مخالفت‌کنندگان با FATF با شفافیت مشکل دارند/ پدرم به دلیل ارتباط صمیمی با رهبری، مشورت‌هایی را به ایشان ارائه می‌دادند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. سیاسی
مخالفت‌کنندگان با FATF با شفافیت مشکل دارند/ پدرم به دلیل ارتباط صمیمی با رهبری، مشورت‌هایی را به ایشان ارائه می‌دادند

مخالفت‌کنندگان با FATF با شفافیت مشکل دارند/ پدرم به دلیل ارتباط صمیمی با رهبری، مشورت‌هایی را به ایشان ارائه می‌دادند

برناخبرگزاری برنا |
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران:

«فائزه هاشمی»، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران و فرزند مرحوم هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تصویب نشدن FATF و مسکوت ماندن آن در مجمع به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: متاسفانه استحاله قانون اساسی در جاهای مختلفی رخ می‌دهد. برای مثال اخیرا آقای مصباحی مقدم گفتند مجمع تشخیص مصلحت نظام در موضوع پالرمو و FATF تابع نظر رهبری است. در قانون اساسی برای مجمع، دو وظیفه تعریف شده است. یکی رفع اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس در مورد قوانینی که این دو با هم به توافق نمی‌رسند و دیگری هم بازوی مشورتی برای رهبری است. به عبارت دیگر اعضای مجمع نه اینکه تابع رهبری باشند البته می‌توانند یک نظر مشورتی بدهند و رهبری نیز می‌توانند نظر آنها را بپذیرند یا نپذیرند.

فرزند مرحوم هاشمی رفسنجانی افزود: البته زمانی که پدرم ریاست مجمع را برعهده داشت به دلیل ارتباط صمیمی که با مقام معظم رهبری داشتند هر زمان با ایشان دیدار می‌کردند، مشورت‌هایی را به حضرت آیت الله خامنه‌ای درباره مسائل گوناگون ارائه می‌دادند. حال این مشورت‌ها می‌توانست عملی شود یا عملی نشود که نکته دیگری است. متأسفانه برخی اوقات همه کارهای خلاف قانون، رسما قانونی شده و اعلام می‌شوند.

او درباره لوایح FATF و  مزایای  پیوستن ایران به آن تصریح کرد: به نظر می‌رسد پالرمو، FATF و قوانین مربوط به مبارزه با پولشویی، قوانینی هستند که مناسبات و روابط مالی ما را شفاف، قانونمند و سازمان یافته می‌کنند. FATF مجموعه‌ای از قوانینی است که در سیستم بانکی چه داخلی و چه خارجی شفافیت ایجاد می‌کند. به نظر می‌رسد مخالفت‌کنندگان این طرح، کسانی هستند که با این شفافیت مشکل دارند چراکه اگر همه مراودات مالی شفاف شود، برای برخی مشکل‌ساز می‌شود. این در حالی است که اگر همه چیز روی اصول و قانون باشد، نباید نگران و مخالف بود. وجود اقدامات غیرقانونی در بانک‌ها و همچنین آشکار شدن دست اختلاس‌کنندگان که ممکن است شامل پولشویی و قاچاق شود، از دلایلی است که باید ایران به این کارگروه ویژه اقدام مالی و لوایح آن بپیوندد تا در نتیجه تمام اقدامات بانکی و مالی شفاف شود.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

بیشتر بخوانید:

محموله قاچاق شمش طلای 15 میلیاردی در لامرد کشف شد کشف 37 هزار لیتر سوخت قاچاق در شهرستان کوار

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
به گزارش خبر فوری، خبرهای منتشر شده از برخی سایت‌های خبری صهیونیستی حاکی از این است که نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و روسیه در سوریه با هم درگیری مختصری پیدا کرده‌اند. از می‌۲۰۱۸ درگیریهای مرزی بین نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و ایران و روسیه بیشتر شده است. با این حال، اگر گزارش فوق درست باشد احتمال درگیری هوایی روسیه و متحدانش با اسرائیل بالاتر می‌رود. این جنگنده می‌تواند با هواپیماهای دیگر که با سرعت و ارتفاع بیشتری پرواز می‌کنند به راحتی درگیر و پیروز شود. قدرت هوایی روسیه و رژیم صهیونیستیهم روسیه و هم رژیم صهیونیستی از توان هوایی بالایی برخوردارند.

دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی

مهرمهر21 ساعت قبل

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.

