تقی پور: شبکه ملی اطلاعات نمی‌خواهد ارتباط جهانی را قطع کند/ نقوی: ۱۲ هزار سرور برای یک موتور جستجو نیاز داریم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
تقی پور: شبکه ملی اطلاعات نمی‌خواهد ارتباط جهانی را قطع کند/ نقوی: ۱۲ هزار سرور برای یک موتور جستجو نیاز داریم

تقی پور: شبکه ملی اطلاعات نمی‌خواهد ارتباط جهانی را قطع کند/ نقوی: ۱۲ هزار سرور برای یک موتور جستجو نیاز داریم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
محقق نشدن استقلال شبکه ملی اطلاعات با حضور رضا تقی پور بررسی شد.

آقای رضا تقی پور با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: البته برخی بخش‌ها مانند بانک‌ها، تاکسی‌های اینترنتی و برخی مرورگر‌های داخلی استقلال نسبی را به دست آورده‌اند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به ارتباطات فضای اینترنت و ارتباط جهانی آن، ریشه ناامنی‌های داخل در خارج از کشور است، اضافه کرد: بخشی از خدمات توسط شبکه ملی اطلاعات ارائه می‌شود، اما اگر شبکه ملی اطلاعات کامل داشتیم، ۱۰۰ درصد خدمات قابل ارائه بود. آقای تقی پور ادامه داد: از پیام رسان‌های داخلی استقبال بسیار خوبی شده است.

عضو شورای عالی فضای مجازی افزود: باید به فکر روزی باشیم که دشمنان ما بخواهند اینترنت را قطع کنند بنابراین باید آمادگی لازم را داشته باشیم تا با استقلال و بدون وابستگی به شبکه‌های خارجی و اینترنت بین الملل، خدمات لازم را به مردم ارائه کنیم و این مطالبه همه است.

وی با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی ناظر طرح شبکه ملی اطلاعات است، گفت: قرار بود برنامه شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی تطبیق و سپس اجرا شود، اما برنامه‌ای در این باره به این شورا ارائه نشده و این نقص است.

آقای تقی پور افزود: مرکز ملی فضای مجازی، گروهی را مسئول ارزیابی شبکه ملی اطلاعات کرد و این گروه، ادعای پیشرفت ۸۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات را کارشناسی و موجه ندانست و کاستی‌هایی را مشخص کرد و رقم بسیار کمتر از ۸۰ درصد است.

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: نخستین الزام این بود که شبکه متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملا داخلی باشد، اما به طور قطع، امروز نمی‌توانیم این ادعا را کنیم، زیرا برخی از خدمات آن کاملا وابسته است.

وی ادامه داد: دومین الزام؛ شبکه‌ای کاملا مستقل و حفاظت شده نسبت به دیگر شبکه‌ها از جمله اینترنت با امکان تعامل مدیریت شده با آن‌ها بود.

آقای تقی پور افزود: شبکه ملی اطلاعات نمی‌خواهد اینترنت و ارتباط جهانی را قطع کند بلکه اینترنت یکی از خدمات اصلی این شبکه است و مهمترین چیز در شبکه ملی اطلاعات، حفظ استقلال است.

وی با تاکید بر اینکه دولت و حاکمیت باید امکانات لازم را در اختیار متخصصان داخلی قرار دهند، اضافه کرد: اکنون کشور‌های مستقل از جمله چین و روسیه، موتور‌های جستجوگر اینترنتی بومی خودشان را دارند.

آقای مسلم معین کارشناس فضای مجازی هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه قطع اینترنت کشور توفیق اجباری برای آزمایش شبکه ملی اطلاعات بوده است، گفت: مسئولیت مستقیم خسارت ناشی از قطع اینترنت بر عهده کسانی است که در اجرای این شبکه تعلل کردند.

وی ادامه داد: تقلیل یک موضوع ملی به فضای مواجهه‌های ژورنالیستی و سیاسی، این خسارت‌ها را به مردم تحمیل کرد.

آقای معین گفت: منظور از شبکه ملی اطلاعات، شبکه ملی منقطع از اینترنت جهانی نیست بلکه منظور؛ استقلال آن است.

این کارشناس فضای مجازی افزود: موتور جستجوگر نیاز به زیرساخت‌هایی مانند سرور و پهنای باند دارد، اما این زیرساخت‌ها را نتوانستیم ایجاد کنیم.

آقای معین اضافه کرد: برنامه‌های موفق بومی اینترنتی کشور‌های مستقل از جمله چین از حمایت و پشتوانه زیرساختی، قانونی و دولتی برخوردارند.

وی گفت: شبکه ملی اطلاعات مجموعه‌ای از طرح‌های اقماری از جمله موتور جستجو، شبکه‌های اجتماعی، دولت الکترونیک، به روز رسانی قوانین و وضع قوانین جدید است که باید باهم اتفاق بیفتد تا پاسخگوی نیاز‌ها باشد.

آقای معین افزود: سازماندهی بسیاری از گروه‌های مسلح خلافکار از طریق شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود که ما هیچ تسلطی بر روی این شبکه‌ها نداریم.

وی با بیان اینکه متولیان برقراری شبکه ملی اطلاعات باید در این حوزه پاسخگو باشند، اضافه کرد: یکی از اصلی‌ترین موضوعات حوزه شبکه ملی اطلاعات، حریم شخصی و هویت است که باید درباره آن چاره اندیشی شود.

آقای معین افزود: برخی از کانال‌های ضد انقلاب معروف پس از قطع اینترنت در داخل کشور به روزرسانی نشدند و این نشان می‌دهد ادمین‌های آن‌ها در داخل کشور هستند و وزارت ارتباطات باید در این باره پاسخگو باشد.

دبیر اتحادیه کسب و کار‌های اینترنتی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: همه سرور‌ها و آی پی‌های ما داخل ایران بود، اما از آنجایی که قطع اینترنت، ناگهانی اتفاق افتاد حدود ۴۸ ساعت طول کشید تا بتوانیم خودمان را با این شرایط تطبیق دهیم.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

آقای فرشاد وکیل زاده ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین خدماتی که از آن استفاده می‌کنیم موتور‌های جستجو از جمله گوگل است که پس از قطع اینترنت دسترسی به شبکه گوگل از بین رفت.

وی افزود: بسیاری از مشتریان، آدرس کسب و کار‌های اینترنتی را نمی‌دانند و محصول یا کالا را در موتور‌های جستجو از جمله گوگل جستجو می‌کنند و از این طریق وارد سایت‌های کسب و کار اینترنتی می‌شوند، اما با قطع اینترنت این موضوع را از دست دادیم.

مدیر طرح موتور جستجوگر «یوز» هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به این که موتور جستجو مجموعه‌ای از سیستم‌های نرم افزاری و سخت افزاری است، گفت: یکی از پایه‌های موتور جستجو، کاربران هستند و تا زمانی که کاربران با آن کار نکنند نمی‌توانیم موتور جستجو را به گونه‌ای تنظیم کنیم تا پاسخ‌های مناسبی را بدهد به همین علت کاربران باید به سمت موتور جستجو هدایت شوند و موتور جستجو هم از سخت افزار و نرم افزار لازم برخوردار باشد تا بتواند به خوبی پاسخ جستجو‌ها را بدهد.

آقای مهدی نقوی افزود: بر اساس برآورد‌هایی که در سال ۱۳۸۸ انجام دادیم حدود ۱۲ هزار سرور نیاز داریم تا موتور جستجو در کشور ایران بتواند پاسخ دهد، اما تا کنون فقط ۲۰۰ سرور راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه طرح اجرای موتور جستجوگر یوز از سال ۱۳۸۸ آغاز و در سال ۱۳۹۳ رونمایی شد، اضافه کرد: از سال ۹۳ تاکنون چند قرارداد با دولت تنظیم شد، اما هیچ کدام به انجام نرسید و اکنون از این موتور جستجوگر حمایت جدی نمی‌شود.

