عراقچی: کاهش تعهدات برجامی تا تامین منافع ایران ادامه می‌یابد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سیاسی

عراقچی: کاهش تعهدات برجامی تا تامین منافع ایران ادامه می‌یابد

انتخابخبرگزاری انتخاب |
معاون وزیر امور خارجه ایران در دیدار با وزیر امور خارجه هلند بر عزم دولت برای کاهش تعهدات برجامی تا زمان تامین منافع ایران تاکید کرد.
عراقچی: کاهش تعهدات برجامی تا تامین منافع ایران ادامه می‌یابد - 0

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در سومین نشست رایزنی‌های سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و هلند به لاهه سفر کرده، روز دوشنبه ۲۷ آبان با «استف بلوک» وزیر امور خارجه هلند ملاقات و در خصوص موضوعات بین المللی به ویژه آخرین تحولات برجام و نیز راه‌های گسترش مناسبات میان دو کشور مذاکره و تبادل نظر کرد.

عراقچی در این دیدار سیاست جمهوری اسلامی در کاهش تعهدات برجامی خود را تشریح کرده و تاکید نمود این اقدام در چارچوب حقوق ایران در برجام صورت می‌گیرد و تا زمان تامین منافع ایران ادامه خواهد یافت. وزیر امور خارجه هلند در این دیدار با تاکید مجدد بر ضرورت حفظ برجام اظهار داشت هلند از ابتکار فرانسه برای پیدا کردن راه حل خروج از بحران جاری حمایت می‌کند.

همچنین عراقچی در مذاکرات چندساعته با همتای هلندی خود در خصوص موضوعات مختلف دوجانبه و چندجانبه و منطقه‌ای، از جمله برجام، ابتکار صلح هرمز، امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و دریای سرخ، تحولات منطقه‌ای و همکاری‌های اقتصادی دوجانبه گفتگو و رایزنی کرد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این مذاکرات ضمن انتقاد از بی عملی اروپا در خصوص اجرای تعهدات خود در برجام و تبیین گام‌های چهارگانه ایران در کاهش تعهداتش ذیل برجام تاکید کرد که اگر اروپا خواستار حفظ برجام است باید در این زمینه آماده پرداخت هزینه باشد. وی همچنین خاطر نشان ساخت که حق ایران برای توقف تمام یا بخشی از تعهداتش در برجام به رسمیت شناخته شده و آنچه که ایران تاکنون انجام داده است، نقض برجام به شمار نمی‌رود.

سیدعباس عراقچی با اشاره به ارائه طرح صلح هرمز از سوی رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس باید توسط خود کشورهای منطقه تامین شود و ابتکار صلح هرمز با همین هدف طراحی شده است. عراقچی تاکید کرد هیچ نیازی به ائتلاف هائی که تنها منجر به افزایش تنش در منطقه می‌شود نیست.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ظرفیت‌های موجود در روابط اقتصادی دو کشور تصریح کرد، انتظار می‌رود دولت هلند شرایط فعالیت بین شرکت‌های هلندی و ایرانی را تسهیل نموده و اطمینان‌های لازم را برای بنگاه‌های اقتصادی کشورش فراهم نماید.

طرف هلندی نیز در این دیدار بر نقش ایران در تامین صلح و ثبات منطقه‌ای تاکید کرد و تصریح نمود که هلند به دنبال کاهش تنش در منطقه است.