باور استعدادها، راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اروپا

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دستاورد‌ها و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان گفت: نیرو‌های علمی و دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرند، در این جلسه مسائلی در رابطه با مشکلات این شرکت‌ها اعم از در حوزه تامین اجتماعی، فضای کسب و کار، مالیات، گمرک و مجوز‌ها مطرح شد، اما مگر غیر از دولت این موضوع به جای دیگری ربط دارد، چرا باید کاری کنیم فضای کسب و کار مشکل پیدا کند، دولت می‌تواند لایحه فوریتی در این باره به مجلس بیاورد و مشکلات را حل کند. آقای پزشکیان با بیان اینکه رئیس دولت و معاون وزیر می‌گویند وضعیت کسب و کار بد است و ما رتبه صد و چندمی در فضای کسب و کار داریم چه کسی باید این وضع را اصلاح کند، ادامه داد: ما در دو موضوع هسته‌ای و موشک‌ها نگاه ویژه و تعهد سیاسی داشتیم و با قدرت حرفمان را در دنیا به کرسی نشاندیم و امروز می‌دانید قادریم کارمان را انجام دهیم، مسوولان ارشد مملکت باید بپذیرند با دانشمندان و جوانان می‌شود مملکت را درست کرد اگر پیشنهادی برای حل مشکلات دارند می‌توانند آن را به مجلس بیاورند ما هم با تمام قدرت آماده همکاری هستیم. آقای پزشکیان گفت: نیازمند عزم و اراده ملی و اعتماد به جوانان هستیم، برای حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیان کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد، کار، علوم، بانک مرکزی و سازمان ثبت تشکیل و با کمیسیون‌های مربوط به مجلس هماهنگی شود، به این شرکت‌ها اختیاراتی داده شود و با تعهد و عزم و اراده از آن‌ها حمایت و دفاع کنیم. نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قرار است مقابل آمریکا و تحریم‌ها بایستیم باید به مغز‌ها و استعداد‌ها باور داشته باشیم، اگر آن‌ها را باور و حمایت کنیم، آمریکا، اروپا وهیچ قدرتی نمی‌تواند ما را زمین گیر کنند بلکه از بحران هم نجات پیدا می‌کنیم؛ راه نجات ممکلت علم و دانش است و نمایندگان نیز با قدرت پشتیبان این امر هستند.

افشای اسناد محرمانه دروغگویی‌های آمریکا

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
روزنامه واشنگتن پست اسنادی را منتشر کرد که بر اساس آن فرماندهان‌ نظامی و سران دولت‌های آمریکا به عمد درباره جنگ افغانستان دروغ گفته اندبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از کابل، سران آمریکا ۱۸ سال درباره واقعیت‌های جنگ افغانستان آشکار دروغ گفته‌اند. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی مصاحبه‌ها:۱- دکتر مهدوی - کارشناس مسایل سیاسی۲- لطیف نظری - استاد دانشگاه و کارشناس مسایل سیاسیروزنامه واشنگتن پست دو هزار صفحه از اسناد دولتی خیلی محرمانه را منتشر کرده است که براساس این اسناد فرماندهان‌ نظامی و سران دولت آمریکا از جرج بوش تا ترامپ در ۱۸ سال گذشته به عمد درباره جنگ افغانستان دروغ گفته‌اند و طوری وانمود کرده‌اند که انگار در افغانستان در حال پیروزی هستند. براساس بخشی از این اسناد که با صدها نظامی آمریکایی دخیل در جنگ افغانستان مصاحبه شده است این نظامیان به شکست آمریکا در جنگ افغانستان اشاره کرده‌اند و این جنگ را غیرقابل فتح عنوان کرده‌اند. این نظامیان در مصاحبه‌ها با بازرسان دولتی همچنین گفته‌اند بسیاری از طرح‌های آمریکا از جمله دولت سازی و مبارزه با کشت خشخاش از ابتدا محکوم به شکست بوده چرا که در مدت حضور امریکایی‌ها میزان برداشت تریاک از ۲۰۰ تن به نه هزار تن رسیده است. این اسناد محرمانه در حالی منتشر می‌شود که هم اکنون آمریکایی‌ها با طالبان بدون حضور دولت افغانستان در حال دستیابی به توافق است و طالبان نیز امروز قدرت مند‌تر از هر زمانی در حدود ۱۹ سال گذشته هستند.

نظرها

اخبار بیشتر