بشار جعفری: ادعاهای اسرائیل و آمریکا درباره عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای یاوه‌گویی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
بشار جعفری: ادعاهای اسرائیل و آمریکا درباره عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای یاوه‌گویی است

بشار جعفری: ادعاهای اسرائیل و آمریکا درباره عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای یاوه‌گویی است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل تاکید کرد،‌ آمریکا و رژیم صهیونیستی خواست جهانی برای ایجاد خاورمیانه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای را نادیده می‌گیرند و ادعاهای آنها درباره عدم گسترش سلاح هسته‌ای تنها یاوه‌گویی سیاسی به دور از واقعیت است.

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در کنفرانسی در مقر سازمان ملل در نیویورک با موضوع «ایجاد خاورمیانه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای» تاکید کرد: سوریه به دستیابی به قراردادی جامع برای عاری سازی منطقه خاورمیانه از تسلیحات هسته‌ای جهت برقراری امنیت و صلح برای مردم منطقه و جهان امیدوار است اما آمریکا و رژیم صهیونیستی خواست جهانی برای ایجاد خاورمیانه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای را نادیده می‌گیرند و ادعاهای آنها درباره عدم اشاعه سلاح هسته‌ای تنها یک وراجی سیاسی به دور از واقعیت است.

نماینده سوریه در سازمان ملل گفت: علت محرومیت مردم منطقه ما از حق داشتن زندگی در امنیت و صلح و نیز خواسته‌ آنها برای ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای و کشتار اساسا لجبازی برخی کشورهای بانفوذ به ویژه یکی از کشورهای هسته‌ای برای حمایت از اسرائیل در خودداری از پیوستن به پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای و دو توافق‌نامه ممنوعیت سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی است؛ خواسته‌ای که‌ جهانی بودن مفهوم حذف سلاح‌های کشتار جمعی در جهان را به شکل کلی و در منطقه ما به شکل خاص محقق می‌کند.

وی اظهار کرد: سوریه از کشورهای پیشگام در پیوستن به پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است، سوریه در سال ۱۹۶۹ یعنی پیش از اجرایی شدن این پیمان بر اساس اعتقاد کامل خود به لزوم پاکسازی جهان و منطقه خاورمیانه از این سلاح ضد بشری به آن ملحق شد.

این مسؤول سوری افزود: سوریه بر اساس اعتقاد به لزوم ایجاد چنین منطقه‌ای در سال ۲۰۰۳ زمان عضویت در شورای امنیت، پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای ایجاد یک منطقه عاری از سلاح کشتار جمعی در خاورمیانه را ارائه کرد اما این پیش‌نویس که تا امروز با رنگ آبی در شورای امنیت باقی مانده و در صورتی که بر طرح آن در شورا پافشاری شود، با خطر لغو از طریق وتوی آمریکا مواجه می‌شود.

او در ادامه گفت: سوریه به شکل فعالی برای موفقیت دوره اول نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره خلع سلاح‌های هسته‌ای در سال ۱۹۷۸ شرکت کرد و توافقنامه ضمانت‌های جامع آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را در سال ۱۹۹۲ امضا کرد، همچنین در تصویب قطعنامه کنفرانس بازنگری در پیمان منع تکثیر سلاح هسته‌ای در سال ۱۹۹۵ برای ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه در مقابل تمدید نامحدود پیمان موفق عمل کرد و در مذاکرات مربوط به توافقنامه‌ای در کنفرانس بازنگری در پیمان منع تکثیر سال ۲۰۱۰ صادقانه و بی‌وقفه شرکت کرد، کنفرانس مهمی که برای اولین بار در آن درخواست برگزاری کنفرانسی برای ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای و تمامی سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه در سال ۲۰۱۲ مطرح شد، این کنفرانس هنوز به علت مخالفت آمریکا برگزار نشده است.

جعفری ادامه داد: سوریه توافقنامه ممنوعیت سلاح‌های بیولوژیکی را در سال ۱۹۷۲ امضا کرد و در سال ۲۰۱۳ با باور به لزوم ایجاد چنین منطقه‌ای به توافقنامه منوعیت سلاح‌های شیمیایی پیوست.

وی با اشاره به اینکه این کنفرانس باید انگیزه‌ای واقعی در این مسیر باشد، گفت: سوریه به همکاری جدی با تمامی هیئت‌ها جهت رسیدن به پیمانی درباره منطقه عاری از سلاح هسته‌ای و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه که ضامن امنیت مردم منطقه باشد، امیدوار است.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل گفت: غیبت امروز اسرائیل در این کنفرانس به عنوان تنها طرف در منطقه ما که به پیمان منع گسترش هسته‌ای ملحق نشده و با قرار گرفتن زیرساخت‌های هسته‌ای‌اش تحت نظارت آژانس بین‌المللی هسته‌ای مخالف است و نیز غیبت آمریکا به عنوان یکی از کشورهای ضامن پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان. پی. تی) و عضو دائم شورای امنیت که به تصویب قطعنامه‌های ۴۸۷ سال ۱۹۸۱ و ۶۸۷ سال ۱۹۹۱ رای داده است، حامل این پیام منفی برای کنفرانس و جامعه جهانی است که هر دو طرف خواسته جامع جهانی و منطقه‌ای برای عاری سازی خاورمیانه از تمامی سلاح‌های کشتار جمعی را نادیده می‌گیرند و ادعاهای آنها درباره منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در منطقه تنها یاوه‌گویی سیاسی، به دور از واقعیت و بی‌اعتبار است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو1 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

:: رم- بحران در بزرگترین مجتمع فولادسازی ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر