اجرای ۸۵۷ برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی مازندران به مناسبت هفته کتاب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
اجرای ۸۵۷ برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی مازندران به مناسبت هفته کتاب

اجرای ۸۵۷ برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی مازندران به مناسبت هفته کتاب

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران از برگزاری ۸۵۷ برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی مازندران به مناسبت هفته کتاب خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، نشست خبری آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان به مناسبت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ماه با حضور اصحاب رسانه در کتابخانه عمومی ابن شهرآشوب ساروی برگزار شد.

ولیپور در این نشست با بیان اینکه کتابداران در کتابخانه‌های عمومی مازندران طی هفته کتاب، ۸۵۷ برنامه را اجرا خواهند کرد، اظهار داشت: ۱۳۵ نشست کتاب خوان، ۱۱ جلسه نقد کتاب، ۱۳ برنامه رونمایی از کتاب، ۷۵ مسابقه کتابخوانی، ۷۳ نمایشگاه و فروشگاه کتاب، برنامه‌های ابتکاری و همچنین برنامه‌های ویژه بخش کودک در کتابخانه‌های عمومی استان اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه استاندار مازندران به عنوان رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان در آیین ملی بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار مورد تقدیر قرار گرفت، اذعان داشت: انجمن کتابخانه‌های عمومی در استان و شهرستان‌ها با برگزاری جلسات منظم، ۱۷۹۲ مصوبه داشت که ۹۳ درصد آن اجرایی شد و حدود ۵ درصد هم در دست اقدام است و از این رو رتبه برتر کشوری را کسب کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، رهاورد اقدامات مبتکرانه و فعالیت‌های کتابداران در سال‌های اخیر را با برخی از شاخص‌ها توضیح داد و گفت: کتابخانه‌های عمومی استان هم اکنون ۱۳۷ هزار عضو دارند که نسبت به سال گذشته ۱۱٫۸ درصد رشد داشته و شاخص امانت کتاب نیز با رشد ۲۰٫۳ درصدی همراه بوده است.

ولیپور با اشاره به اجرای طرح هایی مانند «کتابرانه» که با مشارکت اداره کل بهزیستی، حضور فعال کتابداران را در روستاها در پی داشته است و طرحی مانند «کتاب آباد» که اجرای برنامه‌های کتابخوانی در روستاهای فریدونکنار به عنوان یکی از ۳۱ شهرستان آسیب پذیر کشور را دنبال می‌کرد، خاطرنشان کرد: در کتابخانه‌های عمومی توجه ویژه‌ای به کودکان داریم و با اجرای طرح سفیر کتاب به دنبال تربیت نسلی کتابخوان هستیم. همایش بزرگ کتابیاران طلایی مازندران را نیز با هدف ایجاد انگیزه در کودکان و نوجوانان برای همراهی با برنامه‌های کتابخوانی برگزار کردیم.

وی با تاکید بر اینکه منتظر حضور مردم در کتابخانه‌ها نیستیم و با طرح‌های مختلف به میان مردم می‌رویم تا خدمات کتابداری به آنها ارائه دهیم، اظهار داشت: طرح کافه کتاب طی یکسال گذشته ۳ بار در ساری و سایر شهرستان‌های استان در خیابان‌های پرتردد اجرا شده است که یکبار به دلیل جشن ۴۰ سالگی انقلاب با عنوان کافه کتاب انقلاب، بار دیگر به مناسبت روز خبرنگار با عنوان کافه کتاب خبر و در نهایت به مناسبت ایام اربعین حسینی با نام موکب کتاب حسینی بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، استقبال مردم از نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی را نشانه کتابخوان بودن مردم دانست و گفت: بیش از ۶۰ درصد از ۹۲ هزار شرکت کننده در این جشنواره، به شیوه الکترونیک شرکت کردند که ثابت می‌کند در این آوردگاه نابرابر کتابخوانی و دنیای مجازی، می‌شود تهدید را به فرصت تبدیل کرد و از فضای مجازی برای کتابخوانی بهره برد.

ولیپور افزود: ۷۳ درصد کتابداران مازندران، فارغ التحصیل رشته کتابداری هستند که برخی از آن‌ها در جشنواره ملی قصه گویی، جام باشگاه‌های کتابخوانی و جشنواره روستاهای دوستدار کتاب خوش درخشیدند، موفق به کسب افتخار شدند و توانستند هوش و ذکاوت و توانمندی‌های خود را به خوبی در معرض قضاوت مدیران ملی قرار دهند و به نتیجه مطلوب برسند.

وی با بیان اینکه در کنار همه این موفقیت‌ها، جای یک کتابخانه مرکزی در استان خالی است، اذعان داشت: پروژه ۱۰ ساله کتابخانه مرکزی در ساری، تنها ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که به ۲۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل نیاز دارد و امیدواریم علاوه بر رویکرد جدی‌تر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بخش خصوصی هم ورود کند تا این پروژه زودتر به سرانجام برسد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران ادامه داد: یک باب کتابخانه عمومی با مشارکت خیرین در حسین آباد بهشهر افتتاح شد و ۳۷ پروژه نیمه کاره نیز در استان داریم که به ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد و این در حالی است که برخی از شهرداری‌ها از سال ۸۳ حدود ۱۵۰ میلیارد ریال به ما بدهکار هستند.

ولیپور، شاداب سازی ۲۲ باب کتابخانه عمومی در یکسال گذشته و نوسازی و خرید تجهزیرات جدید برای کتابخانه‌ها را از دیگر اقدامات اداره کل متبوع خود در زمینه توسعه کتابخانه‌ها دانست و گفت: به دنبال تبدیل چند کتابخانه استان به کتابخانه سبز هستیم تا به عنوان یک الگوی ملی دوستدار محیط زیست معرفی کنیم.

وی به برگزاری منظم جلسات انجمن خیرین فرهنگی اشاره کرد و اظهار داشت: خیرین نه تنها در عرصه کتابخانه سازی، بلکه در تأمین منابع کتابخانه‌ای و حتی ارائه ایده‌های مهم فرهنگی نیز همکاری می‌کنند و از این بابت بسیار خرسندیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران همچنین از همکاری سازنده خبرنگاران در انعکاس فعالیت‌ها و موفقیت‌های کتابخانه‌های عمومی استان قدردانی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
ایسناایسنا2 روز قبل
با حمایت ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بوت‌کمپ بلاکچین روز شنبه ۲۳ آذرماه با هدف آموزش و تیم‌سازی برای استارت‌آپ‌های بلاکچینی برگزار خواهد شد. به گزارش ایسنا، کمپ بلاک چین نخستین دوره آموزش و تیم‌سازی برای استارت‌آپ‌های بلاکچینی کشور است. کمپ، یک طرح طولانی مدت و مدون است که در آن شرکت‌کنندگان با کمک نخبگان و فعالان فعلی حوزه بلاک چین با همراهی پشتیبانان به حل مسائلی می‌پردازند که یافتن پاسخی برای آن‌ها بدون وجود فناوری بلاک چین ممکن نبود. در این رویداد فناورانه یک دوره ۶ روزه فشرده آموزشی، یک دوره ۲ ماهه پیش‌شتابدهی و یک دوره ۶ ماهه شتابدهی در نظر گرفته شده است. در تمامی این مراحل مشاورین و منتورهای مختلف در حوزه‌های بلاک چین، برنامه‌نویسی بلاک چین، طراحی و مدیریت کسب‌وکار و مدیریت ریسک‌های حقوقی در کنار شرکت کنندگان خواهند بود.
همشهریهمشهری3 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.

نظرها

اخبار بیشتر