عرضه سهام آرامکو رویاهای بن‌سلمان را تحقق نمی‌بخشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. بین‌المللی
عرضه سهام آرامکو رویاهای بن‌سلمان را تحقق نمی‌بخشد

عرضه سهام آرامکو رویاهای بن‌سلمان را تحقق نمی‌بخشد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
فارن پالیسی در یادداشتی به قلم "کیت جانسون" نوشت: با توجه به عدم تمایل سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام آرامکو، محمد بن سلمان باید با بلندپروازی‌های خود برای تغییرات اقتصادی خداحافظی کند.

اعتمادآنلاین| کیت جانسون از خبرنگاران ارشد این نشریه آمریکایی در نوشتاری با عنوان «فهرست تقلیل یافته آرامکو می‌تواند مانع موفقیت برنامه‌های بعدی ولیعهد سعودی شود» افزود: با توجه به عدم جذب سرمایه گذاران بزرگ بین المللی، ممکن است محمد بن سلمان مجبور شود با برنامه ۲۰۳۰ عربستان خداحافظی کند.

آخر هفته گذشته، عربستان سعودی سرانجام فهرست شرایط عرضه اولیه آرامکو را اعلام کرد. اما قیمت و اندازه نهایی سهام آرامکو کمتر از آن چیزی بود که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی مدت‌ها به آن امید بسته و منتظر آن بود. لذا این امر در آینده می‌تواند برنامه‌های بلندپروازانه بن سلمان برای جدایی اقتصاد مبتنی بر نفت این کشور را جامه عمل بپوشاند و اساس برنامه ۲۰۳۰ ریاض را پایه گذاری کند.

در ادامه مطلب درج شده رد این نشریه آمریکایی آمده است: هنگامی که بن سلمان برای نخستین بار ایده عرضه سهام آرامکو را در سال ۲۰۱۶میلادی مطرح کرد، مقامات سعودی و برخی از بانکداران سرمایه گذاری از سود تریلیون دلاری این عرضه سخن گفتند. با گذشت زمان، ولیعهد اعلام کرد که عرضه حدود ۵ درصدی سهام آرامکو می‌تواند حدود ۱۰۰ میلیارد دلار برای صندوق‌های سعودی سود داشته باشد و برنامه‌های بلندپروازانه تنوع اقتصادی ولیعهد را تحقق بخشد.

اما در پایان فهرست سهام بورس کوچکتر و ارزانتر از آنچه بن سلمان می‌خواست، از آب درآمد. روز یکشنبه، مقامات سعودی شرایط نهایی عرضه این سهام را که از تاریخ ۱۱ دسامبر (آذر ماه) آغاز می‌شود را اعلام کردند؛ این شرکت ۱٫۵ درصد از سهام این شرکت را با قیمتی بین ۳۰ تا ۳۲ ریال سعودی (بین ۸ تا ۸٫۵۲ دلار) به اشتراک می‌گذارد. این سهام به ارزش ۱٫۶ تریلیون تا ۱٫۷ تریلیون دلار است که هنوز هم به طور بالقوه با ارزش‌ترین شرکت جهان بشمار می‌رود اما کمتر از ۲ تریلیون دلاری است که ولیعهد انتظارش را داشت و حتی ممکن است این ارزیابی نهایی برای بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی گامی دورتر باشد.

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا سرمایه گذاران بزرگ بین المللی نسبت به سهام آرامکو محتاط‌تر عمل می‌کنند و شاید یکی از مهمترین آنها برمی گردد به ماجرای قتل وحشتناک «جمال خاشقجی» روزنامه نگار واشنگتن در اکتبر ۲۰۱۸.

از طرفی سرمایه گذاران می‌خواهند سهام را با قیمتی جذاب خریداری کنند که به آنها فرصتی برای تحقق بخشیدن به دستاوردها می‌دهد.

اما با تیره و تار شدن چشم انداز اقتصاد جهانی، رکود بهای نفت و به ویژه با توجه به جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین که چشم انداز رشد جهانی را دربر می‌گیرد، بسیاری از سرمایه گذاران نمی‌توانند مطمئن باشند که خرید سهام آرامکو با قیمت بالا، سودی برای آنها داشته باشد.

