آغاز همکاری‌های کیش و گرجستان در آینده نزدیک
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
آغاز همکاری‌های کیش و گرجستان در آینده نزدیک

آغاز همکاری‌های کیش و گرجستان در آینده نزدیک

فارسخبرگزاری فارس |
هیأت پارلمانی گرجستان، برای بررسی ظرفیت‌های جزیره کیش و گسترش روابط اقتصادی و تعاملات تجاری گردشگری با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد کیش، هیاتی متشکل از رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان-ایران، سفیر جمهوری گرجستان در تهران، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس، سفیر و معاون اول کمیته حقوق بشر و همگرایی مدنی مجلس گرجستان، سفیر و معاون اول کمیته کشاورزی مجلس گرجستان، سفیر و عضو کمیته امنیت و دفاعی مجلس گرجستان، کارشناس روابط بین‌الملل گرجستان برای بررسی ظرفیت‌ها، امکانات و قوانین سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف در جزیره کیش با مسؤولان ارشد و معاونان سازمان منطقه آزاد کیش دیدار و گفت و کردند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست ضمن ابراز خرسندی از فراهم شدن فرصتی برای آشنایی گرجستان با ظرفیت‌های بی نظیر جزیره کیش گفت: با توجه به پیشینه خوب روابط ایران و گرجستان، خوشحالیم که میزبان گروه پارلمانی گرجستان هستیم و معتقدیم که این دیدار نقش موثری در روابط بین ملت‌ها دارد.

غلامحسین مظفری با بیان اینکه در این جزیره فضاهای اقامتی خوبی در حال بهره‌برداری است و یکی از محورهای اصلی فعالیت در کیش گردشگری با بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر در سال است، گفت: این نشست نقش مهمی در تحکیم روابط ما با گرجستان دارد و با نگرش مثبت هر دو طرف و بهره مندی از ظرفیت‌های موجود در راستای همکاری‌های مشترک، نقطه آغازی است برای تعاملات بیشتر در حوزه اقتصادی و به ویژه گردشگری که رویکرد اصلی سازمان منطقه آزاد کیش است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود و بستر سازی‌های مناسب در حوزه‌های مختلف کیش افزود: جزیره مرجانی کیش با وسعت بیش از ۹۰ کیلومتر مربع در خلیج فارس، دارای ظرفیت‌هایی از جمله ۵۰ هتل در حال ساخت، مراکز تفریحی گردشگری، امکانات ورزشی مناسب برای گردشگران، همچنین امکانات مطلوب در حوزه‌های درمانی و فعالیت در زمینه جذب گردشگر سلامت، ۶ شهرک صنعتی با ۳۱۶ واحد تولیدی فعال که بخشی از تولیدات آنها به دیگر کشور‌ها صادر می‌شود، صنایع داروسازی و غذایی، تجهیزات پزشکی، واحدهای تولید کننده قطعات و پشتیبانی کننده شرکت‌های نفتی و تولیدات چوب و ساخت و صادرات مبلمان به اروپا است.

وی تاکید کرد: جزیره کیش با دارا بودن ظرفیت‌های متعدد در تمامی حوزه‌ها می‌تواند با گرجستان فعالیت‌های مشترک خود را آغاز کند و با شناخت دو سویه نسبت به ظرفیت‌های یکدیگر امید دارم که این دیدار نتایج بسیار خوبی در بر داشته باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش همچنین راه‌اندازی بورس بین‌الملل تا پایان امسال را یکی دیگر از ظرفیت‌های جزیره کیش برای سهولت در مبادلات ارزی عنوان کرد و در ادامه افزود: منطقه آزاد کیش و گرجستان در سه محور گردشگری، مشارکت در سرمایه‌گذاری‌های متقابل به ویژه راه‌اندازی بورس بین الملل و امضا تفاهم نامه همکاری با محور اعلام خواهرخواندگی کیش و کوتایسی گرجستان، می‌توانند همکاری‌های خوبی داشته باشند.

مظفری همچنین با اشاره به موفقیت گرجستان در زمینه مبارزه با فساد مالی گفت: یکی از محورهای اصلی ما در جزیره کیش شفاف سازی و پاکدستی است که علاقمندیم از تجربیات اساتید صاحب نظر گرجستان در این بخش بهره ببریم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان-ایران نیز در این دیدار گفت: خوشحالیم که از بین سه استانی که برای دیدار مطرح بود جزیره کیش را به عنوان مقصد خود انتخاب کردیم و امیدوارم نتایج خوبی برای هر دو کشور داشته باشد، ما نیز نسبت به روابط با ایران با دید بسیار مثبت پیش می‌رویم که این نوع نگاه بر مراودات کشورها تاثیر گذار خواهد بود و در آینده هر دو کشور، از ظرفیت‌های متقابل یکدیگر استفاده می‌کنند.

شالوا کیکتاولیدزه با بیان اینکه دیدارهای این گروه پارلمانی با قوای مقننه و مجریه جمهوری اسلامی ایران بسیار مثبت و تاثیر گذار بوده است، گفت: در آینده نزدیک افزایش روابط ایران و گرجستان را شاهد خواهیم بود و سعی ما بر ایفای نقش موثر در افزایش مراودات و تعاملات بیشتر برای گسترش روابط دوستانه است.

