نشست کتابخوان پیامبر رحمت (ص) برگزار می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
نشست کتابخوان پیامبر رحمت (ص) برگزار می‌شود

نشست کتابخوان پیامبر رحمت (ص) برگزار می‌شود

در ادامه برنامه‌های ویژه بیست و هفتمین دوره هفته کتاب در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نشست کتاب‌خوان پیامبر رحمت(ص) با حضور چهره‌های شناخته شده فرهنگی، به میزبانی پارک‌شهر تهران برگزار خواهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به مناسبت ایام هفته وحدت ولادت حضرت محمد (ص) نشست کتاب‌خوان پیامبر رحمت (ص) با هدف آشنایی با زندگی و سیره پیامبر از طریق معرفی کتاب‌های مفید، چهارشنبه ۲۹ آبان با حضور حسین فتاحی، غلامرضا حیدری ابهری، محمدرضا سرشار، مصطفی رحماندوست و یاسین حجازی از نویسندگان شناخته شده ادبیات دینی به میزبانی کتابخانه مرکزی پارک‌شهر برگزار می‌شود.

این چهره‌های ادبی در این نشست به معرفی پنج کتاب «۳۶۵ روز با پیامبر (ص)»، «حکایت‌نامه موضوعی پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله وسلم»، «آنک آن یتیم نظر کرده»، «هفت حکایت از بچه‌ها و پیامبر» و «قاف» که به زندگی و سیره حضرت محمد (ص) اختصاص دارد، خواهند پرداخت.

نشست کتابخوان پیامبر رحمت (ص) برگزار می‌شود - 3

«۳۶۵روز با پیامبر اسلام»؛ حسین فتاحی

انتشارات قدیانی؛ ‌ ۷۶۰ صفحه

۳۶۵ روز با پیامبر، ۳۶۵ حکایت است از زندگی پرماجرای حضرت محمد صلی الله علیه و سلم؛ حکایت‌هایی که هر یک روزنه‌ای را از زندگی زیبا و آموزنده پیامبر رحمت برای مخاطب می‌گشاید و گوشه‌ای از آن را نمایان می‌کند. در مجموع این کتاب، تصویر نسبتا جامع و کاملی است از جنبه‌های مختلف زندگی آن حضرت که شرح دوران کودکی، نوجوانی و خانوادگی و دوران رسالت و نحوه زندگی اجتماعی ایشان مثل برخوردشان با اقوام، همسایه‌ها، دوستان و آشنایان، غریبه‌ها و در نهایت پرنده‌ها و حیوانات را شامل می‌شود.

نشست کتابخوان پیامبر رحمت (ص) برگزار می‌شود - 7

حکایت‌نامۀ موضوعی پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم؛ غلامرضا حیدری ابهری

نشر جمال؛ ۱۰۴۸ صفحه

حکایت‌نامه موضوعی پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم، همان‌طور که از نامش برمی‌آید، مجموعه‌ای جامع از حکایات زندگی حضرت محمد صلی الله علیه وآله است که از میان بیش از ۲۰۰ جلد کتاب حدیثی و تاریخی گردآوری شده است. در این مجموعه، تصویر نسبتا جامعی از جنبه‌های گوناگون زندگی آن حضرت ارائه شده و در قالب موضوعاتی متنوع، پیام‌های زندگی‌ساز آن الگوی جاویدان، در دسترس شیفتگان سیرة نبوی قرار گرفته است.

این کتاب توصیف مدینة فاضلة مورد نظر اسلام است که پند و درس‌آموزی از آن به هیچ عصر و زمان و نسلی محدود نمی‌شود. بیش از ۸۵۰ حکایت در موضوعات گوناگونی همچون آراستگی، آخرت، امید، امر به معروف و نهی از منکر، خانواده، حیا، حکومت، جهاد، توبه، تکبر، امید، حکومت، دعا، شکر، شجاعت و … ابعاد وسیع و جامعی از شخصیت نبی مکرم اسلام و رحمة للعالمین را نمایان می‌کند.

نشست کتابخوان پیامبر رحمت (ص) برگزار می‌شود - 12

آنک آن یتیم نظر کرده؛ محمدرضا سرشار

انتشارات سوره مهر؛ ۶۳۲ صفحه

کتاب آنک آن یتیم نظر کرده، حاصل تلاش‌ها و مطالعه و تحقیق محمدرضا سرشار در متون معتبر تاریخی مرتبط با زندگی و سیره پیامبر ‌اسلام (صلوات الله علیه و آله) است که در قالب داستانی و به لحنی شاعرانه به رشته تحریر درآمده است. این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جایزه معتبر «اثر برگزیده دومین جشنواره قصه‌های قرآنی، پیامبران و ائمه (علیهم السلام)» شد.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

بهره‌گیری قصه‌گوی قصه ظهر جمعه از تخیل در پرداخت احوال روانی شخصیت‌های فرعی و توصیف مکان‌ها و اشیاء بر جذابیت روایی داستان افزوده است.

نشست کتابخوان پیامبر رحمت (ص) برگزار می‌شود - 18

هفت حکایت از بچه‌ها و پیامبر؛ مصطفی رحماندوست

نشر افق؛ ۲۴ صفحه

کتاب بچه‌ها و پیامبر شامل هفت حکایت است که نشان‌دهنده آن است که الگوی انسانیت و بندگی، چگونه با کودکان رفتار می‌کرده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: بچه‌ها مشغول بازی بودند که پیامبر را دیدند، یکی از بچه‌ها به پیامبر گفت: بیا با ما بازی کن، پیامبر قبول کردند، همان بچه به پیامبر گفت: شتر ما بشو و به ما سواری بده، بچه‌ها یکی یکی روی دوش پیامبر سوار می‌شدند و چهره پیامبر خندان بود و به بازی با بچه‌ها ادامه می‌داند.

بلال اذان نماز را داده بود اما هنوز از پیامبر خبری نبود برای همین به دنبال پیامبر رفت، پیامبر را در آن حال دید و گفت مردم در مسجد منتظر شما هستند!

پیامبر گفتند: عیب ندارد دیر شدن وقت نماز بهتر از آن است که این بچه‌ها از من برنجند، به خانه من برو و چیزی پیدا کن و بیاور که به بچه‌ها بدهی تا از بازی کردن با من دست بردارند …

نشست کتابخوان پیامبر رحمت (ص) برگزار می‌شود - 25

کتاب قاف (بازخوانی زندگی آخرین پیامبر از سه متن کهن فارسی)؛ ویرایش یاسین حجازی

انتشارات شهرستان ادب؛ ۱۱۶۴صفحه

این کتاب حاصل بازخوانی زندگی رسول مکرم اسلام صلوات الله علیه و آله از سه کتاب کهن تاریخ و سیره رسول الله صلوات الله علیه و آله، به نام‌های «تفسیر سورآبادی»، «سیرت رسول الله» و «شرف النبی» است که فرازهای منتخبی از ولادت تا رحلت آخرین فرستاده الهی را برای خواننده روایت می‌کند.

حجازی برای نوشتن این کتاب ۳ سال زمان گذاشته تا تصویری روایی و مبتنی بر مستندات تاریخی را برای خواننده به صورت خطی روایت کند. متن کتاب کهن بوده و از همین حیث، این اثر را با سایر کتب دیگر متفاوت و متمایز ساخته و خواننده را در یک تجربه متفاوت از خواندن قرار می‌دهد. البته نویسنده به فکر خواننده کتاب نیز بوده و در انتهای کتاب واژه‌نامه‌ای از لغات و واژگان دشوار را برای خواننده آورده تا بتواند هم از لذت خواندن متن بهره ببرد و هم معنای واژگان کهن را متوجه شود.

علاقه مندان می‌توانند برای حضور در این نشست از ساعت ۱۰ به نشانی تهران، خیابان وحدت اسلامی، خیابان بهشت، ورودی ۴ پارک شهر، سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی پارک شهر مراجعه کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«دل» مجموعهٔ نمایشی به کارگردانی منوچهر هادی و به تهیه کنندگی جواد فرحانی، محصول سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ در شبکه نمایش خانگی است. این سریال در ۲۸ قسمت به قلم بابک کایدان و میثم کایدان نگاشته شده‌است. نمایی از این سریال را مشاهده می‌کنید.

پایان انحصار صداوسیما؛ «من با تلویزیون حرف نمیزنم»

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. این دیالوگ معروف وریا غفوری کاپیتان تیم استقلال است که در فضای مجازی دست به دست می‌شود. اینکه چرا وریا نمی‌خواهد با تلویزیون حرف بزند، به خود او تلویزیون مربوط است. هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. شبکه‌های اجتماعی بر خلاف صداوسیما تیغ سانسور هم ندارند و مردم بدون ممیزی می‌توانند نقطه نظرات مختلف را بخوانند و ببیند.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
سلول‌های سرطانی به طور معمول دارای الگوی رشد مهار گسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند. با استفاده از این سیستم می‌توان در احجام خیلی کم نمونه خون، جداسازی سلول‌های هدف را انجام داد. سلول‌های هدف می‌تواند سلول‌های سرطانی در گردش خون یا هر سلولی که جداسازی و شناخت آن حائز اهمیت است مثل سلول‌های بنیادی را در برگیرد. سلول‌های هدف در این مطالعه سلول‌های سرطانی هستند که جداسازی آن‌ها حائز اهمیت است. وی ادامه داد: استفاده از این سیستم تحولی شگرف در زمینه تشخیص سرطان محسوب می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت علوم؛ بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، آقایان دکتر محمد پورمحمود آقابابا، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق از دانشکده فناوری‌های صنعتی و دکتر وحید زارع، عضو هیأت علمی گروه مهندسی مکانیک از دانشکده انرژی‌های تجدیدپذیر دانشگاه صنعتی ارومیه در جمع یک درصد نویسندگان برتر جهان در حوزه‌های پژوهشی قرار گرفتند. در این ارزیابی که با بررسی سوابق پژوهشی محققان در بازه زمانی ۱۰ ساله و با روش شناسی پیشرفته شناسایی از پایگاه استنادی ESI و WOS مورد مطالعه قرار گرفته است، سه شاخص استنادات کل به مقالات نویسنده، تعداد متوسط خوداستنادی به ازای هرمقاله و متوسط درصد خوداستنادی یک نویسنده به عنوان معیار‌های مهم ارزیابی مورد استفاده قرار گرفته‌اند که به طور متوسط در داده‌های جهانی و نمونه‌های مطالعه شده، به ترتیب با مقادیر ۱٫۵، ۶ و ۱۴ درصد در محدوده نرمال شناخته می‌شوند. طبق گزارش معاونت پژوهش و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، آقای دکتر پورمحمود با تعداد کل ۵۷ مقاله و شاخص H-index معادل ۲۳ و آقای دکتر زارع با تعداد کل ۲۵ مقاله و شاخص H-index معادل ۱۹ موفق به کسب این عنوان شدند.

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

نظرها

اخبار بیشتر