرا که غالبا طرد شده هایی هستند که موادمخدر مصرف می‌کنند و جامعه اعتبار خاصی برایشان قائل نیست و وقتی پاک برمی گردند، کسی به آنها کار نمی‌دهد بنابراین اگر کار برای آنها فراهم شود درصد بالایی از مشکلاتشان مرتفع خواهد شد.

وی با بیان اینکه در بین بی خانمان‌ها نقاش و نجار حرفه‌ای داریم که وسیله و مکان لازم برای انجام کار در اختیارشان نیست، خاطرنشان کرد: حتی برای آغاز به کار آنها وام هم جور کردیم اما ضامن نداشتند این در حالیست که ۲۵ درصد بی خانمان‌ها با پیدا کردن ضامن می‌توانند به زندگیشان برگردند.

خانجانی با اشاره به اینکه تعدادی از بی خانمان‌ها کسی را در همدان ندارند، افزود: بعضی‌ها سرکار می‌روند اما محل زندگی ندارند. سالمندان مراجعه کننده را هم به بهزیستی معرفی می‌کنیم و آنها می‌پذیرند.

وی از انجمن پایان کارتن خوابی و افراد خیر و سرمایه دار خواست تا شرایطی فراهم کنند تا این افراد در مکان هایی چون کارگاه‌های تولیدی شاغل شوند تا ذهنشان را کار پر کند و اعتیادشان را ترک کنند و خانواده‌ها آنها را بپذیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو2 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.

قتل وحشیانه نوجوان عراقی

تابناکتابناک2 روز قبل
گروهی از معترضان عراقی یک نوجوان شانزده سال به نام هیثم علی اسماعیل را که شایعه شده بود عامل قتل چهار تن از معترضان عراقی بوده را به شکل وحشیانه و بدون حتی اجازه دفاع از خود کشتند. تصاویر منتشر شده از این عمل سبعانه نشان می‌دهد این نوجوان ابتدا به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد، سپس زیر دست و پا به کشت هدف قرار می‌گیرد، سپس به میدان الخلانی بغداد منتقل می‌شود و در آنجا گلویش توسط چند تن از حاضران بریده می‌شود و در آخر جسدش از تیر چراغ راهنمایی و رانندگی آویزان می‌شود. این تصاویر وحشتناک جنایت را از ابتدا تا انتها با این توضیحات می‌بینید که مناسب افراد کمتر از ۱۸ سال و بیماران قلبی نیست و تماشایش به گروه‌های حساس توصیه نمی‌شود.

گل از راه دور دروازبان!

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل

بسکتبال NBA؛ استقبال فوق العاده تورنتو رپترز از کوای لنارد و دادن حلقه قهرمانی به او

طرفداریطرفداری3 روز قبل
طرفداری- در جریان دیدار تورنتو رپترز و لس آنجلس کلیپرز، همانطور که انتظار می‌رفت استقبال بی نظیری از کوای لنرد شد و ستاره فصل گذشته رپترز، حلقه قهرمانی اش را از دست کایل لاوری دریافت کرد. یکی از جذاب‌ترین و خلاقانه‌ترین کارهای رپترز، ساختن صحنه‌ای فوق العاده از گیم وینر لنرد مقابل فیلادلفیا سونی سیکسرز بود.

نظرها

اخبار بیشتر