ایران سومین کشور تربیت کننده مهندس در جهان است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. فرهنگ

ایران سومین کشور تربیت کننده مهندس در جهان است

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
مشاور علمی رئیس جمهوری گفت: طبق آمار منتشر شده توسط یونسکو ایران سومین کشور تربیت کننده مهندس در جهان بعد از کشورهای روسیه و آمریکاست.

آفتاب‌‌نیوز :

رضا فرجی دانا روز سه‌شنبه در مراسم افتتاحیه ششمین همایش آموزش مهندسی ایران در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: این انجمن سعی در ارتقاء کیفی دانشگاه‌ها دارد که این ارتقاء می‌تواند بر نحوه زندگی ایرانیان تاثیر مثبت و خوبی داشته باشد.

وی ادامه داد: در گذر زمان متوجه کمیت گرایی آموزشی خود در عرصه مهندسی نشده‌ایم و باید به نحوه آموزش مهندسان از دید کیفی به خوبی نگاه شود.

رئیس انجمن آموزش مهندسی ایران، آموزش را فرایندی همراه با پیچیدگی‌ دانست و گفت: مسیر یادگیری و یاددهی باید همراه با نوآوری باشد و فناوری‌های جدید نیز در نحوه انتقال محتوا به ذینفعان خود بسیار جایگاه با اهمیتی دارند.

فرجی دانا افزود: آنچه که امروزه در عرصه مهندسی با آن مواجه هستیم با دهه‌های گذشته بسیار متفاوت است و یکی از مهم‌ترین این مباحث توسعه پایدار به عنوان یکی از ویژگی‌های آموزش کنونی است.

وی ادامه داد: برطبق تعاریف مهندسی، ما برای رفاه خودمان به سراغ تغییر در طبیعت و بهبود شرایط فعلی خود رفته‌ایم ولی آیا نسل‌های آینده این تغییر و راحتی ما را می‌پذیرد؟ و آیا این تغییرات منطبق با توسعه پایدار هست؟ بر همین اساس آوردن اخلاق به محتوای آموزش مهندسی یکی از اهداف این انجمن است.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم گفت: برگزاری این همایش به ضرورتی اجتناب ناپذیر اشاره دارد.

محمد کافی افزود: اگر چه مولفه‌های مختلفی در آموزش دانشگاهی موثر است ولی آموزش و هنر انتقال علم به دانشجویان از مهمترین ویژگی‌های آموزش به شمار می‌رود که اگر استادان به این روش دست نیابند و به آن توجه نشود به طور قطع نخواهند توانست دانشجویان را به عنوان مهندسان توانای آینده کشور تربیت کنند.

او ادامه داد: مفاهیم مهندسی بسیار دقیق و پیچیده است و برای انتقال آن ممکن است حتی استادان متخصص و توانمند، هنر و توانایی انتقال مطلب و مفهوم به دیگران را نداشته باشند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دانشگاه فردوسی مشهد برای رسیدن به این مهم در انتقال مطالب آموزشی به دانشجویان، الگوی مفهومی آموزش را به عنوان یک محور و مسیری جدی در مقاطع مختلف دانشگاه، طراحی کرده است.

رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: موضوع آموزش دانشگاهی مساله‌ای است که بسیار مورد غفلت قرار گرفته است یعنی علیرغم رشد روز افزون علم و فناوری که اثر آن باید در به روز شدن شیوه آموزش دیده شود ولی از گذشته تا کنون تغییر خاصی در نحوه آموزش دانشگاهی دیده نشده است.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

حمیدرضا پور رضا افزود: این همایش، توجه خاص خود را به این نکته معطوف داشته است تا اشکالاتی که در حوزه آموزش مهندسی وجود دارد را شناسایی کند تا با رفع موانع آموزشی، شاهد رشد کیفی خوبی در آموزش دانشگاهی مهندسی باشیم.

وی اضافه کرد: در گذشته تفکیک خاصی بین رشتههای مهندسی مثل گروه‌های قدرت، سیالات و مکانیک وجود نداشت ولی در حال حاضر و با پیشرفت دانش باید به این نکته توجه کنیم که با چه رویکردی باید به آموزش نگریست؟

دبیراجرایی این همایش نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تفاوت این دوره همایش با دوره‌های گذشته در نگاه ویژه به کیفیت است و با این دیگاه نشست‌ها و مقالات انتخاب شده است.

سید محمد سعید ماجدی افزود: این همایش، هردو سال یک بار و با هدف تبادل نظر میان صاحبنظران آموزش مهندسی برگزار می‌شود تا افراد مختلف و صاحب نظران آموزش مهندسی، آخرین تحقیقات خود را در توانمندسازی مهندسان آینده کشور در دانشگاه ارائه دهند.

مشاور و دبیر این همایش نیز گفت: ۴۰ مقاله به دبیرخانه این همایش رسیده و بر اساس داوری‌هایی که به صورت آنلاین انجام گرفته است از میان این تعداد، ۲۴ مقاله برای ارائه در همایش پذیرفته شده است.

رضا لطفی افزود: در این همایش ۶ سخنرانی کلیدی در پنل‌های مختلف توسط اساتید فن ارائه خواهد شد.

محورهای همایش سه روزه آموزش مهندسی ایران شامل بین‌المللی سازی آموزش مهندسی، توجه به حفاظت از محیط‌زیست و ارتقای کیفیت زندگی در آموزش مهندسی، چالش‌ها و راه‌حل‌ها در ارتباط با برنامه‌ریزی و اجرای آموزش مهندسی و تقویت ارتباط متقابل صنعت و دانشگاه با هدف بهبود آموزش مهندسی است.

همایش بین‌المللی آموزش مهندسی ایران (IICEE) کنفرانسی است که هر دو سال یک‌بار با هدف ارائه نوآوری‌های پژوهشی درزمینهٔ آموزش مهندسی برگزار می‌شود و ششمین دوره آن از تاریخ ۲۸ الی ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۸ در دانشگاه فردوسی مشهد در حال برگزاری است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قلعه‌ای ۶۰۰۰ ساله خفته در خاک بی توجهی/تبدیل یالدور به زباله گاه

مهرمهر19 ساعت قبل
شهرستان مرند دارای قلعه باستانی «یالدور» با ۶ هزار سال قدمت و پیر خموش و آثار و ابنیه ‌های بیش از ۴ هزار ساله در روستاها و مناطق تاریخی از داشتن هتل و موزه محروم و هر روز شاهد تخریب و غارت میراث فرهنگی هستیم. کم‌ توجهی متولیان میراث فرهنگی در حفظ آثار تاریخی و کهن، موجب از بین رفتن کتیبه ‌ای با قدمت ۹ هزار ساله و قله باستانی «یالدور» با قدمت ۶ هزار ساله شده است. قلعه باستانی مرند ساماندهی می‌شودمسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان مرند، در گفتگو با خبرنگار مهر، ابراز می‌دارد: این قلعه تاریخی در سال ۱۳۴۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. امیر جدایی می‌افزاید: با توجه به محدودیت اعتبارات و اولویت بندی سایر پروژه‌ها، بر روی ساماندهی این تپه باستانی در سال جاری و سال بعد، تمرکز خواهیم کرد. بسیاری از اهالی و همسایگان قلعه یالدور نیز از زباله دانی شدن این محل به شدت انتقاد کردند.
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
خبرگزاری تسنیم-محمدخاجی: به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مستند «مهدی عراقی را بکش» ساخته «عبدالرضا نعمت اللهی» یکی از مهمترین مستندهایی بود که شب گذشته در نخستین روز سیزدهمین جشنواره بین‌االمللی سینما حقیقت به نمایش درآمد و تنور سرد جشنواره را به گرمی بدل کرد. «مهدی عراقی را بکش» از آن دست مستندهایی است که باید به تماشای آن نشست؛ این مستند خصوصا برای آنها که به تماشای مصور تاریخ سیاسی معاصر علاقه‌مندند، تجربه‌ای جذاب و کشاننده خواهد بود. شیوه طراحی پرسشها در فواصل گوناگون مستند و ترکیب متنوع مصاحبه‌شوندگانی که برای وارسی سوژه مستند از سوی سازندگان انتخاب شده‌اند، حاکی از آن است که فاز تحقیق و پژوهش مجدانه مورد توجه و اهتمام سازندگان «مهدی عراقی را بکش» قرار گرفته است. «مهدی عراقی را بکش» اگرچه در ترسیم و ارائه تصویری جامع و مانع از سال‌های پیش از شهادت شهید عراقی منسجم و یکنواخت عمل می‌کند، با این وجود چندان به تبیین و واکاوی انگیزه‌های گروهک تروریستی فرقان نسبت به ترور شهید مهدی عراقی نمی‌پردازد و بدین ترتیب عطش مخاطبان برای آگاهی از این وجه مکتوم شهادت شهید عراقی را بی‌پاسخ باقی می‌گذارد. در تحلیل نهایی باید گفت که مستند «مهدی عراقی را بکش» یکی از مستندهای خوش ساخت و امیدبخش جشنواره سینما حقیقت امسال است که تماشای آن می‌تواند برای هر مخاطبی با هر نوع ذائقه، جهت‌گیری، خط‌مشی فکری و تعلقات حزبی و جناحی خالی از لطف نباشد.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، کوارتت «کاسته» از مجموعه‌های فعال در حوزه موسیقی در آستانه انتشار سومین آلبوم خود، روز یکشنبه اول دی‌ماه تازه‌ترین کنسرت خود را به تهیه‌کنندگی موسسه «هرمس» در تالار وحدت تهران برگزار خواهد کرد. در این کنسرت که ساعت ۲۱:۳۰ تاریخ یاد شده میزبان علاقه‌مندان موسیقی خواهد بود، کوراتت کاسته قطعات جدیدی از سومین آلبوم خود را همزمان با بیستمین سال فعالیت نشر «هرمس» پیش روی مخاطبان قرار می‌دهد. این در حالی است که اجرای گزیده‌ای از ساخته‌های قبلی این گروه بخش دیگری از برنامه را تشکیل می‌دهد. اعضای کوارتت کاسته را احسان صدیق نوازنده گیتار الکتریک، مازیار یونسی پیانو و آوا، سهیل پیغمبری نوازنده ساکسیفون، کلارینت و روزبه فدوی نوازنده درامز تشکیل می‌دهند. کوارتت کاسته گذر خود از میان موسیقی دهه ۷۰ میلادی تا آواهای محلی، از موسیقی آوانگارد سده بیستم تا موسیقی جز معاصر را با چاشنی بداهه‌نوازی به ساختاری شنیداری تبدیل می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
آقای ابوالفضل همراه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره آخرین وضعیت سلامتی آقای رضا ایرانمنش گفت: این بازیگر سینما و تلویزیون دو شب پیش بر اثر حملات ناشی از عوارض شیمیایی شدن در بیمارستان بعثت بستری شد. وی ادامه داد: این هنرمند اکنون بستری است و مراحل درمان را طی می‌کند. از مردم عزیز می‌خواهم برای سلامتی این هنرمند دعا کنند. آقای رضا ایرانمنش ۱۹ شهریور ۱۳۴۶ در جیرفت کرمان متولد شد. وی در ده‌ها فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی حضور داشته است.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، سید محمود هاشمی پیش از ظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه مسئول بسیج اساتید دانشگاه آزاد واحد رشت اظهار داشت: نخستین ویژگی یک بسیجی دغدغه‌مندی نسبت به نظام و ارزش‌های انقلابی است و اگر این دغدغه‌مندی وجود نداشته باشد خروجی مناسبی نخواهیم داشت. رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد با بیان اینکه مقام معظم رهبری از بسیج اساتید انتظارات متفاوت‌تری نسبت به سایر اقشار این نهاد دارند گفت: مقام معظم رهبری در سخنرانی‌های اخیر خود تبیین مواضع به‌هنگام بسیج اساتید را مورد اشاره قرار دادند که این برای ما باعث افتخار است. رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد با بیان اینکه گفتمان‌سازی و جریان‌سازی اولویت بسیج اساتید است خاطرنشان کرد: عملکرد اساتید ما در معرفی روز دانشجو و تبیین مواضع انقلابی و آموزش و نشان دادن استکبارستیزی برای دانشجویان قابل قبول نیست. وی با تأکید بر این که اساتید باید در زمینه تبیین مواضع و دفاع از انقلاب پیش‌قدم باشند تصریح کرد: تبیین مواضع توسط اساتید باعث می‌شود که مسئولان استانی روی آنها حساب کنند و اگر بتوانیم کاری منتج به نتیجه انجام دهیم یعنی بخشی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری را برطرف کردیم. هاشمی دغدغه بسیج اساتید را تحقق بیانیه گام دوم انقلاب دانست و بیان کرد: برخی از اساتید و نخبگان حتی این بیانیه را نخوانده‌اند؛ ما نمی‌توانیم با شعار کاری را به پیش ببریم بلکه باید دبیرخانه راهبردی گام دوم انقلاب در استان‌ها راه‌اندازی شود و تحقق اهداف این بیانیه در اولویت بسیج اساتید قرار گیرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
دبیر اجرایی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» با اعلام این خبر گفت: اعضای هیات داوران بخش رمان و داستان بلند جایزه «جلال» در جریان بررسی آثار این بخش، کتاب «پس از بیست سال» نوشته «سلمان کدیور» را به خاطر کوشش موثر در زمینه دراماتیک کردن تاریخ و وقایع دینی و هویتی، شایسته تحسین دانسته و پیشنهاد تجلیل از این نویسنده و اثر ادبی او را به دبیرخانه این جایزه ارائه دادند. رمان «پس از بیست سال» روایتی است تاریخی در صدر اسلام که از دوران امام علی (ع) آغاز و به پس از حادثه عاشورا ختم می‌شود. مراسم پایانی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» ساعت ۱۵ شنبه، ۲۳ آذرماه در تالار قلم کتابخانه ملی ایران با معرفی برگزیدگان این دوره برگزار خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر