ثروت بی‌پایان بلبل‌آباد و کوه حیدر بشاگرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
ثروت بی‌پایان بلبل‌آباد و کوه حیدر بشاگرد

ثروت بی‌پایان بلبل‌آباد و کوه حیدر بشاگرد

فارسخبرگزاری فارس |
روستاییانی در دل محروم‌ترین منطقه ایران به ثروتی بزرگ دست یافته‌اند که داستانش بسیار خواندنی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بشاگرد؛ برخلاف این که از هرمزگان تصور محرومیت و هوای گرم در ذهن‌ها هست وارد یک روستای خوش آب و هوا شدیم که نخل‌های سرسبز و تنومندش هر رهگذری را به تحسین و تماشا وا می‌دارد.

مردم این روستا، شاید از امکانات مادی محروم باشند اما گنج بزرگی دارند که حتی توی پایتخت هم نمی‌شود آن را به این اندازه پیدا کرد.

گنج بلبل آباد کلام خداست

به بلبل آباد سفر کردیم روستایی در دل کوه‌های شهرستان محروم بشاگرد روستایی که در سالیان نه‌ چندان دور، ساکنان آن مرگ بر دود را فریاد زدند و بصورت خودجوش اعتیاد به مواد مخدر را در این روستا ریشه‌کن کردند.

در ورود به روستا کودکانی را می‌بینم که با لباس‌های رنگی و ورزشی به طرف تنها مسجد روستا حرکت می‌کنند. ذوق و شوقی که در چشمان این کودکان مشاهده می‌شود مانند شخصی است که گویی امروز از بند رهایی یافته است.

از کودکان که سوال می‌کنم دلیل این همه خوشحالی چیست؟ و به کجا می‌روند؟ می‌گویند برای حفظ قرآن کریم به مسجد می‌رویم.

با این صحنه به نظر می‌رسد گویا بلبل آباد گام مهم دیگری را برداشته است، گامی که باز می‌تواند الگویی برای تمامی روستاهای کشور شود، یک گام فرهنگی و معنوی که اهالی این دیار را به خدا و خداشناسی نزدیک‌تر می‌کند.

حال مردم بلبل آباد پس از نابودی اعتیاد باز هم به صورت خودجوش و با استقبالی بی نظیر روی به خواندن و حفظ قرآن کریم کرده‌اند.

ثروت بی‌پایان بلبل‌آباد و کوه حیدر بشاگرد - 9

با ورود به مسجد با مربی حفظ قرآن روستا آشنا می‌شویم. حسن زارعی جوان ۲۹ ساله این روستا دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم معارف از سال ۹۱ شروع به فعالیت قرآنی در بلبل آباد نموده است و با توجه به مرتبط بودن رشته تحصیلی‌ و عشق و علاقه‌اش به قرآن کریم پا به عرصه آموزش حفظ قرآن گذاشته است.

فعال قرآنی روستای بلبل آباد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: برنامه حفظ قرآن کریم از سال ۹۱ به صورت جدی در روستای بلبل آباد آغاز شده‌است و از طرف مردم اهالی استقبال خوبی قرار گرفته.

حسن زارعی اظهار داشت: قبل از آن نیز در سال‌های گذشته یک برنامه حفظ قرآن توسط ۱۰ نفر از خواهران در روستا انجام گرفته‌ بود.

وی افزود: از سال ۹۲ نیز طرح شبانه روزی الحافظون در بلبل آباد آغاز شد و تاکنون پنج دوره از آن برگزار شده است که در این دوره‌ها ۲۵۰ نفر حافظ قرآن شده‌اند.

زارعی بیان داشت: این طرح هرساله به مدت ۲ ماه در فصل تابستان با همکاری آموزش و پرورش شهرستان و با حضور اساتید برجسته استان و اساتید دانشگاه‌های علوم قرآنی کشور برگزار می‌شود که علاوه بر بلبل آباد و دیگر روستاهای بشاگرد، از میناب، هشتبندی، جاسک و سندرک نیز مورد استقبال قرار می‌گیرد.

