بیش از ۷۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با بیابان زدایی در خراسان جنوبی اختصاص یافت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
بیش از ۷۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با بیابان زدایی در خراسان جنوبی اختصاص یافت

بیش از ۷۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با بیابان زدایی در خراسان جنوبی اختصاص یافت

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
استان خراسان جنوبی در منطقه خشک و حاشیه کویر واقع شده که در این راستا با حوادث طبیعی مختلفی از جمله خشکسالی مواجه است که بیابان زایی و گرد و غبار نیز این موضوع را تشدید کرده است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، بیابان‌زایی یا بیابانی شدن پدیده‌ای است که در اثر عملکرد نادرست انسان در طبیعت پدید می‌آید.

بیابان‌زایی یکی از شیوه‌های تخریب خاک در مناطق خشک، نیمه خشک و کم رطوبت است که بر اثر عوامل مختلف از جمله تغییر آب و هوا و فعالیت‌های انسانی حادث می‌شود.

چند سالی است که خراسان جنوبی به‌واسطه خشکسالی‌های پیاپی شاهد پیامدهایی تلخ است و افزایش گستره بیابان و کانون‌های بحران که ریزگردها تنها مسبب آن هستند هشداری جدی به مسئولان متولی این امر است.

استان خراسان جنوبی به دلیل واقع شدن در منطقه خشک و حاشیه کویر با حوادث طبیعی مختلف از جمله خشکسالی مواجه است و بیابان‌زایی، گرد و غبار و کاهش بارندگی این خشکسالی را تشدید کرده است.

با توجه به این که عرصه‌های منابع طبیعی و به ویژه مراتع به عنوان اصلی‌ترین و محوری‌ترین مساله برای استمرار حیات و بقای کره خاکی و پشتوانه محیط زیست بشر بوده در این راستا در برنامه ریزی‌های اصولی و ملی، بهره برداری بهینه از آن همواره مطرح است و باید برای اصلاح، احیا و بهره برداری بهینه از آن گام برداریم.

اختصاص ۷۸۳ میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با بیابان‌زدایی در خراسان جنوبی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی امروز در جمع خبرنگاران از اختصاص ۷۸۳ میلیارد ریال اعتبار مقابله با بیابانزدایی به خراسان جنوبی در سال جاری خبر داد.

علیرضا نصرآبادی اظهار کرد: این اعتبار مربوط به اجرای عملیاتی شامل بحث نهالکاری، مالچ پاشی، مدیریت هرزآب، تعمیم ترسیب کربن و سایر فعالیت‌های بیابانزدایی است.

وی گفت: بیش از ۹۶ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی از جمله جنگل‌ها، مراتع و پدیده‌های بیابانی تشکیل می‌دهد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از آزادسازی ۵۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان از ابتدای آبان‌ماه برای بهره‌برداری و تعلیف دام مرتعداران ذیحق خبر داد.

نصرآبادی بیان کرد: ۲۵۰ هزار واحد دامی مربوط به ۹ هزار خانوار مرتعدار و دامدار روستایی و عشایری در ۱۱۵ منطقه در سطح استان به مدت ۹۰ روز از این مراتع بهره برداری خواهند کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اعتبارات طرح تثبیت شن‌های روان و مدیریت مناطق بیابانی و طرح مربوط به تعمیم ترسیب کربن از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استانی را نیز ۱۴ میلیارد ریال اعلام کرد.

وی بیان کرد: ۳۳۳ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی کارگروه ملی مقابله با گرد و خاک کشور تصویب شده و تمام عملیات اجرایی پیش بینی شده در کانون‌های بحرانی فرسایش بادی و مناطق غبارخیز انجام می‌شود.

وجود ۳۸ کانون فرسایش بادی در استان

نصرآبادی با اشاره به وجود یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار طرح مطالعه شده در حوزه بیابان در استان افزود: تعداد کانون‌های فرسایش بادی استان نیز در حال حاضر ۳۸ کانون است.

وی گفت: ۳۶ درصد از عرصه‌های طبیعی استان را عرصه‌های بیابانی و ۵۰ درصد را مراتع کم تراکم بیابانی تشکیل می‌دهد.

مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی ادامه داد: تعیین فاکتورهای موثر در در بیابان‌زایی و تعیین سطوح فعالیت‌ها و برنامه‌های اجرایی برای مبارزه با بیابانزایی از برنامه‌های این اداره برای کاهش بیابان زایی است.

وی یادآور شد: تثبیت تپه‌های ماسه‌ای روان در مناطق بحرانی و تبدیل اراضی شنی و لم یزرع به اراضی تولیدی از جمله این اقدامات است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

باور استعدادها، راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اروپا

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دستاورد‌ها و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان گفت: نیرو‌های علمی و دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرند، در این جلسه مسائلی در رابطه با مشکلات این شرکت‌ها اعم از در حوزه تامین اجتماعی، فضای کسب و کار، مالیات، گمرک و مجوز‌ها مطرح شد، اما مگر غیر از دولت این موضوع به جای دیگری ربط دارد، چرا باید کاری کنیم فضای کسب و کار مشکل پیدا کند، دولت می‌تواند لایحه فوریتی در این باره به مجلس بیاورد و مشکلات را حل کند. آقای پزشکیان با بیان اینکه رئیس دولت و معاون وزیر می‌گویند وضعیت کسب و کار بد است و ما رتبه صد و چندمی در فضای کسب و کار داریم چه کسی باید این وضع را اصلاح کند، ادامه داد: ما در دو موضوع هسته‌ای و موشک‌ها نگاه ویژه و تعهد سیاسی داشتیم و با قدرت حرفمان را در دنیا به کرسی نشاندیم و امروز می‌دانید قادریم کارمان را انجام دهیم، مسوولان ارشد مملکت باید بپذیرند با دانشمندان و جوانان می‌شود مملکت را درست کرد اگر پیشنهادی برای حل مشکلات دارند می‌توانند آن را به مجلس بیاورند ما هم با تمام قدرت آماده همکاری هستیم. آقای پزشکیان گفت: نیازمند عزم و اراده ملی و اعتماد به جوانان هستیم، برای حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیان کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد، کار، علوم، بانک مرکزی و سازمان ثبت تشکیل و با کمیسیون‌های مربوط به مجلس هماهنگی شود، به این شرکت‌ها اختیاراتی داده شود و با تعهد و عزم و اراده از آن‌ها حمایت و دفاع کنیم. نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قرار است مقابل آمریکا و تحریم‌ها بایستیم باید به مغز‌ها و استعداد‌ها باور داشته باشیم، اگر آن‌ها را باور و حمایت کنیم، آمریکا، اروپا وهیچ قدرتی نمی‌تواند ما را زمین گیر کنند بلکه از بحران هم نجات پیدا می‌کنیم؛ راه نجات ممکلت علم و دانش است و نمایندگان نیز با قدرت پشتیبان این امر هستند.

نظارت تعزیرات بر بهداشت عرضه گوشت و مرغ

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
گزارش اختصاصینظارت تعزیرات بر بهداشت عرضه گوشت و مرغتعزیرات امروز، در شرق تهران سراغ قصابی‌ها و فروشندگان مرغ رفت، اما متخلفان که شستشان خبردار شده بود، خواستند ردی از خودشان به جا نگذارند.

قدرتمندترین مرسدس ۴ سیلندر جهان یک خودروی شهری است! (+تصاویر)

13+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم آتش سوزی وحشتناک در پارکینگ پاساژ امت تبریز

رکنارکنا13 ساعت قبل
به گزارش رکنا، طبق گفته پرخیده، فرمانده شیفت ایستگاه شماره ۱۱ آتش نشانی تبریز، حادثه حریق در ساعت ۵۳: ۹ صبح اتفاق افتاد که با اعزام نیروهای آتش نشانی در سریع‌ترین زمان این حریق، اطفاء شد. این حادثه هیچ گونه خسارت جانی نداشته است و خسارت مالی و علت حادثه در حال بررسی است و متعاقبا اعلام خواهد شد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.

تجمع دوباره هواداران استقلال مقابل ساختمان باشگاه+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز14 ساعت قبل
تعدادی از هواداران تیم فوتبال استقلال مقابل ساختمان این باشگاه تجمع کردند. با وجود اینکه استعفای امیر حسین فتحی توسط وزیر ورزش پذیرفته شده اما باز هم تعدادی از هواداران این تیم مقابل ساختمان این باشگاه حضور پیدا کردند. این نفرات در شرایطی که از عملکرد وزارت ورزش و مازیار ناظمی انتقاد داشتند بعد از یک ساعت حضور مقابل ساختمان خیابان سعادت آباد راهی وزارت ورزش شدند تا در آنجا تجمع کنند. این اتفاق در شرایطی رخ داد که امیر حسین فتحی نیز به باشگاه استقلال رفته و تعدادی از ماموران نیروی انتظامی در مقابل این باشگاه حضور دارند. فیلم حضور هواداران مقابل باشگاه را در زیر ببینید:

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

چه کسی جایگزین فتحی در استقلال شد؟

خبری16 ساعت قبل

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری1 روز قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری1 روز قبل

توبه مرد در سرنوشت سیاه زن همسایه

خبر فوری1 ساعت قبل

فیلم/ دور ریختنی‌هایی که چرخ کردند و به مردم فروختند!

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

هوملس: فاوره احساسات و انرژی خود را به ما منتقل کرد؛ بورکی برابر اسلاویاپراگ در سطح کلاس جهانی ظاهر شد

طرفداری1 ساعت قبل

ارنستو والورده: اضطراب گل نزدن در نیمه دوم روی کار اینتر تاثیر گذاشت؛ آنها برای حضور در جمع ۱۶ تیم به اندازه کافی خوب بودند

طرفداری1 ساعت قبل

عکس روز: پیاده‌روهای پردود سیدنی

همشهری1 ساعت قبل

حضور تاج و سلطانی فر در مجلس برای شفاف سازی قراردادهای استراماچونی و ویلموتس؛ وزیر ورزش طرفداری از هر تیمی را تکذیب کرد

طرفداری2 ساعت قبل

چگونه از خراب‌شدن کارت حافظه جلوگیری کنیم؟ | راهنمای حل مشکلات مربوط به مموری‌کارت

همشهری2 ساعت قبل