«اعجوبه‌ها»؛ یک کپی دست چندم دیگر!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. فرهنگ

«اعجوبه‌ها»؛ یک کپی دست چندم دیگر!

فراروخبرگزاری فرارو |
پس از پخش اولین قسمت برنامه "اعجوبه‌ها" بسیاری از مخاطبان و کارشناسان تلویزیون متوجه شباهت این برنامه به الگوی آمریکایی "کله گنده‌های کوچک" شدند و از این برنامه انتقاد کردند. مهران غفوریان نیز در برنامه شب دوم در پاسخ به این واکنش‌ها می‌گوید: "دیشب که قسمت اول «اعجوبه‌ها» پخش شد، بعضی‌ها گفتند که این برنامه شبیه یک برنامه خارجی است و مبل و بالش‌های روی آن و دکور برنامه هم دقیقا مثل برنامه خارجی است. البته کسی با من کاری نداشت و من شبیه کسی نبودم. "

فرارو-شبکه سه سیما اوایل آبان ماه، برنامه شبانگاهی «اعجوبه‌ها» به کارگردانی احسان عبدی پور و با اجرای مهران غفوریان را روی آنتن برد که به عقیده بسیاری از کارشناسان تلویزیون این برنامه یک کپی دست چندم از برنامه آمریکایی «کله گنده‌های کوچک» با اجرای استیو هاروی است. البته این اولین بار نیست که صداوسیما یک برنامه از روی نمونه خارجی می‌سازد، البته به نظر می‌رسد آخرین بار هم نخواهد بود.

به گزارش فرارو، اعجوبه‌ها که یک برنامه استعدادیابی برای کودکان است سعی می‌کند با معرفی خلاقیت کودکان یک برنامه جذاب ارائه کند. این در حالی ست که دعوت شدگان تنها روی مبل نشسته‌اند و از استعداد‌های خود حرف می‌زند، بدون اینکه خلاقیت خود را به نمایش بگذارند.

محبوب شدن برنامه کله گنده‌های کوچک که با اجرای استیو هاروی در آمریکا تهیه و پخش شد، به این دلیل بود که تمامی امکانات لازم برای نشان دادن استعداد‌های مختلف را تهیه می‌کرد تا بینندگان علاوه بر اینکه رویا‌های کودکانه را بشنوند، خلاقیت‌های آن‌ها را هم مشاهده کنند. البته تسلط استیو هاروی در اجرا و زبان کودکانه بی تاثیر هم نبود. این درحالی ست که از اجرای صحنه‌ای در اعجوبه‌ها خبری نیست و مجری سعی می‌کند با سوالاتی که از قبل برای او نوشته شده به گفتگو بپردازد.

«اعجوبه‌ها»؛ یک کپی دست چندم دیگر! - 4

شباهت دکور برنامه اعجوبه‌ها به الگوی آمریکایی ضعف دیگر برنامه اعجوبه‌ها این است که تنها دکور و چارچوب کلی برنامه کله گنده‌های کوچک را کپی کرده است، بدون اینکه در اجرا و طراحی خلاقیتی به خرج بدهد. مبل‌ها همان مبل‌های برنامه آمریکایی ست و حتی مهران غفوریان نیز در طول برنامه سعی می‌کند شبیه استیو هاروی باشد تا شبیه خودش. البته چند بار تلاش کرد تا خلاقانه‌تر اجرا کند، اما بازخورد مثبتی از مخاطبان نگرفت.

مهران غفوریان شخصیت شوخ طبعی دارد و در فیلم‌ها و سریال‌های که ما از او دیده‌ایم، لحظات شادی برای ما رقم زده است. در این برنامه هم بعضی اوقات حس شوخ طبع بودنش نمایان می‌شود و بعضی اوقات هم به تکرار می‌رسد. اما مشکل اصلی مهران غفوریان این است که او تجربه آنچنانی در اجرا ندارد.

غفوریان در طول برنامه می‌نشیند و با کودکان اعجوبه گفتگو می‌کند. گاهی این گفتگو جذاب می‌شود و بحث جالبی شکل می‌گیرد. اما بعضی مواقع هم سوال‌ها یادش می‌رود و سعی می‌کند با یک سوال تصادفی برای یادآوری سوال اصلی زمان بخرد. برخی اوقات هم می‌خواهد از زبان بدن استفاده کند، اما تنها دست هایش را تکان می‌دهد. بعضی اوقات هم ایستاده برنامه را اجرا می‌کند، بدون اینکه در طول سن حرکت کند یا از تمام بدنش بهره ببرد تا حوصله مخاطب سر نرود.

اما مسئله اصلی این است که چرا باید برنامه‌های خارجی را کپی کرد؟ آن هم کپی دست چندم که مخاطب را آنچنان هم جذب نمی‌کند. اگر این فرصت داده می‌شود تا استعداد‌های کودکان کشف شود چرا نباید از ابتکارعمل استفاده کرد و یک نمونه اصیل و خلاقانه ساخت که بتواند مخاطب را پای تلویزیون بنشاند.

واکنش مهران غفوریان به کپی بودن اعجوبه‌ها

پس از پخش اولین قسمت برنامه اعجوبه‌ها بسیاری از مخاطبان و کارشناسان تلویزیون متوجه شباهت این برنامه به الگوی آمریکایی «کله گنده‌های کوچک» شدند و از این برنامه انتقاد کردند. مهران غفوریان نیز در برنامه شب دوم در پاسخبه این واکنش‌ها می‌گوید: «دیشب که قسمت اول «اعجوبه‌ها» پخش شد، بعضی‌ها گفتند که این برنامه شبیه یک برنامه خارجی است و مبل و بالش‌های روی آن و دکور برنامه هم دقیقا مثل برنامه خارجی است. البته کسی با من کاری نداشت و من شبیه کسی نبودم.»

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

او ادامه می‌دهد: «بله شبیه آن برنامه هستیم، اما فرق‌های اساسی و مهمی هم داریم. از جمله یک تیم مشاور کودک همراه ماست و تلاش می‌کنیم این برنامه مزه و بو و طعم ایرانی پیدا کند و منطبق بر فرهنگ ایرانی باشد. ما از ته دلمان می‌خواهیم همه بچه‌های اعجوبه و بانمک و شیرین کشورمان را در این برنامه داشته باشیم و معرفی کنیم.»

اما برخی نیز از این برنامه حمایت می‌کنند و می‌گویند که کپی کردن برنامه‌های جذاب، امری عادی در دنیای تلویزیون است. اما منتقدان می‌گویند که برای دستگاه عریض طویل صداوسیما، عدم خلاقیت در ساخت برنامه‌های ابتکاری ضعف بزرگی محسوب می‌شود و همچنان جای برنامه‌های اصیل و بکر در شبکه‌های تلویزیونی خالی است.

کپی‌های قبلی در صداوسیما!

این اولین بار نیست که صداوسیما یک برنامه کپی شده از نمونه خارجی تولید می‌کند. پیش از اعجوبه‌ها، برنامه دورهمی با اجرای مهران مدیری، عصر جدید با اجرای احسان علیخانی و برنده باش با اجرای محمدرضا گلزار نیز با تقلید از مدل خارجی تولید و پخش شده بود. پس از پخش این برنامه‌ها بسیاری از منتقدان از روند ادامه دار تولید برنامه‌های کپی انتقاد کردند و گفتند که انگار صداوسیما به این نتیجه رسیده که شیوه جذب مخاطب تنها شباهت صد درصدی برنامه‌ها به الگو‌های خارجی است برای همین به روند کپی ادامه می‌دهد.

ساخت برنامه‌های کپی از روی نمونه خارجی، اولین بار توسط مهران مدیری با سخت برنامه دورهمی شروع شد. اما برعکس دیگر برنامه‌ها جنجال آنچنانی ایجاد نکرد. البته درآن زمان مسئله کپی مثل امروز مورد توجه قرار نگرفته بود. با این حال مهران مدیری برنامه دورهمی را با تقلید کاملی از برنامه پربیننده هندوستانی به نام «Comedy night with kapil» ساخت. اما تمامی جزئیات این برنامه بر اساس نسخه خارجی خود پیش رفت و تنها زبان فارسی بر یک برنامه هندی حاکم بود.

رمضان سال ۹۷ نیز محمدرضا گلزار پس از حضور در برنامه «ماه عسل» احسان علیخانی، اعلام کرد در حال ساخت برنامه‌ای با هدف ترویج کتابخوانی است و در همین میان هم به این نکته اشاره کرد که «برنده باش»، نمونه ایرانی یک مسابقه آمریکایی به نام پنج ستاره است و او سعی کرده آن را با مطابق با شرایط کشور بازسازی کند و به عبارتی آن را ایرانیزه کند.

اما پس از این که کپی‌های قبلی مورد توجه مدیران صداوسیما قرار گرفت، برنامه استعدادیابی «عصر جدید» با اجرای احسان علیخانی هم مورد تایید قرار گرفت و ساخته شد. موضوع برنامه عصرجدید، استعدایابی در بخش‌های مختلف بود که از نسخه آمریکایی به نام (America's Got Talent) الگو برداری شد. احسان علیخانی با دعوت از افرادی که در بخش‌های مختلف استعداد دارند این برنامه را روی آنتن شبکه سه برد.

با این حال مهران غفوریان مدعی شده که تنها دکور این برنامه به نمونه خارجی خود شباهت دارد و اجرای او مستقل از نحوه اجرای استیو هاروی است. حالا باید در ادامه دید که آیا این برنامه و مهران غفوریان با وجود ضعف‌هایی که در کلیات برنامه وجود دارد ‌ می‌توانند مخاطب را جذب کنند یا خیر؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر