استیضاح، اعدام ترامپ است!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
استیضاح، اعدام ترامپ است!

استیضاح، اعدام ترامپ است!

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
اندکی کمتر از یک سال دیگر، نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مشخص خواهد شد؛ با این حال، از هم اکنون رقابت های انتخاباتی در آمریکا شدت گرفته است. از یک طرف، کارزار انتخاباتی دموکرات ها در حال رسیدن به ترکیب نهایی است و از طرف دیگر، کارزار انتخاباتی جمهوری خواهان زیر سایه استیضاح احتمالی دونالد ترامپ قرار گرفته است.

به گزارش افکارنیوز،

اندکی کمتر از یک سال دیگر، نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مشخص خواهد شد؛ با این حال، از هم اکنون رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا شدت گرفته است. از یک طرف، کارزار انتخاباتی دموکرات‌ها در حال رسیدن به ترکیب نهایی است و از طرف دیگر، کارزار انتخاباتی جمهوری خواهان زیر سایه استیضاح احتمالی دونالد ترامپ قرار گرفته است.

البته با توجه به برتری عددی جمهوری خواهان در سنا شانس رای آوردن استیضاح ترامپ به اما و اگرهای بسیاری وابسته است اما دموکرات‌ها آن چنان روند استیضاح را طولانی خواهند کرد که عملا ترامپ را زخمی و آسیب پذیر کنند. در رویدادی جدید در روند رقابت‌های انتخاباتی آمریکا، گفته می‌شود که قرار است مایکل بلومبرگ به صف طولانی نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری بپیوندد. در این صورت، کارزار دموکرات‌ها با یک تحول مهم مواجه خواهد شد. بلومبرگ، شهردار سابق کلان شهر نیویورک پیش از این فردی جمهوری خواه بود و به عنوان چهره‌ای محافظه کار شناخته می‌شد. با این حال، این میلیاردر جنجالی گویا قصد دارد در سال ۲۰۲۰ شانس خود را برای کسب صندلی ریاست جمهوری از حزب دموکرات بیازماید. این موضوع از این نظر حائز اهمیت است که اکنون این کرسی در اختیار یک میلیاردر دیگر نیویورکی به نام دونالد ترامپ قرار دارد. با این حال، بلومبرگ برای این که مورد استقبال حامیان حزب دموکرات قرار گیرد، راه طولانی در پیش خواهد داشت. وی برای سال‌های طولانی از مواضع و دیدگاه محافظه کاران آمریکایی حمایت کرده است.

بلومبرگ هم خود یک میلیاردر است و هم این که حامی کسب و کارهای بزرگ از جمله غول‌های وال استریت شناخته می‌شود، در حالی که اکثر طرفداران حزب دموکرات در پی بهبود شرایط کار برای فعالان کسب و کارهای کوچک هستند و گاهی نگاه منفی به شرکت‌های وال استریتی دارند. ضمن این که بلومبرگ مخالف سقط جنین و طرفدار آزادی حمل سلاح است و در دوران شهرداری نیویورک از ایده «پلیس قدرتمند» حمایت می‌کرد که هر سه موضوع به عنوان خط قرمز جریان لیبرال حزب دموکرات قلمداد می‌شود. از این نظر، برخی گمانه زنی‌ها حکایت از آن دارد که بلومبرگ درصورت ورود رسمی به رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها، در نهایت در کسب حمایت طرفداران حزب دموکرات ناکام خواهد ماند و از گردونه رقابت‌ها خارج خواهد شد. اکنون فضای سیاسی آمریکا تحت تاثیر رشد فزاینده راست گرایی قرار دارد که با پیروزی ترامپ در سال ۲۰۱۶ جان دوباره‌ای گرفته است. این روند موجب شده است که تمایلات چپ گرایانه و حتی سوسیالیستی در داخل حزب دموکرات شدت گیرد.

به همین دلیل برخی پیش بینی‌ها حکایت از آن دارد که نامزدهای مرکزگرا همچون جو بایدن یا حتی محافظه کارانی مانند مایکل بلومبرگ برای کسب نامزدی نهایی حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ ناکام بمانند و نامزدی نهایی برای مصاف با ترامپ به چپ گرایانی همچون برنی سندرز یا الیزابت وارن سپرده شود. البته یک احتمال نیز این است که سران حزب دموکرات در پی نگرانی از غلتیدن حزب به چپ گرایی شبه سوسیالیستی، در نهایت پشت سر بلومبرگ قرار گیرند و روندی را طی کنند که سال ۲۰۱۶ با حمایت همه جانبه از هیلاری کلینتون طی کردند. با این حال، هنوز مشخص نیست که نامزد مطلوب مرکزگرایان حزب دموکرات، بایدن کهنه کار و معاون رئیس جمهور سابق خواهد بود یا یک تاجر میلیاردر جنجالی از نوع دونالد ترامپ. اما اوضاع برای دونالد ترامپ نیز خیلی مناسب به نظر نمی‌رسد. گرچه سنت سیاسی در آمریکا نشان می‌دهد که اغلب روسای جمهوری این کشور برای کسب پیروزی مجدد در انتخابات موفق بوده‌اند، ولی مواجهه ترامپ با استیضاح از سوی کنگره در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، ساکن کنونی کاخ سفید را دچار دردسر کرده است.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

همه نشانه‌ها حکایت از آن دارد که در نهایت ترامپ درمجلس نمایندگان استیضاح خواهد شد. نمایندگان دموکرات کنگره به پشتگرمی اکثریت خود در مجلس نمایندگان و همچنین دشمنی رسانه‌های جریان اصلی با ترامپ و خشم نهادهای قدرتمند در آمریکا از جمله برخی سران نظامی – امنیتی از عملکرد دولت ترامپ، استیضاح رئیس جمهور را موضوعی تمام شده قلمداد می‌کنند. با این حال، برتری جمهوری خواهان در سنا شانس برکناری ترامپ را به میزان بسیار زیادی کاهش داده است. در فضای به شدت دوپاره شده سیاست در آمریکا، دور از انتظار خواهد بود که حداقل ۲۰ سناتور جمهوری خواه، با دموکرات‌ها برای اخراج رئیس جمهور هم حزبی از کاخ سفید هم پیمان شوند. با این حال، دموکرات‌ها امیدوار هستند اگر نمی‌توانند ترامپ را از طریق برپایی دادگاه در سنا به زیر بکشند، افشاگری‌های روزمره علیه رئیس جمهور کنونی، شانس وی را برای پیروزی در انتخابات سال آینده کاهش دهد. با ورود برخی چهره‌های سرشناس کنونی یا سابق دولت ترامپ به روند تحقیقات استیضاح، به تدریج نقاط ضعف رئیس جمهور کنونی برای رای دهندگان آمریکایی، به ویژه رای دهندگان مستقل و مردد آشکار می‌شود. اتهاماتی همچون دروغگویی، باج خواهی، سوءاستفاده از قدرت و کشاندن پای کشورهای خارجی به رقابت‌های سیاسی داخلی، موضوعاتی است که بردیدگاه رای دهندگان مستقل و مردد تاثیر می‌گذارد.

البته ترامپ و حامیانش درتلاش هستند تماس تلفنی جنجالی ترامپ با رئیس جمهور اوکراین را کم اهمیت جلوه دهند و بر موفقیت‌های دولت کنونی درعرصه اقتصادی به ویژه کاهش بی‌سابقه نرخ بیکاری در کشور و رشد فزاینده ارزش بازار سهام تاکید می‌کنند. با این حال، نامزد زخمی شده از استیضاح کنگره، برای دفاع از عملکرد خود و پاسخ گویی به حملات بی امان دشمنان و رقبا، دشواری‌های زیادی پیش رو خواهد داشت. این دشواری‌ها به اندازه‌ای است که فردی همچون نیکی هیلی، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل و یکی از حامیان سرسخت دونالد ترامپ می‌گوید: «استیضاح رئیس جمهور به منزله حکم اعدام وی است.»

امیرعلی ابوالفتح

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ناگفته‌های وزیر اقتصاد از صحبت خصوصی با رهبر انقلاب + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره دیدار خصوصی‌اش با مقام معظم رهبری پس از دیدار اخیر با فعالان اقتصادی صحبت کرد. دژپسند در این سخنان به توصیه‌ها و پیگیری‌های اقتصادی رهبر انقلاب اشاره کرد. بیشتر بخوانید: با مردم با تقلب و دورویی برخورد نکنید! + فیلمانتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر