نگرانی فعالان سعودی از سرنوشت قربانیان «تبانی» توییتر با دولت عربستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
نگرانی فعالان سعودی از سرنوشت قربانیان «تبانی» توییتر با دولت عربستان

نگرانی فعالان سعودی از سرنوشت قربانیان «تبانی» توییتر با دولت عربستان

الفخبرگزاری الف |
فعالان سعودی مستقر در آمریکا می گویند نگران هستند که نامشان در بین هزاران نفر از کاربران توئیتری باشد که اطلاعاتشان از طریق جاسوسانِ رخنه کرده در این شبکه بزرگ اجتماعی در اختیار دولت عربستان قرار داده شده است.

به گزارش الف بسیاری از این فعالان به میدل ایست آی گفته‌اند نگران آن هستند که اطلاعات مبادله شده با دولت عربستان از جمله نشانی‌های آی پی، برای بازداشت فعالانی استفاده شده باشد که پس از آن ناپدید شده‌اند.

اوایل این ماه، شکایتی از طریق دادگاه فدرال کالیفرنیا مطرح شد که بر اساس آن دو کارمند توییئر بین دسامبر ۲۰۱۴ و نوامبر ۲۰۱۵ اطلاعات بیش از ۶ هزار کاربر توییتر را به یک مقام سعودی نزدیک به خانواده سلطنتی، منتقل کردند.

دو کاربری که ظاهرا اطلاعات آنها منتشر شده «مجتهد» و «عمر عبدالعزیر» هستند. مجتهد یک حساب کاربری ناشناس است که زمانی از آن به عنوان «ویکی لیکس عربستان» یاد می‌شد. عبدالعزیز هم یک ناراضی سعودی ساکن کانادا است که خود نیز از توییتر شکایت کرده است. ولی هویت کاربران دیگر ناشناس است. فعالان سعودی می‌گویند حجم عملیات جاسوسی که در شکایات به آن اشاره شده جامعه سعودی را متعجب کرده است، به ویژه در شرایطی که قتل جمال قاشقجی، نارضای سعودی در سال گذشته، همگی را در حالت هوشیاری قرار داده است.

«علی الاحمد» یک ناراضی سعودی مستقر در واشنگتن و رئیس موسسه امور خلیج فارس می‌گوید اطمینان دارد که نام وی در این فهرست قرار دارد. «من یک منتقد برجسته (عربستان) هستنم و قطعا یکی از اهداف بوده‌ام.»

توییتر در دسامبر ۲۰۱۵ به دهها کاربر خود پیامی فرستاد و اعلام کرد حساب‌های کاربی آنها در میان گروهی کوچک از افرادی است که احتمالا به دست عوامل وابسته به دولت (عربستان) هدف قرار گرفته است.

در فوریه ۲۰۱۶ عبدالعزیز از این شرکت پیامی دریافت کرد که حاکی است به نشانی ای میل و شماره تلفنش دسترسی حاصل شده است.

احمد با انتقاد از اینکه توییتر به آنها پیشاپیش اطلاع رسانی نکرده بود، می‌گوید: «اگر به من اطلاعی ندادند، پس چرا به فردی در عربستان گفته شد که حساب کاربری اش هک شده است؟ به نظر مشخص است که نظر آنها درباره ما چیست: ما چندان اهمیتی نداریم.»

از زمان به قدرت رسیدن محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، سرکوب فعالان حقوق بشر و مخالفان به ویژه در فضای مجازی تشدید شده است.

«سعود القحطانی» مشاور ارشد پیشین بن سلمان در آگوست آن سال هشتگی از «فهرست سیاه» را راه اندازی کرد که از آن برای مقابله با منتقدان دولت عربستان استفاده می‌شد.

ماه گذشته نیز موجی از دستگیری‌ها در عربستان آغاز شد، که ابتدا دانشگاهیان و اندیشمندان و سپس فعالان حقوق زنان را هدف قرار داد.

اکنون فعالان می‌گویند نگران این هستند که برخی از بازداشت شدگان در آن مدت، در این عملیات جاسوسی احتمالا زندانی شده باشند.

نام «ترکی بن عبدالعزیز الجاسم» – روزنامه نگار سعودی- در این زمینه زیاد تکرار می‌شود. وی ظاهرا گرداننده حساب «کشکول» در توییتر است، حسابی ناشناس که از منتقدان دولت عربستان محسوب می‌شود. وی در مارس ۲۰۱۸ در منزلش در ریاض بازداشت و پس از آن ناپدید شد.

در همین حال احمدی می‌گوید: «بسیاری از خانواده‌ها هستند که پس از بازداشت اعضایشان، سکوت کردد زیرا بیم آن داشتنه‌اند که علنی کردن این مسایل اوضاع افراد زندانی خانواده را بدتر خواهد کرد. لذا احتمالا تعداد بسیار زیادی هستند که در زندان‌های عربستان شکنجه می‌شوند و ما هیچ اطلاعی از آنها نداریم.»

میدل ایست آی از «عبدالرحمن السدحان» نیز به عنوان دیگر فعالی یاد می‌کند که در معرض خطر است. وی که فعال امور بشردوستانه است، در مارچ ۲۰۱۸ در محل کار خود در دفتر هلال احمر عربستان بازداشت شد. گفته می‌شود وی گرداننده یک حساب کاربری توییتری منتقد دولت است که بیش از ۱۰۰ هزار دنبال کننده دارد. نهادهای حقوق بشری می‌گویند وی آخرین بار در اکتبر ۲۰۱۸ در زندانی در جده دیده شد که در آن شکنجه می‌شد.

«عریج السدحان» خواهر عبدالرحمن به میدل ایست آی گفت: «از آن ۶ هزار نفر مشخص نیست چند نفر اکنون در زندان هستند.»

در همین حال «مارک اوون جونز» تحلیلگر رسانه‌های اجتماعی و استادیار دانشگاه حمد بن خلیفه در قطر می‌گوید نگرانی درباره سدحان و سایرین کاملا به جا است. «تجربه کشورهایی مانند بحرین نشان می‌دهد که پی بردن به نشانی آی پی کاربران، به بازداشت و شکنجه آنها انجامیده است. به احتمال بسیار قوی با مشخص شدن آی پی، محل حضور کاربران نیز شناسایی می‌شود.»

برخی فعالان سعودی از توییتر و سایر شرکت‌های آمریکایی که با سرمایه عربستان راه اندازی شده است خشمگین هستند و می‌گوید این شرکت‌ها به عربستان در سرکوب مخالفان کمک می‌کنند. احمد می‌گوید: «من احمق بودم. نباید از توییتر استفاده می‌کردم زیرا نمی‌توان به یک شرکت آمریکایی اعتماد کرد.»

یک فعال سعودی ساکن آمریکا که خواست نام فاش نشود با اشاره به سرمایه گذاری عربستان در شرکت‌های مختلف آمریکایی می‌گوید: «آنها سرمایه گذاری کلانی می‌کنند. این بدان معنا است که کنترل زیادی بر آن دارند و این امر خطرناک است به ویژه زمانی که پای یک کشور مافیایی درمیان است. نباید این شرکت‌ها را مقصر دانست بلکه دولت‌های آمریکا و عربستان تقصیر دارند زیرا این دولتی است که تلاش می‌کند برای ساکت کردن مردم، از دولتی دیگر جاسوسی کند. آنچه آزار دهنده است، اینکه چرا دولت آمریکا با این امر موافق است، چرا پومپئو هیچ چیز در این باره نمی‌گوید؟ شرکت هایی مانند توییتر باید درس گرفته و تجارت با عربستان را متوقف کنند. با این کار می‌توان مقابل این جنون ایستاد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو1 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
یادداشت دیپلماتیک مربوط رسما به «گزه‌ آندرهاس‌ فون گایر» سفیر آلمان در مسکو که امروز در همین رابطه به وزارت امور خارجه روسیه احضار شده بود، تحویل داده شد. در اوایل ماه دسامبر دولت آلمان دو دیپلمات روس را «عنصر نامطلوب» اعلام کرده و از این کشور اخراج کرد. در آن زمان «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان اعلام کرده بود که برلین این حق را برای خود محفوظ می‌داند که اقدامات بعدی علیه روسیه، از جمله اعمال تحریم را در نظر بگیرد. وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به این مسئله هشدار داده بود که در حال بررسی مجموعه‌ای از اقدامات تلافی جویانه در رابطه با اخراج دو مقام سفارت روسیه در آلمان است. در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده بود که اظهارات طرف آلمانی درباره علت اخراج دیپلماتهای روسی از برلین کاملا بی اساس و اقدامی غیردوستانه ارزیابی می‌شود.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز پنجشنبه گفت که به دنبال قتل فجیع نوجوان عراقی در میدان الوثبه در مرکز بغداد وقت آن رسیده که دولت حاکمیت خود را در میدان‌های اعتراضات اعمال کند. خلف در اظهاراتی خبری با بیان اینکه نوجوان مقتول بر خلاف شایعات حتی یک گلوله هم به سمت معترضان شلیک نکرده بود، گفت: «با قاتلان وی به شدت برخورد خواهد شد.» وی افزود: «قاتلان این نو جوان نزدیک منزل او شلوغ کرده بودند که او از آنها می‌خواهد از خانه او دور شوند، چون خانواده در خانه زندگی می‌کند که در جواب او، قاتلانش به سوی منزلش چند کوکتل مولوتوف پرتاب کردند و سپس به داخل خانه یورش بردند و اینقدر او را مورد ضرب وشتم قرار می‌دهند که بدنش سیاه می‌شود سپس او را به حد مرگ خفه می‌کنند و در میدان الوثبه آویزان می‌کنند.» خلف ادامه داد: «جنایت وحشتناکی که در حق این نوجوان صورت گرفت بی مجازات نخواهد ماند و وقت آن رسیده که دولت حاکمیت و تسلط خود را بر میدان‌های اعتراضات اعمال کند.» وزارت کشور عراق هم اعلام کرد که اطلاعاتی کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه دریافت کرده است و در روزهای آنی نیروهای امنیتی نقش بزرگ‌تری در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهند داشت. سرتیپ «خالد محنا» سخنگوی وزارت کشور عراق در گفت‌وگو با شبکه العراقیه گفت: «وزارت کشور اطلاعات کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه جمع آوری کرده و به دستگاه قضایی تحویل داده است.» المحنا حادثه الوثبه را وحشتناک خواند و گفت: «یک اجماع نظر ملی وجود دارد که خواهان مداخله نیروهای امنیتی برای اعمال امنیت است و در روزهای آتی شاهد نقش بزرگ‌تر نیروهای امنیتی در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهیم بود.» المحنا ادامه داد: در مقطع اخیر انتقادهای رسانه‌ای علیه نیروهای امنیتی به راه افتاده بود که این امر منجر به دور شدن آنها از صحنه‌های اعتراضات برای درگیر نشدن با معترضان شد، اما حالا فرماندهان ارشد دستور گرفته‌اند که نیروهای امنیتی در نزدیکی معترضان برای مقابله با هر گونه تخلفی مسلح باشند. روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی عراق ویدیوئی منتشر شد که در آن تظاهرات‌کنندگان میدان الوثبه نزدیک میدان الخلانی، محل اصلی تجمع معترضان عراقی، یک نوجوان را به شکل فجیعی به قتل می‌رسانند. نوجوان مقتول با هویت «هیثم علی اسماعیل» ۱۷ سال سن داشته و پس از قتل توسط معترضان جسدش از تیر چراغ برق آویزان می‌شود. انتهای پیام/.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز15 ساعت قبل
وی تأکید کرد که هدف از مداخلات آمریکا در عراق، این است که بتواند جنگ داخلی در عراق به راه بیاندازد. این نماینده عراقی خاطر نشان کرد که آمریکا در حال ایجاد هرج‌ومرج در عراق است و در همین راستا، از اینکه دولت عراق، به تظاهرات مردمی، مشغول شده است، بهره‌برداری می‌کند. در همین ارتباط، «صباح العکیلی» تحلیل‌گر سیاسی عراق، از شکست آمریکا در موج‌سواری بر تظاهرات‌های جاری عراق و تلاش برای حمله به منطقه سبز بغداد خبر داد. منابع خبری هم اعلام کردند که این طرح توسط آمریکا، امارات و عربستان سعودی پایه‌ریزی شده بود. هزینه مالی این کودتا که حدود ۱۵۰ میلیون دلار بود، بر عهده عربستان سعودی قرار گرفت.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
بر اثر آتش سوزی در ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسف روسیه که تنها ناو هواپیمابر این کشور و در حال تعمیر است یک نفر مصدوم و سه نفر هم مفقود شدند. حریق در ابتدا محدوده‌ای به وسعت ۲۰ متر مربع را در برگفت و سپس تا محدوده ۶۰۰ متر مربع گسترش یافت. در زمان حاضر چندین واحد آتش نشانی برای اطفاء حریق در ناو آدمیرال کوزنتسف تلاش می‌کنند. ناو هواپیمابر ادمیرال کوزنتسف از دو سال پیش در حال تعمیر است و ۴۰۰ نفر برای تعمیر و نوسازی آن کار می‌کنند. آدمیرال کوزنتسف تنها ناو هواپیمابر روسیه ساخته شده در زمان اتحاد جماهیر شوروی می‌باشد و سال ۱۹۹۱ همزمان با فروپاشی کار خود را آغاز کرد و در عملیات ضدتروریستی روسیه در سوریه هم که در مهر ماه سال ۱۳۹۴ آغاز و دو سال جریان یافت، شرکت داشت.
الفالف21 ساعت قبل
البته طبق همین قانون اساسی یک مهلت ۱۵ روزه به او داده شد تا گزینه جدید نخست وزیری را به پارلمان عراق معرفی کند. نکته بعدی در روند انتخاب نخست وزیر عراق٬ پیشنهاد گزینه برای تصدی این سمت است. همچنین «نسیم عبدالله»، عضو این ائتلاف در پارلمان عراق دیشب اعلام کرد که فراکسیون‌های پارلمانی عراق بر سر نامزدی دو فرد جهت تصدی منصب نخست‌وزیری عراق به توافق رسیده‌اند؛ البته او از افشای نام دو فرد مذکور خودداری کرد. در صورت شناسایی و معرفی نامزد یا نامزدهای نخست‌وزیری، پارلمان عراق در اسرع وقت برای رأی‌گیری در این خصوص، تشکیل جلسه خواهد داد. البته نباید نقش مرجعیت عراق را در مدیریت این بحران نادیده گرفت.

نظرها

اخبار بیشتر