علائم هشداردهنده سرطان پستان را بشناسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

علائم هشداردهنده سرطان پستان را بشناسید

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
علائم هشداردهنده سرطان پستان را بشناسید - 0

یک متخصص با اشاره به اهمیت شناخت علائم هشداردهنده سرطان پستان عنوان کرد: اگر این سرطان در زمانی که توده‌های سرطانی کمتر از یک سانتیمتر است تشخیص داده شود تا ۹۲ درصد درمان شده و امکان زنده ماندن فرد را افزایش می‌دهد.

به گزارش ایسنا؛ دکتر مهسا چعبی در کارگاه آموزشی سرطان پستان و راه‌های پیشگیری از آن گفت: خودآزمایی پستان اولین قدم در تشخیص زودهنگام سرطان است.

وی اظهار کرد: تغییر در سبک زندگی، هرم سنی کشور و نوع تغذیه که حاصل آن کم‌تحرکی، چاقی و استفاده روزافزون از تغذیه نامناسب است، در کنار عوامل محیطی مخرب سلامتی که هر روزه بر شدت آن‌ها افزوده می‌شود، بروز بیماری‌های غیر واگیر در کشور را افزایش داده است.

این متخصص بیان کرد: سرطان‌ها از جمله بیماری‌های غیر واگیری هستند که هر ساله بر میزان بروز آن‌ها در کشور افزوده می‌شود، به طوری که میزان بروز سرطان‌ها در ایران از حد پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت هم فراتر رفته است.

چعبی اضافه کرد: یکی از سرطان‌های بسیار مهم، سرطان پستان است، به دلیل اینکه اگر این سرطان به‌موقع تشخیص و درمان اصولی داده شود در بیشتر موارد قابل‌درمان است.

سرطان پستان قابل‌ درمان است

این متخصص جراح پستان تصریح کرد: در صورت تشخیص به‌موقع سرطان پستان و زمانی که توده‌های سرطان کمتر از یک سانتیمتر باشد تا ۹۲ درصد فرد درمان شده و امکان زنده ماندن فرد را افزایش می‌دهد.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

وی افزود: شناخت علائم هشداردهنده سرطان پستان مانند تغییر در شکل، عدم قرینگی و سفتی پستان، تغییرات پوستی پستان مثل پوست پرتقالی یا اگزما در پوست پستان و مراجعه به‌موقع می‌توان ضایعات پیش سرطانی را قبل از تبدیل شدن به سرطان، زودتر تشخیص داد. ضروری است زنان نحوه انجام خودآزمایی پستان را به عنوان اولین قدم در تشخیص زودهنگام این بیماری آموزش ببینند.

وی اضافه کرد: بر همین اساس زنان باید به مشارکت در برنامه‌های غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان ترغیب شوند و به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه نمایند، چرا که بهترین راه کاهش خطر سرطان پستان ضمن رعایت شیوه زندگی سالم، انجام مراقبت‌های معمول نظیر معاینات دوره‌ای و انجام ماموگرافی در صورت نیاز به ویژه در افراد پرخطر است.

میزان بروز سرطان پستان به عنوان شایع‌ترین سرطان در گروه زنان ایرانی حتی از بروز سرطان پوست هم بالاتر است و با توجه به اهمیت این بیماری و میزان بروز سرطان پستان در زنان کشور، کارگاه آموزشی سرطان پستان و راه‌های پیشگیری از آن در جهت بالا بردن سطح آگاهی زنان و تشخیص و درمان زودرس سرطان پستان توسط واحد مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان برگزار شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 روز قبل
ساعت ۲۴ - یک محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: افرادی که دیابت یا سنگ کلیه دارند، می‌توانند با مصرف روزانه ۳ فنجان آب پیاز به بهبود بیماری خود کمک کنند. داود حاج محمد خانی، محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره گیاه پیاز گفت: این گیاه دارای طبیعت گرم و خشک است. در منابع طب سنتی توصیه شده افراد در مسافرت، برای تعدیل شرایط بدن و سازگاری آن با محیط جدید ابتدا پیاز آن منطقه را میل کنند. همچنین توصیه شده مصرف پیاز پخته بهتر از پیاز خام است
خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
نشریه تخصصی مدیکال اکسپرس در مطلبی در این باره تاکید کرده است: با نزدیک شدن به زمستان خطر مسمومیت با CO افزایش می‌یابد. CO یک گاز بی‌بو و نامرئی است و به همین دلیل به آن قاتل خاموش می‌گویند. اگزوز اتومبیل رایج‌ترین منبع CO است اما اجاق گاز، بخاری‌ها و کوره‌های زغال سنگ نیز آن را تولید می‌کنند. از آنجا که CO نامرئی و بی‌بو است، مهم است که علائم مسمومیت با CO را بشناسید. علائم شایع مسمومیت با گاز CO شامل سردرد، سرگیجه، ضعف، تهوع، استفراغ، درد قفسه سینه و سردرگمی هستند.
رکنارکنا2 روز قبل
تغییر اپیدمی بیماری‌ها، بیماری‌های قلبی-عروقی، سرطان‌ها و اختلالات سلامت روان را بیش از پیش با اهمیت کرده است که این مشکلات نیز اکثرا به دلیل سبک زندگی ناسالم است. هر چند ۴۰ سال است مردم ایران با نظام شبکه‌های بهداشتی عجین‌اند، اما آنچه بسیاری از مردم از آن اطلاع ندارند، خدمات تخصصی بهداشتی است که به صورت رایگان در مراکز، پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت برای مردم عزیزمان وجود دارد. مهری اشاره کرد: مردم کشور عزیزمان مطلع باشند کاردانان و کارشناسان بهداشت، بهورزان، ماماها، پزشکان و کارشناسان تغذیه و سلامت روان در سطح واحد‌های بهداشتی کشور تخصصی‌ترین خدمات سلامتی و بهداشتی سطح اول شامل پیشگیری، آموزش سلامت، مشاوره‌های بهداشتی و مداخلات پیشگیری را تقریبا به صورت رایگان در اختیار هموطنان قرار می‌دهند. او در ادامه گفت: در حوزه سلامت تغذیه و سلامت روان، اگر مردم به مراقبین سلامت در مراکز و پایگاه‌های بهداشتی مراجعه کنند می‌توانند به صورت رایگان مشاوره تغذیه و روانشناسی را یا از مراقبین سلامت که کارشناس تخصصی بهداشت‌اند یا کارشناسان تغذیه و سلامت روان دریافت کنند. همکارانمان در نزدیک‌ترین خانه و پایگاه‌های بهداشتی بهترین مرجع برای کسب اطلاعات لازم است.

نظرها

اخبار بیشتر