راهی که دل‌کندن از کتابخانه را برای اعضاء دشوار خواهد کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
راهی که دل‌کندن از کتابخانه را برای اعضاء دشوار خواهد کرد

راهی که دل‌کندن از کتابخانه را برای اعضاء دشوار خواهد کرد

سلیمان کریمی مهمترین نکته در مواجهه کتابداران با اعضای کتابخانه‌ها را «همدلی و انرژی مثبت» دانست و مجموعه رفتارها و اقدامات صحیح کتابداران با آنها را عاملی کلیدی برای ترغیب مراجعان به حضور مجدد در کتابخانه‌ها عنوان کرد.

سلیمان کریمی کتابدار کتابخانه عمومی باقرالعلوم (ع) شهر ارکواز شهرستان ملکشاهی استان ایلام در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به تجربه حضور سه دهه‌ای‌ خود به عنوان کتابدار، بیان کرد: از راهی که سی سال پیش برگزیدم و در آن قدم نهادم تا امروز که در آستانه بازنشستگی قرار دارم فوق‌العاده راضی هستم. با کتاب و کتابخانه انس و الفتی زایدالوصف پیدا کرده‌ام و در سالهای اخیر حتی در روزهای جمعه و تعطیل نیز چراغ کتابخانه را روشن نگه داشته‌ام.

وی ادامه داد: پس از گذشت این همه سال می‌توانم مدعی شوم از قطع، سایز و حتی رنگ جلد کتاب‌ها گرفته تا جای عناوین مختلف در کتابخانه را از حفظ هستم. از کتاب و کار در کتابخانه‌ چیزهای فراوانی آموختم و حتی اگر امکانش فراهم باشد حاضرم ۳۰ سال دیگر نیز در کتابخانه به خدمت‌گذاری مشغول باشم.

کریمی با اشاره لزوم برقراری رابطه همدلانه با اعضای کتابخانه، خاطرنشان کرد: مهمترین نکته‌ای که از طریق سالها کار در کتابخانه دریافته‌ام این است در مواجهه با اعضاء و مراجعین باید انرژی مثبت داشت و همدلانه، همراه آنها بود. کتابدار باید با روحیه‌ای باز به مراجعان کمک کند و با هدایتی صحیح اسباب ترغیب او به این محیط را فراهم سازد. اگر مجموعه رفتارها و اقدامات یک کتابدار همانطور درست و به‌جا باشد، دل‌کندن از کتابخانه برای مراجع و اعضاء دشوار خواهد شد. در واقع نحوه مواجهه با مراجعان و شناخت صحیح نیازهای آنها رمز موفقیت در این کار است.

این کتابدار همچنین افزود: آگاهی و پرسش در خصوص زمینه‌های مورد علاقه یک مراجع، یکی از بهترین راه‌ها برای آگاهی از مسیر ترغیب او برای حضور دوباره در کتابخانه است. چه بسیار مراجعانی که با مشاوره و هدایت بسامان تبدیل به بهترین و فعال‌ترین اعضای کتابخانه‌ها شده‌اند.

کریمی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها در کار کتابداری، تصریح کرد: در کار کتابداری توجه به فعالیت‌های فرهنگی و اقدامات جنبی یکی از شاه‌کلیدهای موفقیت است. حتی گاهی نیاز است از هرگونه هرینه‌های مادی و معنوی نیز به صورت فردی در بزنگاه‌های مختلف کاری دریغ نکرد. به‌شخصه همواره از ایده‌هایی مثل دیدار با خانواده شهداء و تقدیر از اعضای فعال کتابخانه در این خانواده‌ها گرفته تا تهیه برخی از عناوین مرتبط با کودکان و نوجوانان و حضور در مدارس و تقدیر از دانش‌آموزان عضو کتابخانه استقبال کرده‌ام. این شیوه‌ها ضمن دادن انگیزه به اعضاء زمینه‌های سازنده برای ارتباط بیشتر اقشار مختلف با کتابخانه را نیز فراهم می‌سازد.

