آواربرداری کتابخانه‌های مدارس، حلقه مفقوده کتابخوانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. فرهنگ

آواربرداری کتابخانه‌های مدارس، حلقه مفقوده کتابخوانی

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
آواربرداری کتابخانه‌های مدارس، حلقه مفقوده کتابخوانی - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری- تعدادی کتاب قطور و فرسوده به نام مرجع با چینش نامرتب در کنار انبوهی از کتب پاره پوره و گردگرفته در فضایی متروکه و بی سامان، تصویری است که قاطبه دانش آموزان ایرانی از کتابخانه مدرسه دارند، جایی که قرار است فرهنگ کتابخوانی از آنجا در کودکان و نوجوانان نهادینه شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، همانند بسیاری از زمینه‌ها، شعار کتابخوانی، مقایسه سرانه مطالعه با دیگر کشورها، بررسی کمی و کاستی‌های و علل بی رغبتی به کتاب خواندن موضوع شعارزده‌ای است که با مناسبت و بی مناسبت در طول سال مطرح می‌شود بدون این که کسی به مهم‌ترین حلقه وصل کتابخوانی یعنی کتابخانه‌های مدارس کمترین توجهی نشان دهد.

کتابخانه مدارس سال هاست زیر انبوهی از کتاب‌های فرسوده و بی تناسب سن و سال و علائق دانش آموزان دفن شده استو همانند هر اقدام بازسازی کننده، آوار برداری نخستین گام برای احیای این مکان‌ها و خالی کردن جا برای کتاب هایی است که نام و محتوایشان دانش آموزان را به کتابخوانی ترغیب کند.

شاید همین بی بضاعتی و بی اهمیتی شکل و محتوای کتابخانه‌های مدارس بوده که یک دهه پیش تصمیم بر این شد تا پست کتابدار از مدرسه‌ها حذف شود، تصمیمی که در همه این سال‌ها مورد انتقاد قرار گرفته و بخشی از بی علاقگی دانش آموزان و بی محتوایی و بی نظمی این کتابخانه‌ها هم بار آن شده تا اصل موضوع به فراموشی سپرده شود.

اگر چه در یک فرض منطقی نبود کتابدار سبب ایجاد بی نظمی و بی سامانی کتابخانه‌های مدارس می‌شود، ساعت فعالیت آنها را محدود می‌کند و سبب می‌شود تا دانش آموزان فرصت انتخاب کتاب درست را در زمان مناسب از دست بدهند، ولی این وضعیت فرضی زمانی صدق می‌کند که کتابخانه دارای کتاب‌های مناسب بوده و مراجعه کننده هم داشته باشد.

در شرایط حاضر به اعتراف بیشتر دانش آموزان، مدیران مدارس و معلمان، کتابخانه‌های مدارس به انباری مملو از کتاب‌های فرسوده و فاقد محتوای مناسب تبدیل شده‌اند؛ به گونه‌ای که حتی اگر کتاب‌های مناسبی هم وارد آنها شود در خوشبیناته‌ترین حالت به موجودی انباری قدیمی اضافه می‌شود و رغبتی در دانش آموزان برای مطالعه ایجاد نمی‌کند.

علاوه بر این، بسیاری از مدارس کشور فاقد کتابخانه حتی در حد انباری‌های گرد گرفته هستند و ارائه طرح‌های مختلف مانند ایجاد قفسه کتاب داخل کلاس‌های درس هم نتوانسته است خلا وجودی آنها را پر کرده و دانش آموزان را کتابخوان کند.

وضعیت مدارس مازندران مشتی نمونه کل کشور است، جایی که به گفته تنها یک سوم مدارس آن دارای کتابخانه هستند و همین تعداد کتابخانه هم زیر انبوه کتاب‌های فرسوده و نامناسب سن و سال دانش آموزان گم شده است.

** انبار کتاب‌های کهنه

مسعود کریم نژاد دانش آموز دبیرستانی مدرسه‌ای در آمل در باره وضعیت کتابخانه مدرسه‌اش گفت: کتاب‌های موجود در کتابخانه مدرسه ما بیشترشان کهنه هستند و انگیزه کتابخوانی را در دانش آموزان از بین می‌برند.

وی توضیح داد: کهنگی ظاهری کتاب به گونه‌ای است که اگر بخواهی ورق بزنی خیلی از ورق‌ها کنده می‌شوند و دستکم در سه سال گذشته حتی یک کتاب جدید، به جز چند مجله ورزشی و خانواده به کتابخانه مدرسه ما اضافه نشد.

این دانش آموز گفت: لازمه کتابخوانی و دانش آموزان کتاب خوان، به روز رسانی کتابخانه‌ها با کتاب‌های جدید و موضوعات مدرن است که با سن، رشته تحصیلی و علایق دانش آموزان سازگار باشد.

** حیات خلوت مدیران

مسلم ابوذری معلم یکی از مدارس مازندران هم گفت: خرید سلیقه‌ای کتاب از سوی مدیران مدرسه در هر دوره مدیریت و تبدیل کتابخانه مدارس به محیطی شخصی از مهم‌ترین عوامل حال و روز ناخوش کنونی کتابخانه مدارس برای دانش آموزان است.

وی افزود: متاسفانه پس از انقلاب به دلیل شرایط انقلابی حاکم بر کشور کتابهایی که مربوط به تحصیل کردگان دانشگاهی بود خریداری و در کتابخانه‌های مدارس انباشته شد که با شرایط ذهنی و سنی دانش آموزان همخوانی ندارد.

ابوذری تاکید کرد: نباید متولیان مدارس خود را مالک کتابخانه‌ها و هر محیط دیگر مدرسه بدانند و آن را به مانند حیات خلوت خود بسازند.

** در اشغال کتاب‌های دانشگاهی

برابر آمارها استان مازندران در سال تحصیلی جاری ۵۳۸ هزار دانش آموز دارد که در بیش از چهار هزار مدرسه در حال تحصیل هستند. بنا به اعلام آموزش و پرورش استان در حال حاضر تنها یکهزار و ۱۰۰ کتابخانه مدارس مازندران فعال است که به معنای نبود کتابخانه در ۷۵ درصد از مدارس استان است.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

معاون پرورشی آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه چندین دهه کتابهای مخصوص بزرگسالان با موضوعات فلسفی، فقهی، تاریخی و دینی محض به کتابخانه‌های مدارس تزریق شده گفت: بیشتر این کتب مخصوص دوران دانشجویی است که هیچ ارتباطی با دانش آموز برقرار نمی‌کند.

محمد شعبانی با بیان اینکه این موضوع شکاف زیادی هم در سرانه مطالعه و هم در آگاهی بخشی دانش آموزان ایجاد کرده است، افزود: حدود نیمی از سه میلیون و ۶۰۰ هزار جلد کتاب موجود در کتابخانه‌های مدارس مازندران درکنار فرسودگی فاقد محتوای متناسب با سن و سال دانش آموزان هستند.

وی گفت: اغلب این کتاب‌ها هم محتوای سنگین و غیرقابل فهم برای دانش آموزان دارند و هم از نظر حجمی آنقدر سنگین هستند که برخی از دانش آموزان توان حمل آنها را ندارند.

او افزود: بر اساس تحقیقات آموزش و پرورش استان در سالجاری، ۹۰ درصد دانش آموزان به کتاب‌های رمان و داستانی علاقه دارند، در حالی که کمترین تعداد کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های مدارس از این نوع هستند.

معاون پرورشی آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اهمیت کتابخوانی و ترویج آن، توجه به انگیزه دهی به دانش آموزان و تقویت آن را از راهبردهای جدید آموزش و پرورش مازندران در تشویق کتابخوانی عنوان کرد و گفت: نخستین قدم در این مسیر جلوگیری از هرگونه اجبار برای خواندن و استفاده از روش‌های تشویقی و تفریحی برای مطالعه کتاب است.

وی افزود: طرح همیار کتابدار که برای فعال کردن کتابخانه‌ها در مدارس اجرا می‌شود یکی از سیاست‌های جدید آموزش پرورش است که در کنار نزدیکی دانش آموزان به کتاب و کتابخوانی، مسئولیت پذیری و ایفای نقش موثر در اداره مدرسه به آن‌ها واگذار می‌شود.

شعبانی گفت: در این طرح هیچ اجباری برای فعالیت دانش آموزان در امر کتابداری وجود ندارد و تمامی همیاران کتابدار از اعضای تشکل‌های دانش آموزی انتخاب و فعالیت آنها منوط به زنگ تفریح و اوقات فراغت است.

شعبانی استقبال از طرح همیار کتابدار در مازندران را مثبت عنوان کرد و گفت: در برخی از مدارس تقاضا برای همیار کتابدار بسیار زیاد است به طوری که چندین همیار کتابدار در یک مدرسه با یکدیگر فعالیت می‌کنند.

معاون پرورشی آموزش و پرورش مازندران تاکید کرد: همیاری کتابدار نه تنها به تحصیل دانش آموزان آسیب نمی‌زند، بلکه بر شخصیت بخشی به آنها بسیار موثر است.

** بازسازی پیش از آوار برداری

معاون آموزش و پرورش مازندران گفت: بر اساس برنامه‌های آموزش و پرورش مقرر شد امسال بیش از یک میلیارد ریال کتاب به منابع کتابخانه‌ای مدارس استان افزوده شود که تا کنون حدود ۲۵۰ میلیارد ریال کتاب خریداری و تحویل کتابخانه‌های مدارس شده و پیش بینی می‌شود تا پایان سال نه تنها یک میلیارد ریال محقق شود، بلکه بیش از این میزان کتاب خریداری شود.

وی همچنین به برگزاری ۸۰۰ نمایشگاه کتاب در ۸۰۰ مدرسه استان در هفته کتابخوانی اشاره کرد و گفت: پیش بینی می‌شود که بیش از چهار میلیارد ریال کتاب در این نمایشگاه مدرسه‌ای ارائه شود.

معاون آموزش و پرورش مازندران همچنین به برگزاری مسابقه «ایران می‌خواند» در این هفته اشاره کرد و گفت: این مسابقه کاملا داوطلبانه است و دانش آموزان با ارائه خلاصه‌ای از کتاب هایی که خوانده‌اند در این مسابقه شرکت می‌کنند.

شعبانی تاکید کرد: تمرکز بر فرهنگ و نهضت مطالعه موثر و کاربردی بودن کتابخوانی در فرایند یادگیری و تحصیلی دانش آموز هدف آموزش و پرورش مازندران در اجرای این برنامه‌ها استد.

وی همچنین به ایجاد بستر آگاهی بخشی و افزایش دانش محصلان در نهضت مطالعه موثر تاکید کرد و گفت: در این مسیر باید منابع کتابخانه‌ای تقویت بشود تا دانش آموزان همراه با منابع و سرفصل‌های تخصیلی بار علمی خود را افزایش و دایره دانش خود را گسترش دهند.

به هر حال سال تحصیلی جدید تازه شروع شده است و بسیاری از مدیران و مسئولان مدارس از هم اکنون تلاش دارند تا همانند سال‌های گذشته کتابخانه مدرسه تحت مدیریتشان را تقویت کنند ولی آنچه مسلم است این که تا کتاب‌های کهنه و بی نسبت به دانش آموزان از این محیط‌ها خارج نشود، هر اقدامی برای اضافه کردن ذخیره کتابخانه‌ها به معنای انباشت بیشتر انبار گرد و غبار گرفته محسوب می‌شود.

۷۳۳۵/۱۶۵۴

آواربرداری کتابخانه‌های مدارس، حلقه مفقوده کتابخوانی - 41

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.
همشهریهمشهری2 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر