چگونه خشکی چشم را درمان کنیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اجتماعی
چگونه خشکی چشم را درمان کنیم؟

چگونه خشکی چشم را درمان کنیم؟

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
خشکی چشم از جمله بیماری‌هایی ست که این روزها بسیاری از افراد جامعه به آن مبتلا هستند. در این گزارش به علائم این بیماری، عوارض و روش های درمان آن می‌پردازیم.

به گزارش مشرق، خشکی چشم می‌تواند باعث تاری دید شود. همچنین سبب می‌شود در فعالیت‌های روزمره شما خلل ایجاد کند. به عنوان مثال کسانی که به طور طولانی مدت از کامیپوتر استفاده می‌کنند یا ساعات زیادی در روز را مطالعه می‌کنند بیشتر دچار خشکی چشم می‌شوند.

اما باید توجه داشته باشید که خشکی چشم درمان نشده می‌تواند به قرنیه شما آسیب برساند. در موارد شدید، این آسیب می‌تواند به از بین رفتن دائمی بینایی و حتی نابینایی منجر شود. با این وجود خوشبختانه میتوان با چند راه حل ساده از بروز چنین عوارض خطرناکی جلوگیری کرد.

اهمیت اشک

بر خلاف سایر قسمتهای بدن، قرنیه حاوی رگهای خونی نیست و به جای گرفتن اکسیژن و مواد مغزی از خون، آنها را از اشک دریافت می‌کند. این اشک‌ها همچنین چشمان شما را تمیز کرده و گرد و غبار و میکروب‌ها را از بین می‌برند.

هنگامی که مبتلا به خشکی چشم هستید، کمیت یا کیفیت اشک کافی نیست، بنابراین ممکن است سلامت قرنیه شما همچنان در خطر باشد. در بعضی موارد، قرنیه نیز ملتهب می‌شود. در صورت عدم درمان، این التهاب ممکن است منجر به زخم‌های دردناک باز و زخم قرنیه شود. اگر زخم‌های قرنیه درمان نشود، می‌تواند سبب از بین رفتن دائمی آن شود. اشک بر روی قرنیه به روشن و صاف نگه داشتن آن کمک می‌کند. این برای دید خوب بسیار مهم است.

علائم خشکی چشم

سوزش و خارش چشم‌ها

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | اخبار پزشکی و سلامت روز

احساس وجود جسم خارجی (شن ریزه) در چشم‌ها

قرمزی چشم‌ها

حساسیت به نورهای شدید

ریزش اشک بیش از حد

عدم تحمل لنز تماسی

چگونه خشکی چشم را درمان کنیم؟ - 14

راهکارهای رفع خشکی چشم

در طول روز مایعات کافی بنوشید. این امر به مرطوب نگه داشتن بافت‌های بدن و از جمله سطح چشم کمک می‌کند. در مواقعی که کار چشمی طولانی مدت انجام می‌دهید سعی کنید به صورت ارادی پلک بزنید. به صفحه مانیتور، تلویزیون یا کتاب خیره نشوید و هر ۵ تا ۱۰ دقیقه یک بار برای چند ثانیه پلک‌ها را ببندید.

از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار، یا دود سیگار پرهیز کنید. در محیط‌های خشک و در هوای طوفانی حتی الامکان از عینک (آفتابی یا طبی) استفاده کنید.

در فصول سرد سال که از وسایل گرمازا در داخل منزل استفاده می‌کنید از دستگاه بخور برای مرطوب نگه داشتن فضای اتاق استفاده کنید.

چشم‌ها را نمالید. مالیدن چشم‌ها باعث تحریک بیشتر و بدتر شدن علائم می‌شود.

توجه کنید که علائم خشکی چشم چه وقت هایی بهتر و چه وقت هایی بدتر می‌شود.

از مواردی از قبیل گرمای بیش از حد اتاق، سشوار، گرد و غبار مصرف سیگار که ممکن است موجب خشکی چشم شوند، پرهیز نماید.

اشک مصنوعی را به طور مرتب استفاده کنید. اگر چشم‌های شما خشکی خفیف مزمن دارد، حتی اگر چشمانتان خوب و سالم به نظر برسد، آنها را به خوبی شستشو دهید.منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهری TV | احتمال وقوع سونامی در دریای‌خزر

همشهریهمشهری1 روز قبل

انباشت زباله‌های بیمارستانی سرکوچه‌های شهر + فیلم

رکنارکنا23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، زباله‌های بیمارستانی به زباله‌های شهر بازگشتند. مدتی می‌شود که دوباره شاهد دور ریخت زباله‌های بیمارستانی در مخزن‌های زباله شهری هستیم که در دسترس کودکان کار و زباله گردان قرار می‌گیرد. براساس آمارهای جهانی بین ۱۰ تا ۵۲ درصد زباله‌های بیمارستانی عفونی هستند و حتی در صورت بازیافت نیز ممکن است باعث انتقال بیماریهای واگیردار شوند. چرا که این زباله‌های بیمارستانی می‌تواند به آنها آسیب‌های گاه جبران ناپذیر وارد کند. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از این جبهه گیری اعلام کرده است مردم می‌توانند با دیدن زباله‌های بیمارستانی در مخازن زباله با وزارت بهداشت تماس گرفته و مراکز بهداشتی متخلف را معرفی کنند.

طرح بازدید از وسایل گرمایشی در پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آتش‌نشانان پایتخت داوطلبانه با حضور در سطح شهر، ایمنی وسایل گرمایشی منازل، مهدکودک‌ها و خانه‌های سالمندان را کنترل کردند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پارسال میزان تلفات ناشی از استنشاق گاز منواکسیدکربن حدود ۳۸ نفر بود که امسال به ۵۰ نفر رسیده است و ۲۵ افزایش داشته است، پس می‌توانیم با رعایت موارد ایمنی و استانداردسازی از وقوع حادثه جلوگیری کنیم.

نظارت تعزیرات بر بهداشت عرضه گوشت و مرغ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصینظارت تعزیرات بر بهداشت عرضه گوشت و مرغتعزیرات امروز، در شرق تهران سراغ قصابی‌ها و فروشندگان مرغ رفت، اما متخلفان که شستشان خبردار شده بود، خواستند ردی از خودشان به جا نگذارند.

قهرمان امانت دار ملی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارگر شهرداری یک کیف پر از پول، چک و اسناد به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان را که پیدا کرده بود، به صاحبش برگرداند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مردی که زن همسایه را هدف نیت شوم خود قرار داده بود، نامه عجیبی برای قضات نوشت. رسیدگی به این پرونده از سال ۹۷ به دنبال شکایت یک زن ۲۶ساله به نام فائزه در دستور کار پلیس قرار گرفت. رسیدگی به این پرونده از سال ۹۷ به دنبال شکایت یک زن ۲۶ساله به نام فائزه در دستور کار پلیس قرار گرفت. به دنبال شکایت این زن، مرد همسایه ردیابی و بازداشت شد و جرم سیاهش را گردن گرفت. در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و وی را به ۱۲ سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق محکوم کردند.

نظرها

اخبار بیشتر