«آمریتا سن» شریک بنیانگذار شرکت مشاوره‌ای «انرژی اسپکتس» در این خصوص گفت: «اشتهای بسیار محدودی از سوی سرمایه گذاران بین المللی برای خرید سهام آراکو وجود دارد.»

بسیاری خطرات دیگر هم برای سرمایه گذاری در تجارت نفت به ویژه در مورد آرامکو وجود دارد که بر احساسات سرمایه گذاران تاثیرگذار است. همه شرکت هایی که برای تبلیغ عمومی آماده می‌شوند، عملکرد شرکت، امور مالی آن و خطرات احتمالی خرید سهام این شرکت را توضیح می‌دهند. در مورد آرامکو، خطرات بیان شده متعدد و بسیار واقعی است.

از طرفی، دولت سعودی تصمیم مشخصی در مورد میزان پمپاژ نفت یا میزان سرمایه گذاری در توسعه میادین جدید ندارد. همچنین لازم است دولت ریاض مقدار زیادی ظرفیت تولید نفت یدکی را در اختیار داشته باشد که این خود هزینه دارد اما در واقع اهرم ژئوپلیتیک قابل توجهی به عربستان می‌دهد. این بدان معنی است که این شرکت می‌تواند تصمیماتی اتخاذ کند که برای عربستان سعودی خوب باشد اما لزوما برای سهامداران خوب نیست.

اما این تمام ماجرا نیست؛ هنوز نزاع میان ایران و عربستان داغ است. در ماه سپتامبر (شهریور)، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های کروز بزرگترین تأسیسات نفتی جهان را در «بقیق» و «خریص» نشانه گرفتند و چندین نفتکش عربستان سعودی در دریا مورد حمله قرار گرفت.

نگرانی‌های دیگری که شرکت‌های نفتی را تهدید می‌کند، موضوع تغییرات آب و هوایی است؛ همانطور که «اکسون موبیل» شرکت بزرگ نفتی آمریکایی در دادگاهی در نیویورک با دادخواست هایی در مورد نقش نفت در تغییرات آب و هوایی روبرو شد، این اتفاق می‌تواند برای آرامکو هم رخ دهد.

لذا با توجه به تمرکز روزافزون بر مبارزه با تغییرات آب و هوا و پذیرش سریع اتومبیل‌های برقی، این مساله می‌تواند بر فروش سهام آرامکو تاثیرگذار باشد.

عربستان سعودی امیدوار بود از این محل بودجه‌ای برای آغاز پروژه‌های جدید اقتصادی مانند گردشگری استفاده کند و در حالی که این فهرست هنوز می‌تواند حدود ۲۵ میلیارد دلار به ارمغان بیاورد، اما این مقدار با انتظارات بن سلمان و آنچه وی از سعودی‌های ثروتمند در به اصطلاح اقدامات مبارزه با فساد میان سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ بدست آورده بود، فاصله زیادی دارد (گفته می‌شود ولیعهد سعودی از ثروتمندان سعودی که دستگیر کرد ۱۰۰ میلیارد دلار بودجه به چنگ آورده است).

بنابراین برای تحقق چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان، ولیعهد باید سرمایه گذاران بین المللی و نه تنها سعودی‌ها را ترغیب کند تا بودجه پادشاهی را تامین کنند. اما عدم خواست سرمایه گذاران برای آرامکو، عدم علاقه گسترده‌تر خارجی برای ریختن پول برای عربستان سعودی را برجسته می‌کند.

ناگفته نماند در این میان، عربستان سعودی هنوز به پول نقد احتیاج دارد. بهای نفت که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ حدود ۱۰۰ دلار در هر بشکه یا بیشتر بود، اکنون میان ۴۰ تا ۷۰ دلار در هر بشکه نفت توقف کرده است. این یک ضربه بزرگ به بودجه وابسته به نفت عربستان سعودی است که هزینه‌های زیادی از جمله اجرای برنامه‌های گران قیمت اجتماعی در داخل گرفته تا شروع جنگ در یمن دارد. همین امر سبب شده تا عربستان سعودی در تهیه فهرست عرضه سهام آرامکو هرچند کوچک و ارزان‌تر عجله کند تا بتواند هزینه‌های مورد نظر را تامین کند.

آمریتا سن در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: بن سلمان «به شدت نیازمند پول است. من می‌توانم بگویم فهرست تهیه شده توسط عربستان بیشتر برای تولید درآمد است و نه چیز دیگر».

«فارن پالیسی» نام نشریه خبری سیاسی-اقتصادی است که بنیانگذاران آن «ساموئل هانتینگتون» و «وارن منشل» می‌باشند. این نشریه در سال ۱۹۷۰ بنیان نهاده شد. محتوای اخبار و گزارش‌های این نشریه بر امور جهانی، حوادث جاری و سیاست داخلی و بین المللی متمرکز است. «موشه نعیم» از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ سردبیر آن بود. در سال ۲۰۰۸ شرکت واشنگتن پست متعلق به هلدینگ گراهام آنرا خریداری کرد، و از سال ۲۰۱۰ سوزان گلاسر سردبیر آن شد".

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، رای الیوم در مطلبی با اشاره به رزمایش نظامی میان ایران، چین و روسیه آورده است: این رزمایش نقطه تحول واقعی در تامین کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز و اقیانوس هند و سرآغازی برای پایان هیمنه آمریکا و به ویژه ناوگان پنجم آن در بحرین محسوب می‌شود. این رسانه می‌نویسد: ایران از رزمایشی از ۲۷ دسامبر جاری میان سه کشور در آبهای اقیانوس هند در نزدیکی ورودی خلیج فارس خبر داده است و این نقطه تحولی است زیرا اولین رزمایش نظامی میان سه کشور است. این رزمایش در قاموس نظامی در چارچوب سناریوهای روسی-ایرانی-چینی برای مقابله با هر قدرت خارجی که به دنبال سیطره در تنگه هرمز باشد، رخ می‌دهد. رای الیوم نوشت: این از آن جهت هم اهمیت دارد که واشنگتن از ماهها قبل به دنبال تشکیل ائتلاف دریایی برای تاکید حضور در خلیج فارس و اقیانوس هند است و در جذب کشورهای اروپایی بزرگ شکست خورده است و به کشورهای کوچکی مانند بحرین، عربستان و برخی کشورهای دارای بنیه نظامی قوی مانند استرالیا و نیز رژیم صهیونیستی بسنده کرده است. این رسانه آورده است: دعوت آمریکا برای تشکیل ائتلاف نظامی برای تضمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس پس از حملات به نفتکش‌ها در تابستان گذشته، با شکستی که طی دهه‌های اخیر بی سابقه بوده، روبرو شده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، شرکت اتمی دولتی روسیه، معروف به روس اتم با انتشار بیانیه‌ای در روز پنج شنبه اعلام کرد که کار برای بازسازی یک کارخانه در تاسیسات هسته‌ای فردوی ایران را تعلیق کرده است. در این بیانیه با اعلام این که علت تعلیق بازسازی کارخانه مورد نظر فردو، غنی سازی اورانیوم است، گفته شده: غنی سازی اورانیوم و تولید ایزوتوپ‌های پایدار نمی‌تواند بصورت همزمان در یک اتاق انجام گیرد. به گفته واحد TVEL که زیرمجموعه روس اتم به شمار می‌رود، از نظر فنی و تکنولوژیک تولید ایزوتوپ‌های پایدار همزمان با غنی سازی اورانیوم غیرممکن است. واحد TVEL همچنین در بیانیه خود در همین ارتباط اعلام کرده که طرف ایرانی را در جریان تعلیق بازسازی یک کارخانه در تاسیاست هسته‌ای فردو قرار داده است. پیش از این ایران در چارچوب روند کاهش تعهدات به توافق هسته‌ای، غنی‌سازی اورانیوم در مرکز فردو را آغاز کرده بود و حال بیانیه شرکت روس اتم تنها چند هفته پس از آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران در برجام صورت می‌گیرد که در واکنش به عدم پای بندی اعضای اروپایی توافق هسته‌ای دنبال می‌شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
روسیه انحصار صادرات گاز به اروپا رادر اختیار دارد و حالا با یک طرح ۵۵ میلیارددلاری گاز خود را به چین رسانده است و آمریکا نیز در راه انحصار کردن گاز به هند است. صادرات گاز روسیه به چین نه تنها راه احتمالی صادرات گاز ایران به این کشوررا منتفی کرد بلکه باافزایش سهم گاز درسبد انرژی چین مصرف نفت این کشوررنیز کاهش می‌یابد که این نیز به زیان ایران است. درحالی که گاز روسیه به اروپا و چین می‌رود متاسفانه گاز ایران دردریاها و در اعماق زمین‌های ایرانی بدون استفاده مانده است. گاز سیبری د رچینکرملین همزمان با هرچه ‌شکننده‌تر شدن روابطش با غرب، مسیر رویکرد به شرق را در دیپلماسی اقتصادی پیش‌ گرفت. از این رو اغراق نیست اگر «قدرت سیبری» روسیه را از این پس رقیب اصلی ترکمنستان و استرالیا در چین بدانیم.
الفالف12 ساعت قبل
اما امسال عربستان برای نخستین بار در تاریخ خود، رسما درهای خود را به سوی گردشگران گشود. زنان سعودی به منصب دادستانی عمومی رسیدنددر ماه آگوست، عربستان ۵۰ زن را به عنوان محقق دادستان عمومی منصوب کرد. ۶- میزبانی گروه موسیقیدر اکتبر گذشته گروه معروف «بی تی اس» از کره جنوبی، نخستین هنرمندان خارجی بودند که در عربستان برنامه اجرا کردند. میزبانی مسابقات کشتی زناندر ۳۱ اکتبر برای نخستین بار مسابقات جهانی کشتی زنان در عربستان برگزار شد. یک سال پیش از آن اداره ورزش عربستان به مردم اجازه داده بود مسابقات را به صورت زنده تماشا کنند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «آگنس فون در مول» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در جریان نشست خبری خود، با اتهام زنی علیه ایران مدعی شد که کشورش نسبت به فعالیت‌های موشکی بالستیک ایران که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت همخوانی ندارد، به شدت نگران است. ادعای سخنگوی وزارت خارجه فرانسه پس از آن مطرح شده که این کشور به همراه آلمان و انگلیس به تازگی نامه‌ای را در ارتباط با توانایی‌های موشکی ایران به دبیرکل سازمان ملل ارسال کرده‌اند. ارسال این نامه در عین حال با استقبال وزارت خارجه و مقامات رژیم صهیونیستی روبرو شده و آن‌ها نیز همگام با اروپایی‌ها به تکرار ادعاهای خود علیه ایران پرداخته و حتی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی مدعی ارسال مستندات نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران به سازمان ملل شده است. ایران پیش از این با تکذیب اتهامات کشورهای اروپایی و آمریکا، توسعه توان موشکی خود را موضوعی داخلی و حق مسلم خود عنوان کرده بود.
الفالف11 ساعت قبل
به گزارش فارس، شبکه تلویزیونی ملی ترکمنستان در گزارشی مصادره اموال مقامات فاسد این کشور را به نمایش گذاشت. بر اساس این گزارش، پلیس ترکمنستان در اقدامی اموال و دارایی‌های «اسکندر مولیک اف» وزیر کشور سابق و «ملیس نابات اف» رئیس سابق سرویس مهاجرتی ترکمنستان که شامل خانه‌های مجلل، خودروها، جواهرات و پول نقد بود را کشف و مصادره کردند. همچنین خانه‌های مصادره شده در اختیار نهادهای دولتی گذاشته می‌شوند. اطلاعات درباره بازداشت وزیر کشور ماه پیش در رسانه‌های اپوزسیون منتشر شده بود اما رسما این اخبار تأیید نمی‌شدند. روز گذشته دولت از محکوم شدن وزیر کشور سابق و رئیس سابق سرویس مهاجرتی ترکمنستان خبر داد.

نظرها

اخبار بیشتر