پاسخ مسئولان به گلایه کردستانی‌ها از افزایش قیمت برخی کالاها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. اقتصادی

پاسخ مسئولان به گلایه کردستانی‌ها از افزایش قیمت برخی کالاها

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
پاسخ مسئولان به گلایه کردستانی‌ها از افزایش قیمت برخی کالاها - 0

بزرگنمایی:

عصر کرد - ایسنا/کردستان بر اساس گزارش‌های مردمی، تخلفات و گرانفروشی در برخی اصناف مختلف از روز جمعه ۲۵ آبان ماه در برخی نقاط سنندج مشاهده شده است.

کرایه تاکسی و آژانس‌ها در کردستان از همان روز اول بعد از اعلام افزایش قیمت بنزین، افزایش یافت و برخی رانندگان به طور خودسرانه اقدام به افزایش نرخ کرایه کرده‌اند.

اگرچه برخی هنوز با نرخ جدید، سوخت باک خودروهایشان را پر نکرده‌اند، اما گویا تبعات این مسئله، روی خود را به گروهی از اصناف دیگر و نه تنها تاکسی‌ها نشان داده است. به عنوان مثال قیمت میوه‌ها از سوی صاحبان وانت‌های فروش میوه ۲ برابر شده و این در حالی است که تابلوی قیمت فروش میوه‌ها بر روی وانت بارها هنوز همان قیمت قبلی است.

به گزاش ایسنا، امروز جلسه تنظیم بازار استان برای بررسی وضعیت اصناف کردستان برگزار شد که در پی آن برخی مسئولان حاضر در جلسه نیز از تخلف برخی واحدهای صنفی خبر می‌دادند و تاکیدها نیز بر افزایش نظارت و بازرسی‌ها بود.

افزایش قیمت بنزین نباید بر افزایش قیمت کالاها تاثیرگذار باشد

دره وزمی، رییس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان کردستان، در این جلسه با اعلام اینکه از این تاریخ به بعد جلسات تنظیم بازار با هدف کنترل و بازرسی بیشتر بر بازار به صورت یک روز در میان برگزار می‌شود، اظهار کرد: گران شدن قیمت بنزین هیچ گونه تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت کالاهای اساسی ندارد و کنترل و تحقق این مهم وظیفه همفکری تمامی دستگاه‌های مرتبط است.

وی افزود: سازمان صنعت و معدن و تجارت کردستان برای برقراری ثبات و آرامش در بازار و پرهیز از هرگونه افزایش قیمت کالایی، اکیپ‌های بازرسی را از روز جمعه ۲۵ آبان ماه به صورت دو شیفته در بازار مستقر کرده است.

دره وزمی بیان کرد: تا کنون هیچ گونه افزایش قیمت کالایی و خدماتی نداشته‌ایم و با تخلفات و افزایش خودسرانه قیمت‌ها برخورد خواهد شد و مردم باید هر گونه تخلف را به سامانه ۱۲۵ اطلاع دهند.

وی تاکید کرد: پرونده‌های تشکیل شده در واحدهای صنفی باید در اسرع وقت به اداره تعزیرات حکومتی ارسال و برای متخلفان ظرف ۲۴ ساعت رای صادر شود تا تاثیرگزاری نظارت‌ها و بازرسی‌ها برای مردم ملموس باشد.

رییس سازمان صمت کردستان، در ادامه تخلف و گرانفروشی در زمینه دارو، آژانس و کرایه تاکسی، افزایش قیمت کود و سایر موارد ثبت شده در سازمان صمت را مورد بررسی قرار داد و مصوب کرد: که هیچ داروخانه‌ای نباید دارو را بیشتر از قیمت روی جلد آن به فروش برساند.

شارژ سهمیه ناوگان حمل و نقل از اول آذرماه با حفظ سهمیه آبان ماه

البرز حسینی، مدیرکل اداره راهداری استان کردستان، در ادامه این جلسه با اعلام اینکه تا کنون هیچ گونه توقفی در ناوگان حمل و نقل استان در پی گرانی بنزین صورت نگرفته است، اظهار کرد: سهمیه ناوگان عمومی بین شهری تعیین نشده بود که بر اساس پیگیری‌ها در این زمینه، سهمیه ناوگان عمومی برون شهری ۷۵۰ لیتر و برای دوگانه سوز بین شهری نیز ۴۵۰ لیتر در نظر گرفته شده که تا کنون این میزان در کارت‌های سوخت اعمال نشده است و ناوگان‌ها از سوخت آزاد سه هزار تومانی استفاده می‌کنند.

