چگونه می‌توان مجوز واحد صنعتی گرفت؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
چگونه می‌توان مجوز واحد صنعتی گرفت؟

چگونه می‌توان مجوز واحد صنعتی گرفت؟

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
دریافت مجوز راه‌اندازی یک واحد صنعتی نیاز به چه استعلام‌ها و امتیازها دارد؟ فعالان اقتصادی برای دریافت مجوزهای صنعتی با چه مشکلاتی مواجه هستند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، شرایط خاص اقتصادی فعلی کشور که توام با اعمال تحریم‌های ظالمانه از سوی دشمنان نظام است، ایجاب می‌کند تمام مسئولان و متولیان امور کشور اعم از قوای مجریه، مقننه و قضاییه با تعامل و همدلی و تشریک مساعی با درک شرایط خاص برای حل مشکلات پیچیده اقتصادی کشور گام بردارند. تحقق این هدف هم درگرو کاستن از موانع تولید و به عبارتی خان هاست. به رغم اذعان همه کارشناسان آن چه در عمل مشاهده می‌شود تعدادحدود ۲۴ فقره مجوز برای آغاز فعالیت یک واحد صنعتی است.

مدیر عامل یک شرکت فعال در زمینه تولیدات دارویی مستقر در شهرک صنعتی چناران می‌گوید: بانک‌ها در دریافت ضمانت‌نامه‌ها سخت‌گیری‌های بسیار زیادی دارند به گونه‌ای که مثلا در ابتدای کار که متقاضی هنوز در مرحله ساخت و ساز واحد صنعتی است، پایان کار واحد را برای ضمانت مطالبه می‌کنند یا اسناد مالکیت واحدهای مسکونی شهری را می‌خواهند و تنها نصف بهای کارشناسی را برای ضمانت می‌پذیرند. مدیرعامل یک واحد تولیدی در عرصه صنایع غذایی می‌گوید: اصولا به ثمر نشستن یک فعالیت تولیدی نیازمند اتحاد و همدلی و تعامل و همکاری جمعی است، اما متاسفانه در این موضوع هر دستگاه و سازمانی فقط به منفعت خود می‌اندیشد. براتیان می‌افزاید: متاسفانه قوانین و مقررات حاکم بر این امر بین ادارات و نهادهایی نظیر بیمه و تامین اجتماعی و اداره کار و نظیر آن نه تنها ناقص بلکه بسیاری از مواقع در تعارض و تقابل با یکدیگر است.

وی ضرورت تمرکز زدایی را یادآور می‌شود و می‌گوید: در شهرستان‌های کوچک، مدیران متولی صدور مجوز از خود اختیار چندانی ندارند به گونه‌ای که متقاضی برای دریافت بسیاری از استعلام‌ها باید چندین نوبت بین شهرستان، مرکز استان و تهران رفت و آمد داشته باشد؛ بنابراین باید در اختیارات تمرکز زدایی شود. مدیریک واحد صنعتی دیگر کثرت استعلام‌ها و زمان بر بودن آن‌ها را موجب خستگی و ضرر و زیان متقاضیان دریافت مجوز می‌داند و می‌گوید: برای اخذ مجوز فعالیت صنعتی استعلام‌های زیادی باید گرفته شود که از طریق سامانه هایی تعریف شده ولی با یکدیگر ارتباط ندارند و به اصطلاح لینک نیستند و دسترسی ندارند. از سوی دیگر در بسیاری موارد نظام اداری هنوزسنتی است همچنین هنوز سامانه جامعی طراحی و تعریف نشده که بتواند پاسخ گوی تمام نیازهای دریافت مجوز باشد. این موضوع فرایند دریافت مجوز را آن قدر طولانی می‌کند که تمام محاسبات سرمایه گذار دچار اخلال می‌شود و ضرر و زیان‌های زیادی را به صنعت‌گر تحمیل می‌کند به ویژه اگر این فرایند طولانی با مسائل و مشکلات دیگری نظیر تورم‌های افسارگسیخته و تنش‌های پولی و اقتصادی پیش بینی ناپذیر هم مواجه شود.

استعلام‌های ۲۴ گانه

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت چناران نیز گفت: هم اکنون برای گرفتن مجوز یک فعالیت صنعتی در خارج از شهرک صنعتی، دریافت استعلام‌های ۲۴ گانه ضروری است، اما در شهرک‌های صنعتی کمتر از ۲۰ استعلام کافی است.

بیاتی قله زو افزود: در شهرک‌های صنعتی نظیر شهرک صنعتی چناران چون برخی زیرساخت‌ها قبلا از سوی دولت تهیه و کاربری‌ها تعریف شده است محدودیت و ممنوعیت زیادی درخصوص صدور مجوز برای سرمایه گذاران صنعتی تا رده ۴ محیط زیستی وجود ندارد. وی می‌‌افزاید: استقرار از رده چهارم محیط زیستی تا ششم در فاز دوم ممنوع بوده ولی در فاز یک بلامانع است بنابراین بهتر است سرمایه گذاران بخش صنعت در شهرک‌های صنعتی اقدام به سرمایه‌گذاری کنند که مشکلات کمتری دارد. وی ضرورت کاستن از موانع و محدودیت‌ها برای دریافت مجوز در سرمایه گذاری را یادآور می‌شود و می‌گوید: باید دستگاه‌های متولی و مرتبط به این امر، زیر ساخت‌های لازم برای پاسخ گویی سریع‌تر به استعلام‌ها را فراهم کنند و این سامانه‌های تعریف شده در دستگاه‌ها نیز ضروری است به یکدیگر متصل و لینک شوند. بیاتی با اشاره به فعالیت سه شهرک صنعتی در حوزه چناران و استقبال خوب سرمایه‌گذاران افزود: در سه ماه اول امسال ۳۱ فقره جواز تاسیس یا توسعه با سرمایه گذاری حدود ۱۳ میلیارد تومان و پیش‌بینی اشتغال برای ۵۹۷ نفر در حوزه شهرستان صادر شده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

وی همچنین افزود: طی این مدت در حوزه شهرستان پنج فقره پروانه فعالیت واحد صنعتی با ۱۲ میلیارد تومان و اشتغال ۵۲ نفر صادر شده و این واحدها به بهره‌برداری رسیده‌اند.

معافیت مالیاتی ۱۳ ساله

مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی چناران از آماده بودن بسیاری از زیرساخت‌های لازم برای فعالیت صنعتی در شهرک صنعتی چناران خبر داد و گفت: برای کمک به رفع مشکلات واحدهای صنعتی در مرحله راه‌اندازی، توسعه و سرمایه گذاری و فعالیت تعامل خوبی با دستگاه‌ها و ادارات و نهادهای شهرستان و استان و دادگستری برقرار شده به گونه‌ای که تمام مسائل و مشکلات به صورت موردی و کلی تا حصول نتیجه پیگیری می‌شود. دهقان زاده به استقرار برخی امکانات خدمات رسان در فاز خدماتی شهرک صنعتی چناران اشاره کرد و افزود: هم اکنون علاوه بر استقرار واحدهای صنفی و خدمات صنعتی مورد نیاز صنعت گران، شعبه‌های بانکی، مرکز مشاوره حقوقی و مرکز خدمات درمانی و طب کار با استقرار یک پزشک عمومی و یک پزشک متخصص و کادر درمانی برای خدمات رسانی در شهرک صنعتی فعالیت دارد. وی‌همچنین افزود: به منظور کاهش مشکلات واحدهای صنعتی و تعامل قوی با دادگستری و دادستان شهرستان برای حل مشکلات و اختلافات حقوقی بین واحدها با دستگاه‌ها و نهادها خارج از نوبت تمهیداتی اندیشیده و نیز طی برگزاری جلسات متعدد با ادارات امور شعب بانک‌های عامل امکان استمهال وام‌ها یا تقسیط مجدد و تزریق وام‌ها به واحدهای صنعتی فراهم شده است.

