تولید کود خاک برگ، ظرفیتی مغفول مانده در مازندران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. سیاسی

تولید کود خاک برگ، ظرفیتی مغفول مانده در مازندران

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
تولید کود خاک برگ، ظرفیتی مغفول مانده در مازندران - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری- برگ و سرشاخه‌های ناشی از هرس سالانه ۱۶۰هزار هکتار انواع باغ میوه در مازندران ظرفیت قابل توجه در تولید کود بازیافتی به عنوان مقوی‌ترین و طبیعی‌ترین کودکشاورزی است که این ظرفیت تاکنون در استان مغفول مانده‌است.

اگرچه تولید چوب و مصارف استفاده از آن در مازندران به دلیل وجود کارخانه‌های مختلف از جمله شرکت صنایع چوب و کاغذ و کارگاه‌‌های نجاری دارای تقاضای بیش از حد است و حتی قاچاق چوب از مهمترین معضل این استان است، اما شاخ و برگ‌های درختان باغها و حاشیه رودخانه‌ها، آببندان‌ها و جاده‌های استان بدون استفاده سوزانده می‌شود.

کارشناسان باغبانی معتقدند تهیه کود از شاخ و برگ درختان یکی از راه‌های توسعه و ترویج استفاده از کودهای بی ضرر در تولید انواع گل و گیاه در مازندران است در حالی که بیشتر باغداران شاخه برگ‌های درختان باغات را پس از هرس می‌سوزانند که علاوه بر آلودگی زیست محیطی، فرصت تولید این نوع کود را نیز از بین می‌برند.

بی توجهی به تولید کود خاک برگ درمازندران در حالی است که تولید کنندگان به شدت برای تهیه و تامین آن با مشکل مواجه بوده و حتی با خطر بیماری و آفات خاک‌های وارداتی نیز مواجه هستند بطوریکه دبیر کمیسیون قاچاق کالا و ارز مازندران نسبت به خطر آلودگی خاک و گل و گیاه استان در اثر قاچاق انواع گیاهان به ویژه درختچه‌ها هشدار نیز داده است.

توجه به تولید کود خاک برگ در مازندران از آن جهت مهم و ضروری است که یکهزار و ۳۳ هکتار از اراضی باغی استان زیر کشت گل و گیاه دارد و سالانه حدود ۴۳۰ میلیون گیاه آپارتمانی، ۲۱ میلیون گلدانی، ۲۲۶ میلیون گل شاخه بریده، ۸۵ میلیون درخت ودرختچه و ۵۳ میلیون بدنه گل تولید می‌شود.

یکی از کارشناسان باغبانی مازندران ایجاد کارخانه خاک برگ در استان را یک امری ضروری دانست و گفت که سرشاخه‌های انواع درختان در استان مواد اولیه برای تولید کود کمپوست است که علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمد زایی، جلوی آلودگی محیط زیست ناشی از سوزاندن برگ را نیز می‌گیرد.

مهندس شهرام طاهر نژاد در گفت و گو با ایرنا افزود: برای سرمایه گذاری و ایجاد کارخانه تولید خاک برگ فقط به دستگاه چیپس بر نیاز است که این نوع دستگاه در کشور تولید می‌شود و به راحتی قابل تهیه است.

وی با بیان اینکه مصرف خاک برگ در مازندران که قطب تولیدات انواع گل و گیاه به ویژه گل‌های آپارتمانی و زینتی است وجود دارد، ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که به طور متوسط سالانه از هر هکتار حدود ۱۰ تا ۱۲ تن شاخ و برگ ناشی از هرس درختان تولید می‌شود که اگر فقط ۴۰ درصد آن تبدیل به کود کمپوست خاک برگ شود، برابر با چهار تن است.

این کارشناس باغبانی متوسط نیاز هر گلدان گل‌های زینتی و آپارتمانی را یک کیلو گرم اعلام کرد و گفت: با توجه به اهمیت تولیدگل و گیاه در استان، تولید کنندگان همواره به خاک برگ به عنوان یک کود کمپوست بی ضرر ولی مقوی نیاز دارند.

طاهرنژاد در عین حال گفت که با ایجاد کارخانه کمپوست خاک برگ، برداشت خاک هایی که از بستر منابع طبیعی و جنگلی استان مازندران انجام که گفته می‌شود بیشتر آن قاچاق بوده و حتی ناسالم و به بیماری مبتلا است، جلو گیری می‌شود.

وی به وجود بیماری در خاک تولیدات گل و گیاه مازندران اشاره کرد و گفت طبق اظهارات تولید کنندگان خاک‌های استان به آلودگی و بیماری نماتود آغشته شده است و به همین دلیل بیشتر گل‌های تولیدی استان قابلیت صادرات پیدا نمی‌کنند و قابل رقابت نیستند.

این کارشناس باغبانی گفت: اکنون بیشتر خاک‌های گل و گیاه در گلخانه‌های مازندران از خاک جنگلی و آلوده به بیماری است و هر نیسان از این نوع خاک‌ها با قیمت بالایی توسط برخی از افراد سودجو که از جنگل‌ها و منابع طبیعی مخفیانه برداشت می‌کنند، در بازار عرضه می‌شود.

برداشت خاک از بستر جنگل ممنوع است

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور و رییس جامعه جنگلبانی ایران برداشت خاک از بستر مراتع و جنگل را طبق قانون ممنوع دانست و گفت: خاک‌هایی که از لاشبرگ درختان در جنگل‌ها وجود دارد، علاوه بر منابع مغذی برای جانواران خاکزی، بستری برای رشد و نمو درختان و درختچه‌های جدید است.

دکتر محمد امینی با بیان این که برداشت خاک از جنگل قاچاق محسوب می‌شود، اما به دلیل تقاضای بالای تولیدکنندگان به خاک‌های جنگلی که برای رشد و نمو گیاهان گلدانی بسیار مقوی و مفید است، شاهد برداشت بی رویه آن هستیم.

وی با اعلام اینکه وجود خاک نرم و مرطوب در بستر جنگل و مرتع نفوذ آب سطحی را با تاخیر اما مداوم و طبق تنظیمات طبیعی انجام می‌دهد، هشدار داد: اگر امروز شاهد بروز سیلاب ناشی از بارندگی اندک از بالادست استان هستیم، به دلیل برداشت بی رویه خاک و چوبهای جنگلی است.

جنگل‌های واقع در نیمرخ شمالی رشته کوه البرز که در پهنه‌ای به طول ۸۰۰ کیلومتر و به عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر، از آستارا در شمال استان گیلان تا گلی داغ در شرق استان گلستان امتداد دارد، اغلب به نام جنگل‌های شمال شناخته می‌شود ولی نام اصلی و علمی آن، جنگل‌های هیرکانی است.

یک میلیون و ۶۹۱ هزار هکتار برابر با ۷۰ درصد مساحت استان مازندران را عرصه‌های طبیعی تشکیل می‌دهد که از مجموع مساحت عرصه‌های طبیعی استان یک میلیون و۱۸۷هزار هکتار زیر پوشش منطقه ساری است که ۷۹۴هزار هکتار آن جنگل، ۳۸۷هزار هکتار مرتع و پنج هزارو ۵۰۰هکتار هم پارک‌های جنگلی است.

این ارشناس ارشد جنگلداری به اهمیت استفاده از شاخ و برگ‌های درختان در استان‌های شمالی اشاره کرد و گفت که هم اکنون بسیاری از سرشاخه‌ها و برگ درختان به دلیل بی اطلاعی و یا کارخانه کود کمپوست خاک برگ بدون استفاده دور ریخته شده و یا سوزانده می‌شود.

امینی تصریح کرد: اگرچه برداشت خاک از جنگل و مرتع ممنوع است، اما ظرفیت تولید کود کمپوست خاک برگ در هر یک از شهرستان‌های مازندران وجود دارد، به طوریکه با راه اندازی یک کارخانه می‌توان از شاخ و برگ‌ها انواع درختان استفاده کرد.

وی توضیح داد: امروزه با رشد علم و تکنولوژی تولید کود خاک برگ به راحتی قابل اجرا است چراکه برخی از باغداران همانند دامداران که کودهای حیوانی را در یکجا دپو می‌کنند و پس از یک یا دو سال از آن به عنوان کود حیوانی استفاده می‌کنند، باغداران نیز با دپو و دفن شاخه برگ‌های هرس شده درختان را تبدیل به کود خاک برگ می‌کنند.

حمایت تسهیلاتی سازمان جهاد کشاورزی مازندران درتولید خاک برگ

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرد که تولید خاک برگ از شاخ و برگ‌های درختان انواع باغ‌های میوه فرصتی برای سرمایه گذاری است که سازمان حمایت جدی در این خصوص انجام می‌دهد.

هادی ایزدی با بیان این که سالانه فقط با هرس ۱۶۰ هزار هکتار باغ‌های استان هزاران تن شاخ و برگ تولید می‌شود که می‌تواند در یک فرایند مناسب خاک برگ به عنوان کود کمپوست مورد نیاز تولیدات گل و گیاه استفاده شود، ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که عمده شاخ و برگ‌های درختان سوزانده می‌شود.

وی با بیان این که از یکهزارو ۱۰۰هکتار فضای گلخانه‌ای استان مازندران ۷۰۰هکتار آن فضای باز است و نیاز به کودهای کشاورزی است، ادامه داد: تولید کنندگان گل و گیاه به ویژه گیاهان آپارتمانی به شدت نیازمند خاک برگ هستند.

ایزدی از فارغ التحصیلان بخش باغبانی استان خواست تا با گرفتن مجوز ایجاد کارخانه کود کمپوست خاک برگ علاوه بر ایجاد اشتغال، درآمدزایی خوبی نیز ایجاد می‌کنند.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه حدود ۵۰ هزار هکتار از درختان سیاه ریشه استان هر ساله نیازمند هرس هستند، ادامه داد: ۱۱۰ هزار هکتار از باغات مرکبات استان نیز هر ساله هرس می‌شود که عمده آن توسط باغداران به ویژه باغداران خرد سوزانده می‌شود.

برچسب‌ها

کشاورزی باغداری مازندران

تولید کود خاک برگ، ظرفیتی مغفول مانده در مازندران - 35

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.

تماشا کنید: ریاضت اقتصادی برای مردم، افزایش بودجه برای مصباح یزدی

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفته بود: «بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است»؛ با این حال نگاهی به ردیف‌های بودجه نشان می‌دهد که گویا برخی موسسات بودجه بگیر، سهم چندانی از این «استقامت» ندارند.

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی

مهرمهر1 روز قبل
امروز در مجلس شورای اسلامی به بررسی دستاوردها و مشکلات حوزه اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان و بررسی لایحه دو فوریتی درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها می‌پردازند.
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.

تشکیل هیئت‌های اجرایی انتخابات، تقریبا در سراسر کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی پس از شرکت در کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، افزود: در این کمیسیون درباره حوادث اخیر صحبت شد و به سوالات نمایندگان در حدی که وقت اجازه می‌داد توضیح دادم، اما مقرر شد تا در جلسه دیگری بحث ادامه یابد. وی گفت: درباره انتخابات هیچ بحثی در این جلسه صورت نگرفت. وزیر کشور افزود: هیئت‌های اجرایی انتخابات از روز شنبه و پس از پایان ثبت نام از داوطلبان مجلس، کارشان را شروع کردند و انتخاب هیئت‌های اجرایی در سراسر کشور به جز یکی دو شهرستان که ما هنوز نتوانستیم این هیئت‌های اجرایی را تشکیل دهیم، انجام شده است. آقای رحمانی فضلی گفت: ​ به محض اینکه اطلاعات از دستگاه‌های چهارگانه برای هیئت‌های اجرایی برسد، آن‌ها کارشان را شروع می‌کنند و در بعضی از شهر‌ها این کار شروع شده است. وی افزود: به صورت کلی، چون تعداد داوطلبان انتخابات مجلس در این دوره ۱۶ هزار نفر است، رسیدگی به صلاحیت آن‌ها هم کار بسیار سختی است، اما امیدواریم با رسیدن مستندات هیئت‌های اجرایی هم کارشان را شروع کنند.

نظرها

اخبار بیشتر