پیشگیری از کودک آزاری با چند مهارت ساده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. حوادث
پیشگیری از کودک آزاری با چند مهارت ساده

پیشگیری از کودک آزاری با چند مهارت ساده

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
بسیاری از ما کودک آزاری را همان آزار دادن جسمی و جنسی می‌دانیم، اما گاهی خودمان ناخواسته و نادانسته ممکن است به کودک آزاری اقدام کنیم.

چه کارهایی کودک آزاری است؟

هنگامی که اسم کودک آزاری به میان می‌آید، اذهان والدین به سمت کودک آزاری جسمی یا جنسی می‌رود، اما غافل از اینکه شاید خودشان هم آزارگر فرزند باشند، زیرا بی توجهی، سهل انگاری، چزاندن و آزار روانی و عاطفی نیز کودک آزاری به شمار می‌رود.

بسیاری از مردم برای کودک آزاری‌های جنسی و جسمی، دل می‌سوزانند و اشک می‌ریزند در حالیکه شاید بسیاری از موارد، کودک آزاری روانی و عاطفی را بارها در طول روز می‌بینند یا حتی خودشان اقدام به آن می‌کنند و بی اعتنا از کنار آن رد می‌شوند.

بسیاری از اقشار طبقات بالا و فرهیخته جامعه ادعا دارند که کودک خود را تنبیه بدنی نمی‌کنند، اما آیا این مسأله برای آرامش و رشد روحی و روانی کودک، کافی است، آیا آزار روحی و روانی کودک به همان اندازه تنبیه بدنی و چه بسا بدتر از آن روی کودک تاثیر نمی‌گذارد.

به راستی کدام سیستم قضایی، کیفری یا اجتماعی در کشور قادر است که موارد کودک آزاری روانی و عاطفی را احراز کند.

ضرورت پاسخگویی به این سئوال‌ها ما را بر آن داشت تا با برپایی میزگردی با حضور احمد خاکی معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران، مطهره ناظری حقوقدان، وکیل دادگستری و رئیس انجمن حمایت از حقوق کودکان و سعید نوروزی کارشناس مسئول امور آسیب دیدگان بهزیستی استان تهران، به واکاوی مسائل مربوط به حوزه کودک آزاری روانی و عاطفی بپردازیم.برای پیشگیری از کودک آزاری ۱۱ مهارت لازم را فرابگیرید

قبل از طرح این سؤال که چرا کودک آزاری ایجاد می‌شود، باید چند پله عقب‌تر برویم و ببینیم خانواده چقدر آمادگی فرزند آوری را دارد. زوج‌ها قبل از ازدواج باید بدانند که چقدر آمادگی لازم را برای ازدواج و بعد از آن برای فرزندآوری دارند. گاهی افراد آمادگی لازم برای ازدواج ندارند، آنگاه چگونه انتظار داریم که آمادگی فرزندآوری را داشته باشند. بطورقطع این زوج‌ها با مشکل روبرو می‌شوند.

موضوع بعدی این است که آیا زوج‌ها آمادگی لازم برای تربیت فرزندان دارند. تمام این موارد به ۱۱ مهارت خلاصه می‌شود که لازم است شکل بگیرد تا بستر خانواده برای فرزندآوری آماده شود.

این مهارت‌ها شامل مهارت ارتباط کلامی، مهارت همدلی و درک کردن، مهارت مدیریت بر هیجانات، مهارت خلاقیت، مهارت تفکر نقادانه، مهارت تصمیم گیری، مهارت حل تعارض، مهارت مقابله با استرس، مهارت معنوی، مهارت حل مساله و مهارت به تعویق انداختن تمایلات است.

گفت‌وگو بین خانواده‌های ایرانی وجود ندارد

بیشتر مشکلات امروز کودکان ما به خاطر عدم ارتباط مناسب بین پدر و مادر و همچنین ارتباط آنان با فرزندان است.

مهارت ارتباط کلامی می‌تواند زیربنای بسیاری از مهارت‌های دیگر باشد که گفت و گو نیز شامل آن می‌شود که بسیاری از مشکلات را برطرف می‌کند. طبق پژوهش‌های انجام شده، کمترین میزان گفت و گو بین خانواده‌های ایرانی وجود دارد که باید اصلاح شود.کودکان تصمیم گیرنده شده‌اند

مهارت بعدی برای زندگی بین زوج‌ها، مهارت همدلی و درک کردن یکدیگر است. و مهارت بعدی برای زندگی، مهارت مقابله با استرس است که میزان آن بین خانواده‌های ایرانی بسیار کم است.

مهارت مدیریت بر هیجانات، مهارت خلاقیت و مهارت تفکر نقادانه از دیگر مهارت‌های لازم برای زندگی محسوب می‌شوند و باید بررسی شود که چقدر کودکان ما حق نقد دارند و چقدر ما نقدپذیر هستیم. اینها مسائلی است که امروز باید در خانواده‌ها، شکل بگیرد.

لازم است که در زندگی، حد و مرز مسئولیت‌ها را مشخص کنیم. زمانی پدر مالک همه تصمیم گیری‌ها و در برخی جاها، مادر بود. امروز در بسیاری جاها، فرزندان مالک تصمیم گیری‌ها شده‌اند. باید حتما حد و مرز این مساله مشخص شود تا تصمیم گیری آن عاقلانه باشد.

ناکامی برای فرزندان لازم است!

مهارت مدارا با ناکامی‌ها در خانواده‌های ایرانی کم است. خانواده‌ها فکر می‌کنند فرزندان هیچ جا نباید شکست بخورند درحالیکه ناکامی، لازمه زندگی هست.

در توضیح مهارت به تعویق انداختن تمایلات نیز باید گفت خانواده‌ها در برابر خواسته‌های کودکان، بی نهایت بی‌حوصله هستند و فکر می‌کنند تمایل و خواسته‌های کودکان سریع باید برطرف شود درحالیکه اینطور نیست و گاهی اوقات سختی‌ها موجب پیروزی و موفقیت فرزندان می‌شود.غفلت والدین از فرزندان، کودک‌آزاری است

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت به هر تهدید و آسیبی که به سلامت روان و جسم و رفاه و بهزیستی کودک، صدمه بزند، کودک آزاری اطلاق می‌شود. کودک آزاری برای اولین بار با تصویب قانون حمایت از کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۸۱، وارد متون قانونی ما شد و براساس این قانون، کودک آزاری، جرم عمومی تعریف شده است.

با تقسیم بندی کودک آزاری به کودک آزاری جسمی، روانی و جنسی، سهل انگاری و غفلت والدین از کودک نیز جزو کودک آزاری هست.سیستم احراز کودک آزاری روانی نداریم

موارد کودک آزاری روانی و عاطفی، قابل شناسایی نیست، سیستم کیفری و پزشکی قانونی ما هنوز مولفه‌ای برای احراز این نوع کودک آزاری را به دست نیاورده‌اند.

در وبسایت خبری بخوانید: حوادث واقعی و تکان دهنده در ایران

کودک آزاری جنسی نیز نخستین بار با اقدامات شخصی به نام بیجه در سال ۸۴ در رسانه‌ها مطرح شد و پیش از این تاریخ در رسانه‌ها، هیچ صحبتی از کودک آزاری جنسی نمی‌شد.

موارد کودک آزاری روانی و عاطفی، بیشتر از دیگر انواع کودک آزاری رخ می‌دهد و متاسفانه چون هیچکدام علائم فیزیکی مشخصی ندارند، قاعدتا کمتر به آنها توجه می‌شود.چزاندن کودک، ممنوع!

کودک آزاری، پدیده‌ای است که در همه فرهنگ‌ها و قومیت‌ها و طبقات اجتماعی رخ می‌دهد و مختص فرهنگ یا قشر خاصی نیست. بخشی از خانواده‌ها، بیشتر استعداد این را دارند که فرزندانشان، مورد آزار قرار بگیرند و فرزندانشان، نوع خاصی از کودک آزاری را تجربه کنند.

خانواده دارای تمکن مالی و سطح اقتصادی خوب، ممکن است که کودک آزاری جسمی انجام ندهد، اما اقدام به کودک آزاری روانی کنند که، نام دیگر آن را می‌توان چزاندن گذاشت. به طورمثال، چزاندن کودک با جملات و رفتار و تحقیر و توهین کردن و پایین آوردن سطح اعتماد به نفس او، اتفاق می‌افتد.

کودک آزاری ممکن است در بسیاری از خانواده‌ها جسمی و جنسی نباشد، اما باوری وجود داشته باشد که بچه نباید زیاد پررو شود و خیلی نباید لی لی به لالای او گذاشت و باید با او تندی کرد. این بخش هایی از کودک آزاری هیجانی است.

والدین باید بیاموزند اگر کودک، تندی می‌کند، مستلزم تنبیه نیست و با دوره‌های رشدی کودک آشنا باشند که هر کودک در هر دوره رشدی، چه ویژگی هایی دارد، آنگاه مقابله کودک چهار و پنج ساله با والدین را به حساب پررویی کودک نمی‌گذارند بلکه به حساب این می‌گذارند که کودک در حال ابراز خود است.

این سنین، دوران نوجوانی کودکی است و کودک در این دوران با والدین مرتبا مخالفت می‌کند، اما برخی والدین که با این دوران آشنا نیستند می‌گویند کودک چشم سفیدی و خیره سری می‌کند و در برابر کودکان موضع می‌گیرند.

کودک آزاری عاطفی، بیشترین نوع کودک آزاری به شمار می‌رود

هر اقدامی که از سوی والد یا مراقب، منجر به مرگ یا آسیب جدی جسمانی، عاطفی، سوء استفاده جنسی یا بهره کشی از کودک باشد، کودک آزاری است. بیشتر کودک آزاری‌ها در ایران به نوعی در رابطه با کودک آزاری عاطفی، بی توجهی یا غفلت یا طرد است که گلایه و شکایت بسیاری از کودکان ما در این زمینه است.

