اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد

اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد

به مناسبت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی و هفته وحدت، جشن نور هدایت به همت بخش نابینایان کتابخانه آیت الله خامنه ای و کانون نابینایان جلوه امید، در تالار غدیر اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، به همت بخش نابینایان کتابخانه آیت الله خامنه‌ای و کانون نابینایان جلوه امید و همزمان با هفته وحدت و روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، جشن نور هدایت با حضور حجت الاسلام و المسلمین امیرعطاالله جباری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم؛ حجت الاسلام احمد لقمانی، کارشناس برنامه سمت خدا و استاد حوزه و دانشگاه؛ منصور رضوانی، مدیرعامل کانون نابینایان جلوه امید؛ هاجر شعاعی، رئیس اداره آموزش و پرورش استثایی قم؛ وحید میرزایی، معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم؛ حجت الاسلام والمسلمین محمد اکرامی نژاد، مسئول امور فرهنگی و روابط عمومی اداره کل بهزیستی و جمعی از نابینایان و اقشار مختلف مردم در تالار غدیر اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم برگزار شد.

اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد - 1اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد - 2

حجت الاسلام و المسلمین احمد لقمانی، کارشناس برنامه سمت خدا و استاد حوزه و دانشگاه، در این مراسم اظهار داشت: هر وقت ذهن و افکار انسان دچار مشکل شود، تنها راه نجات، ذکر خداوند و توسل به ائمه اطهار علیهم السلام و خواندن قرآن کریم است. ناامیدی یکی از القائات و دستاویزهای شیطان برای دینداران است؛ چراکه یاس و نامیدی از رحمت الهی بدترین گناه است.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اثرات منفی ناامیدی از رحمت الهی، بیان کرد: برخی افراد همه چیز را سیاه می‌بینند و نسبت به همه موضوعات بدبین و گلایه مند هستند و سخنی غیر از یاس به زبان نمی‌آورند. امید همانند یک چتر است که توانایی متوقف کردن باران را ندارد ولی از خیسی انسان و بروز عوارض دیگر جلوگیری می‌کند. پس اگر انسان امید داشته باشد در همه امور موفق می‌شود و به اهدافش می‌رسد. امید و نشاط در انسان باعث ایجاد انگیزه و حرکت به سمت جلو و دستیابی به اهداف است. برخی تصور می‌کنند انسان‌های مذهبی ناامید هستند ولی این گونه نیست بلکه افراد مذهبی، انسان هایی بسیار شاد و پرانرژی هستند.

کارشناس برنامه سمت خدا اظهار داشت: نخستین موضوعی که به انسان نشاط می‌دهد دانایی و آگاهی علم است؛ چراکه علاوه بر ایجاد شغل باعث شور و شوق در زندگی فردی و اجتماعی می‌شود. برعکس انسان جاهل، فاقد افکار مثبت است.

حجت الاسلام و المسلمین لقمانی با اشاره به اهمیت پیروی از سیره معصومین (ع)، تصریح کرد: گریه برای اهل بیت (ع) سبب سبکی روح و جسم انسان است و هم نشینی با بزرگان نیز باعث موفقیت در برنامه‌های فردی و اجتماعی و یک زندگی آرام می‌شود.

وی به حدیث امیرالمومنین (ع) اشاره کرد که فرمودند: «کسی که با حکمت باشد، هیچ لذتی از دنیا را از دست نمی‌دهد». این موضوع را باید همیشه مورد توجه قرار دهیم که عالم محضر خدا است و در محضر خدا نباید معصیت کنیم.

اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد - 8اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد - 9

منصور رضوانی، مدیرعامل کانون نابینایان جلوه امید قم نیز در این مراسم بیان کرد: انسان باید به آینده امید داشته باشد. مهم‌ترین موضوعی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که هر انسانی بر اساس توانمندی‌های خود، می‌تواند آینده‌ای درخشان بسازد و در آغاز باید سعی کند در اجتماع حضور فعالی داشته باشد.

مدیر عامل کانون نابینایان جلوه امید قم، اظهار داشت: اینکه انسان ذهنش درگیر مسائل حاشیه‌ای شود از دام‌های شیطان است و نابینایان باید سعی کنند در مواجهه با این اندیشه‌های نادرست، در فعالیت‌های علمی، فرهنگی و دینی حضور پررنگ و موثری داشته باشند.

وی گفت: با توجه به اینکه نابینایان دارای مشکلاتی هستند، برخی از نیکوکاران استان قم با برگزاری کارگاه‌های متنوع فرهنگی- آموزشی و نشست‌های قرآنی و دوره‌های مشاوره، به لحاظ روحی و روانی به روشندلان کمک کردند تا بر مشکلات پیروز شوند که جا دارد از خدمات آنان تشکر و قدردانی شود.

اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد - 13

در ادامه این مراسم، رقیه میرزایی از روشندلان برتر استان با معرفی کتاب «ستارگان درخشان» نوشته محمدجواد نجفی، اظهارداشت: این کتاب زندگانی رسول خدا را به خوبی شرح داده و در عین خلاصه گویی بسیار جامع است. کتاب دارای ۵ بخش است که از تولد رسول خدا، زمان بعثت تا هجرت پیامبراکرم (ص) و همچنین درباره همسر و امت پیامبر (ص) مطالب ارزنده‌ای را به دور از اضافات و تکرار به رشته تحریر درآورده به گونه‌ای که خواننده را با خود همراه می‌کند.

اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد - 15اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد - 16

سپس پریسا بقالی زاده، کارشناس حقوق و عضو بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی استان قم، به دکلمه خوانی و شعرخوانی در مدح پیامبر (ص) در این مراسم پرداخت.

اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد - 18

گفتنی است، تواشیح خوانی، اجرای سرود و مدیحه سرایی از دیگر برنامه‌های جانبی این نشست بود.

اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد - 20

در پایان این مراسم از کبری صفایی و مهدی ضیایی فر به عنوان نابینایان برتر استان و غلام حسین صدیقی از اساتید کانون جلوه امید، محبوبه حاج مرتضایی، نویسنده کانون ادبی صبح اشراق بخش نابینایان کتابخانه آیت الله خامنه‌ای تجلیل شد.

اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد - 22اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد - 23

همچنین از رضا گلچین، سیدمهدی سید حقی، حسن حیدربیگی، حجت الاسلام والمسلمین حجتی و حسین ابراهیمی به عنوان خیران نمونه بخش نابینایان استان تقدیر شد.

محسن کرم پور دارنده مدال جهانی آمادگی جسمانی، علی نقی پور دارنده مدال نقره جودوی قهرمانی کشور، فاطمه مرادی نفر سوم مسابقات دو و میدانی بانوان کشور، فهیمه جعفری نفر سوم در بخش آمادگی جسمانی و عصمت براتی ورزشکار نمونه نیز تقدیر شدند.

اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم میزبان جشن نور هدایت شد - 26

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴ -فریبا نادری در اینستاگرامش نوشت: عشق در نگاه اول، به واقع ک همان اولین باری است که چشمان زیبایت را در آغوشم دیدم. الهی دور باشی از بلا و نگاه بد. ایشالله همه فرزندان سرزمینم لبخند زیبا روی لبهاشون باشه همیشه. ثبت لحظه از ساقی جان.

تبهکار ترسناک آمریکا را بشناسید / چارلز منسن کیست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
«چارلز منسن» رهبر یک گروه بی‌رحم بود که نیم قرن پیش شوک بزرگی به مردم آمریکا وارد کرد. او نام این فرد را هم برد؛ «چارلز منسن». دستگیری «چارلز منسن» و برخی اعضای گروه او، آمریکا را بهت‌زده کرد. در فیلم تارانتینو حرکت دسته سه نفری قاتلان به خانه هالیوودی‌ها بازسازی شده. «چارلز منسن» تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۷ در زندان ماند و با وجود درخواست‌های مکرری که برای عفو داده بود، نتوانست حبس ابد خود را بشکند.

گفتگو با منوچهر شاهسواری

18+
مهرمهر1 روز قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل
دبیر اجرایی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» با اعلام این خبر گفت: اعضای هیات داوران بخش رمان و داستان بلند جایزه «جلال» در جریان بررسی آثار این بخش، کتاب «پس از بیست سال» نوشته «سلمان کدیور» را به خاطر کوشش موثر در زمینه دراماتیک کردن تاریخ و وقایع دینی و هویتی، شایسته تحسین دانسته و پیشنهاد تجلیل از این نویسنده و اثر ادبی او را به دبیرخانه این جایزه ارائه دادند. رمان «پس از بیست سال» روایتی است تاریخی در صدر اسلام که از دوران امام علی (ع) آغاز و به پس از حادثه عاشورا ختم می‌شود. مراسم پایانی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» ساعت ۱۵ شنبه، ۲۳ آذرماه در تالار قلم کتابخانه ملی ایران با معرفی برگزیدگان این دوره برگزار خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سورنا ستاری صبح امروز در مراسم افتتاحیه «سومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند» که با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای‌شهر و فعالان عرصه فناوری و شهر هوشمند در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار شد، گفت: خرسندم که شهرداری تهران حرکت جدی را در حوزه هوشمندسازی شروع کرده است. ما راجع به نواحی نوآوری شهری و کارخانه‌های نوآوری شهری صحبت می‌کنیم. در کمتر جای دنیا شهری را با ویژگی‌های تهران پیدا می‌کنید که این طور دارای ظرفیت‌های بزرگ باشد. ستاری افزود: کسانی که با این روند همراه نباشند، شکست خواهند خورد. در این ۶ سال هیچ‌وقت از تاکید بر این واقعیت کوتاه نیامدم که هر کسب‌و‌کاری که بخواهد با جوانان درافتد، شکست خواهد خورد. این پتانسیل نشان می‌دهد که تهران می‌تواند جزو شهر‌های پیشرو در این حوزه باشد.

رویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گاز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیرویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گازنخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف گاز با حضور وزیر نفت، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

نظرها

اخبار بیشتر