راهی که دل‌کندن از کتابخانه را برای اعضاء دشوار خواهد کرد - 6

وی با تمجید از انتخاب کتابدار و کتابخانه برتر از سوی نهاد، عنوان کرد: انتخاب این برگزیده‌ها یکی از شیوه‌های بسیار خوبی است که همه ساله در جشن بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور انجام می‌شود. با این همه گاهی دیده می‌شود برخی از کتابداران جوان‌تر که نام‌شان در میان نفرات برتر نیست دلخوری‌هایی پیدا می‌کنند و احساس می‌کنند فعالیت‌ها و زحماتشان دیده نشده است. شاید بتوان با روش‌هایی ساده و حتی در قالب یک لوح تقدیر از سوی ادارات کل، به آنها روحیه داد و باعث دلگرمی و انگیزه‌ مضاعف‌شان شد.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

کریمی اضافه کرد: یکی دیگر از موارد مهم در کار کتابداری استفاده از ابتکارات و خلاقیت‌هایی است که کتابداران به تناسب کتابخانه‌ها و اعضای‌ خود می‌توانند بهره بگیرند. اگر این خصوصیت و ویژگی کتابداران از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد به سایر کتابداران معرفی شد، تردیدی نیست در بازه زمانی نه‌چندان طولانی شاهد تزریق اثرات و انگیزه‌های فراوانی خواهیم بود که این ابتکارات و خلاقیت‌ها ایجاد خواهند کرد.

کتابدار کتابخانه عمومی باقرالعلوم (ع) با تأکید بر لزوم مطالعه و کتابخوانی توسط کتابداران بیان کرد: به نظر من کتابداران می‌بایست هر کتابی که وارد کتابخانه می‌شود را به صورت کامل و یا بخش‌های زیادی از آن را مطالعه کنند و به تعبیری دیگر به آن عنوان اشراف کامل پیدا کنند. این ورود باشکوه کتاب به کتابخانه و استقبالی اینچنین از سوی یک کتابدار باعث خواهد شد تا آن کتاب در ذهن کتابدار ماندگار شود و در وقت مقتضی و مناسب به بهترین شکل ممکن به مخاطب انتقال یابد. کتابدار برای شناخت و آگاهی از کتاب‌های کتابخانه‌ای که در آن حضور دارد باید شخصا وارد عمل شود و در انتظار فرصتی مناسب در آینده نماند.

وی در پایان با اشاره به تأثیرگذارترین خاطره دوران کتابداری‌اش، گفت: یادم می‌آید دختر خانمی محصل برای مطالعه به سالن مطالعه کتابخانه می‌آمد. او در هر مراجعه کتابی را از ما طلب می‌کرد و پس از دریافت آن ساعت‌ها مشغول به یادداشت‌برداری از آن می‌شد. وقتی این رفتار او به صورت مستمر و در چند روز متوالی ادامه پیدا کرد، علت را از او جویا شدم. دخترک با شرم و حیایی معصومانه از عدم تمکن مالی‌اش برای عضویت سخن گفت و علت یادداشت‌برداری‌های مفصل و مطولش را مطالعه آنها به جای کتاب در منزل عنوان کرد. لحظه‌ای تلخ بود. اینکه به عنوان یک کتابدار با جوانی علاقه‌مند به مطالعه روبه رو شوی که تنها به دلیل عدم‌برخورداری از تمکن مادی راهی اینچنین دشوار را برای مطالعه برگزیده است. ثبت‌نام رایگان این دختر در کتابخانه همان هدیه‌ای بود که او را به طرز باور نکردنی خوشحال و غافلگیر کرد. این خاطره نه‌تنها تا روزی که به عنوان یک کتابدار مشغول به فعالیت باشم که تا واپسین روز زندگی‌ام به عنوان خاطره‌ای اثرگذار همراهم خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر