کارگران روغن نباتی جهان ۲ ماه مزد و ۳۵ ماه بیمه طلبکارند/ مدیرکل کار زنجان: همه به مطالبات خود می‌رسند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

کارگران روغن نباتی جهان ۲ ماه مزد و ۳۵ ماه بیمه طلبکارند/ مدیرکل کار زنجان: همه به مطالبات خود می‌رسند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
منابع کارگری در کارخانه روغن نباتی جهان از انتظار ۸۵ کارگر این کارخانه برای آغاز فعالیت تولیدی خبر داد و گفت: هنوز سرویس رفت و برگشت، یک وعده نهار و پرداخت حق بیمه کارگران عملی نشده است.

کارگران روغن نباتی جهان ۲ ماه مزد و ۳۵ ماه بیمه طلبکارند/ مدیرکل کار زنجان: همه به مطالبات خود می‌رسند - 1

یکی از کارگران روغن نباتی جهان با اشاره به استمرار مشکلات کارگران این کارخانه به خبرنگار ایلنا گفت: بر اساس ماده ۱۵۲ قانون کار در صورت دوری کارگاه و عدم تکافوی وسیله نقلیه عمومی، صاحب کار باید برای رفت و برگشت کارکنان خود وسیله نقلیه مناسب در اختیار آنان قرار دهد.

وی با بیان آنکه نبود سرویس رفت و برگشت برای او و همکارانش هزینه‌بر است، افزود: فاصله سکونت‌گاه کارگران تا کارخانه روغن نباتی جهان حدود ۳۰ کیلومتر است که چندین کیلومتر آن راه فرعی و فاقد عبور و مرور خودرو‌های عمومی است.

به گفته این کارگر، یکسال پیش از آنکه مشکلات کارخانه روغن نباتی جهان آغاز شود، سرویس‌های ایاب و ذهاب کارگران شامل دو اتوبوس و ۴ مینی‌بوس فراهم بود.

این کارگر با تاکید بر اینکه کارفرما باید برای این تعداد کارگر مطابق آنچه قانون کار تاکید کرده سرویس ایاب و ذهاب فراهم کند، اظهار داشت: حدودا یکسال است (از آبان ماه سال ۹۷) که کارگران هر روز روانه کارخانه شده‌ به سبب نبود سرویس رفت و برگشت در محل کار خود، از خودروهای عمومی و شخصی استفاده می‌کنند.

او در این زمینه اضافه کرد: در مسیر کارخانه عبور و مرور خودرو‌های عمومی وجود ندارد به همین دلیل برخی کارگران ناچارند یک دستگاه سواری کرایه کرده و برای رفت و برگشت ۳۰ هزار تومان کرایه بپردازند. در عین حال برخی کارگران که از خودروی شخصی استفاده می‌کنند، از تامین هزینه‌های خودروی خود عاجزند.

وی با بیان اینکه بی‌توجهی کارفرما به مطالبات صنفی‌شان باعث کاهش انگیزه کار در کارگران می‌شود، در ادامه پیرامون حذف وعده غذایی نهار نیز گفت: از یک سال گذشته کارفرما بر خلاف قانون کار از دادن یک وعده غذای گرم به کارگران خودداری کرده است.

۳۵ ماه بیمه کارگران واریز نشده است

این کارگر روغن نباتی جهان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص پرداخت نشدن ۳۵ ماه حق بیمه کارگران این کارخانه اظهار داشت: به دنبال مصوبات اخیر کمیسیون کارگری، کارفرما می‌بایستی تاپایان آبان ماه جاری بخشی از معوقات بیمه‌ای کارگران را به حساب تامین اجتماعی واریز کند که هنوز پرداخت نکرده است.

او با بیان اینکه کارفرما در این زمینه بدقولی کرده است، گفت: با توجه به اینکه معوقات بیمه‌ای کارگران در ماه‌های تیر و مرداد ماه سال جاری پرداخت شده، موقتا در زمینه تمدید و تعویض دفترچه‌های درمانی مشکلی وجود ندارد اما ۳۵ ماه تعویق در پرداخت حق بیمه آنها را در هنگام استفاده از مزیت بازنشستگی پیش از موعد دچار مشکل خواهد کرد.

این کارگر با بیان اینکه جدا از معوقات بیمه‌ای؛ کارگران در حال حاضر دو ماه دستمزد شهریور و مهر ماه را طلبکارند، در پایان افزود: در حال حاضر می‌توان گفت طبق جلسه شهریور ماه کمیسیون کارگری، کارفرما فقط به تعهدات مزدی خود عمل کرده است. طبق صورتجلسه کمیسیون کارگری قرار است تا پایان آبان‌ماه ۹۸ همه معوقات مزدی کارگران پرداخت شود.

در سایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

فعالیت کارخانه از سر گرفته می‌شود/ کارگران به مطالبات خود می‌رسند

در این زمینه محمدرضا یوسفی (مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان) با تایید ادعای کارگران روغن نباتی جهان گفت: با آغاز فعالیت تولیدی کارخانه روغن نباتی جهان، کارگران به مرور به همه مطالبات خود خواهند رسید.

او با بیان اینکه در حال حاضر کارخانه روغن نباتی جهان مراحل تعمیرات خود را به خوبی پشت سر گذاشته و طی چند روز آینده شاهد از سرگیری فعالیت این واحد تولیدی نیز خواهیم بود، در ادامه گفت: پیگیر همه مطالبات کارگران روغن نباتی جهان هستیم اما در حال حاضر حفظ اشتغال و معیشت کارگران این کارخانه در اولویت قرار دارد.

او با بیان اینکه بارها برای پیگیری مشکلات کارگران این واحد تولیدی با همراهی سایر مسئولان استان در کمیسیون‌های کارگری تشکیل جلسه داده‌ایم و در این جلسات به صورت جدی به همه مشکلات پرداخته شده است، افزود: با توجه به اینکه واحد روغن نباتی جهان شرایط عادی ندارد فعلا موضوع راه‌اندازی کارخانه حائز اهمیت است چراکه اشتغال و معیشت کارگران را تامین می‌کند. در مراحل بعدی با آغاز فروش محصولات و شروع گردش مالی کارخانه به سایر مطالبات کارگران همانند تامین سرویس ایاب و ذهاب و یک وعده غذای گرم و غیره نیز رسیدگی می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، با بیان اینکه ما به همه مطالبات کارگران روغن نباتی جهان رسیدگی خواهیم کرد، افزود: در آخرین جلسه کمیسیون کارگری قرار شد کارفرما تا پایان آبان ماه همه معوقات مزدی کارگران را پرداخت کند ضمن اینکه تا هم‌اکنون به تعهدات مالی خود در قبال کارگران عمل کرده است. در بحت معوقات بیمه‌ای نیز علارغم بدهی کارفرما به تامین اجتماعی، در حال حاضر با تعامل سازمان تامین اجتماعی مشکل کارگران برطرف شده و کارگران امکان تمدید و تعویض دفترچه‌های درمانی خود را دارند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با تایید این موضوع که متوقف شدن چندین ماهه سرویس ایاب و ذهاب و نهار برای کارگران هزینه‌بر است، افزود: با آغاز تولید به مرور همه مشکلات برطرف می‌شود ضمن اینکه در حال حاضر این واحد تولیدی مراحل تعمیرات و نوسازی قطعات خود را به خوبی پشت سر گذاشته و آماده تولید است.

لازم به یاد آوری است، ۸۵کارگر باقی‌مانده کارخانه روغن نباتی جهان طی یکسال گذشته به دلیل متوقف شدن فعالیت تولیدی کارخانه دچار مشکل شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.
همشهریهمشهری2 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.
ایلناایلنا2 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر