کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد

کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد

همزمان با هفته کتاب، کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی (ساختمان شماره ۲ کتابخانه مرکزی تبریز) با حضور معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی، مراسم افتتاح کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی (ساختمان شماره ۲ کتابخانه مرکزی تبریز) روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸ با حضور محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی؛ مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ هادی آشتیانی، مدیرکل امور فرهنگی نهاد؛ اصغر گودرزی، مدیرکل امور کتابخانه‌های نهاد؛ احمد حمیدی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز؛ محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، اعضای انجمن خیرین کتابخانه ساز استان و خانواده قره چمنی برگزار شد.

کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد - 2

کلیدواژه پیشرفت و توسعه جوامع، فرهنگ حاصل از مطالعه است

محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی در مراسم افتتاح کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی، گفت: اینکه کارهای خیرخواهانه از مدرسه سازی و حوزه‌های سلامت به سمت مسائل فرهنگی و کتابخانه سازی هدایت شده، نشان از اعتلای فرهنگی جامعه و به ویژه تلاش‌های متولیان امر در این حوزه است که بسیار ارزشمند بوده و جای تقدیر دارد.

استاندار آذربایجان شرقی اظهار داشت: فرهنگ حاصل از مطالعه عمیق، کلیدواژه پیشرفت و توسعه جوامع است و اگر فرهنگ جامعه درست شود، زیربناهای اقتصادی، اجتماعی و سایر موارد به موازات آن پیشرفت خواهد کرد.

پورمحمدی افزود: تفاوت میان جوامع در تاریخ، گستره و جغرافیا و منبع و ذخایر نیست، آن چیزی که تفاوت ایجاد می‌کند، دانش و فرهنگ است.

وی ضمن تشکر از خانواده قره چمنی، گفت: کار خیری که این خانواده انجام داده، نمونه بارز علاقه به وطن است.

کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد - 8

مردمی بودن و اداره فرهنگ توسط مردم اتفاقی بسیار مغتنم و اثرگذار است

مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ضمن اهدای سلام و تشکر دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور به خانواده قره چمنی، گفت: اقدام خیرخواهانه فرهنگی انجام شده، نتیجه حس بسیار ارزشمند وفاداری به میهن و تعلق به خاک است که ثمره آن را عموم مردم استان آذربایجان شرقی خواهند دید.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مردمی بودن و اداره فرهنگ توسط مردم را اتفاقی بسیار مغتنم و اثرگذار دانست و گفت: هرجایی به مردم اعتماد و کار را به آن‌ها واگذار کردیم، نتایج اثربخشی داشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کتابخانه‌ها فعال‌ترین و پویاترین مراکز و پایگاه‌های فرهنگی هستند که علاوه بر ارائه خدمات رایج و سنتی کتابخانه‌ای، خدمات متنوع دیگری مانند برگزاری برنامه‌های فرهنگی، دوره‌های آموزشی، خدمات مشاوره‌ای و … ارائه می‌دهند.

افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ۳۵۰۰ کتابخانه عمومی در سراسر کشور دارد که ۲۵۰۰ کتابخانه مستقیم زیرنظر نهاد و ۱۰۰۰ کتابخانه به صورت مشارکتی با همکاری سازمان‌ها، ارگان‌ها و افراد اداره می‌شود؛ اگر بخواهیم به سرانه استاندارد فضای کتابخانه‌ای در کشور برسیم، که دغدغه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی است، تعداد ۱۵ هزار کتابخانه در سراسر کشور مورد نیاز است. لذا نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از همکاری تمامی خیرین که دغدغه فرهنگی دارند، استقبال می‌کند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

رمضانی ضمن اشاره به بوروکراسی‌های رایج اداری در کارهایی که خیرین عهده دار آن می‌شوند، گفت: در نهاد عزم جدی وجود دارد که تسهیل کننده و یاری کننده افراد خیری باشیم که به کتابخانه سازی روی می‌آورند.

کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد - 16

آینده کشور ما روشن و پر افتخار خواهد بود

علیرضا قره چمنی، فوق تخصص جراحی قلب و عروق و خیر کتابخانه ساز ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص دلایل احداث و به ویژه نامگذاری پروژه کتابخانه و قرائتخانه خیرساز بانو صدیقه قره چمنی به نام مادرش، گفت: امروز حال خوش خواندن با حال خوش بودن، تلفیق شد. آنچه ما در میان اروپاییان و جهانیان به آن افتخار می‌کنیم، این است که قسمت اعظم کشور ایران، جوانانی هستند که کتاب می‌خوانند، دانشگاه می‌روند و تحقیق و پژوهش می‌کنند. این پتانسیل در هیچکدام از کشورهای منطقه وجود ندارد، پس آینده مملکت ما که با گذشته سرزمین ما گره خورده بسیار روشن و پرافتخار خواهد بود.

