جلوگیری از افزایش قیمت‌ها نیازمند عزم ملی است نه دستورالعمل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
جلوگیری از افزایش قیمت‌ها نیازمند عزم ملی است نه دستورالعمل

جلوگیری از افزایش قیمت‌ها نیازمند عزم ملی است نه دستورالعمل

فارسخبرگزاری فارس |
نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی گفت: جلوگیری از قیمت‌ها و ایجاد نا به سامانی نیازمند عزم ملی است و در همه سطوح و رده‌ها اعم از ملت و دولت باید به این امر کمک کنند.

عباس مقتدایی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به افزایش قیمت بنزین، اظهار داشت: نوع رفتار دولت در اجرای طرح افزایش قیمت و باز توزیع منابع آن نشان داد که علی رغم سال‌ها در اختیار داشتن قدرت دولتی، تجربه لازم و یا اهتمام و دقت مورد نیاز را نداشته است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد نوع نگاه دولت که به اقشار ضعیف در سال‌های گذشته هم تا حدودی کم توجهی کرده است، در اجرای این طرح نیز خودش را نشان داد.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ‌ به هرحال بخشی از بدنه دولت به جهت اینکه نتوانسته است به شایستگی و با عمق لازم به نیازهای اقشار کم درآمد توجه کند و شاید ناشی از نوع رفتار و یا منشی باشد که برخی از دولتمردان دارد، عملا سبب شد تا این طرح که می‌توانست تا حدود زیادی به باز توزیع منابع برای اقشار کم درآمد بینجامد، عملا به چالشی برای دولت تبدیل شد.

وی بیان کرد: ‌ اگر حمایت مقام معظم رهبری از تصمیم سران قوه نبود، قطعا موفقیت لازم حاصل نمی‌شد. موفقیتی که تا کنون ایجاد شده ناشی از تدبیر و درایت مقام معظم رهبری است و موفقیتی که دولت در این حد به دست آورد، بیش از آنکه ناشی از تدبیر دولت باشد، ناشی از ولایت‌مداری مردم است. به نظر می‌رسد دولت باید قدر موضوع را بداند و به سرعت نواقص و نگرش‌های ناکارامد خود را جبران کند.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

مقتدایی اظهار داشت: ‌ معتقدم نخبگان کشور هر یک دیدگاه‌ها و نظریاتی داشتند که چون مصلحت کلان کشور را در حمایت از این طرح دیدند، به این حمایت‌های خود ادامه می‌دهند، لیکن دولت در عمل نتوانست پا به پای نیازهای مردم حرکت کند و در فرصت باقی‌مانده باید از این اعتماد پدید آمده حراست و نواقص خود را جبران کند.

وی با اشاره به این موضوع که جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و ایجاد نا به سامانی نیازمند عزم ملی است، ‌گفت: در همه سطوح و همه رده‌ها اعم از ملت و دولت باید به این امر کمک کنند. موضوع گرانی قیمت و جلوگیری از آن چیزی نیست که صرفا با یک دستور و نظارت حداقلی امکان پذیر باشد بلکه باید همه چرخه تولید، ‌ توزیع، کنترل و نظارت یکجا مورد توجه قرار بگیرد. بر این اساس همه باید به این روند کمک کنند. دولت در پیشانی کار قرار گرفته است، اما بخش‌های صنفی، مدنی و اجتماعی هم به عنوان دنباله‌های کار باید موضوع را دنبال کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، مخاطبان گرامی با ثبت سوژه‌ای در بخش «فارس من» با عنوان جلوی موج گرانی بعد از سه برابر شدن بنزین را بگیرید، خواستار پیگیری این موضوع شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.
تابناکتابناک1 روز قبل
تهدید علنی و مستقیم وزیر امور خارجه اسرائیل به حمله به خاک ایران و موشک باران ایران، در حالی است که اخیرا اسرائیل اقدام به یک آزمایش موشکی بالستیک کرده که گفته می‌شود، یک آزمایش هسته‌ای بوده است. تهدید علنی اسرائیل برای حمله به ایران، پس از آزمایش هسته‌ای؛ وزیر امور خارجه یسرائیل کاتز (از حزب لیکود) در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی Corriere della Sera گفته: حمله اسرائیل به ایران، امری محتمل است که در حال بحث و بررسی است. وزیر امور خارجه اسرائیل، به شکلی جالب توجه و با تهدید علنی به موشک باران ایران، و آوردن نام عربستان و امارات متحده عربی گفته، ایران باید از عواقب کلیه فعالیت‌های خود آگاه باشد. کاتز فاش کرده که اسرائیل و عربستان سعودی همکاری نزدیکی دارند، اما ترجیح داده که در این باره توضیح ندهند. وزیر امور خارجه اسرائیل گفته: تهدید ایران تنها علیه اسرائیل یا عربستان سعودی نیست.

بررسی بودجه سال آینده از ۴ اسفند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: نهایتا چهارم اسفند ۹۸ بررسی لایحه بودجه در نشست علنی مجلس آغاز می‌شود؛ امیدواریم این لایحه بودجه مدنظر رهبر معظم انقلاب باشد، چرا که در سال گذشته و در جلسه با نمایندگان صحبت از حذف تدریجی نفت شده است. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: حذف یکصد ردیف هزینه‌ای تغییری در بودجه سنواتی محسوب می‌شود و همچنین مسائلی، چون طرح تحول سلامت نیز از جمله ویژگی‌های بودجه سال ۹۹ است. وی در خصوص بودجه شرکت‌های دولتی نیز گفت: ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی برای بخش سرمایه گذاری است و همچنین ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز برای بخش عمرانی دیده شده است که در مجموع به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود: در بخش کشاورزی، عمران، ارتباطات و اطلاعات، طرح ملی اطلاع رسانی و … بودجه یاد شده اختصاص یابد. بررسی مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیانسخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: دستاورد‌ها و مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیان در جلسه علنی سه شنبه با حضور دولتی‌ها بررسی می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، هر ساله با تقدیم لایحه بودجه سال آینده کشور به مجلس، حقوق کارمندان و کارگران متناسب با شرایط اقتصادی کشور افزایش می‌یابد؛ بودجه ۹۹ هم از این قاعده مستثنی نیست. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روز گذشته (شنبه) از افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده خبر داد و گفت: «برای جبران قدرت خرید مردم، افزایش ۱۵ درصدی حقوق را در بودجه سال ۹۹ پیش بینی کرده‌ایم». همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی، رئیس جمهوری که امروز برای تقدیم لایحه بودجه ۹۹ در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با تایید افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و کارگران گفت: حقوق ثابت کارمندان و کارگران در سال جاری ۲۰ درصد افزایش یافت و در سال ۹۹ هم ان‌شاءالله ۱۵ درصد افزایش حقوق داریم که در این دو سال حدود ۳۵ درصد به حقوق افزودیم. جزئیات افزایش حقوق کارمندان از زبان رئیس جمهوروی افزود: تلاش ما این است که سختی معیشت مردم را کاهش دهیم، بنابراین در سال جاری برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی را اختصاص دادیم و برای سال ۹۹ باز هم برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ در نظر داریم؛ برای کالاهای غیراساسی نیز ارز نیمایی که ۸۵۰۰ تومان است، در نظر گرفته‌ایم.

نظرها

اخبار بیشتر