آقای حسین نوری خواه استاد دانشگاه نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: گوگل بیش از یک میلیون سرور را برای خدمات به کاربران ارائه می‌دهد، اما بیشتر درآمد این شرکت از گردآوری اطلاعات خصوصی مردم و بهره گیری از آن برای تبلیغات و در برخی موارد، فروش آن است.

وی ادامه داد: تا زمانی که شرکتی با این روش، حریم خصوصی مردم را به بازی می‌گیرد، اما از مردم پول نمی‌گیرد اگر ما بخواهیم خدمات جایگزین آن را عرضه کنیم مستلزم آن است که الگوی اقتصادی جایگزینی را ارائه کنیم که منصفانه و با رعایت حقوق کاربران باشد.

آقای نوری خوه افزود: برخی از مسئولان ما این دغدغه را ندارند و برای آن‌ها مهم نیست خدمات موتور جستجو توسط کدام شرکت خارجی ارائه می‌شود و الزامی نمی‌بینند که ریالی درباره آن هزینه یا به تولید داخلی کمک کنند.

وی اضافه کرد: در بزنگاه‌هایی مانند آشوب‌های اخیر دیده می‌شود که موتور جستجوگر و ایمیل داخلی و پیام رسان‌ها و ارتباط مدیریت شده با اینترنت، چقدر جدی و حیاتی است.

این استاد دانشگاه گفت: اگر شبکه ملی اطلاعات به درستی عملیاتی می‌شد و اگر ادعای عملیاتی شدن این شبکه، واقعی بود، خدمات اینترنتی می‌توانست ادامه یابد و آسیب‌ها تا این اندازه گسترش نیابد.

آقای نوری خواه افزود: زمانی که ارتباطات رمز شده با خارج از کشور از طریق این پیام رسان‌ها برقرار است و تماس‌ها و ارتباطات مشکوک، کاملا امکان پذیر است طبیعی است که این آشوب‌ها با آتشی که خارجی‌ها بر آن می‌دمند، گسترش می‌یابد.

وی اضافه کرد: همچنین فرهنگ و تمدن اسلامی در کشور ما باید توسط این شبکه‌ها حفظ شود نه اینکه زیر سوال برود مثلا در اینستاگرام هیچ قواعدی از کشورمان برقرار نیست، اما برخی از مسئولان ما از فعالیت آزاد این شبکه در داخل دفاع می‌کنند.

آقای نوری خواه تأکید کرد: راهکار درست این است که بتوانیم تا جای ممکن، خدمات را در داخل کشورمان ارائه کنیم و خدماتی را که نمی‌توانیم، با تعامل مدیریت شده به آن برسیم در حالی که اکنون این گونه نیست و پیام رسان‌هایی مانند تلگرام، کاملا نامحدود و بدون ضابطه عمل می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دریافت ۶ هزار گزارش تعرض جنسی در آمریکا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیر اجرایی این شرکت قول داد فرهنگ خدمت رسانی به مسافران در این شرکت بیش از پیش بهبود یابد. دارا خسروشاهی، مدیر اجرایی این شرکت، در صفحه خود در پایگاه اینترنتی توئیتر، نوشت: «حدس می‌زنم بسیاری از مردم از این که موارد این نوع حوادث (تعرضات جنسی در تاکسی‌های اوبر) تا چه اندازه نادر است، متعجب خواهند شد. البته این قابل درک است که برخی دیگر از مردم تصور خواهند کرد که باز هم تعداد این نوع حوادث بیش از حد انتظار است. به علاوه، برخی از مردم، قدردان تلاش‌های ما برای تأمین امنیت مسافران خواهند بود، اما برخی دیگر از مردم خواهند گفت: کار‌های به مراتب بیشتری (برای تأمین امنیت مسافران) هنوز هم باید انجام شود. البته از جنبه‌های مختلف می‌توان گفت که حق با همه آن هاست.» خبرگزاری فرانسه افزود: شرکت اوبر، قول داد در گزینش و آموزش دادن به رانندگان خود، بیش از پیش دقت و سختگیری کند. در این ۱۹ مورد حمله که به مرگ قربانیان منجر شده است، هشت قربانی از مسافران اوبر، هفت قربانی از رانندگان اوبر و چهار قربانی نیز از اشخاص ثالث، مانند رهگذران و عابران پیاده، بوده‌اند. در پی انتشار نخستین گزارش دو سالانه شرکت اوبر و اذعان صریح این شرکت به دریافت حدود شش هزار گزارش تعرض جنسی و حتی موارد دیگری از حملات فیزیکی مرگبار در رابطه با خدمات تاکسی‌های این شرکت در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، ارزش هر سهم شرکت اوبر در بازار بورس آمریکا، با ۱/۵۷ درصد کاهش، به ۲۸ دلار و ۲۰ سنت رسید.

