حل مشکلات نوسازی با استفاده از ظرفیت‌های موجود در محلات
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
حل مشکلات نوسازی با استفاده از ظرفیت‌های موجود در محلات

حل مشکلات نوسازی با استفاده از ظرفیت‌های موجود در محلات

مهرخبرگزاری مهر |
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ضروری است راه حل های ما برای حل مشکلات نوسازی، متکی به مردم و توانمندی ساکنان و استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در محلات و مناطق باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ضمن حضور در جسله‌ای که با هدف بررسی اقدامات سازمان نوسازی برگزار شد، در جریان آخرین برنامه‌ها و اقدامات این سازمان قرار گرفت.

سید محمد پژمان پس از استماع گزارش سازمان نوسازی شهر تهران با محور رویکردها، راه اندازی دفاتر توسعه محله‌ای، پیشخوان توسعه محلات، بازنگری ضوابط فصل ۱۵ طرح تفصیلی، تدقیق بافت فرسوده، بسته‌های تشویقی، نوسازی مردمی، مقاوم سازی، تأمین خدمات و بهبود کیفیت قلمروهای عمومی، پروژه‌های بهسازی محیطی، فعالیت‌های ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران، مسکن امید و … ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته، خاطرنشان کرد: این که ما از مسیر دولت هراندازه در توان داریم در حوزه‌های قوانین، مقررات، منابع، امکانات و غیره برای پشتیبانی از مدیریت شهری تدارک کنیم، امری است که به آن باور داریم و در این امر جدی هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: بخش‌های دولتی خودشان را در رقابت با مدیریت شهر می‌بینند که این اتفاق غلط و نامیمونی است و بخشی از دلایل عقب افتادگی‌ها هم مربوط به همین مطلب است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با طرح این سؤال که آیا اقدامات احیاء و بازآفرینی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، اقداماتی پروژه محور هستند یا نگاه، اندیشه و تفکری برای هدایت شهرها به سمت دستیابی به زندگی قابل قبولی را دنبال می‌کنند، متذکر شد: الزما اینطور نیست که اقدامات بازآفرینی باید پروژه محور باشند.

وی با اشاره به آسیب شناسی انجام شده در نظام طرح ریزی شهری، تصریح کرد: دولت و حاکمیت متولی تهیه طرح‌های جامع و تفصیلی هستند و در این فرآیند مدیریت شهری از کمترین میزان نقش و تأثیرگذاری در مطالعه، استنتاج و تصمیم گیری‌ها برخورد است و تقاضا، تمایلات و انتظارات شهروندان که عمده نشست و برخاست‌ها، مطالعات و اقدامات ما برای ارتقاء کیفیت زندگی آنها صورت می‌گیرد نیز مورد توجه واقع نمی‌شود.

پژمان با بیان این که شهر موجودی زنده و متأثر از نشاط، شادابی، فعالیت و خلاقیت شهروندان است که پارامترهای زندگی و حیاتی آنها بصورت روزانه در شهر تغییر می‌کند، عنوان کرد: چرا ما قادر نیستیم با شهروندان ارتباط لحظه‌ای و روزمره داشته باشیم و نسبت به خواسته‌ها و انتظارت آنها حساسیتی نداریم و ضوابط و مقررات و طرح هایی را لحاظ کردیم که انعطافی ندارند، در حالیکه می‌توان چارچوب‌های ضروری را حفظ کرد و در داخل این چارچوب‌ها انعطاف پذیری‌های لازم را ایجاد نمود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در محلات، متذکر شد: مطالعات ما باید به راه حل هایی برسند که این راه حل‌ها فارغ از اینکه دیگران بخواهند به کمک ما بیایند، راهگشای ما برای حل مسائل و مشکلات باشند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ضمن تأکید بر اهمیت حضور ساکنان محلات به شکل محوری در متن فرآیندهای نوسازی و بازآفرینی و حضور سرمایه گذاران و توسعه گران، تصریح کرد: ضروری است راه حل‌های ما برای حل مشکلات نوسازی، متکی به مردم و توانمندی ساکنان و استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در محلات و مناطق باشد.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

وی در این رابطه افزود: مطالعات و برنامه‌های ما می‌بایست منطبق با شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و وضع دقیق خانوارها در محلات صورت گرفته باشد تا این برنامه‌ها آنقدر در ساکنان انگیزش ایجاد کند که خودشان ما را در اجرای برنامه‌ها همراهی کرده و مشکلات را مرتفع نمایند.

