لزوم کاهش ۱۰هزار شعبه بانکی در کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

لزوم کاهش ۱۰هزار شعبه بانکی در کشور

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
گروه بنگاه‌ها : تعداد شعب بانک‌های کشور از ۲۳ هزار و ۵۴۹ شعبه در پایان سال گذشته به ۲۳ هزار و ۱۱۱ شعبه در آبان ماه سال جاری رسیده که حاکی از جمع‌آوری ۴۳۸ شعبه در هشت‌ماهه سال جاری است.

به گزارش «ایبنا» هرچند برخی کارشناسان معتقدند که سرانه شعب بانکی در ایران تفاوت چندانی با سایر کشورها ندارد و تعداد شعب بانکی در مقایسه با حجم اقتصاد کشور چندان نامتناسب نیست اما طی سال‌های گذشته مسوولان اقتصادی کشور در موارد مختلف بر لزوم کاهش تعداد شعب بانکی تاکید کرده‌اند. در آخرین اظهار نظر نیز معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد بیان داشته که بر اساس مطالعه‌ای که در وزارت اقتصادی و دارایی صورت گرفته در حال حاضر ۱۲ هزار شعبه بانکی در کشور می‌تواند نیازهای جمعیتی را تامین کند و این در حالی است که حدود ۲۲ هزار شعبه داریم و باید ۱۰ هزار شعبه کاهش یابد. بر اساس آمار بانک مرکزی، در حال حاضر ۲۳ هزار و ۱۱۱ شعبه بانکی در کشور داریم که با توجه به جمعیت ۸۳ میلیون نفری ایران تقریبا به ازای هر ۳۶۰۰ ایرانی یک شعبه بانکی در کشور فعالیت می‌کند. این در حالی است که تعداد شعب بانکی در پایان سال گذشته تعداد شعب بانکی ۲۳ هزار و ۵۴۹ شعبه بوده است که این آمار حاکی از کم شدن ۴۳۸ شعبه بانکی طی هشت ماهه سال جاری است و در این میان بانک‌های تجارت، صادرات و ملی بیشترین کاهش را در تعداد شعب داشته‌اند. براساس آمار بانک مرکزی، تعداد شعب بانک‌ها در آبان ماه سال جاری به تفکیک بانک‌ها به این شرح بوده است: اقتصاد نوین ۲۸۱ شعبه، استاندارد چارتر یک شعبه، انصار ۱۰۹۸ شعبه، ایران زمین ۳۲۲ شعبه، آینده ۲۲۲ شعبه، پارسیان ۳۵۰ شعبه، پاسارگاد ۳۳۳ شعبه، تجارت ۱۸۶۲ شعبه، ایران و اروپا ۲ شعبه، توسعه تعاون ۴۲۶ شعبه، توسعه صادرات ۴۲ شعبه، بانک حکمت ایرانیان ۲۰۶ شعبه، خاورمیانه ۱۶ شعبه، دی ۸۱ شعبه، رفاه کارگران ۱۰۶۲ شعبه، سامان ۱۴۰ شعبه، سپه ۱۷۷۷ شعبه، سرمایه ۱۲۲ شعبه، سینا ۲۶۸ شعبه، شهر ۳۴۸ شعبه، صادرات ۲۶۲۳ شعبه و صنعت و معدن ۵۷ شعبه.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

همچنین قرض‌الحسنه رسالت ۲۱۷ شعبه، قرض‌الحسنه مهر ایران ۵۷۲ شعبه، قوامین ۷۳۶ شعبه، کارآفرین ۱۰۹ شعبه، کشاورزی ۱۸۶۲ شعبه، گردشگری ۱۰۱ شعبه، مسکن ۱۲۴۸ شعبه، ایران و ونزوئلا یک شعبه، ملت ۱۸۰۰ شعبه، ملی ۳۲۱۲ شعبه، پست‌بانک ۴۲۳ شعبه، تعاون اسلامی یک شعبه و فیوچر بانک یک شعبه داشته‌اند. همچنین در بخش موسسات نیز موسسه اعتباری توسعه ۵۰ شعبه، کاسپین ۱۲۱ شعبه، کوثر ۳۵۲ شعبه، ملل ۳۲۸ شعبه و نور نیز ۳۳۷ شعبه داشته‌اند. بر اساس آمار بانک مرکزی، تعداد شعب بانک‌ها در پایان سال ۹۷ نیز به این شرح است: اقتصاد نوین ۲۸۱ شعبه، استاندارد چارتر یک شعبه، انصار ۱۰۹۹ شعبه، ایران زمین ۳۴۱ شعبه، آینده ۲۲۲ شعبه، پارسیان ۳۵۰ شعبه، پاسارگاد ۳۳۱ شعبه، تجارت ۱۹۶۶ شعبه، ایران و اروپا ۲ شعبه، توسعه تعاون ۴۳۵ شعبه، توسعه صادرات ۴۳ شعبه، بانک حکمت ایرانیان ۲۰۶ شعبه، خاورمیانه ۱۷ شعبه، دی ۸۱ شعبه، رفاه کارگران ۱۰۶۲ شعبه، سامان ۱۴۰ شعبه، سپه ۱۷۷۷ شعبه، سرمایه ۱۲۲ شعبه، سینا ۲۶۸ شعبه، شهر ۳۴۸ شعبه، صادرات ۲۷۶۵ شعبه، صنعت ومعدن ۵۹ شعبه، قرض‌الحسنه رسالت ۲۱۵ شعبه، قرض‌الحسنه مهر ایران ۵۸۴ شعبه، قوامین ۷۳۶ شعبه، کارآفرین ۱۰۹ شعبه، کشاورزی ۱۸۸۷ شعبه، گردشگری ۸۹ شعبه، مسکن ۱۲۷۳ شعبه، ایران - ونزوئلا یک شعبه، ملت ۱۸۵۵ شعبه، ملی ۳۲۷۶ شعبه، پست بانک ۴۲۳ شعبه، تعاون اسلامی یک شعبه و فیوچر بانک یک شعبه. همچنین در بخش موسسات نیز موسسه اعتباری توسعه ۵۰ شعبه، کاسپین ۱۲۱ شعبه، کوثر ۳۵۳ شعبه، ملل ۳۲۲ شعبه و نور نیز ۳۳۷ شعبه داشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

همتی: سال آینده دغدغه علما درباره بانک‌ها برطرف می‌شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود. همتی با اشاره به مشکلات بانک‌ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همیشه مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مشکلی نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها به‌دلیل داشتن سپرده‌گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل مواجه شوند که لازم است سپرده‌گذاری‌های خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.
ایلناایلنا1 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر عالی عصر پنج‌شنبه در اجلاسیه هیئت‌های اندیشه‌ورز بسیج کارگران و کارخانه‌های کشور اظهار داشت: ارزش این قرارداد ۲۷۵ میلیون یورو بوده که ۱٫۴ میلیارد یورو افزایش می‌یابد. وی با اشاره به وضعیت صنعت خودرو در کشور اضافه کرد: اکنون یک خودرو در انبارهای سایپا وجود ندارد و در انبارهای ایران‌خودرو نیز این آمار تا پایان دی‌ماه به صفر می‌رسد. وی از نهضت ساخت داخل در صنعت خودرو کشور خبر داد و بیان کرد: این مهم به‌عنوان یکی از برنامه‌های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت از اردیبهشت امسال بافرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی آغازشده است. رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: در همین راستا تاکنون قرارداد داخلی سازی قطعات، لوازم و تجهیزات مصرفی صنعت خودرو به ارزش ۲۷۵ میلیون یورو منعقدشده که البته مجموع هدف‌گذاری ما در صنعت خودرو درمجموع به ارزش ۱٫۴ میلیارد یورو است. وی اذعان کرد: بر اساس این نهضت قرار است تا سال ۱۴۰۰ قطعات وارداتی صنعت کشور به ارزش ۱۰ میلیارد دلار داخلی سازی شود که مطالعه تمام فرآیندهای انجام این کار انجام‌شده و مشخص‌شده که در کجا احتیاج به سرمایه‌گذاری، دانش، تکنولوژی داریم.

نظرها

اخبار بیشتر