وی اعلام کرد: سهمیه ناوگان حمل و نقل استان از اول آذرماه با حفظ سهمیه آبان ماه آن‌ها شارژ می‌شود.

هیچ گونه افزایش نرخ تاکسی در کردستان صورت نگرفته است

حشمت الله صیدی، شهردار سنندج در ادامه این جلسه گفت: در ارتباط با تاکسی‌ها تا کنون هیچ گونه افزایش نرخی نداشته‌ایم و با تخلفات در این زمینه برخورد می‌شود.

وی اظهار کرد: ظرف دو ماه باید آژانس‌های مجوز دار در سامانه «اصناف ایرانیان» ثبت نام کرده و پیمایشی صورت گیرد تا با مشخص کردن میزان مصرف بنزین آن‌ها، سهمیه بنزین آژانس‌ها تعیین شود.

شهردار سنندج افزود: ثبت نام در این سامانه نباید موجب ثبت نام عده‌ای اضافه و جدید بشود، بلکه ثبت نام آژانس‌های موجود و پیمایش آن‌ها باید با دقت و نظارت بیشتری صورت گیرد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی افزایش قیمت کرایه تاکسی را با توجه به تعداد زیاد تاکسی‌ها در سنندج نسبت به سایر شهرها منطقی ذکر و بیان کرد: این موضوع باید با کار کارشناسی صورت گیرد و ما فعلا تابع قوانین کشوری هستیم.

جلال شریعتی رییس شورای شهر سنندج، در ادامه این جلسه گفت: تصمیمات باید بر اساس واقعیت‌ها باشد و اگر بخواهیم تاکسی‌ها با روال عادی خود کار کنند باید بر اساس نیاز و واقعیت جامعه قیمت‌ها تعیین شود.

وی با تاکید بر افزایش کارشناسانه قیمت کرایه تاکسی در سنندج افزود: در غیر این صورت افزایش خودسرانه قیمت‌ها در این راستا ادامه خواهد داشت و موجب سوء استفاده سودجیان در این زمینه نیز می‌شود.

نجیم حسینی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کردستان در ادامه گفت: خودروهایی که سهمیه دریافت می‌کنند، نباید اقدام به فروش آن کنند، چرا که سهمیه بنزین متعلق به فرد نیست بلکه آن‌ها مؤضف اند که در قبال دریافت سهمیه خود به مردم خدمات ارائه دهند و پرونده‌های تعزیرات حکومتی نباید به خاطر عرضه خارج از شبکه سوخت افزایش یابد.

وی تاکید کرد: تاکسی‌ها نباید در پارکینک‌ها متوقف شوند و سهمیه هایشان در سطح بازار به قیمت بالاتر به فروش برسد و این نیازمند کنترل و مدیریت دستگاه‌های مرتبط است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کردستان، در رابطه با گرانفروشی برخی از داروخانه‌های سطح شهر سنندج عنوان کرد: متاسفانه جعبه‌های تولید شده در برابر تولید داروها بیشتر بوده است و زمانی که قیمت دارو افزایش می‌یابد، از همان جعبه‌های قبلی که قیمت‌های قبلی بر روی آن درج شده است استفاده می‌شود و این امر موجب تشویش اذهان عمومی شده است که باید ساماندهی شود.

وی با تاکید بر افزایش لزوم اطلاع رسانی در زمنیه افزایش نیافتن قیمت کالاها در بازار خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود اصناف و اتحادیه‌های مختلف، با نصب بنر در نقاط اصلی و پرتردد شهر به مردم در این زمینه اطلاع رسانی کنند.

فرزاد سردارزاده رییس اداره نضار و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در ادامه گفت: سیستم نظارت و بازرسی سازمان صمت با تشدید در نظارت‌های خود در قالب گشت‌های مشترک نظارت و بازرسی، ۵۶۲ بازرسی، انجام داده است که از این تعداد ۳۰ مورد پرونده تخلفات تشکیل شده و ۳۸ مورد نیز در دست بررسی است.

وی افزود: ستادخبری سازمان صنعت، معدن و تجارت به صورت آنلاین آماده پاسخگویی به شهرندان است و در این راستا گزارش‌های وصول شده در رابطه با آژآنس‌های بین شهری و برون شهری در دست بررسی است.

محمودی نماینده شرکت‌های پخش دارو در استان، از فعالیت ۶۰ شرکت پخش دارو در سطح استان خبر داد و گفت: قیمت‌های دارو، قیمت‌های سه گانه و مصوب است که به صورت خودسرانه افزایش نمی‌یابد.

وی افزود: در بحث ناوگان توزیع دارو بنزین نیسان‌ها به مشکل برخواهد خورد که باید ساماندهی شود.

روستاها، آسیب پذیرتر از قبل می‌شوند

مدیرکل تعاون روستایی استان کردستان، با بیان اینکه بر اساس شاخص‌های مرکز آمار، در کردستان تورم روستایی نسبت به تورم شهری بیشتر است گفت: نبود خورده فروشی در روستاها، تحمیل کرایه بار مضاعف کالاها به خاطر فاصله شهر از روستا و نبود نظارت کافی در روستاها دلایل موثر بر افزایش تورم کالاها در روستاها است، لذا با گران شدن بنزین روستاها آسیب پذیرتر خواهند شد.

وی اظهار کرد: سهمیه روستاها در تقسیم بندی کالاهای اساسی باید افزایش یابد و شرکت‌های پخش نیز کالاهای بیشتری به فروشگاه‌های خورده فروشی روستاها تحویل دهند، چرا که در این شرایط تردد بین روستا و شهر کاهش می‌یابد و روستاییان کالاها را در داخل روستاها خریداری خواهند کرد.

انتهای پیام

پاسخ مسئولان به گلایه کردستانی‌ها از افزایش قیمت برخی کالاها - 38

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

امکان صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این که هم اکنون بازار بسیار خوبی در کشور‌های همسایه برای فرآورده‌های نفتی کشور بوجود آمده است، افزود: هم اکنون ما روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که پیش بینی می‌شود ۶۰ تا ۶۵ میلیون لیتر آن به صورت سهمیه‌ای و ۲۰ میلیون لیتر آن به صورت آزاد در داخل عرضه شود بنابراین حدود ۳۰ میلیون لیتر بنزین مازاد خواهیم داشت که می‌توان آن را برای صادرات عرضه کرد. آقای حسینی با بیان این که صادرات فرآورده‌های نفتی مشکلات صادرات نفت خام را ندارد گفت: صادرات فرآورده‌ها به دلیل این که از طریق مرز‌های زمینی به کشور‌های همسایه انجام می‌شود راحت‌تر است و معمولا خریداران ما عمدتا بخش خصوصی هستند که تحریم‌های آمریکا بر آن‌ها اثرگذار نیست. وی تصریح کرد: با صادرات فرآورده‌های نفتی می‌توان بخشی از کمبود منابع ارزی کشور که به دلیل ایجاد مشکلات در صادرات نفت خام بوجود آمده، جبران کرد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی رضا پدیدار، درگفتگو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: در صنایع بالادستی نفت، ۵۰ شرکت فعال داریم که بیش از ۳۰ تای آن‌ها در اختیار بخش خصولتی است. رئیس شورای سیاستگذاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفتنمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت برگزار می‌شودنخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت ایران به همت بخش خصوصی در تهران برگزار خواهد شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
در بینشان جوانی است که او را کارمند بانک سوخته کوثر معرفی می‌کنند. بااینکه دو هفته از آتش‌سوزی بانک گذشته اما کارمند بانک انگارهنوز شوکه است. شیشه‌های بانک شکسته بود و تعدادی برای غارت بانک خودشان را از لابه‌لای میله‌ها به داخل بانک می‌کشاندند. میلاد هم با هر زور و زحمتی که شده داخل بانک رفت و مرتب فریاد می‌زد «لطفا برید بیرون.» وسایل بانک را به غارت می‌بردند. قبل از اینکه بانک آتش بگیرد هر شخصی که وارد بانک می‌شد بیرونش می‌کردم.
همشهریهمشهری22 ساعت قبل
رهبر حزب لیبرال دموکرات انگلیس که طرفدار باقی ماندن در اتحادیه اروپا است، پیشنهاد همکاری با حزب کارگر را در صورت قبول خواسته‌های آن‌ها مطرح کرده است. هم‌چنین هر دلار آمریکا به ۱٫۳۲۵۱ دلار کانادا افزایش یافت. میشل آرون، استراتژیست ارزی در موسسه «استیت استریت» گفت: داده‌های اخیر نشان می‌دهد که اقتصاد آمریکا در وضعیتی بهتر از چیزی که پیش‌تر تصور می‌شد قرار دارد. به دنبال کاهش شدید رشد اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ جهان، دولت ژاپن اعلام کرده یک بسته محرک ۱۲۰ میلیارد دلاری را برای تقویت رشد اقتصادی این کشور به زودی عملیاتی خواهد کرد. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱٫۴۶۲۱ دلار مبادله شد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
«هدی زلبر»، سخنگوی ارتش اسرائیل صبح امروز- جمعه- اعلام کرد که ارتش این رژیم در پایگاه نیروی هوایی در اسدود آزمایش موشکی انجام داده است. زلبر گفت: «سامانه پیشران موشکی از سامانه دفاعی «فلاخن داوود» در قالب برنامه از پیش طراحی شده آزمایش شد». این سامانه موشک‌های سنگین را مورد هدف قرار می‌دهد و بین سامانه گنبد آهنین و سامانه ضد موشکی «حتس» قرار گرفته است. سامانه مذکور دو سال پیش وارد سامانه‌های دفاعی ارتش رژیم اسرائیل شد اما با این وجود، نسبت به کارآمدی آنها تردید وجود دارد و به همین منظور به طور متناوب مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز خیرالله رحمانی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تعطیلی مدارس گفت: به منظور پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزا و تامین سلامت دانش آموزان و جلوگیری از انتقال ویروس این بیماری با هماهنگی‌های انجام شده با مسئولان استانی و برگزاری جلسات تخصصی با دانشگاه علوم پزشکی استان به منظور کاهش انتقال عامل بیماری و رفع نگرانی خانواده‌های محترم مقرر شد تمامی مراکز پیش‌ دبستانی و مدارس مقطع ابتدایی و متوسطه اول و تمام مدارس استثنایی در تمامی مناطق و نواحی ۱۴ گانه آموزش و پرورش استان قزوین در دو نوبت صبح و بعدازظهر در روزهای شنبه ۱۶ آذر و یکشنبه ۱۷ آذر ماه تعطیل است. وی بیان کرد: همه مدارس در تمامی مناطق و نواحی در روز دوشنبه ۱۸ آذر ماه دایر خواهد بود. رحمانی تصریح کرد: تنها مرجع اطلاع رسانی در خصوص تعطیلی مدارس روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش و صدا و سیمای استان و خبرگزاری‌های رسمی است و خانواده‌ها باید از این مراکز اخبار صحیح را کسب کنند. وی یادآورشد: شهروندان محترم می‌توانند اخبار مربوط را از طریق سایت آموزش و پرورش و رسانه‌های رسمی استان نیز پیگیری کنند.
تسنیمتسنیم4 ساعت قبل
وی گفت: بعد از جمع آوری اطلاعات و هم پوشانی و راستی آزمایی‌ها که ممکن است حضوری هم انجام شود اقدام به وضع مالیات خواهد شد به نحوی که دیگر برای سوداگران صرف نکند خانه‌ای را خالی نگهدارند. الان ما بیش از ۳ برابر آمار جهانی خانه‌های خالی داریم در حالی که در همه کشور‌ها چیزی حدود ۳ درصد خانه‌ها به دلایلی موجه خالی است و آن‌ها هم این را با وضع مالیات سنگین ایجاد کرده‌اند. ایرج رهبر نایب رئیس انجمن انبوه سازان مسکن گفت: ما اعتقادمان اینست که سیاست‌ها باید طوری باشد که بدون اجبار و دستور کار، تولید و عرضه مسکن انجام شود و سازندگان نیازی به احتکار نداشته باشند و راغب باشند خود به خود مسکن هایشان را عرضه کنند. رهبر تصریح کزد: شناسایی همه واحد‌های خالی ممکن نیست و خیلی از آن‌ها قابلیت عرضه به بازار ندارد، یکی برای زیارت خریده در شهر زیارتی، یکی در محلی تفریحی خریده و … یک زمانی هم خود سازمان مالیاتی اعلام کرد مالیات گرفتن از خانه‌های خالی به هزینه‌اش نمی‌ارزد. وی افزود: مشکلات نرم افزاری هم داریم مثل این که بیش از ۷۰ درصد تقاضای مصرفی خانه برای واحد‌های زیر ۱۰۰ متر است، اما واحد‌های عرضه شده میانگین حدود ۱۵۰ متری اند.

نظرها

اخبار بیشتر