عراقچی همچنین با حضور در موسسه روابط بین الملل هلند (کلیخندال) طی سخنانی در جمع مدیران و کارشناسان این موسسه در خصوص برجام و راهکار اروپا برای حفظ آن سخنرانی نمودمنبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
نماینده ادوار مجلس گفت: در مجلس پویا و کارآمد، ترکیبی از افراد باتجربه و جوان دارای دانش بالا حضور دارند. باشگاه خبرنگاران: حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، با اشاه به لزوم جوانگرایی در مجلس، گفت: پیشکسوتان اصلی جریان انقلاب که ۴۰ سال در عرصه‌های سیاسی و انقلابی مجلس و دولت حضور داشتند در این دوره ثبت‌نام نکرده‌اند و این یعنی میدان را برای نسل جوان باز کرده‌اند. او ادامه داد: البته از طرفی افرادی که در این ۱۲ سال اخیر در میدان بودند دارای تجربیات خوبی هستند، انرژی ادامه راه را دارند و می‌توانند کار کنند و ترکیبی از این نیرو‌ها با نیرو‌های جوان نخبه می‌تواند مجلس را کارآمد کند. از لفظ نخبه استفاده می‌کنم چون معتقدم مجلس پویا و کارآمد مجلسی است که ترکیبی از افراد باتجربه و جوان دارای دانش بالا در آن حضور داشته باشند و البته این دو شرط در کنار ولایی بودن، انقلابی بودن و متعهد بودن می‌تواند مفید باشد. حجت الاسلام والمسلمین میرتاج‌الدینی تاکید کرد: معتقدم که مدیریت‌های ما هرچه بیشتر باید در اختیار نسل جوان قرار بگیرند چراکه جوانان با انرژی بیشتر و ایده‌های جدیدی می‌توانند در پویایی جامعه تلاش موثری داشته و تاثیرگذار باشند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
ناهید تاج الدین، عضو هیات رئیسه کمیسسون اجتماعی مجلس با اشاره به اعلام خبری مبنی بر اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بودجه سال ۹۹ از سوی نوبخت گفت: امیدوارم امسال و با افزایش اعتبار همسان سازی شاهد اجرای این قانون باشیم. اعتمادآنلاین| ناهید تاج الدین، عضو هیات رئیسه کمیسسون اجتماعی مجلس با اشاره به موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: خوشبختانه دولت در بودجه سال ۹۹ بودجه اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان را به ۶ هزار میلیارد تومان افزایش داده و این یک نوید مثبت برای مستمری بگیران و بازنشستگان است. وی افزود: در بند ب ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه به صراحت آمده که سازمان تأمین اجتماعی موظف است مطابق قوانین مربوطه در طول اجرای قانون برنامه، حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران را متناسب‌سازی کند و با وجود گذشت دو سال از اجرای قانون برنامه ششم، همسان سازی حقوق بازنشستگان همچنان به دلیل عدم تامین اعتبار آنچنان که باید اجرا نمی‌شد و عمده‌ترین بهانه آن نیز عدم پرداخت و عدم تعیین تکلیف طلب بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی از دولت بود، امیدوارم امسال و با افزایش اعتبار همسان سازی شاهد اجرای این قانون باشیم. این عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: در بودجه ۹۸ در حق همسان سازی حقوق بازنشستگان اجحاف شد اما در بودجه ۹۹، اعتبار تخصیصی برای اجرای این قانون سه برابر شده است؛ هر چند اجرای کامل همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیاز به ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی دولت و مجلس و اجرای همسان سازی در بودجه سالانه نیز حداقل به تخصیص ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد اما تخصیص همین رقم نیز گام رو به جلویی برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان است. نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: تا اجرای کامل همسان سازی در راستای بند ب ماده ۱۲ قانون برنامه ششم پیگیری‌هایمان را ادامه می‌دهیم.

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
جلسه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری چهارشنبه ۲۰ آذر برگزار شد. به ریاست جهانگیری، معاون اول رییس جمهوریاعتمادآنلاین| جلسه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، پیروز حناچی شهردار تهران، محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای شهر تهران و وزرای نفت، صنعت و اقتصاد چهارشنبه ۲۰ آذر برگزار شد. منبع: ایسنا

فیلم | زورگیری خشن از یک زن، زد و خورد در سخنرانی قالیباف و دردناک‌ترین اتفاق هفته!

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کیودو، منابعی اعلام کرده‌اند که ژاپن و ایران در حال نهایی کردن تاریخ برگزاری نشست دوجانبه میان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و آبه شینزو، نخست وزیر ژاپن در توکیو در ۲۰ دسامبر (جمعه ۲۹ آذرماه) هستند. این منابع گفته‌اند که براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، رئیس جمهور ایران در عصر روز ۱۹ دسامبر (پنج شنبه ۲۸ آذرماه) وارد ژاپن خواهد شد. در صورت نهایی شدن این سفر، این برای نخستین بار از سال ۲۰۰۰ است که رئیس جمهور ایران به ژاپن سفر می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر