بازار خودرو درگیر آرامشی آلوده به رکود!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. تکنولوژی
بازار خودرو درگیر آرامشی آلوده به رکود!

بازار خودرو درگیر آرامشی آلوده به رکود!

ایمناخبرگزاری ایمنا |
قیمت خودرو در بازار کشور با اصلاح نرخ بنزین که در ساعت ۲۴ روز جمعه رقم خورد، با افزایش قیمت همراه شد و بسیاری فعالان این حوزه بر این باورند که معاملات در این بازار به کمترین میزان خود در ماه‌های اخیر رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، به رغم دیگر کشورهای دنیا که خودرو کالایی مصرفی است اما مشتریان بازار خودرو در ایران، به این وسیله نگاه سرمایه‌ای دارند، ضمن اینکه شرایط اقتصادی کشور در سال‌های اخیر نیز مزید بر علت گشته تا این نگاه با قوت بیشتری شکل بگیرد. به طوری که خرید و فروش خودرو حتی برای مردم عادی نیز به یک شغل پردرآمد تبدیل شده است.

البته نوسانات اخیر قیمت مدل‌های مختلف خودرو در بازار که متاثر از افزایش نرخ ارز و رکود در سایر بازارها بوده نیز محاسبات و برنامه ریزی مالی برخی دیگر از مردم را برهم ریخت و باعث ایجاد یک موج نگرانی در جامعه شد. اما اکنون اخبار کمتری از این بازار منتشر می‌شود و به نظر می‌رسد، بازار خودرو دچار رکود کم سابقه‌ای شده و این در حالی است که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مردم نسبت به نوسانات بازار خودرو همچون بازارهای دیگر همچون طلا و ارز بی تفاوت شده‌اند. بازار در ثبات نیست اما خرید و فروش انجام نمی‌شود

یاور رضایی، کارشناس صنعت خودرو معتقد است که داستان نوسانات قیمت خودرو در بازارهای ایران به دهه شصت باز می‌گردد و هشت سال دفاع مقدس، نقطه عطفی در تاریخ صنعت خودروی ایران بود زیرا در این برهه از تاریخ، تولید و واردات خودرو به صورت کامل متوقف شده و شرایط جنگی اجازه نمی‌داد صنایع کشور تلاشی برای ساخت خودروهای داخلی کنند، از این رو خرید یک خودروی صفر کیلومتر اقدامی بسیار دشواری بود و استارت رانت خواری در این بازار از آن زمان زده شد.

وی که در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا سخن می‌گوید، در تشریح وضعیت کنونی صنعت خودروی ایران اظهار می‌کند: صنایع خودروسازی ایران اکنون در بهترین حالت از روند فروش خود قرار دارد و به رغم نا ایمن بودن اغلب خودروهای داخلی، آنها تا سال‌های متمادی ثبت سفارش گرفته و از تعداد مشتریان خود مطمئن هستند. این در حالی است که میزان خسارات جانی و مالی ناشی از حوادث و تصادفات خودرو در جاده‌های کشور به صورت روز افزون بالا می‌رود و تبعات اقتصادی و اجتماعی زیادی برای مردم به دنبال دارد.

رضایی اضافه می‌کند: علت افزایش چشمگیر نرخ تورم در بازار خودرو و بالارفتن شدید قیمت کالاها در این بازار نسبت به سایر بازارها، بی توجهی تیم قبلی مدیریت وزارت صمت به قیمت گذاری خودرو بود و علت تداوم روند افزایشی نرخ خودرو با روی کارآمدن تیم جدید مدیریت این وزارتخانه، عادت کردن بازار خودرو به تاثیرپذیری از تحولات و تغییرات سیاسی و بین المللی بود.

وی ادامه می‌دهد: ثبات در بازار خودرو حاکم نشده و آرامشی که در آن دیده می‌شود حاصل بی تفاوتی مردم نسبت به آن است، زیرا بسیاری از مردمی که قصد خرید خودرو را داشتند، دیگر از خرید وسیله نقلیه نا امید شده‌اند.اصلاح نرخ بنزین، قیمت خودرو را افزایش می‌دهد

رضایی تصریح می‌کند: باید توجه داشت که حجم فعالیت‌ها و وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت بسیار زیاد است و از این رو این چیدمان اداری، ساختار کارآمدی برای مدیریت قیمت گذاری و بازار‌های خرید و فروش دولتی نیست و بهتر است یک نهاد اختصاصی به بررسی و انتشار قیمت‌های جدید خودروهای داخلی بپردازد.

قابل ذکر است که بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار ایمنا از وضعیت و میزان معاملات در بازار خودرو، این روزها کمتر کسی برای خرید وسیله نقلیه به بنگاه‌های خرید و فروش خودرو مراجعه می‌کند و کاهش تعداد پست‌های فروش خودرو در اپلیکیشن‌های خرید و فروش اینترنتی نیز حاکی از آن است که خریداران و فروشندگان خودرو دیگر انگیزه‌ای برای فعالیت ندارند و از بی ثباتی قیمت‌ها، ناامید شده‌اند.بازار خودرو تعطیل است!

یک بنگاه دار خودرو که در خیابان شیخ صدوق شمالی اصفهان، فعالیت می‌کند، وضعیت کنونی بازار را این گونه تشریح می‌کند: تا پیش از ماه مهر امسال تعداد مشتریانی که برای خرید خودرو مراجعه می‌کردند، مناسب بود و میزان معاملات نیز در حدی بود که بنگاه داران قادر به پرداخت دستمزد کارگران خود بودند اما پس از مهرماه تعداد خریداران خودرو در بازار به شدت کاهش یافت و بسیاری از بنگاه داران خودرو مجبور شده‌اند کارگران روزمزد خود را تعدیل کنند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار تکنولوژی ایران و جهان

وی اضافه می‌کند: خرید خودروهای لوکس به صورت کامل تعطیل شده و ماشین‌های لوکسی که در بنگاه‌های فروش اتومبیل قرار دارد، جنبه تزئینی پیدا کرده‌اند؛ در برخی از روزها هم برای خودروهای داخلی خریدارانی پیدا می‌شود اما آنها تنها به پرسیدن قیمت و مدل خودرو اکتفا می‌کنند و پای معامله نمی‌آیند؛ در حقیقت بازار تعطیل است.اگر وزارت صمت کاری نکند، مجلس وارد عمل می‌شود

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نیز چندی پیش با اعتراض به وضعیت بازار خودرو، گفته بود که "بی‌ثباتی در بازار خودرو قابل قبول نبوده و در صورتی که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ساماندهی بازار اقدامی انجام ندهد مجلس وارد عمل می‌شود.

وی با وعده اینکه فراکسیون امید مجلس با دعوت از وزرای مربوط به صنعت خودرو، مشکلات این صنعت و بی ثباتی نرخ خودرو را پیگیری خواهد کرد، تاکید کرده بود، رسیدگی به این موضوع بدیهی است زیرا این وضعیت به هیچ وجه قابل قبول نیست. بی‌ثباتی در بازار خودرو و الزام مصرف کننده اصلی به پراخت پول اضافه، قابل قبول نبوده و انتظار می‌رود وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ساماندهی بازار تصمیم جدی بگیرد در غیر این صورت ما مجبوریم در مجلس اقدام کنیم. "سردرگمی بازار خودرو میان رکود و رونق

حمیدرضا قندی، رییس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان درباره وضعیت کنونی معاملات خودرو در بازار به خبرنگار ایمنا می‌گوید: بازار خودرو در کنترل فروشندگان و خریداران آن نیست بلکه این شرکت‌های خودروسازی داخلی هستند که دست به تغییر دلخواه قیمت خودرو در بازار می‌زنند.

وی اضافه می‌کند: بیش از یک ماه است که قیمت انواع مدل‌های خودرو شرکت‌های خودروسازی داخلی همچون ایران خودرو و سایپا، افزایش پنج تا ۱۰ میلیون تومانی را تجربه کرده و از هفته گذشته روند ثبات قیمت خودرو در بازار آغاز شده است.

رییس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان ادامه می‌دهد: ثبت سفارشات جدید برای تحویل خودرو در سال جاری در حالی از سوی شرکت‌های ایران خودرو سایپا صورت می‌گیرد که هنوز تعداد زیادی از خودروهای پیش فروش شده در سال ۹۷ تحویل خریداران نشده است.

قندی تصریح می‌کند: بسیاری از خودروهایی که اکنون از سوی خودروسازان تحویل خریداران می‌شود، با کسری قطعات همراه است. نمایشگاه داران خودرو در استان اصفهان، تنها امانت فروش خودروهای مردم هستند و به رغم اینکه بر اساس قانون نمایندگی‌های ایران خودرو و سایپا موظف هستند، خودروها را در اختیار بنگاه‌های فروش اتومبیل بگذارند، آنها به صورت خودسرانه اقدام به خرید و فروش خودرو می‌کنند و به یک بنگاه اتومبیل تبدیل شده‌اند.

وی با اشاره به فعالیت سایت‌های اینترنتی خرید و فروش اتومبیل در کشور، ادامه می‌دهد: پس از بسته شدن سایت‌های خرید و فروش خودرو در شهریورماه بازار کاهشی شد و این روند در آن ادامه داشت، اما پس از باز شدن مجدد سایت‌های خرید و فروش خودرو، قیمت‌ها مجددا افزایشی شد؛ در حقیقت سایت‌ها ایجادکننده التهاب در بازار خودرو هستند و قیمت گذاری غیر اصولی در آنها موجب افزایش نرخ خودرو شده است.

قندی اضافه می‌کند: خودرو در معاملات کنونی بازار بر اساس قیمت روز، خرید و فروش می‌شود و به نظر می‌رسد بازار آرامش بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است زیرا افزایش قیمت محسوسی در بازار اتفاق نیافتده است.

وی تصریح کرد: بهتر بگویم؛ بازار خرید و فروش خودرو وضعیتی بین رکود و رونق دارد.

گزارش از: سپهر زارع- خبرنگار ایمنا کد خبر ۳۹۶۹۳۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نقد و بررسی بی‌ام‌دبلیو زد۴ مدل ۲۰۱۹

تابناکتابناک1 روز قبل
«بی‌ام‌دبلیو زد۴ یا زی۴ / BMW Z۴» یک رودستر و کوپه دو در از بی‌ام‌دبلیو است که از سال ۲۰۰۲ تاکنون در دو نسل تولید و عرضه شده است. تقریبا تمام زد۴هایی که در ایران وجود دارند، از نسل پنجم خودروهای سری زد هستند و نسل ششم سری زد یا نسل دوم زد۴ که کار تولید آن از سال ۲۰۱۸ کلید خورد، به تازگی راه خود را به بازارهای آسیایی باز کرده است. در این ویدیو مدل ۲۰۱۹ از این خودرو مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.
وانانیوزوانانیوز21 ساعت قبل
دیاباته که گفته می‌شد مصدوم است و به بازی با شهر خودرو نمی‌رسد در این بازی با یک گل سه امتیازی استقلال را به صدر جدول رساند. یحیی گل محمدی سرمربی شهر خودرو هم روز گذشته گفته بود هفته پیش رو برای ما تونل وحشت است. این مهم‌ترین شانس گلزنی شهر خودرو در این مسابقه تا این دقیقه بود. نیمه دوم: دقیقه ۵۰: ارسال بازیکنان استقلال را مهدی رحمتی دفع کرد و اجازه نداد به دیاباته که به توپ ضربه بزند. دقیقه ۸۲: ضربه کرنر شهر خودرو یک شانس گلزنی برای این تیم ایجاد شد که با خطا روی عارف غلامی این فرصت از دست رفت.

نخستین فیلم و عکس از جنگ مسلحانه در قهوه خانه‌ای در جنوب شرق تهران / مردان مخوف شناسایی شدند

رکنارکنا11 ساعت قبل
به گزارش رکنا، ماموران پلیس آگاهی و پیشگیری در صحنه حضور دارند و با توجه به بررسی موضوع به سرنخ‌هایی رسیده‌اند. علاوه بر صدای حدود ۱۳ ‎تیرهوایی که شنیده شد تعدادی نارنجک هم در خیابان انداختند و با قمه شیشه‌های خودروهای پارک شده را شکستند. هنوز علت این حمله مسلحانه مشخص نیست و با حضور پلیس دو آمبولانس مجروحان این حادثه را به بیمارستان منتقل کرد. دقایقی پیش سومین آمبولانس ‎اورژانس هم در محل حاضر شد و علاوه بر پلیس‌های قبلی پنج خودرو دیگر ‎پلیس نیز به منطقه اعزام شدند. وی افزود در بررسی میدانی شاهدان اعلام داشته‌اند که تعداد۳ یا ۴ نفر سرنشین یک دستگاه خودرو پژو پارس سفید رنگ با اسلحه کلاش و همچنین با شمشیر و قمه اقدام به حمله به سمت قهوه خانه کردند.
انتخابانتخاب21 ساعت قبل
گوشی ردمی K۳۰ دارای یک باتری ۴۵۰۰ میلی آمپر ساعتی است. به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، ردمی پیش از این نیز علام کرده بود که گوشی ردمی K۳۰ با نمایشگر ۶٫۶۷ اینچی تراشه اسنپدراگون ۷۶۵G SoC و دوربین اصلی ۶۴ مگاپیکسلی عرضه خواهد شد. اکنون این شرکت تایید کرده است که K۳۰ دارای باتری ۴۵۰۰ میلی آمپر ساعتی خواهد بود. گوشی ردمی K۳۰ دارای یک باتری ۴۵۰۰ میلی آمپر ساعتی است که به طور کامل در یک ساعت شارژ می‌شود. افزون بر این گفته می‌شود که گوشی ردمی K۳۰ دارای دوربین چهارگانه در بخش پشت و برخوردار از سنسور اصلی ۶۴ مگاپیکسلی است. گوشی ردمی K۳۰ در تاریخ ۱۰ دسامبر رونمایی می‌شود.
همشهریهمشهری22 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، مهندس مودت همایی گفت: به دنبال برنامه اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی در تشدید نظارت‌ها بر بازار توزیع و عرضه، اداره نظارت و بازرسی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی با همکاری تیم نظارتی تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران و پلیس امنیت اقتصادی، موفق به شناسایی یک شرکت متخلف در توزیع ایمپلنت‌های تقلبی در حجم وسیع در سطح عرضه شدند. ایسنا که این خبر را منتشر کرد از قول وی می‌افزاید: در این عملیات بازرسی، بالغ بر ۳میلیارد تومان ایمپلنت تقلبی و فاقد اصالت که تحت عنوان برندهای معتبر به بازار عرضه می‌شد در محل از قبل شناسایی شده، کشف و با همکاری پلیس امنیت اقتصادی، فرد خاطی بازداشت و پرونده تحویل مراجع قضایی شد. سرپرست اداره نظارت و بازرسی تجهیزات و ملزومات پزشکی تاکید کرد: شناسایی متولیان پخش و توزیع اقلام پزشکی غیر مجاز در سطح کشور در برنامه فوریتی اداره نظارت و بازرسی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دارد. وی تاکید کرد: عموم مردم در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک و اقلام تقلبی در سطح عرضه، می‌توانند مراتب را به مدیریت‌های تجهیزات و ملزومات پزشکی مستقر در معاونت‌های غذا و دارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و یا ادارات سازمان تعزیرات حکومتی اطلاع دهند و همچنین می‌توانند با شماره تلفن ۱۹۰ تماس بگیرند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری2 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری6 ساعت قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا6 ساعت قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز6 ساعت قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین6 ساعت قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز6 ساعت قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا6 ساعت قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا6 ساعت قبل