کاوه حاجی علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در این جلسه با بیان این که در ۱۰ سال گذشته همکاری‌های خوبی میان سازمان نوسازی و شرکت بازآفرینی شهری ایران صورت گرفته است، گفت: سازمان نوسازی در سال گذشته با ارزیابی‌های صورت گرفته توسط شرکت بازآفرینی در حوزه مجریان نوسازی (موضوع ماده ۴ قانون حمایت از احیاء و نوسازی) موفق به اخذ گواهی رتبه ۱ در حوزه‌های تسهیل‌گری، توسعه‌گری و کارگزاری شد و آمادگی دارد در حوزه‌های مذکور، ایفای نقش نماید.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اظهار داشت: مبتنی بر ماده ۲ آئین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی برنامه هایی برای محلات در حوزه اقدامات زیربنایی، خدمات روبنایی، نوسازی و مقاوم سازی مسکن و توان افزایی اجتماعی و اقتصادی تهیه شده که این برنامه‌ها مبتنی بر نیازها، مسائل و مشکلات احصاء شده در محله‌ها و بر اساس ظرفیت‌ها و دارایی‌های هر محله با حضور و مشارکت ذی نفعان و دخیلان برای بازه زمانی ۵ ساله تدوین شده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که مجموعه‌ای از تملک‌های پراکنده و اقدامات مداخله‌ای در محله‌های اتابک و مینابی در گذشته اتفاق افتاده که مسائل اجتماعی، محیط زیستی و امنیتی برای محله ایجاد کرده، از اجرای یک نمونه کامل از نوسازی و توسعه محلی به عنوان الگو با تعریف بیش از ۳۰ پروژه بازآفرینی در این محدوده خبر داد و اظهار داشت: به نظر می‌رسد خرد کردن اقدامات بازآفرینی و نوسازی در یک محله به تعدادی پروژه مشخص و تصمیم گیری در مورد آنها تحقق پذیر‌تر از این باشد که همه محله به عنوان یک پروژه واحد در نظر گرفته شود.

مساعدت برای جذب سهمیه قیر به منظور ساماندهی معابر، تخصیص منابع موضوع تبصره ۱۸ بودجه سال ۹۸، مساعدت برای طرح و تصویب تدقیق محدوده بافت‌های فرسوده، اختصاص ۱۰٪ تسهیلات بافت‌های فرسوده به مرمت ابنیه تاریخی و پیگیری مشترک برای انتقال اراضی دستگاه‌های دولتی جهت تحقق طرح مسکن امید از جمله درخواستهایی بود که توسط سازمان نوسازی شهر تهران در این جلسه مطرح شد.

در این جلسه به پیشنهاد معاون وزیر راه و شهرسازی مقرر شد یک نمونه از اقدامات دفاتر توسعه محله‌ای در جلسه‌ای مورد بررسی و ارزیابی واقع شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.

جهنم‌دره تهران کجاست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران- زینب کریمی- یکی از مخوف‌ترین و خطرناکترین پاتوق‌های اعتیاد است، درست بین محله پونک و سعادت‌آباد؛ کنار رودخانه پونک، میان دره‌ای که در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز قرار گرفته؛ دره فرحزاد. جایی که سال‌هاست محلی امن برای زندگی معتادان و موادفروشان است. چهل پله، ممددراز، کرم، خزایی و پل آهنی از جمله پاتوق‌های دره فرحزاد است. می‌گویند همه زن‌های این پاتوق برای تامین پول مواد خود مجبور به تن‌فروشی‌اند. بیشتر بدانیداز زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) پشت دیوارهای کوه سنگی چه خبر است؟ از رفت و آمد‌های مشکوک تا ساکنان بزرگترین گرمخانه تهران (+فیلم) از زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) چرخه معیوب درمان اعتیاد در ایران؛ ۲۰ بار ترک فقط برای یک نفر (فیلم) تصاویر مخفی بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب شرق تهران/ در حاشیه بزرگراه امام رضا چه می‌گذرد؟ (+فیلم)

تعقیب و گریز قاچاقچیان در اتوبان قم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ماموران عملیاتی مبارزه با مواد مخدر پس از تعقیب و گریز با پژو ۴۵۰ که حامل ۳۹۰ کیلو گرم مواد مخدر بود، در اتوبان قم شناسایی و دستگیر کردند. همچنین در چند روز گذشته ۱۷ نفر قاچاقچی و ۶۸۶خرده فروش دستگیر شدند. قاچاقچیان هر ترفند و شگردی را اجرا کنند باز هم از پلیس عقب ترند.

سالروز شهادت شهید کشوری

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
شهید کشوری در ۱۵ آذر سال ۵۹ در غرب کشور به شهادت رسید و این روز به نام روز هوانیروز نام‌گذاری شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به مناسبت سی و نهمین سالگرد شهادت سرلشکر کشوری جمعی از خلبانان ستاد هوانیروز ارتش دور هم گرد آمدند و این روز را گرامی داشتند.

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.

نظرها

اخبار بیشتر