رژیم صهیونیستی آزمایش موشکی انجام داد+فیلم

الفالف1 روز قبل
گروه جهان الف، ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۱۰:۵۸ ۳۹۸۰۹۱۵۰۲۲به گزارش فارس، ارتش رژیم صهیونیستی امروز (جمعه) یک سامانه پیشرانه جدید برای شلیک موشک و راکت را در مرکز فلسطین اشغالی آزمایش کرد. وزارت جنگ رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای درباره این آزمایش موشکی گفت: «دستگاه نظامی دقایقی پیش یک سامانه موتور راکت را از پایگاهی در مرکز این سرزمین آزمایش کرد». به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» طبق این بیانیه، آزمایش مذکور از پیش‌برنامه ریزی شده بوده اما ماهیت راکت آزمایش شده یا سیستم پیشران افشا نشده است. تصاویری از رد موشک آزمایش شده در آسمانسیستم پدافند هوایی رژیم صهیونیستی مشتمل بر سه لایه است. البته رژیم صهیونیستی چند سامانه پاتریوت ساخت آمریکا نیز دارد که برای نابود کردن اهداف میان تا دور برد و موشک‌های بالستیک ساخته شده است.

قتل دختر ۱۹ ساله در شهرک صدر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به گفته موید الفرطوسی خبرنگار شبکه تلویزیونی العراقیه‏‏، تروریست‌ها زهرا قره لوسی ۱۹ ساله را که از مقابل خانه‌اش در خیابان الامانه در شهرک صدر در شرق بغداد ربوده بودند‏‏، به قتل رساندند و پیکر وی که آثار شکنجه بر آن هویدا بود، مقابل خانه‌اش کشف شد. زهرا دانشجوی ترم دوم دانشکده ادبیات دانشگاه عراق بود که از آغاز موج دوم اعتراضات مردمی در ۲۵ ماه گذشته به همراه پدر‏، خویشاوندان و برخی دوستانش ‎غذا و نوشیدنی در اختیار تظاهرات کنندگان عراقی قرار می‌داد.

ابطال ۱۲۱ مصوبه دستگاه‌ها در نیمه نخست سال

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس دیوان عدالت اداری افزود: خوب است دستگاه‌ها در مرحله نخست و پس از آن مجلس، اشکال‌های قوانین را حل و فصل و برطرف کنند. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: همین شفاف نبودن قوانین، موجب افزایش پرونده‌های ورودی به دیوان و ایجاد سختی برای مردم شده است. وی گفت: برخی قوانین هم ممکن است شفاف باشد، اما ذاتا اشکال دارد که نمونه آن تبصره‌های ماده ۱۰۰ قانون شهرداری است. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی افزود: دولت باید هر چه سریعتر این موضوع را به مجلس ارسال کند تا در مجلس به تصویب برسد. حجت الاسلام والمسلمین بهرامی گفت: معاونت نظارت و بازرسی دیوان هم عملکرد قضات و کارمندان را بررسی می‌کند.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.

نظرها

اخبار بیشتر