حمل ونقل عمومی مازندران زمین‌گیر بی‌تمایلی مردم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. اجتماعی

حمل ونقل عمومی مازندران زمین‌گیر بی‌تمایلی مردم

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
حمل ونقل عمومی مازندران زمین‌گیر بی‌تمایلی مردم - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری- حمل و نقل عمومی مازندران به اذعان گزارش‌های رسمی همچنان به دلیل عدم تمایل مردم جای خود را به خودروهای شخصی که عمدتا هم تک سرنشین هستند داده و با عدم استقبال و کارایی درخور مواجه است.

حمل‌ونقل و جابه‌جایی مسافر و کالا در جوامع پیشرفته امروزی از اهمیت زیادی برخوردار است و جابه‌جایی آسان، ایمن، راحت و اقتصادی حرف اول را می‌زند.

امروزه نقش و جایگاه وسایل نقلیه عمومی در رفع چالش‌های درون‌شهری کاملا مشخص و قابل تامل است و تمامی کارشناسان اقتصادی و اجتماعی بر این واقعیت تاکید دارند که توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی در سلامت جسمی و روانی جامعه تاثیر فراوانی دارد.

استان مازندران به عنوان یکی از پر ترددترین مناطق کشور از کمیت فراوان وسائل حمل و نقل عمومی برخوردار است اما یکی از مسایلی که همیشه جای سوال دارد و هیچ‌کس هم پاسخگو نبوده این است که چرا در این استان با وجود فراوانی کمی و به گفته مسئولان کیفی حمل و نقل عمومی همچنان نیمی بیش از ۹۰ درصد ترددهای استان با خوروهای شخصی انجام می‌شود؟

جالب است بدانید کارشناسان اقتصادی معتقدند هر وسیله نقلیه شخصی نیازمند ۷ مترمربع فضای خالی برای هر سفرکننده است، اما اتوبوس تنها ۱/۲ مترمربع فضا به ازای هر نفر نیاز دارد، به همین دلیل تجهیز یک شهر به سیستم حمل‌ونقل عمومی پرظرفیت، ایمن، راحت و کارا باعث متحد شدن اجزای یک جامعه برای حل مشکلات ترافیکی و محیط زیستی می‌گردد.

استان مازندران حدود ۱۱ هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی دارد که از این میزان سه هزار کیلومتر محور مواصلاتی بین شهری و بین استانی است. بنابر گزارشهای مراجع رسمی بیش از ۵۰ میلیون تردد در استان مازندران انجام می‌شود که ۹۰ درصد آن توسط خودروهای شخصی و ۵۰ درصد آن به صورت تک‌سرنشینی است که به همین نسبت حجم قابل توجهی از خیابان‌های مازندران را به خود اختصاص داده است.

بیکاری حمل و نقل عمومی در جولان تک سرنشین‌ها

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در حال حاضر ۱۳ هزار و ۲۰۰ دستگاه انواع خودرو تاکسی درون شهری در استان مازندران فعال هستند. علاوه بر این تاکسی‌ها، در شهرهای مازندران نیز تعداد ۲۰۰ دستگاه اتوبوس، ۹۰ دستگاه مینی بوس شهری و ۴۰۰ دستگاه ون به ارائه خدمات حمل و نقل شهری مشغولند.

اما با این حال بر اساس استاندارهای تعریف شده حمل و نقل عمومی درون شهری، هم اکنون شهرهای مازندران با مازاد ۲۰ درصدی وسائل حمل و نقل عمومی مواجه هستند.

اگر استفاده از خودروهای شخصی برای جابجایی بین شهری را نیز در نظر بگیریم، آمارها نشان می‌دهد که چهار هزار دستگاه انواع خودرو سواری عمومی برای حمل و نقل در سطح استان فعال هستند که از قضا آنها نیز با مازاد ۲۰ درصدی مواجه می‌باشند.

مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری مازندران در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: مصرف سوخت بخصوص بنزین در مازندران بالاتر از میانگین کشوری است که نشان دهنده عدم الگوی مصرف صحیح است.

احمد توکلی اظهار داشت: بخش قابل توجهی از الگوی نادرست مصرف در مازندران ناشی از تردد خودروهای تک سرنشین است که ۵۰ درصد ترددهای مازندران را به خود اختصاص داده است و بنا بر تحلیل تازه‌ترین گزارش‌های موجود، دولت تاکنون و قبل از اصلاح قیمت سوخت ماهانه ۳۲۰ میلیارد تومان یارانه بنزین فقط برای تک سرنشینان استان مازندران پرداخت می‌کرد.

وی ادامه داد: در حالی شاهد تردد بی رویه خودروهای تک سرنشین و عدم استفاده از حمل و نقل عمومی در مازندران و روند روبه رشد آن هستیم که ساختار حمل و نقل عمومی مازندران بسیار گسترده و حتی مازاد است.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مازندران با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد ترددهای استان در مسیرهای بین شهری و درون شهری است، گفت: خوشبختانه در یک دهه اخیر حمل نقل بین شهری و درون شهری مازندران توسعه خوبی را از نظر کیمی و کیفی شاهد بود، اما همچنان با عدم استقبال مردمی مواجه هستیم.

توکلی از گلایه همیشگی رانندگان حمل و نقل عمومی استان از کمبود مسافر صحبت کرد و گفت: با این وجود مردم مازندران خودروهای شخصی را ترجیح می‌دهند.

خبری: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

اما اینکه چرا هنوز مردم مازندران بجای وسایل شخصی از حمل ونقل عمومی استفاده نمی‌کنند سوالی است که بی پاسخ می‌ماند.

نگاه مدیریت به حمل و نقل عمومی در استان مازندران و عدم نگاه به این مسئله از دید مخاطبین و مصرف کنندگان یکی از عیوب اصلی توسعه حمل و نقل مازندران به حساب می‌آید.

مطلوبیت گمشده حمل و نقل عمومی مازندران

کارشناس حمل و نقل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه نمی‌توان در عدم استفاده از حمل و نقل عمومی مردم را مقصر دانست اظهار داشت: نه تنها در مازندران، بلکه در تمام دنیا برخورداری از حمل و نقل عمومی تابع «مطلوبیت» سفر است.

سید محسن هاشمی گفت: مردم همواره مسئله مطلوبیت سفر با حمل و نقل عمومی یا خصوصی را در اولویت خود قرار داده و سپس به انتخاب دست می‌زنند.

وی ادامه داد: مطلوبیت شامل فاکتورهای متعددی است که شامل مقایسه هزینه، زمان سفر، راحتی، قابل اعتماد بودن و عوامل دیگر است که باید در اقناع عمومی در نظر گرفته شود.

این کارشناس حمل و نقل هزینه را مهم‌ترین عامل استفاده از خودروی شخصی عنوان کرد و گفت: مسافر همیشه در حال مقایسه ارزان بودن استفاده از حمل و نقل عمومی یا گران بودن بهره‌مندی از خودروی شخصی دست به مقایسه می‌زند.

هاشمی تصریح کرد: به عبارت دیگر زمانی یک مسافر از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کند که یا این ناوگان ارزانتر باشد و یا بکارگیری خودروی شخصی گرانتر باشد.

وی زمان سفر را از دیگر عوامل موثر در حرکت به سوی حمل و نقل عمومی عنوان کرد و گفت: اگر زمان سفر در حمل و نقل عمومی تفاوت زیادی با رسیدن به مقصد با خودروی شخصی داشته باشد نباید از عموم انتظار روی آوردن به حمل و نقل عمومی داشت.

به گفته این کارشناس حمل و نقل، برای مردم مازندران هزینه و راحتی مهم‌ترین فاکتور در استفاده از حمل و نقل عمومی یا خودروی شخصی است که متاسفانه کفه ترازو به نفع خودروی شخصی است.

هاشمی پوشش حمل و نقل عمومی مازندران بخصوص در سطح مناطق شهری را بسیار محدود و یا تکه تکه عنوان کرد و افزود: مسافران برای سفر خود باید چندین مرتبه سوار و پیاده شوند که منجر به شکست برنامه‌های عمومی می‌شود.

