کتابداران مشاوران و طبیبان فرهنگی جامعه هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
کتابداران مشاوران و طبیبان فرهنگی جامعه هستند

کتابداران مشاوران و طبیبان فرهنگی جامعه هستند

آیت‌الله حسینی همدانی با اشاره به اهمیت جریان سازی فرهنگ کتاب‌خوانی، گفت: کتابداران مشاوران و طبیبان فرهنگی جامعه هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، احمدعلی هراتی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز و کتابداران کرج با آیت‌الله حسینی همدانی، نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج، دیدار کردند.

آیت‌الله حسینی همدانی، در این دیدار با اشاره به اهمیت جریان سازی فرهنگ کتاب‌خوانی، اظهار داشت: برای جذب افراد به کتاب و کتاب‌خوانی، باید جریان سازی کنید که یکی از راه‌حل‌های آن مشخص کردن شعار واحدی در این زمینه است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز با اشاره به نقش کتابدار به‌عنوان یک مشاور و طبیب فرهنگی در جامعه، مطرح کرد: کتابدار به‌عنوان مشاور، متخصص و کارشناس، نقش ممتازی در ارائه مشاوره به افرادی دارد که به کتابخانه مراجعه می‌کنند.

کتابداران مشاوران و طبیبان فرهنگی جامعه هستند - 4

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با تقدیر از اقدامات انجام شده در جهت تشویق و ترغیب عموم نسبت به کتاب و کتاب‌خوانی، مطرح کرد: شغل کتابداری با فکر، اندیشه سروکار دارد. توجه به فرهنگ کتاب، در تمدن سازی اثرگذار بوده است. تمامی تمدن‌ها ریشه و مصدرشان کتاب و کتاب‌خوانی است.

وی با بیان این مطلب که ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی باید از زمان کودکی آغاز شود، عنوان کرد: آموزش‌وپرورش به‌ویژه مسئولان مهدهای کودک نقش مؤثری در زمینهٔ ایجاد انگیزه و جریان سازی مطالعه دارند.

امام‌جمعه کرج با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، گفت: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان باید برنامه مستمر و منسجمی در زمینهٔ ترویج و جریان سازی فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی داشته باشد.

وی با اشاره به‌ضرورت وجود المان کتاب در استان البرز، افزود: اینکه استان البرز از المان کتاب در قالب میدان کتاب، خیابان کتاب و … بی‌بهره است، یک ضعف در جلب توجه اقشار مختلف جامعه به فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه کتاب عصاره فکر و دانش کسی است که آن را نگاشته است، گفت: افکار و عقاید وقتی به‌صورت کتاب درمی‌آیند، ماندگار می‌شوند؛ به همین منظور برای تشویق مردم به کتابخوانی باید جریان سازی کرد.

آیت‌الله حسینی همدانی با بیان این مطلب که جمعیت استان البرز ۳ میلیون نفر است، گفت: آمار ارائه شده در این جلسه مبنی بر اینکه ۹۳ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی استان هستند، باید متناسب با جمعیت استان رشد پیدا کند.

نماینده ولی فقیه در استان البرز در پایان خاطرنشان کرد: شایسته است ترویج کتاب‌های ارزشمند و مفید که منجر به تعالی افکار می‌شود در دستور کار قرار گیرد و با راه‌اندازی کتابخانه‌های تخصصی در سطح استان در عرصه‌های مختلف، شبکه فرهنگی کتاب‌خوانی ایجاد کنید.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

کتابداران مشاوران و طبیبان فرهنگی جامعه هستند - 13

در ادامه این دیدار احمدعلی هراتی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز ضمن تقدیر از حسن نظر و رهنمودهای ارزشمند آیت الله حسینی همدانی در حوزه کتابخانه‌های عمومی و ترویج فرهنگ کتابخوانی، اظهار داشت: خوشبختانه با وفاق و همدلی مسئولان استان اتفاقات خوبی در زمینه کتاب و کتابخوانی در سطح استان رقم خورده است.

وی افزود: اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز به یمن این تعامل سازنده توانسته است در توسعه فضاهای فیزیکی کتابخانه‌ها و ارتقای کیفیت فعالیت‌های ترویجی و فرهنگی خود رشد شتابنده‌ای داشته باشد که یکی از این موارد مهم در بخش فضای کتابخانه‌ای، کلنگ‌زنی کتابخانه مرکزی استان است که طی دو سال آینده به ناوگان کتابخانه‌های عمومی اضافه خواهد شد.

هراتی در ادامه پروژه کتابخانه عمومی در مشکین دشت و شهر جدید هشتگرد را نیز در دست اقدام توصیف کرد و افزود: افتتاح اولین کتابخانه تخصصی کودک در شهرستان فردیس، افتتاح کتابخانه مشارکتی استانداری و کلنگ زنی کتابخانه عمومی در نظرآباد بخش‌های دیگری از فعالیت‌های این اداره‌کل در بخش عمرانی کتابخانه‌ها است.

وی در ادامه با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و لزوم توجه بیش از پیش به محتوای این بیانیه، تصریح کرد: با راهنمایی نماینده معزز ولی فقیه در استان مسابقه بزرگ کتابخوانی از این بیانیه برگزار می‌شود. انتظار داریم با همراهی فعال دستگاه‌ها و نهادهای مختلف شاهد مشارکت حداکثری علاقه‌مندان باشیم.

احمدعلی هراتی به تشریح برنامه‌های هفته کتاب پرداخت و با بیان اینکه زنگ کتاب و رونمایی از صندوق کتاب نیز با حضور محمدجواد کولیوند و عزیز اکبریان، نمایندگان مردم کرج، اشتهارد، فردیس و آسارا در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد، افزود: ۳۰۰ برنامه فرهنگی در هفته کتاب در کتابخانه‌های عمومی البرز برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است، آیت‌الله حسینی همدانی در حاشیه این دیدار طی بازدید از کتابخانه شهیدان نصیری کرج واقع در فرهنگسرای امام خمینی (ره) کرج، از نزدیک در جریان برنامه‌های این کتابخانه قرار گرفت.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز در این بازدید که با مشایعت احمدعلی هراتی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز و حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاظم شکری، مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد البرز همراه بود، از ضرورت توجه کتابداران به امر مشاوره تخصصی به مراجعان سخن گفت.

کتابداران مشاوران و طبیبان فرهنگی جامعه هستند - 21کتابداران مشاوران و طبیبان فرهنگی جامعه هستند - 22

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

مسابقه تا یلدا بخوانیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
سلول‌های سرطانی به طور معمول دارای الگوی رشد مهار گسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند. با استفاده از این سیستم می‌توان در احجام خیلی کم نمونه خون، جداسازی سلول‌های هدف را انجام داد. سلول‌های هدف می‌تواند سلول‌های سرطانی در گردش خون یا هر سلولی که جداسازی و شناخت آن حائز اهمیت است مثل سلول‌های بنیادی را در برگیرد. سلول‌های هدف در این مطالعه سلول‌های سرطانی هستند که جداسازی آن‌ها حائز اهمیت است. وی ادامه داد: استفاده از این سیستم تحولی شگرف در زمینه تشخیص سرطان محسوب می‌شود.

پایان انحصار صداوسیما؛ «من با تلویزیون حرف نمیزنم»

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. این دیالوگ معروف وریا غفوری کاپیتان تیم استقلال است که در فضای مجازی دست به دست می‌شود. اینکه چرا وریا نمی‌خواهد با تلویزیون حرف بزند، به خود او تلویزیون مربوط است. هواداران فوتبال و استقلال هم مصاحبه کامل وریا غفوری را در کانال‌های تلگرامی یا سایت‌های خبری خواندند. شبکه‌های اجتماعی بر خلاف صداوسیما تیغ سانسور هم ندارند و مردم بدون ممیزی می‌توانند نقطه نظرات مختلف را بخوانند و ببیند.
صدا و سیماصدا و سیما42 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام خسروی با اشاره به تمدید ۵ روزه نام نویسی در این آزمون قرآنی گفت: به دلیل تماس‌های مکرر و استقبال گسترده علاقه‌مندان به شرکت در این آزمون با توجه به اتمام زمان نام نویسی که ۱۵ آذر اعلام شده بود، تا تاریخ ۲۷ آذر ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان به شرکت در هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت می‌توانند تا ساعت ۲۴ روز ۲۷ آذر به پایگاه اطلاع رسانی WWW. quranedu. ir مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما52 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در این نشست که با شعرخوانی جمعی از دانشجویان، استادان و میهمانان همراه بود، ابتدا کارگاه تخصصی با حضور آقایان ناصر فیض، علیرضا بهرامی و خانم سپیده یگانه با موضوع «شعر طنز، مسؤولیت اجتماعی و خط قرمزها» برگزار شد. رویداد‌های ۱۵ گانه نخستین جشنواره ملی «شعر دانشجویی» از مهر ۱۳۹۸ تا اردیبهشت ۱۳۹۹ در برخی دانشگاه‌های کشور برگزار می‌شود. پیش‌تر دانشگاه‌های شهید بهشتی و علامه طباطبایی تهران، زنجان و گرگان میزبان رویداد‌های جشنواره شعر دانشجویی بوده‌اند که از آقایان محمدرضا شفیعی کدکنی، ساعد باقری، محمدعلی بهمنی و عبدالجبار کاکایی در این محافل تجلیل شده است.

نظرها

اخبار بیشتر