قره چمنی در پایان افزود: نهالی که امروز خیرین کتابخانه ساز می‌کارند، امید داریم به بار نشسته و میوه دهد؛ میوه آن جوانانی هستند که در این مکان‌ها به مطالعه و پژوهش و علم اندوزی پرداخته و در هر زمینه‌ای با تلاش و کوشش خود ایران را به کشوری سرآمد، تبدیل کنند.

کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد - 20

در پایان این مراسم مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد لوح تقدیر علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را به نماینده خانواده قره چمنی، علیرضا قره چمنی خیر کتابخانه ساز اهدا کرد. متن لوح تقدیر به شرح زیر است:

خانواده محترم قره چمنی

سلام علیکم

چه سعادتمند انسانی است، آنکه زیورهای زندگی دنیوی را با عمل صالح خویش، به صدقات جاریه ابدی برای خود و دیگر مؤمنان مبدل می‌سازد و با بذل صادقانه مال در راه پرخیر و برکت ساخت کتابخانه‌های عمومی به پاداش اخروی دست می‌یابد.

امروز بر همه ما فریضه است که قدر گران مایه خیران و دلسوزانی را که با ایثار خویش در کمک به فرهنگ و علم آموزی فرزندان سرزمین ما همت گمارده‌اند، به شایستگی بدانیم و تلاش کنیم با تأسی از منش ستودنی ایشان، خیرخواهی را در کلام صرف نبینیم و با اقدام و عمل خود در مسیر خدمت به کشور عزیزمان گام‌های راسخ برداریم.

همت والا و اقدام ارزنده تان در عرصه ترویج کتاب و کتابخوانی در این مرز و بوم و ساخت کتابخانه و قرائتخانه زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی شایسته تقدیر و تشکر است.

این لوح سپاس، کمترین است در برابر شکوه این عمل خداپسندانه و بهانه‌ای است برای ارتباط مستحکم‌تر شما با کتابخانه‌های عمومی. سلامت و سعادت روزافزونتان را از درگاه حضرت احدیت مسئلت می‌نمایم.

و من الله توفیق

علیرضا مختارپور

دبیرکل

کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد - 31کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد - 32کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد - 33کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد - 34کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد - 35کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد - 36کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد - 37کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد - 38کتابخانه و قرائتخانه خیرساز زنده یاد بانو صدیقه قره چمنی افتتاح شد - 39

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازگشت دکتر سلیمانی به وطن

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

در همین نزدیکی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

رحیم پور ازغدی: صوت جلسات را منتشر کنید ببینید چه کسی توهین کرد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم بزرگداشت روز دانشجو، شنبه (۱۶ آذر ۱۳۹۸) با سخنرانی حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران برگزار شد. رحیم پور ازغدی در بخشی از این مراسم گفت: برخی نقل‌ها درباره جلسه شورای انقلاب فرهنگی از من در فضای مجازی شد که نادرست است. صوت و متن جلسات را به طور کامل منتشر کنید و ببینید چه کسی توهین کرد. بیشتر بخوانید: صحبت‌های رئیس جهاد دانشگاهی درباره دعوای روحانی و رحیم‌پور ازغدی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی + فیلمانتهای پیام/

تولید نیاز صنعت در دانشکده نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

ماجرای قبوض مدارس

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
گزارش تصویریماجرای قبوض مدارسپیرو مصوبه مجلس قرار بود که هزینه آب و برق و گاز مدارس در صورت رعایت کردن الگوی مصرف رایگان باشد، اما برخی مدارس که الگوی مصرف را هم رعایت کرده‌اند همچنان قبض و اخطار قطع انشعاب دریافت می‌کنند.

تاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
وزیر نفت: صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با هدف حمایت از کسب و کار‌های نوپا و طرح‌های این حوزه با اعتبار اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان تأسیس خواهد شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه رویداد توسعه فناوری کالا‌های پر مصرف حوزه گاز در صندوق نوآوری و شکوفایی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: حمایت از کسب و کار‌های نوپا و محصولات بومیتاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانوی ادامه داد: با اجرای طرح خرید تضمینی تمام محصولات ساخته شده در داخل توسط شرکت‌های دانش بنیان در صورت داشتن استاندارد‌های داخلی به قیمت توافق شده خریداری خواهند شد. آقای علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: صندوق پژوهش فناوری وزارت نفت درخواستش در حال بررسی و به زودی مجوز خواهد گرفت.

نظرها

اخبار بیشتر