علاوه بر این وی ادامه داد: با وجود اینکه از لحاظ کمی ازدیاد وسائل حمل و نقل عمومی در مازندران وجود دارد، هیچ مزیتی نسبت به خودروی شخصی نداشته و حتی از کیفیت پایین‌تری نیز برخوردار هستند.

او راحتی را نیز عامل موثری برای مردم مازندران توصیف کرد و گفت: حمل و نقل عمومی مازندران از کیفیت پایین برخوردار است و هیچگونه راحتی برای مسافر به همراه ندارد.

این کارشناس با تاکید بر اینکه برنامه ریزان حمل و نقل عمومی باید مطلوبیت را از نگاه مسافران ببینند، گفت: تا زمانی که فاکتورهای مطلوبیت برای مردم دیده نشود، خودروهای شخصی همچنان تنها گزینه روی میز مسافرت در مازندران است.

با این حال استفاده از وسایل نقلیه عمومی باعث کاهش هزینه نگهداری و تعمیر اتومبیل، حفظ محیط زیست و جلوگیری از ترافیک و اتلاف وقت خواهد شد.

بی‌شک باید این فرهنگ در همه شهروندان به ویژه در شهرهای گردشگر پذیر که همواره با تردد بالا روبرو است، استفاده از ناوگان حمل‌ونقل عمومی باید یک فرهنگ و نیاز جوامع شهری محسوب شود.

اما در کنار فرهنگ سازی لازم است، ناوگان حمل و نقل عمومی هم از نظر کیفی و کمی مجهزتر و توسعه یافته‌تر شود و منطقی است که توانایی جایگزینی صددرصد سفرهای درون شهری و برون شهری را ندارد، اما می‌تواند نقش مؤثری در حل مشکلات و چالش‌های سفر، ترافیک، آلودگی هوا و افزایش بیماری‌های جسمی و روحی داشته باشد.

برچسب‌ها

مازندران حمل و نقل مسافری حمل و نقل

حمل ونقل عمومی مازندران زمین‌گیر بی‌تمایلی مردم - 40

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
ایسنا/قم یک کارشناس هواشناسی گفت: در چند روز آینده شاهد آسمانی ابری همراه با بارش پراکنده در قم هستیم. محمدجواد ترابیان در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: امروز آسمان صاف تا کمی ابری است و بتدریج شاهد افزایش ابر همراه با وزش باد خواهیم بود، حداقل دمای امروز قم ۱ و حداکثر دما۱۴ است. وی درخصوص دمای روز چهارشنبه افزود: آسمان قم در روز چهارشنبه شاهد هوای نیمه ابری تا ابری به همراه بارش پراکنده و وزش باد است، دمای هوا در این روز حداقل ۲ و حداکثر ۱۴ خواهد بود. ترابیان اضافه کرد: پنج شنبه آسمان کمی ابری است و بتدریج با افزایش ابر مواجه هستیم، دمای هوا حداقل ۱- و حداکثر۱۳ است. انتهای پیام
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، نادر فخری در دیدار صبح دوشنبه با مدیرکل هواشناسی استان سمنان و رئیس هواشناسی شاهرود به میزبانی دفتر خود، ضمن بیان اینکه اهمیت هواشناسی در شهرستان که دارای بافت کشاورزی است، دوچندان محسوب می‌شود، ابراز داشت: کاربرد هواشناسی درزمینهٔ کشاورزی و اقلیم‌شناسی بسیار مهم و نیاز است تا دستگاه‌های نوین و سامانه‌های هواشناسی تقویت شود. وی افزود: هواشناسی نقش عمده‌ای در جلوگیری از ضرر مالی کشاورزان و دامداران و درمجموع اقتصاد منطقه شاهرود دارد لذا نیاز است تا درزمینهٔ کاربرد داده‌های هواشناسی اهتمام بیشتری داشته باشیم. معاون استاندار سمنان بابیان اینکه کار مضاعف در کنار تقویت زیرساخت‌ها و پیشرفت‌های فیزیکی می‌تواند زمینه‌ساز رشد و توسعه هواشناسی باشد، بیان کرد: وجود سامانه‌های اطلاع‌رسانی درزمینهٔ پیش‌بینی‌های جوی یکی از ضرورت‌ها است. مدیرکل هواشناسی استان سمنان نیز در این دیدار ضمن بیان اینکه کاربرد هواشناسی بر کشاورزی و هوانوردی در شاهرود اهمیتی بسزا دارد، گفت: دو ایستگاه سینوپتیک، یک ایستگاه خودکار جاده‌ای، یک ایستگاه هواشناسی کشاورزی، یک ایستگاه هواشناسی فرودگاهی در این شهرستان وجود دارد. ایرج مصطفوی با بیان اینکه شش ایستگاه اقلیم شناسی و ۲۰ ایستگاه باران سنجی نیز در شاهرود وجود دارد، ابراز داشت: کاربرد داده‌های هواشناسی در حفاظت اراضی کشاورزی در برابر سرمازدگی، ضرورت پیش‌بینی هوا و … دارای اهمیت است.

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ هواشناسی کشاورزی برای فاصله زمانی امرز ۱۸ آذر ماه تا ۲۱ آذر توصیه هایی به کشاورزان مناطق مختلف کشور به تفکیک هر استان ارائه داد. در این اطلاعیه هشدارهایی برای مراقبت از محصولات کشاورزی به دلیل وقوع بارش باران و برف و وزش باد شدید داده شده است. استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و همدان: خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در آذربایجان شرقی در روز سه شنبه به دلیل بارش باران و برف و وزش باد شدید و در اواخر روز پنج شنبه به دلیل بارش باران و برف و وزش باد و در آذربایجان غربی در روز سه شنبه به دلیل احتمال بارشتهویه در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به نوسانات دماییمحافظت از گلخانه‌ها و درختان جوان در آذربایجان شرقی در روز سه شنبه به دلیل وزش باد شدیدتسریع در عملیات برداشت و عرضه چغندر قند به کارخانه قندادامه برداشت سویا و ذرت در اردبیلکشت انتظاری نخود دیم در مناطق سردسیر و معتدل سرد استان زنجانهدایت آبهای روان به انهار آبیاری جهت تغذیه سفره‌های زیرزمینیتسریع در عملیات شخم عمیق و از بین بردن بقایای گیاهی در مزارع گوجه فرنگی در جهت از بین بردن لارو وشفیره زمستان گذران آفات مینوز و هلیوتیسبستن تنه درختان جوان جهت جلوگیری از خسارات خرگوش و یا اندود نمودن تنه درختان جهت جلوگیری از سرمازدگیتخلیه آب سیستم‌های آبیاری تحت فشار جهت جلوگیری از یخزدگیاستفاده از ضدیخ در سیستم‌های خنک کننده ماشین آلات کشاورزیتنظیم جیره غذایی ماهیان سرد آبی و تهویه مناسب استخرها با توجه به رخداد بارندگیقطع غذادهی در زمان بارندگی و کنترل آب ورودی استخرها بخصوص در زمان بارندگیخودداری از چرای دام در حاشیه رودخانه‌های فصلی و حاشیه دره‌ها با توجه به بارش بارانانتقال ادوات و ماشین آلات کشاورزی به اماکن سرپوشیده و انجام سرویس آنهااستان‌های گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی: احتیاط از عملیات سم پاشی و محلول پاشی در گیلان در روز سه شنبه به دلیل احتمال بارش و در مازندران در روز چهارشنبه به دلیل بارش پراکنده و در گلستان خودداری در روز دوشنبه به دلیل بارش باران و احتیاط در روز‌های چهارشنبه و پنج شنبه به دلیل بارش پراکنده و وزش باد و در خراسان شمالی خودداری در روز دوشنبه به دلیل بارش باران و وزش باد و در روز پنج شنبه به دلیل بارش باران و برف در برخی از نقاطکنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش محسوس دمای هوا در خراسان شمالیآنالیز خاک باغات زیتون برای توصیه کودی سال آیندهآنالیز خاک باغات فندق برای توصیه کودی سال آیندهآنالیز خاک باغات کیوی برای توصیه کودی سال آیندهضد عفونی بذور گندم و جو علیه سیاهک هاپاک سازی جوی‌های درون باغات و مزارع به منظور خروج آب اضافی باراناستقرار ماشین آلات و ادوات کشاورزی در مکان‌های سرپوشیده جهت جلوگیری از استهلاک و زنگ‌زدگیعایق بندی کندوهای زنبور عسل و عدم بازدید از کندوهای زنبور عسل در ساعات سرد روزخودداری از چرای دام در حاشیه رودخانه‌های فصلی و حاشیه دره‌ها با توجه به وقوع بارشاستان‌های کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، چهارمحال بختیاری و مرکزی: احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در کردستان و کرمانشاه در روز‌های دوشنبه و سه شنبه و در لرستان اواخر وقت روز پنج شنبه به دلیل بارش پراکنده و وزش باد و در ایلام در روز سه شنبه به دلیل بارش پراکنده و دراواخر وقت روز پنج شنبه به دلیل بارش بارانکنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به نوسانات دمای هوااستفاده از کود «کلسیم بور» با مشاوره کارشناسان جهاد کشاورزی جهت جلوگیری از سوختگی سرشاخه‌های خیار گلخانه‌ای با توجه به ابرناکی هواپاک سازی جوی‌های درون باغات و مزارع به منظور خروج آب اضافی بارانتسریع در برداشت چغندر قند، سیب زمینی و پیاز پس از گاورو شدن اراضیعدم خاک ورزی و ورود اداوات کشاورزی به مزارع تا گاورو شدن زمینکاشت گندم و جو دیم استان لرستان به محض گاورو شدن زمینعدم چرای دام در هنگام صبح با توجه به کاهش دماتنظیم جیره غذایی آبزیان و شکستن یخ سطح آب استخرها جهت هوادهی ماهیان سردآبیکنترل و تمیز نمودن دریچه ‌های ورودی و خروجی آب استخرهابا مساعد شدن زمین تهیه بستر و کاشت بذور درختان میوه جهت تولید نهالرنگ آمیزی تنه درختان خزان شده با رنگ پلاستیکی سفید جهت کاهش خسارت آفتاب سوختگی و سرمازدگی درختان میوهخودداری از انجام عملیات هرس درختانعدم چرای دام در هنگام صبح با توجه به ماندگاری هوای سردعایق بندی کندوهای زنبور عسل با توجه به ماندگاری هوای سردعدم بازدید از کندوهای زنبور عسل در ساعات سرد روزاستفاده از ضد یخ دررادیاتور ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از یخ زدگی و خالی کردن سم پاشهااستان‌های خوزستان، هرمزگان و بوشهر: احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در خوزستان در روز پنج شنبه و در هرمزگان در روز سه شنبه و در بوشهر در روز‌های سه شنبه و چهارشنبه به دلیل بارش پراکندهکنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به نوسانات دماتعجیل در برداشت ذرت دانه‌ای در حاجی آباد هرمزگانادامه کشت گندم و جو پس از گاو رو شدن زمینادامه برداشت برنج پس از گاورو شدن زمینادامه برداشت مرکبات و انتقال به اماکن مسقف و انبار پس از قابل تردد شدن زمیناجتناب از کشت پاییزه سبزیجات و صیفی جات و ادامه کشت پس از گاورو شدن زمیناجتناب از برداشت بادمجان پاییزه و لوبیا سبز و ماش و خربزههوادهی حوضچه‌های پرورش ماهی و میگواجتناب از تغذیه ماهیان گرم آبی در ساعات سرد شبانه روزجلوگیری از ورود آب باران به استخرهای پرورش ماهی و میگوترمیم حوضچه‌های پرورش ماهیاستان‌های اصفهان، یزد، فارس، قم، خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد: احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در فارس در روز سه شنبه به دلیل بارش پراکنده و وزش باد شدید و در قم در روز چها

نظرها

اخبار بیشتر