نبود محبت جسمانی، عدم تحسین و تشویق مثبت، فریاد زدن، جیغ کشیدن بر سر کودک، تهدید کردن، ترساندن، مقایسه منفی کودک با دیگران، تحقیر کودک و گفتن اینکه کودک بی ارزش یا کودک بدی است، استفاده از واژگان تحقیرآمیز برای توصیف کردن کودک و با کنایه صدا زدن، مصادیق کودک آزاری عاطفی به شمار می‌رود.

خجالت دادن، شرمنده کردن کودک، توهین، تحقیر، سرزنش کردن کودک به عنوان مقصر شناختن او، استفاده از اشکال بد و زننده، تنبیه مانند حبس کردن، در کمد را بستن، روی صندلی نشاندن و جدا کردن کودک از والدین را می‌توان از دیگر مصادیق کودک آزاری عاطفی، عنوان کرد. بسیاری از اینها در جامعه ما شاید اصلا به عنوان کودک آزاری دیده نشوند، اما نوعی کودک آزاری به شمار می‌رود.ایجاد زمینه کودک آزاری با بی توجهی

کاش بیجه (متهم اصلی جنایات آزار و قتل در سال ۸۴) زنده بود تا خیلی از ابعاد روحی و روانی و مسائل پیچیده دوران کودکی او برای ما روشن می‌شد که چه اتفاقاتی افتاده که بیجه به این جانی تبدیل شده است که هم تجاوز کند و هم در بدترین شکلش بکشد، اینها به مسائل دوران کودکی او بازمی گردد، خودش هم در دوران کودکی مورد کودک آزاری قرار گرفته بود، اما چرا باید اینقدر بی رحم باشد.

کودک آزاری از نوع بی توجهی، شامل انواع مختلفی از جمله رسیدگی نکردن به غذا، مسکن، لباس نامناسب وناکافی بودن آن، عدم نظارت بر فرزندان و بیرون کردن کودک از خانه می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مشکلات ما در مراکز، مداخله برای کودکانی که از خانه فرار کرده‌اند این است که پذیرش این کودکان برای والدین سخت است درحالیکه همه ما انسان‌ها، جایزالخطا هستیم، هر آن امکان دارد خطایی از فرزند، سر زده شود که نپذیرفتن آن، خودش یکی از مشکلات اساسی جامعه ما هست که باید روی آن کار شود.

اجازه دادن به کودک برای ترک مدرسه، رها کردن کودک، اجتناب یا تأخیر در مراقبت بهداشتی، بهداشت نامناسب، وجود خشونت‌های خانوادگی در منزل و استفاده از الکل یا مواد مخدر در حضور کودک از دیگر انواع کودک آزاری از نوع بی توجهی به شمار می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو1 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.

قتل وحشیانه نوجوان عراقی

تابناکتابناک1 روز قبل
گروهی از معترضان عراقی یک نوجوان شانزده سال به نام هیثم علی اسماعیل را که شایعه شده بود عامل قتل چهار تن از معترضان عراقی بوده را به شکل وحشیانه و بدون حتی اجازه دفاع از خود کشتند. تصاویر منتشر شده از این عمل سبعانه نشان می‌دهد این نوجوان ابتدا به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد، سپس زیر دست و پا به کشت هدف قرار می‌گیرد، سپس به میدان الخلانی بغداد منتقل می‌شود و در آنجا گلویش توسط چند تن از حاضران بریده می‌شود و در آخر جسدش از تیر چراغ راهنمایی و رانندگی آویزان می‌شود. این تصاویر وحشتناک جنایت را از ابتدا تا انتها با این توضیحات می‌بینید که مناسب افراد کمتر از ۱۸ سال و بیماران قلبی نیست و تماشایش به گروه‌های حساس توصیه نمی‌شود.

(ویدئو) خشم کودک پس از تصادف

فراروفرارو2 روز قبل
کودک چینی پس از برخورد یک خودرو با او و مادرش خشمگین شد. به گزارش فرارو، در چهار راهی در شهر چونگ‌کینگ در غرب چین یک کودک با مادرش در حال عبور از روی خط عابر پیاده بود که ناگهان یک خودرو با آنها برخورد کرد. بلافاصله کودک از جای خود بلند می‌شود و در حالی که فریاد همراه با گریه سر می‌دهد ابتدا نگاهی به مادر کرده و با لگد به سپر خودرو می‌کوبد. راننده نیز بلافاصله از خودرو خارج شده و مادر مصدوم را به بیمارستان منتقل می‌کند. به گفته پلیس راننده در این حادثه مقصر بوده است.

فیلم/ برخورد خونین اتوبوس با ۳ ون روبروی دانشگاه

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

حادثه عجیب برخورد لاستیک به یک عابر پس از چپ کردن خودرو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودرو در کویت به دلیل شکستن کمک فنرش، خودرویش چپ کرد. شکستن کمک فنر باعث جدا شدن لاستیک از خودرو و برخورد آن به یک عابرپیاده شد. بیشتر بخوانید: انفجار لاستیک کامیون حین تعویض + فیلمانتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر