شکل گیری طرح فراگیر مشارکت یاران در حوزه دانش‌آموزان استثنایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
شکل گیری طرح فراگیر مشارکت یاران در حوزه دانش‌آموزان استثنایی

شکل گیری طرح فراگیر مشارکت یاران در حوزه دانش‌آموزان استثنایی

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور بر گسترش و توسعه مناسبت‌ها در زمینه احداث و تجهیز فضاهای آموزشی توانبخشی و ورزشی مورد نیاز دانش‌آموزان با نیازهای ویژه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ‌ سید جواد حسینی در در پنجمین جلسه کارگروه خیرین مدرسه ساز مدارس استثنایی کشور بر اهمیت اجرایی کردن سیاست‌های شش‌گانه درباره توسعه مشارکت که شامل توسعه جذب خیرین مدرسه ساز، تشکیل بانک جامعه اطلاعات خیرین داخل و خارج کشور، آماده سازی طرح آمایش سرزمینی، فضا و تجهیزات، ایجاد کارگروه خیرین مدرسه‌یار، فرهنگ‌سازی و نهادینه‌سازی فعالیت‌های مشارکتی و خیریه‌ای در جامعه و تشکیل کارگروه تسهیل خدمات به خیرین مدرسه‌ساز و مدرسه‌یار اشاره و بر اجرایی شدن نتایج نشست هم‌اندیشی خیرین مدرسه‌ساز کشور که در مشهد مقدس برگزار شد تاکید کرد.

او همچنین گسترش قلمرو مشارکت اضلاع همه جامعه اعم از دولتی، بخش خصوصی، جوانان، متخصصین، خیرین، نهادهای دولتی، عمومی و غیردولتی را در طرح فراگیر مشارکت یاران دانش‌آموزان با نیازهای ویژه خواستار شد و بر تدوین اجرای آن تاکید کرد.

حسینی ضمن تاکید بر بهره‌برداری سریعتر از مجموعه آبی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در مشهد، علاوه بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های اداری و دولتی، تدوام مشارکت خیرین را در ادامه بهره‌برداری و انجام مطلوب فعالیت‌های آن خواستار شد.

او با تاکید بر توسعه کمی و کیفی مراکز راهنمایی و مشاوره خانواده دانش‌آموزان با نیازهای ویژه گفت: در حال حاضر ۱۱ مرکز، در سطح کشور مشغول فعالیت و ارائه خدمت به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه بوده و ۱۱ مرکز دیگر نیز مراحل دریافت مجوز جهت راه‌اندازی و فعالیت را طی می‌کنند.

حسینی ادامه داد: نکته قابل تامل این است چگونه می‌توانیم ضریب نفوذ فعالیت‌هایمان را به صورت کمی و کیفی گسترش بدهیم و اثرگزاری آن‌ها را بیشتر کنیم.

او همچنین برخورداری از ظرفیت مراکز علمی تخصصی در حوزه علوم توانبخشی از صدور مجوز و راه‌اندازی مدارس وابسته به آن‌ها که امکان برخورداری دانش آموزان با نیازهای ویژه را از امکانات تخصصی و توانبخشی آن‌ها فراهم می‌سازد نیز اشاره کرد.

حسینی با بیان اینکه تشکیل کارگروه‌های تخصصی امر بسیاری ارزشمندی است، افزود: هر یک از اعضا مسئولیت تشکیل یک کارگروه را به عهده بگیرند، به عنوان نمونه با تشکیل کارگروه مدرسه‌یاری، می‌توانند موجب گسترش فرهنگ یاری‌رسانی و مددرسانی در جامعه شوند.

خبری: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

او در ادامه از کارگروه بانوان خیر، جوانان خیر و رسانه خواست برای فرهنگ‌سازی به گونه‌ای عمل کنند که ضمن بیان انتظارات و نیازهای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه، باور جامعه را به سمت قابلیت‌ها و توانمندی‌های آنان سوق دهند و در ارتقای فراگیرسازی مشارکت یاران به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه اثرگذار باشند.

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: کارگروه علاوه بر بهره‌مندی از مشارکت‌های خیرین، استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی و نهادهای عمومی را در برنامه‌های خود لحاظ کند.

حسینی بر تهیه و تدوین شیوه‌نامه‌ای که تمامی ظرفیت آئین‌نامه کارگروه را به فعالیت برساند تاکید کرد.

او به ظرفیت‌سازی و گسترش قلمرو کمی و کیفی امور مشارکت‌ها و خیرین در قالب مجمع خیرین مدرسه‌ساز در استان‌ها اشاره کرد و گفت که این ظرفیت، نه تنها برای آموزش و پرورش استثنایی بلکه برای کل کشور می‌تواند قابل توجه باشد.

حسینی در پایان گفت: در حال حاضر انجام دو اقدام ظرفیت‌سازی با حضور همه اعضا و آماده‌سازی طرح آمایش سرزمینی فضا و تجهیزات با لحاظ کردن جنسیت، گروه و مقطع دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در سراسر کشور باید در اولویت برنامه‌های کارگروه قرار گیرد.

در این جلسه افتتاح بزرگترین مجمع آبی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در مشهد مقدس در مساحت بالغ بر ۵ هزار متر مربع، راه‌اندازی یک مرکز بزرگ توانبخشی و راهنمایی و مشاوره خانواده در تهران توسط خیر نیکوکار و راه‌اندازی و احداث دو مجتمع آموزشی در استان‌های کردستان و خراسان شمالی توسط خیرین مورد تاکید و تصمیم‌گیری قرار گرفت.

در این نشست مهندس مادرشاهی، رئیس کارگروه دیدگاه‌ها و نظراتی درباره توسعه مشارکت در امر مدرسه‌سازی و مدرسه‌یاری بیان و تاکید کرد باید از ظرفیت فضای مجازی، سازمان صدا و سیما و شهرداری‌ها برای بیان انتظارات و معرفی بیشتر قابلیت‌ها و توانمندی‌های دانش‌آموزان با نیازهای ویژه بهره گرفت.

او همچنین استفاده از ظرفیت‌های علمی، تخصصی و مهارتی دانشگاه‌ها و نیز تشکیل کارگروه‌های تخصصی مانند کارگروه فنی، روابط عمومی و رسانه را نیز پیشنهاد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا17 ساعت قبل
داستان این تصویر جدید اما کمی متفاوت است: ماجرای ازدواج مجدد مهدی پاکدل با رعنا آزادی ور از کجا شروع شدو حالا انتشار عکسی از مهدی پاکدل در کنار رعنا آزادی ور بازیگر کشورمان ماجراهایی از ازدواج مجدد آقای بازیگر را در فضای مجازی و رسانه‌ها به راه انداخت و باعث شکل گیری حواشی تازه‌ای پیرامون مهدی پاکدل شد. این خبر توسط مهدی پاکدل و رعنا آزادی ور تا به این لحظه نه تکذیب شده است و نه تایید. البته این اولین بار نیست که مهدی پاکدل با حواشی ازدواج مجدد دست و پنجه نرم می‌کند. جدایی پرحاشیه بهنوش طباطبایی از مهدی پاکدلبهنوش طباطبایی و مهدی پاکدل در ۱۳۸۹ پس از ۵ سال زندگی مشترک از یکدیگر جدا شدند. ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه جدیدی در راه است؟ و حالا پس از شایعاتی که سال گذشته درباره ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی منتشر شد، با انتشار این عکس جدید نوبت به مهدی پاکدل رسیده است که شایعه ازدواج مجددش با رعنا آزادی ور، ورد زبان‌ها شود.

پاسخ تند یک مداح به خواننده لس‌آنجلسی+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
حسین طاهری مداح اهل بیت (ع) در نوحه‌ای، به اظهارات خواننده لس‌آنجلسی درباره امیرالمومنین (ع) واکنش نشان داد. مراسم جشن میلاد امام حسن عسکری (ع) در حسینیه‌‌ ‌محبان ‌‌اهل‌بیت (ع) با سخنرانی حجت‌الاسلام علی خزاعی و مدیحه‌سرایی حسین طاهری برگزار شد. خبرگزاری فارس نوشته است: در این مراسم حسین طاهری مداح اهل بیت (ع) در نوحه‌ای، به توهین خواننده لس‌آنجلسی به امیرالمومنین (ع) واکنش نشان داد و در ابتدای آن اظهارداشت: به کوری چشم آن خواننده کثیفی که دهانش را به بی‌احترامی باز کرد، این گونه می‌گویم: کی شود دریا به پوز سگ نجس! بخشی از شعر این نوحه به شرح زیر است: تن علی، تهمتن علی، نعره متنتن علیقدرت یل افکن علی، هیبت مدون علیروشن و مبرهن علی، وجه خدا به وجه احسن علیبرتر و سرتر ازهمه افلاک، ولی عهد خواجه لولاتولی والی والا علی، تعالی عالی اعلی علییاعلی یاعلی

نانو شیشه زیست فعال

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر‏ نانو مواد شیشه زیست فعالی را به دست آوردند که خواص بیولوژیک دارد.

یک سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کلاکت این هفته به موضوعاتی چون سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب و یک مرمت و کلی حرف و حدیث پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در کلاکت این هفته خواهید دید: >> این روز‌ها سینمای کودک و نوجوان سهم خواهی کرده است و چند فیلمی را در سینما به نمایش درآورده است البته از بین این آثار «منطقه پرواز ممنوع» پرفروش شده و به باشگاه میلیاردی‌ها پیوسته است>> چرخه نمایش فیلم‌ها همچنان مطلوب نیست و تهیه کنندگان فیلم‌های کودک اعتراض‌هایی دارند>> هادی حجازی فر بازیگر سینما و تلویزیون که در اصل کارگردان تئاتر است به خانه اول خود بازگشته است و این روز‌ها آستین بالا زده و برای جوانان اهل تئاتر جشنواره‌ای به نام «هامون» راه انداخته است>> یک مرمت و کلی حرف و حدیث درباره مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان>> سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب، مکان برگزاری نمایشگاه کجاست، ‏ مصلی یا شهر آفتاب؟ و خانه به دوشی ناشران>> اعضای هیئت انتخاب فیلم‌های سینمایی جشنواره فیلم فجر انتخاب شدند>> پردیس ملت میزبان اهالی رسانه در جشنواره فیلم فجر سی و هشتم
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ساعت قبل
به گزارش مشرق، تازه‌ترین آمار فروش فیلم‌های سینمایی در حال اکران اعلام شد. در این فهرست فیلم سینمایی «مطرب» ساخته مصطفی کیایی در آستانه ۲۰ میلیاردی شدن قرار دارد. «هزارتو» با بازی «شهاب حسینی» نیز به عنوان فیلم اجتماعی، بعد از یک‌ماه و نیم فروش ۵ میلیارد را رد کرده است. فیلم‌های سینمایی کودک و نوجوان که در رقابت شدیدی به سر می‌برند نیز از فروش بهتری نسبت به هفته‌های قبل برخوردارند. نتیجه‌ای که از فروش سینمایی‌های در حال اکران می‌توان گرفت این است که فروش فیلم‌های سینمایی در حال اکران نشان می‌دهند که فیلم‌های کودک و نوجوان در مجموع می‌توانند با فیلم‌های اجتماعی و کمدی رقابت کنند. در ادامه فهرست کامل فروش فیلم‌های سینمایی در حال اکران را با هم می‌خوانیم.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

سیمونه اینزاگی: یوونتوس بهترین تیم ایتالیا است؛ تاکنون ساری را نبرده‌ام اما رکوردها برای شکسته شدن هستند

طرفداری5 ساعت قبل

مهمترین مطالبه مردم اصفهان تامین آب است

تسنیم1 روز قبل

جان تازه در رگ بورس‌های جهانی دوید

خبرآنلاین1 روز قبل

ثبت‌نام طرح ملی مسکن در ۵ استان از صبح فردا

میزان‌آنلاین10 ساعت قبل

پیشنهاد معلولان به حناچی برای مشارکت در مناسب سازی معابر

ایسنا11 ساعت قبل

مسائل بیش از ۹۰ درصد روستاهای قزوین را پیگیری کردم

ایسنا8 ساعت قبل

بیانیه پایانی نشست ۱۷۷ اوپک منتشر شد/ تولید نفت اوپک ۵۰۰ هزار بشکه دیگر کاهش می‌یابد

خبر فوری1 ساعت قبل

رئیس اسرائیل خطاب به نتانیاهو و گانتس: ظاهرا شما دیوانه شده‌اید؛ دیوانگی‌تان برای خودتان؛ اسرائیل را به دیوانگی نکشید

انتخاب1 روز قبل

بازی نزدیکی بود/ به تیم قم برای این نمایش تبریک می‌گویم

ایمنا2 ساعت قبل

ایتالیا در محدوده رشد اقتصادی صفر + فیلم

باشگاه خبرنگاران1 روز قبل