ضرورت اصلاح و به روز رسانی قوانین

فرماندار چناران مشکل اصلی و مهم در سرمایه گذاری‌های صنعتی را قوانین ناقص وکهنه دانست و گفت: در موضوع سرمایه گذاری‌های صنعتی مهم‌ترین عامل و مانع، موضوع قانون گذاری است که شفافیت لازم را نداشته و در بسیاری از موارد قدیمی و موازی کاری و در تقابل و تعارض با دیگر قوانین و مقررات است. انصاری کاستن از زمان صدور مجوز را یک ضرورت مهم دانست و گفت: مشکل دیگر این بخش نداشتن یک متولی خاص و یک دستگاه اجرایی است که بتواند تمام استعلام‌های لازم صدور یک مجوز فعالیت صنعتی را از صفر تا صد پیگیری و دریافت کند تا از طولانی شدن فرایند صدور پروانه و مجوز کاسته شود زیرا در یک فعالیت اقتصادی زمان عامل مهمی در سود و زیان و از اصول موفقیت یا شکست است.

انصاری گفت: ستادرفع موانع تولید در شهرستان به طور مستمر تشکیل جلسه می‌دهد و مصوبات جلسه کار گروه هم به صورت ویژه پیگیری می‌شود و واحدهای تولیدی دارای مشکل بررسی میدانی و موردی می‌شوند.

منبع: روزنامه خراسان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیمه عمر در سبد خانوار قرار گیرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای اویار حسین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به این که راه‌های زیادی برای افزایش فرهنگ بیمه‌ای وجود دارد، افزود: در کشور ما بیش از ۷۰ نوع بیمه نامه وجود دارد که عموم مردم اکثرا فقط با بیمه شخص ثالث یا درمان آشنایی دارند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: وظیفه مهمی که ما داریم و می‌خواهم که صدا و سیما به ما کمک کند آشنایی مردم با انواع و اقسام بیمه نامه‌هایی است که می‌تواند در زندگی روزمره شان مفید باشد. آقای اویار حسین اضافه کرد: بیمه نامه‌های عمر الان در دنیا حدود ۶۵ درصد سهم بازار را دارد گرچه در کشور ما این رقم حداکثر حدود ۱۵ درصد است. وی افزود: شناساندن بیمه‌های عمر به مردم سخت است، ما باید سبد خانوار را طوری طراحی کنیم که یکی از ضرورت‌های زندگی همه افراد جامعه بیمه عمر باشد. آقای اویار حسین گفت: بیمه یک صنعت یا کالای لوکس نیست که تصور کنیم فقط افراد پردرآمد باید بیمه عمر بگیرند. وی افزود: شاید در برخی کشور‌هایی که سطح درآمد سرانه شان خیلی پایین است فروش بیمه نامه‌های عمر بسیار زیاد است. آقای اویار حسین خاطرنشان کرد: با توجه به این که ما در کشور معمولا حوادث طبیعی و زلزله داریم ضرورت دارد مردم با شرکت‌های بیمه‌ای که در حوادث طبیعی مختلف برای پرداخت خسارت در کنار آن‌ها هستند آشنا شوند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: در حوادث اخیر سیل و زلزله برای کسانی که بیمه نامه داشتند در اسرع وقت همه شرکت‌های بیمه تعهدات شان را برآورده کردند و التیامی بود بر زخم خسارت‌های مالی و جانی. وی با بیان اینکه باید در فرهنگ سازی بیمه به درون خانواده‌ها برود، اضافه کرد: فرزندان ما باید در مدارس یاد بگیرند که بیمه از ضرورت‌های زندگی است. آقای اویار حسین افزود: انواع بیمه نامه‌هایی که شرکت‌های بیمه صادر می‌کنند یک شرکت بیمه‌گر روی ریسک می‌رود و باید جبران خسارت کند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: بنابراین شرکت بیمه برای این که جبران خسارت کند نیاز دارد که یک بیمه‌گر اتکایی یا چند شرکت بیمه اتکایی را در قالب قرارداد‌های مختلف داشته باشد که در زمانی که خودش متعهد به پرداخت خسارت است بتواند از شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی بازیافت کند. وی افزود: اکنون در کشور ما بیمه مرکزی اتکایی اجباری و اختیاری وجود دارد و در این زمینه دو شرکت بیمه اتکایی فعال هستند و سه شرکت بیمه هستند که اجازه دارند قبولی اتکایی داشته باشند و با توجه به توانی که شرکت بیمه ما داشته است بزرگترین شرکت بیمه خصوصی در سراسر کشور هستیم که می‌توانیم قبولی اتکایی از سایر شرکت‌های بیمه‌ای داشته باشیم. آقای اویار حسین گفت: البته ضرورت این است که برای حفظ سرمایه ملی شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی هم ریسک‌های خودشان را باز به شرکت‌های بیمه اتکایی دیگر منتقل کنند، اما با توجه به تحریم‌هایی که در کشور ما حاکم است این مسئله کاهش پیدا کرده است. وی افزود: امیدواریم شرکت‌های بیمه بتوانند خود را حفظ کنند و ریسک‌هایی را که می‌پذیرند بیمه اتکایی کنند.

فیلم | مدیرعامل معتاد و کارتن خواب در جلسه رسیدگی به یک پرونده ارزی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی چهارشنبه (۱۳ آذر) در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در پرونده فساد ارزی گروه «طرح و نقشه پناهی» در دو مورد مشخص شد متهمان با یک وعده غذای گرم و یک قطعه تراول چک پنجاه هزار تومانی افراد کارتن خواب و دارای اعتیاد را به عنوان مدیرعامل شرکت معرفی می‌کردند.

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی توقیف یک محموله از قطعات موشکی ایران در دریای عرب شد. آسوشیتدپرس ادعا کرد: یک کشتی جنگی متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده محموله‌ای از قطعات موشکی با دقت بالا را که از ایران توسط یک کشتی کوچک به سمت یمن ارسال شده بود، توقیف کرد.
دنیای خودرودنیای خودرو1 روز قبل
به گزارش «اخبار خودرو»، بازار امروز خرید و فروش خودرو در مقایسه با هفته‌های گذشته شاهد افزایش قیمت‌ها در انواع محصولات داخلی و خارجی نیست. به‌اعتقاد فعالان بازار در یک ماه اخیر قبل از گرانی بنزین بازار خودرو با شوک افزایش قیمت‌ها در خودروهای داخلی و خارجی مواجه شد اما این موضوع مقطعی بود به‌نحوی که بعد از گرانی بنزین فقط خودروهای دوگانه‌سوز شاهد افزایش قیمتها شدند و سایر خودروها با کاهش تقاضا در بازار روبه‌رو بودند. * تمامی خودروها فقط دارای حق گارانتی هستند و شامل خدمات دیگری (کارت طلایی، کارت نارنجی، بیمه بدنه و …) نمی‌باشد. * تحویل تمامی خودروهای ذکر شده، از مهرماه به بعد است. * رنگ‌های تیره (متالیک) ممکن است با قیمت‌ها بسیار بالاتری در بازار به فروش برسد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به نظر می‌رسد ترامپ موقتا با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. نشریه معتبر USA today در تحلیلی به قلم خبرنگار کره‌ای خود، در این رابطه مطلبی نوشته که خواندن آن خالی از لطف نیست: علنی شدن شکست ترامپ در قبال ایرانبه نظر می‌رسد ترامپ موقتا با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. سیاست رسمی وزارت امور خارجه آمریکا در قبال ایران -همان‌طور که بارها از سوی وزیر امور خارجه مایک پومپئو بیان شده- این است که آمریکا بعنوان مخالف دولت ایران شناخته می‌شود نه مردم آن. این شواهد نشان می‌دهد که مجازات‌های دولت آمریکا علیه ایرانیان، اتفاقا به ضعیف‌ترین اقشار این کشور و انسان‌های معمولی آسیب می‌رساند. این بیشتر به‌دلیل «تحریم‌های ثانویه» ‌ای است که ترامپ در یک جنگ اقتصادی علیه ایران به راه انداخته است.

نظرها

اخبار بیشتر