۲ میلیارد دلار یورو بدون مشتری درشبکه نیما
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اقتصادی
۲ میلیارد دلار یورو بدون مشتری درشبکه نیما

۲ میلیارد دلار یورو بدون مشتری درشبکه نیما

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 -رییس بانک مرکزی تا پیش از قطع شدن اینترنت درروزهای تازه سپری شده درایران با نوشتن یادداشتهای پرشماراز تعادل دربازار ارز می نوشت و تاکیدداشت بنویسد سیاستهای بانک مرکزی راه را برای تثبیت قیمت دربازار ارز بازکرده است. این درحالی است که آمارهای منتشر شده از سوی نهادهایی مثل اتاق بازرگانی تهران نشان از تقاضای کاهنده برای خریددلار از بازار دستوری بانک مرکزی است.

آمارارایه شده نشان می‌دهد در یک ماه منتهی به ۲۷ آبان ۱۳۹۸ رقمی برابر با ۱٫۳ میلیاردیورو ارز صادراتی به بازار رسمی عرضه شده است. این درحالی است که درهمین مدت فقط ۷۱۰ میلیون یورو تقاضا برای واردات ثبت شده است. یک محاسبه ساده نشان می‌دهد تقاضا برای واردات دریک ماه منتهی شده به ۲۷ آبان امسال ۴۰ درصد کمتر از عرضه بوده است. آمارارایه شده همچنین نشان می‌دهد از ابتدای امسال تا ۲۷ ابان رقمی معادل ۱۰٫۶ میلیاردیورو ارز صادراتی به بازار رسمی عرضه شده است. درهمین مدت اما تقاضا برای واردات فقط ۸٫۶ میلیاردیورو بوده است. به عبارت دیگر ۲۰ درصد از ارز صادراتی عرضه شده به میزان ۲میلیاردیورو بدون مشتری مانده است. کارشناسان و فعالان اقتصادی می‌گویند سخت گیری در ثبت سفارش برای واردات از یک طرف و فشارسیاسی و روانی بروارد کنندگان و دستورهای دولت براین مبنی که باید از واردات کالاهای مشابه اجتناب شود تمایل کمتر به واردات و در نتیجه خرید ارزهای خارجی را فراهم کرده است. گزارش تهیه شده ازسوی اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد افزایش شکاف در عرضه و تقاضای ارزدرشبکه نیما درسه ماه تازه سپری شده بیشتر شده است. از طرف دیگر فعالان اقتصادی می‌گویند کاهش قدرت خرید ایرانیان به دلیل رشد به مهار تورم و کاهش شدید ارزش ریال دربرابر ارزهای معتبر و همچنین نرخ بالای بیکار جوانان و احتیاط شهروندان درهزینه کردن پس اندازهای خود تمایل به واردات را کاهش داده است. علاوه براین کاهش شمار کسانی که به مسافرت خارجی می‌رفتند نیزمزید برعلت شده و تقاضای ارز را کاهش داده است. برخی از مقامهای رسمی اقتصادی اعتراف می‌کنند که وارد کنندگان ایرانی ماهها درصف خرید دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات می‌مانند تا از رانت آن استفاده کنند زیرا نرخ سود دراین بازار بسیار بالا است. یک آمار ارایه شده نشان می‌دهد اختلاف نرخ‌های خریددلار درسامانه نظارت ارز (سنا) و نیما از ۲۵ مهرماه تا ۲۷ آبان دوبرابر شده است.

در سایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

درحالی که رییس بانک مرکزی با صراحت از بدبینی اش در زمان شروع فعالیت دراین نهاد به بخش خصوصی می‌گوید و اعتراف می‌کند اما حالا درنیمه دوم سال ۱۳۹۸ نگاهش به بخش خصوصی تغییر یافته است عرضه ارز صادراتی به شبکه نیما رشد چشمگیزی را شاهد است و باید راههایی برای خواب سرمایه ارزی صادرکنندگان پیدا شود تا آنها بتوانند با منابع ارزی خود فعالیت دوباره کنند. طولانی شدن زمان فروش ارز صادراتی موجب می‌شود انگیزه صادرکنندگان برای فعالیت درشبکه نیما کاهش یابد. این خواب سرمایه ارزی درحالی اتفاق می‌افتد که قیمت برخی کالاهای اصلی وارداتی مثل ذرت، گندم، شکر و دانه سویا دریک ماه منتهی به آبان ۱۳۹۸ به ترتیب با ۶ درصد ۵، درصد، ۸ درصد و ۴ درصد رشد قیمت دربازارهای جهانی داشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.
مهرمهر3 روز قبل
اصلاح قیمت بنزین، یکی از اقدامات مهمی است که باید خیلی زودتر اما با رعایت الزاماتی عملیاتی می‌شد. الویری ادامه داد: اصلاح قیمت بنزین و حامل‌های انرژی براساس اصول اولیه اقتصادی، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که به رشد اقتصاد ملی و بسط عدالت اجتماعی می‌انجامد. به گفته وی، با اجرای این طرح، متوسط مصرف روزانه بنزین در کشور بیش از ۱۹ درصد کاهش یافته است. وی درباره لایحه بودجه سال ۹۹ که به مجلس تقدیم شده است تاکید کرد: در لایحه بودجه، میزان وابستگی به درآمدهای نفتی کاهش چشمگیری داشته است. ۱۰ درصد از سهم بودجه به درآمدهای نفتی اختصاص داشته و نود درصد بودجه کل کشور از درآمدهای غیرنفتی و به خصوص مالیات تأمین می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر