دانشگاه پلی‌تکنیک در محاصره پلیس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی
دانشگاه پلی‌تکنیک در محاصره پلیس

دانشگاه پلی‌تکنیک در محاصره پلیس

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : روز سه‌شنبه ۲۸ آبان در نتیجه درگیری میان دانشجویان دانشگاه هنگ‌کنگ با پلیس حدود ۱۰۰ دانشجو در این دانشگاه گیر افتاده‌اند. البته برخی از آنها دستگیر شدند و پلیس به سایرین تنها دو گزینه داد: یا تسلیم شدن به پلیس یا دستگیر شدن. با این حال، برخی از این دانشجویان خطر را به جان خریدند و توانستند بگریزند و سوار موتورهایی شوند که بیرون از محوطه دانشگاه در انتظارشان بود یا بی صاحب پارک شده بودند. «الن یو» و «استیون لی مایرز» در گزارش ۱۸ نوامبر برای نیویورک تایمز نوشتند «کری لام»، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ، ابراز امیدواری کرد بن‌بست میان پلیس و معترضان ضد دولتی در دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ قابلیت حل و فصل مسالمت‌آمیز را داشته باشد و تاکید کرد پلیس اوضاع را «انسانی» مدیریت کرده است.

با توجه به اینکه دغدغه مسوولان و بسیاری از معترضان این دولت- شهر مساله محاصره دانشگاه پلی تکنیک است، اما دولت مرکزی پکن اعلام کرد که هنگ‌کنگ هیچ اختیاری برای صدور حکم درباره قانونی بودن قوانین این دولت‌شهر درخصوص «قانون اولیه» (قانون اساسی هنگ‌کنگ) ندارند. پیش از آن دادگاهی در هنگ‌کنگ ممنوعیت استفاده از ماسک از سوی معترضان را لغو کرده بود. شامگاه دوشنبه همچنین اداره حمل‌ونقل هنگ‌کنگ اعلام کرد، «وامپوآ»، «تسیم شا تسوی»، «تسیم شا تسوی ایست»، «هونگ هوم» و ایستگاه‌های متروی دانشگاه بسته هستند و تونل «هونگ هوم کراس هاربر» در مدت زمان کوتاه باز نخواهد شد. با این تفاصیل، برخی گزارش‌ها حاکی است که در ساعات اولیه بامداد دیروز شبکه تلویزیونی آرتی‌اچ‌کی گزارش داد، بیش از ۱۰۰ تن از معترضان اجازه خروج از دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ را یافتند. آنها از یکشنبه شب تحت محاصره نیروهای امنیتی بودند. رئیس اجرایی هنگ‌کنگ گفت، حدود ۶۰۰ معترض که داخل دانشگاه پلی‌تکنیک تحت محاصره پلیس بودند خودشان را تسلیم مقام‌ها کردند. کری لام گفت، در میان کسانی که تسلیم پلیس شدند ۲۰۰ نوجوان دیده می‌شود. طی دو روز گذشته، پلیس هنگ‌کنگ معترضان را تحت فشار زیادی قرار داده و حلقه امنیتی اطراف این دانشگاه را شکسته و هم به سوی فعالانی که سعی در فرار داشتند گاز اشک‌آور شلیک کرد.

«یو- مایرز» در گزارش خود افزودند معترضان به بمب‌های آتش‌زا، تیر و کمان و ابزاری از این دست مسلح شده بودند و به درگیری با پلیس می‌پرداختند. این گزارشگران می‌افزایند، درگیری‌های ۴ روز گذشته «شدیدترین» درگیری طی چند ماه اخیر بود. درگیری در دانشگاه پلی‌تکنیک – که در آن پلیس صدها گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی شلیک کرد- نمایاننده مداخله و برخورد مستقیم پلیس با یکی از پردیس‌های دانشگاهی این شهر است. این گزارشگران می‌افزایند از این ۶۰۰ معترض، ۴۰۰ نفر بالاتر از ۱۸ سال سن داشتند و به سرعت دستگیر شدند. آن ۲۰۰ نوجوان هم که از سوی پلیس متوقف شده بودند دستگیر نشدند. با این حال، پلیس هنگ‌کنگ می‌گوید محتمل است که برای آن ۲۰۰ نفر هم حکم تعلیقی صادر و از آنها بازجویی شود. دستگیر شدگان که به شورش متهم شده‌اند- جرمی که در هنگ‌کنگ مجازات سختی دارد- احتمالا احکام حبس ۱۰ ساله خواهند گرفت. گزارشگران نیویورک تایمز می‌افزایند در خارج از پردیس دانشگاه گروهی از والدین در انتظار اخباری از فرزندان خود بودند. والدین هم شعار می‌دادند که «پسرم، با آرامش بیرون بیا» یا «فرزندان‌مان را نکشید، نجات‌شان بدهید». در مناطق دیگر این شهر هم کارگران و دیگر اقشار به خیابان‌ها آمده و در حمایت از دانشجویان دست به اعتراض زدند. با این حال، پکن می‌گوید تنها مرجع معتبری است که می‌تواند قوانین هنگ‌کنگ را تفسیر کند. مقام‌های پکن می‌گویند دادگاه هنگ‌کنگ فاقد اختیار برای تفسیر قانون است. به نظر می‌رسد بر سر تفسیر قوانین داخلی هنگ‌کنگ میان این دولت شهر با پکن اختلافاتی پدید آمده است. کنگره ملی خلق در پکن می‌گوید تنها مرجع قانونی است که از اقتدار و اختیار تفسیر مسائل قانونی مربوط به مسائل ملی و تغییر «قانون اولیه» برخوردار است. ناظران می‌گویند چین با این استدلال درصدد فرسایش در خودمختاری این دولت شهر است و این نوعی زمینه‌سازی قانونی و حقوقی برای ورود به تحولات داخلی این دولت شهر است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بودجه نیازمند اصلاح ساختاری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بودجه سال آینده در حالی به مجلس ارائه شد که قرار بود برای پایدار شدن درآمد‌ها و کارایی هزینه‌ها با اصلاحی ساختاری تبیین شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما اصلاح نظام بودجه ریزی اگر سطحی و محدود باشد پاسخگو شرایط فعلی اقتصاد کشور نخواهد بود در فرصتی که تحریم‌ها برای جداشدن از درآمد‌های نفتی ایجاد کرده ضرورت اصلاح ساختار بودجه بیش از گذشته احساس می‌شود اصلاحی که انجام آن اراده عزم جدی را می‌طلبد.

تماشا کنید: ریاضت اقتصادی برای مردم، افزایش بودجه برای مصباح یزدی

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفته بود: «بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است»؛ با این حال نگاهی به ردیف‌های بودجه نشان می‌دهد که گویا برخی موسسات بودجه بگیر، سهم چندانی از این «استقامت» ندارند.

سورن پلاس به زودی رونمایی می‌شود +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

به ثانیه‌های آخر این ویدیو دقت کنین!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی

مهرمهر1 روز قبل
امروز در مجلس شورای اسلامی به بررسی دستاوردها و مشکلات حوزه اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان و بررسی لایحه دو فوریتی درآمد پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها می‌پردازند.

نظرها

اخبار بیشتر