گسترش روابط با جهان؛ استراتژی ایران در برابر بی‌عملی اروپا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
گسترش روابط با جهان؛ استراتژی ایران در برابر بی‌عملی اروپا

گسترش روابط با جهان؛ استراتژی ایران در برابر بی‌عملی اروپا

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
جمهوری اسلامی ایران در تلاش است که در روابط منطقه‌ای خود توازن را رعایت و آن را توسعه ببخشد.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه به منظور برگزاری سومین دور گفت‌وگو‌های سیاسی میان ایران و هلند عصر یکشنبه عازم لاهه شد. او در این سفر با همتای هلندی و استف بلوک وزیر امور خارجه هلند دیدار و گفت‌وگو کرد.

گفت‌وگو‌های سیاسی در چارچوب تبادل نظر سازمان‌یافته‌ای بود که معمولا هر شش ماه یک بار در پایتخت دو کشور تهران و لاهه برگزار می‌شود. در همین راستا آندره هاسپلز معاون سیاسی وزارت امور خارجه هلند آبان ماه سال گذشته برای برگزاری دور دوم گفت‌وگو‌های سیاسی به تهران سفر کرده و با معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار و پیرامون موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر کرده بود.

جمهوری اسلامی با سایر کشور‌های اروپایی به غیر از فرانسه، آلمان و انگلیس توافق‌هایی دارد. آنهاهم هرکدام به نوبه خود تلاش می‌کنند به گونه‌ای در موضوعات بین المللی و مورد علاقه دوجانبه نقش آفرین باشند بنابراین ایران هم در این چارچوب به برخی کشور‌های اروپایی که تمایل به گسترش روابط با ما را دارند، سفر کرده و به رایزنی می‌پردازد. در حقیقت رویکرد کشورمان نسبت به اتحادیه اروپا تا حدودی تغییر کرده و از گسترش روابط در سطح چند جانبه با خود اتحادیه اروپا در حال عبور به سمت روابط دو جانبه با کشور‌های تاثیر گذار در داخل اتحادیه اروپا است.

کشور‌های تاثیر گذار در اتحادیه اروپا در وهله اول فرانسه و آلمان هستند که ایران طی ماه‌های اخیر در سطح عالی با آن‌ها مذاکره داشته، مذاکره‌ای که گاهی خبر آن در سطوح ریاست جمهوری در دو کشور اعلام شده و گاهی هم اعلام نشده است، با این اوصاف می‌توان گفت که جمهوری اسلامی ایران تنها به سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه بسنده نمی‌کند، البته پیشتر به دلیل تمرکزی که کشورمان بر موضوع برجام داشته و نقش تعیین کننده‌ای که سه کشور اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) در مذاکرات داشته‌اند روابطمان با این سه کشور گسترده‌تر بوده و رایزنی‌های دیپلماتیک بیشتری صورت می‌گرفت.

اتحادیه اروپا فراتر از سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان‌

در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران در چارچوب گسترش روابط و دوری از روابط خاص با یک کشور تلاش می‌کند و سعی دارد که تعاملات خود را حتی در اتحادیه اروپا با همه کشور‌های اروپایی که منافع ما را هم مد نظر قرار می‌دهند، ارتقا دهد و این تصور که اتحادیه اروپا تنها از سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس تشکیل شده یک اشتباه است، به ویژه که اکنون کشوری مانند انگلیس خود دچار بحران برگزیت است که طی دو سال و نیم گذشته دو نخست وزیر را از دست داده و احتمال سقوط بوریس جانسون هم وجود دارد، بنابراین می‌توان گفت این کشور از جهت هویت در اتحادیه اروپا دچار مشکل است. فرانسه هم در مقابل جمهوری اسلامی ایران بسیار بد عهد بوده و به هیچ یک از تعهداتی که طی سالیان دراز با ایران بسته وفادار نبوده است.

بدعهدی فرانسه به سال ۱۳۵۴ برمی گردد، ایران در چارچوب قراردادی که با این کشور داشته ۱۰ درصد مرکز غنی سازی Ordi F آن را خریداری کرده و این بد عهدی از همان زمان آغازشده است و در سال ۱۳۸۲_۱۳۸۴ در چارچوب گفت وگو‌های سه کشور اروپایی و بعدا در چارچوب گفتگو‌های۱ +۵ این بدعهدی‌ها وجود داشته و اکنون هم همینطور است.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

سفر معاون سیاسی وزارت امور خارجه هم در چارچوب سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران برای ادامه همکاری با اتحادیه اروپاست، از آن جایی که هلند بار‌ها میزبان گفتگو‌های ایران با اتحادیه اروپا بوده و نقش تاثیرگذاری در نزدیکی دیدگاه‌های ایران با کشور‌های اروپایی داشته، می‌تواند به عنوان عضو اتحادیه اروپا یک حلقه ارتباطی بین ایران و کشور‌های اروپایی ایجاد کند.

گفته می‌شود که هلند در صدد ایجاد طرح جدیدی برای ادامه همکاری سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در چارچوب برجام است. این طرح ناظر بر ادامه همکاری سه کشور اروپایی و اجرایی کردن ۱۱ بند توافقنامه برجام در مقابل بازگشت ایران به تعهدات خودش است که ممکن است گشایشی در مناسبات آینده کشورمان و اتحادیه اروپا ایجاد کند، چراکه هلند همواره تلاش می‌کند تا روابط خود با ایران را حفظ کرده و در این خصوص تلاش بسیاری داشته که برجام هم محفوظ بماند، در نتیجه می‌توان گفت که سفر عراقچی به هلند می‌تواند در مناسبات آینده ایران و اتحادیه اروپا تاثیر به سزایی داشته باشد، البته هلند می‌خواهد روابطی که اکنون بر سر کارشکنی بین ایران و سه کشور اروپایی به وجود آمده است را تعدیل و شرایطی فراهم کند که این سه کشور به تعهدات ۱۱ گانه خود در برجام عمل کنند.

تلاش ایران در راستای برقراری توازن در روابط با جهان

تحلیلگران بر این باورند که جمهوری اسلامی ایران در تلاش است که در روابط منطقه‌ای خود توازن را رعایت کند. به عبارت دیگر ایران توازن را در برقراری ارتباط با آمریکای لاتین، شرق آسیا، کشور‌های آفریقایی و آسیای مرکزی را رعایت کرده، همچنین توازن کشور‌ها در یک منطقه را هم مد نظر قرار می‌دهد و در یک منطقه مثل اتحادیه اروپا که ۲۸ کشور عضو دارد، روابط خود را تنها در آمد و شد با سه کشور خلاصه نمی‌کند بلکه تلاش می‌کند تا با سایر کشور‌ها هم این توازن برقرار باشد.

در همین راستا دیپلمات‌های بلژیکی و سوئدی سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته در تهران در دیدار با دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران درباره اوضاع کنونی یمن، سوریه و همچنین تحولات برجام به گفتگو نشستند. در همین خصوص «اکسل کنس» دبیرکل امور چندجانبه وزارت امور خارجه بلژیک که کشورش در حال حاضر عضو غیردائم شورای امنیت است و برای دیداری دو روزه در تهران به سر می‌برد، رایزنی‌هایی را با تعدادی از دیپلمات‌های ایرانی صورت داد.

ایران همواره در تلاش است که روابط خودرادرمنطقه وفرامنطقه گسترش دهد و در این راستا به کشور خاصی وابسته نمی‌شود. کشور‌های همسایه و منطقه آسیای مرکزی ظرفیت بسیار خوبی برای افزایش حجم مبادلات تجاری بین ایران با این کشور‌ها به صورت تهاتر کالا به کالا هستند که باید از این ظرفیت که خود این کشور‌ها نیز اعلام آمادگی کردند، به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

درصورتی که از ظرفیت کشور‌های همسایه برای افزایش مبادلات تجاری که رهبری انقلاب نیز برآن تاکید دارند، استفاده شود، تحریم‌های آمریکا هیچ اثری بر اقتصاد کشورمان نخواهد داشت و کشور با کمترین مشکل اداره می‌شود.

غلامرضا انصاری معاونت اقتصادی وزارت خارجه هم بیشترین رقم تجارت ما با کشور‌های همسایه دانست و گفت که هم اکنون این رقم بیش از ۵۵ درصد است که با توجه به تحریم‌ها این موضع نقطه قوت ما محسوب می‌شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
وکیلی افزود: طرح بنزین محصول مجلس هفتم بود که یارانه‌ها در آن مطرح شد، بنابراین نباید تمام مشکلات گرانی و سهمیه‌بندی بنزین را گردن مجلس فعلی انداخت. سروری در میزگرد سیاسی خزان بهارستان: دولت ناکارآمد از مجلس ناکارآمد شکل می‌گیرد/ دولت و مجلس فعلی عامل مشکلات هستنددبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی گفت: مجلس می‌تواند دولت را در ریلی برنامه‌ریزی شده هدایت کند. او با بیان اینکه دولت ناکارآمد از مجلس ناکارآمد شکل می‌گیرد، افزود: مجلس است که می‌تواند دولت را در ریلی برنامه‌ریزی شده هدایت کند. سروری با تاکید بر اینکه دولت و مجلس فعلی عامل مشکلات مردم هستند، یادآور شد: مجلس نتوانست دولت را مهار کند پس ناکارامد است. او یاداور شد: آقای وکیلی در شفافیت مجلس موافقت می‌کنید، اما در شفافیت برای دشمن اصرار دارید.

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.

تماشا کنید: ریاضت اقتصادی برای مردم، افزایش بودجه برای مصباح یزدی

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفته بود: «بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است»؛ با این حال نگاهی به ردیف‌های بودجه نشان می‌دهد که گویا برخی موسسات بودجه بگیر، سهم چندانی از این «استقامت» ندارند.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
تسنیمتسنیم12 ساعت قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

رشد ۱۹٫۵ درصدی صدور جواز خدمات فنی مهندسی

فارس9 ساعت قبل

تاکید ملک سلمان بر تامین امنیت شورای همکاری خلیج فارس مقابل موشک‌های بالستیک

عصر ایران1 روز قبل

مشکلات کشور نتیجه تفکر سازش با کدخداست/ تلاش برای از میدان به در کردن وفاداران انقلاب

فارس1 روز قبل

رقیب روحانی در انتخابات ۹۶، همچنان به دنبال مناظره /نظارت مجلس به معنای هیاهو و جنجال به پا کردن نیست

ساعت ۲۴15 ساعت قبل

بدرقه پیکر مناجات خوان ماه رمضان به سوی خانه ابدی + فیلم

باشگاه خبرنگاران1 روز قبل

برنامه‌‌های پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در هفته پژوهش اعلام شد

مهر11 ساعت قبل

تا حل نشدن مشکلات با تیم آذرخش کاری ندارم/۱۴۵ درصد از باشگاه طلب داریم!

ایسنا11 ساعت قبل

ویدئو / «لیست سفید» اینترنت در راه است؟

ایسنا1 روز قبل

خطر مرگ پس از جراحی در کودکان کشورهای فقیر بیشتر است

ایسنا10 ساعت قبل

بازداشت ۲۰ نفر در عملیات ضد تروریستی در دانمارک

افکارنیوز5 ساعت قبل