وی همچنین از وجود پروازهای مستقیم گرجستان به ایران به عنوان نقطه قوت در تحکیم روابط یاد کرد و گفت: تقویت روابط ایران و گرجستان همواره مد نظر بوده و در حال حاضر در زمینه‌های فرهنگ، آموزش، علم پزشکی و همچنین کشاورزی، انرژی و حمل و نقل نیز با ایران همکاری می‌کنیم و علاقمندیم در زمینه‌های جدید توسعه همکاری داشته باشیم.

گلا سامخارائولی سفیر و معاون اول کمیته کشاورزی مجلس گرجستان نیز دلیل اصلی سفر به ایران را سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی بیان کرد و با مطرح کردن سوالاتی در حوزه‌های مختلف انرژی، صنعت، تولید، سرمایه‌گذاری و شرایط آن در منطقه آزاد کیش و مالیات بر درآمد و معافیت‌های مالیاتی در کیش گفت: منطقه آزاد کیش و گرجستان می‌توانند همکاری‌های خوبی آغاز کنند.

همچنین یوسب جاخاشویلی سفیر جمهوری گرجستان در تهران در این نشست ضمن تشکر از مسؤولان سازمان منطقه آزاد کیش برای این میزبانی گفت: جزیره کیش با توجه به اقلیم خاص خود و با تلاش مسؤولان، از یک جزیره خاکی به بهشت تبدیل شده است.

وی افزود: در حال حاضر گرجستان با چین و اتحادیه اروپا مراودات خوبی دارد و با امضا قراردادی برای صادرات از اروپا با تعرفه صفر انجام می‌شود.

سفیر جمهوری گرجستان در تهران گفت: به طور قطع سازمان منطقه آزاد کیش نیز اهدافی را دنبال می‌کند و ما می‌توانیم از ظرفیت‌های کیش استفاده کرده و صادرات به چین را از طریق این جزیره انجام دهیم و محصولات تولیدی در کیش را از طریق پوتی و باتومی به اروپا ارسال کنیم.

جواد قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس، این پیشنهاد را از راهکارهای بسیار مهم گسترش ارتباطات دو کشور برشمرد و گفت: صادرات ما از گرجستان با برند گرجی موجب می‌شود بخش زیادی از منابع ما تبدیل به کالا و سرمایه شود که همزمان در قیمت تمام شده کالا ۲۰ درصد صرفه‌جویی می‌شود.

وی افزود با توجه به نوپا بودن گرجستان در مسائل تولید، این همکاری‌ها می‌تواند به اقتصاد گرجستان کمک کرده و همچنین به سود دو طرف باشد که در این راستا نیاز به حمایت و توجه بالای مسؤولان در جذب بخش خصوصی داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

اولین قطار تمام خورشیدی جهان ساخته شد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، قطار متفاوت و جذابی طراحی و تولید شده است که برای حرکت، از انرژی خورشید استفاده می‌کند. این وسیله مسافربری، اولین قطار تمام خورشیدی جهان و ساخته‌ی یک شرکت استرالیایی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

لامبورگینی و مدلی که فقط یک دستگاه از آن موجود است! (+تصاویر)

9+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، هر ساله با تقدیم لایحه بودجه سال آینده کشور به مجلس، حقوق کارمندان و کارگران متناسب با شرایط اقتصادی کشور افزایش می‌یابد؛ بودجه ۹۹ هم از این قاعده مستثنی نیست. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روز گذشته (شنبه) از افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده خبر داد و گفت: «برای جبران قدرت خرید مردم، افزایش ۱۵ درصدی حقوق را در بودجه سال ۹۹ پیش بینی کرده‌ایم». همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی، رئیس جمهوری که امروز برای تقدیم لایحه بودجه ۹۹ در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با تایید افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و کارگران گفت: حقوق ثابت کارمندان و کارگران در سال جاری ۲۰ درصد افزایش یافت و در سال ۹۹ هم ان‌شاءالله ۱۵ درصد افزایش حقوق داریم که در این دو سال حدود ۳۵ درصد به حقوق افزودیم. جزئیات افزایش حقوق کارمندان از زبان رئیس جمهوروی افزود: تلاش ما این است که سختی معیشت مردم را کاهش دهیم، بنابراین در سال جاری برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی را اختصاص دادیم و برای سال ۹۹ باز هم برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ در نظر داریم؛ برای کالاهای غیراساسی نیز ارز نیمایی که ۸۵۰۰ تومان است، در نظر گرفته‌ایم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در اولین اقدام سیاسی میان ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ، امروز ژیو وانگ تبعه آمریکایی متهم به جاسوسی که اخیرا مورد عفو قرار گرفته بود با دکتر مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی ربوده شده توسط دولت آمریکا معاوضه شد. بر اساس این گزارش، برایان هوک در سوئیس او را از دولت این کشور تحویل گرفته است.

نظرها

اخبار بیشتر