هیچ صنفی حق افزایش قیمت را ندارد/مردم گرانفروشی‌ها را گزارش دهند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
هیچ صنفی حق افزایش قیمت را ندارد/مردم گرانفروشی‌ها را گزارش دهند

هیچ صنفی حق افزایش قیمت را ندارد/مردم گرانفروشی‌ها را گزارش دهند

مهرخبرگزاری مهر |
کرمان - معاون صمت شمال استان کرمان ضمن هشدار در خصوص برخورد قاطع با سودجویان اقتصادی گفت: هیچ صنفی حق افزایش قیمت کالاها و خدمات را ندارد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها؛ یکی از نگرانی هایی که به دنبال اصلاح و گران شدن قیمت بنزین در جامعه مطرح شد مساله تورم و گران شدن نرخ کالاها و خدمات بود؛ این در حالیست که مسئولان از ابتدای اجرای این طرح عنوان کردند که تمهیدات لازم برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها اندیشیده شده است. دستگاه‌های مربوطه هم نظارت بر بازار را تقویت کرده و قول برخورد جدی با گرانفروشی‌ها را داده‌اند. در این راستا اما نقش مردم در مقابله با گرانفروشی‌ها بسیار حائز اهمیت است و مردم با گزارش موارد گرانفروشی به دستگاه‌های مربوطه می‌توانند اقدامی موثر در برخورد با سودجویان اقتصادی انجام دهند.

خبرنگار مهر به منظور تبیین شیوه نظارت بر بازار در استان کرمان گفتگویی را معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت شمال استان کرمان انجام داد که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

محسن میرزایی در این گفتگو در خصوص برخورد با سودجویانی که به بهانه افزایش نرخ بنزین اقدام به گران فروشی کرده‌اند، بیان داشت: در اولین اقدام ستاد خبری ۱۲۴ را در دو شیفت صبح و بعد از ظهر از ساعت ۷٫۵ صبح تا ۱۰ شب فعال کردیم و از ساعت ۱۰ شب تا صبح روز بعد به صورت پیغام گیر آماده پیگیری شکایات مردم هستیم.

وی افزود: اولویت ما پاسخگویی به شکایات مردمی از طریق تلفن ۱۲۴ یا مراجعات حضوری مردم است همچنین در ارتباط با بازرسی‌های سطح شهر در دو نوبت صبح و بعد از ظهر اقدام به تقویت نیروهایمان کردیم.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت شمال استان کرمان گفت: با همیاری و همکاری روسای شعب تعزیرات حکومتی گشت‌های سیار پلیس اماکن به منظور کشف تخلفات احتمالی راه اندازی شده است. بر این اساس با سودجویانی که با افزایش نرخ به دنبال سودجویی هستند برخورد می‌شود.

میرزایی یادآور شد: بازرسان ما هر روز ۱۰۰ قلم از کالاهایی که بیشتر در سبد خانوار وجود دارند را رصد می‌کنند و تمرکز بیشتر ما بر روی کالاهایی است که مایحتاج مردم است.

شناسایی ۳۴۲۶ مورد تخلف صنفی در کرمان

وی تصریح کرد: طی هفت ماهه ابتدای سال جاری در کل استان ۳۵ هزار و ۳۶۵ مورد واحد صنفی، توزیعی، تولیدی و خدمات را ما مورد بازرسی قرار داده‌ایم که از این تعداد ۳ هزار و ۴۲۶ مورد متخلف شناخته شده‌اند و جمعا بالغ بر ۸۷ میلیارد ریال می‌باشند که برای صدور رای به تعزیرات حکومتی یا ادارات تعزیرات حکومتی در شهرستان‌های تابعه ارسال شده است.

میرزایی گفت: مواردی که بیشتر مد نظرمان است و درخواست داریم که واحدهای صنفی آنها را لحاظ کنند این است که تمام کالاها درج قیمت داشته باشند زیرا عدم درج قیمت باعث می‌شود که مصرف کننده به خرید خود اطمینان کمتری داشته باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

معاون بازرسی و نظارت صمت شمال استان کرمان ابراز داشت: جلسه‌ای با معاونت اجرایی تعزیرات حکومتی، پلیس اماکن و رئیس اتاق اصناف در راستای برنامه‌ریزی برای کار مشترک داشتیم تا بر اساس بخشنامه‌هایی که سازمان حمایت، قوه قضاییه و سازمان تعزیرات حکومتی ابلاغ کرده کارها را در چارچوب قانون انجام دهیم.

وی افزود: هر سازمان موظف است حداقل در چارچوب شرح وظایفش برخورد منطقی با تخلفاتی که ممکن است از سوی برخی سودجویان پیش بیاید، داشته باشد تا آرامش خاطر را به مردم بدهیم.

مردم گران فروشی‌ها را گزار کنند

میرزایی گفت: با توجه به گستردگی استان کرمان همچنین کثرت واحدهای صنفی و کمبود نیروها و امکاناتی که سازمان دارد برخورد با متخلفان اقتصادی جز با همکاری خود مردم کار بسیار دشواری است و همکاری مردم بی شک بسیار موثر است.

معاون بازرسی و نظارت صمت شمال استان کرمان یادآور شد: ما برای کم کردن التهاب مردم و آرامش در بازار و برخورد با متخلفان هیچ خط قرمزی نداریم و محکم و قاطع برخورد خواهیم کرد.

وی بیان کرد: علاوه بر بازار و واحدهای صنفی، شرکت‌های بزرگ پخش و فروشگاههای زنجیره‌ای، واحدهای تولیدی را نیز رصد می‌کنیم همچنین انبارها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد تا احتکاری انجام نشود.

میرزایی ابراز داشت: بیشتر شکایاتی که به ستاد خبری در چند روز اخیر واصل شده شکایت از افزایش حمل و نقل، کرایه تاکسی و بعضا برخی از میوه فروشان بوده که البته تاثیرگذار است اما تاثیر آن اندک است لذا متولیان بحث حمل و نقل باید هر چه زودتر این وضعیت را ساماندهی کنند.

هیچ صنفی حق افزایش قیمت را ندارد

معاون بازرسی و نظارت صمت استان کرمان گفت: هیچ صنف و تشکلی نمی‌تواند به بهانه افزایش نرخ بنزین افزایش قیمت داشته باشد اما اگر قرار به افزایش هم باشد متولیان دستگاه‌های ذیربط باید این کار را انجام دهند تا شاهد التهاب بازار نباشیم.

وی بیان داشت: اکثر بازرسی‌ها در قالب گشت‌های مشترک با روسای انتظامی و قضایی انجام می‌شود چه بازرسی‌های نقره‌ای و چه بازرسی‌های دو نفره که به صورت حضوری باشد.

میرزایی ادامه داد: پس از کشف تخلف یا تایید صحت گزارشات مردمی، ما فرم گزارش بازرسی را بر اساس مستندات پر می‌کنیم و این گزارش برای بررسی وضعیت و صدور رای به شعب تعزیرات حکومتی ارسال می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

۹ هزار میلیارد تومان بودجه آب و برق سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر نیرو در حاشیه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مجموع اعتبارات آب و برق در بودجه سال ۹۹ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. رضا اردکانیان افزود: ما در آغاز فصل بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس هستیم و وزارت نیرو با همه کمیسیون‌ها به ویژه سه کمیسیون کشاورزی و آب، انرژی و عمران ارتباط مستقیم و کاری دارد و هر سال در چنین ایامی اعضای کمیسیون وقتی را در نظر می‌گیرند که دستگاه‌های اجرایی جزئیات کار‌های خود را در خصوص بودجه ارائه دهند. وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها از جمله وزارت نیرو موظف است که چارچوب لایحه تدوینی دولت را ارائه کرده و بحث‌ها در چارچوب همان لایحه ادامه پیدا کند. وزیر نیرو در خصوص افزایش نرخ آب و برق در سال آینده افزود: طبق دستور دولت ما اجازه نداریم بیش از ۷ درصد تعرفه آب و برق را افزایش دهیم. آقای اردکانیان گفت: هر چند قیمت و هزینه کالا‌هایی که مصرف می‌کنیم رشدی بیش از این دارد، ولی ما اجازه افزایش بیش از ۷ درصدی را نداریم.

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

پاسخ ضرغامی به روحانی! گزارش دقیق ۹۴۷ میلیون دلار در بانک مرکزی است از آنها بخواهید+فیلم

الفالف1 روز قبل
وی گفت: هر بار که یک قسط از طرف بانک مرکزی در اختیار صدا و سیما قرار داده می‌شد از صدا و سیما گزارش کامل هزینه‌های قسط قبل را می‌خواستند لذا من ۸ نامه رسمی برای رؤسای بانک مرکزی وقت‌ نوشتم به ازای هر نامه اعلام می‌کردم که به پیوست ریز هزینه‌های قسط قبل برای شما ارسال می‌شود لطفا بعد از تایید قسط بعدی را برای هزینه‌های ضروری و مورد نیاز بدهید. ضرغامی گفت: یک ماه و دو ماه و برخی وقت‌ها ۴ ماه طول می‌کشید تا بانک مرکزی بررسی کند که آقای روحانی انشاالله اینها را نمی‌دانسته تا خطای ایشان کمتر شود، اتفاقا قسط آخر زمان آقای روحانی بود و آقای سیف هم در جریان است. وی افزود: معنای حرف رئیس جمهور این است که اگر هر دستگاهی بودجه رسمی دولتی گرفت و هزینه شد یک نفر برود در تریبون عمومی و بگوید آن پولی که هزینه کردید پول گم شده اختلاسی است که می‌خواهم پیگیری کنم لذا خیلی خنده‌دار است. رییس اسبق صدا و سیما ادامه داد: آقای رئیس جمهور به جای این که در تریبون این حرف نادرست و ناشیانه و از موضع عصبانیت و در برابر پرونده شخصی برادر خودشان را اعلام کنند که صدا و سیما گزارش نداده، کافی است که به بانک مرکزی اعلام کنند گزارش‌های چهار ساله صدا و سیما را بدهید تا مطالعه کنم. فیلم را ببینید

نظارت بر تاکسی‎‌های خطی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حدود یک ماه پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، رصد کرایه‌ خودروهای عمومی نشان می‌دهد، کرایه‌ تاکسی‌های خطی هیچ‌ افزایشی نداشته‌ است، اما رانندگان تاکسی‌ها نیز مطالباتی دارند که باید به آنها رسیدگی شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- مصطفی سالاری اجرای نظرات ریاست جمهوری درباره خروج این سازمان از بنگاه‌داری را مورد تأکید قرار داد و گفت: این امر قطعا به نفع جامعه کارگری و اقشار تحت پوشش تأمین اجتماعی است و پیگیری می‌شود. وی تأکید کرد: خروج از بنگاه داری قطعا به نفع سازمان تأمین اجتماعی است و البته این کار با حفظ اموال کارگران انجام می‌شود و سازمان تأمین اجتماعی در چند حوزه درآمدزای مشخص و به صورت غیر مدیریتی سرمایه گذاری خواهد کرد. مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در ادامه با اظهار خوش‌بینی نسبت به تعادل منابع و مصارف سازمان تأمین اجتماعی گفت: مجموع هزینه‌های سازمان تأمین اجتماعی ماهیانه ۹۶۰۰ میلیارد تومان است و منابع نقدی حق بیمه دریافتی این سازمان نیز ماهیانه به حدود ۸۶۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. سالاری درباره هلدینگ درمان تأمین اجتماعی نیز گفت: تمامی بیمارستان‌های تأمین اجتماعی سراسر کشور تحت نظر معاونت درمان سازمان و مدیران درمان استانی مدیریت می‌شوند و هیأت مدیره‌ای بودن بیمارستان به معنای عدم پاسخگویی به مدیران درمان نیست. وی افزود: سازمان تأمین اجتماعی آماده هر نوع همکاری و حتی مشارکت در تأمین منابع برای اجرای برنامه پرونده الکترونیک در وزارت بهداشت است.

نظرها

اخبار بیشتر