این فعال قرآنی گفت: طرح حفظ قرآن کریم از ۱ تا ۲۰ جزء در تمام سنین برگزار می‌شود و در ادامه، قرآن آموزان به موسسه بیت‌الزهرا (س) کشپیری، جهت حفظ کل قرآن کریم اعزام می‌شوند.

وی ادامه داد: هر ساله علاوه بر کلاس‌های قرآنی، اردوی مشهد مقدس ویژه قرآن آموزان برگزار می‌شود که امسال نیز با همکاری سپاه ناحیه بشاگرد صورت گرفت.

ثروت بی‌پایان بلبل‌آباد و کوه حیدر بشاگرد - 17

حسن زارعی گفت: پیگیر ثبت موسسه حفظ قرآن در روستای بلبل آباد هستیم و حدود ۹۰ درصد از کارهای ثبت آن انجام شده است، همچنین زمین برای ساخت ساختمان این مکان واگذار شده است که خیرین قول ساخت مدرسه قرآنی را داده‌اند.

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

زارعی افزود: در خصوص تامین هزینه‌های حضور اساتید و مربیان مشکل داریم که نیاز به همکاری است و از مسوولان شهرستان و استان درخواست داریم به این موضوع مهم بیشتر توجه کنند.

فعال قرآنی بشاگرد گفت: ما علاوه بر حضور اساتید با تجربه، در دوره‌های روزانه از دو مربی و در دوره‌های شبانه روزی از پنج مربی استفاده می‌کنیم.

وی اظهار داشت: بدون شک قرآن در زندگی تمامی ما، تاثیر داشته است و تمامی مشکلاتم را با توسل به قرآن کریم حل می‌کنم.

در ادامه، سفر به روستای کوه حیدر یکی از بزرگترین و زیباترین روستاهای شهرستان بشاگرد رسیدیم و در آنجا متوجه شدیم در این روستا نیز با همت شخصی با نام ایرانی فعالیت قرآنی را پیش از بلبل‌آباد آغاز کرده است و اکنون ۲۰۰ نفر حافظ قرآن دارد.

با ورود به این روستا با چند تن از مردم صحبت مختصری داشتیم، اکثرا از یک انقلاب قرآنی بزرگ در روستا می‌گویند و تربیت بچه‌هایشان را مدیون مربی دارالقرآن روستا می‌دانند.

موسی ایرانی مدیر مسؤول دارالقرآن روستا است که چندین سال از عمرش را بدون هیچ چشم‌داشتی جهت آموزش حافظان قرآن کریم کرده است.

ثروت بی‌پایان بلبل‌آباد و کوه حیدر بشاگرد - 26

حال کوه‌حیدر به اوج موفقیت در زمینه حفظ قرآن کریم رسیده است و هر خانوار چند نفر حافظ قرآن دارد.

بهترین شغل دنیا

مدیرمسؤول خانه قرآن حضرت مهدی (عج) کوه حیدر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: در سال ۱۳۸۳ عشقم به قرآن و بچه‌های روستا موجب شد تا شغلم را در پالایشگاه نفت هرمزگان رها کنم و در روستا مشغول به تربیت قرآن آموزان شدم و در سال ۸۹ مجوز تاسیس خانه قرآن روستایی را از سازمان تبلیغات اسلامی دریافت کردم.

موسی ایرانی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۰۰ نفر حافظ قرآن کریم از ۸ تا ۲۸ سال در روستای کوه حیدر داریم که سه نفر از آنها حافظ کل قرآن هستند.

ایرانی افزود: در سال‌های گذشته به تنهایی فعالیت قرآنی می‌کردم و اکنون ۶ نفر از شاگردانم مربی هستند و جهت آموزش حافظان قرآن، کمک می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه مخارج زندگی‌اش را از یارانه می‌پردازد گفت: گاهی، پیش می‌آید تا برخی از مخارج دارالقرآن را از یارانه خود و فرزندانم پرداخت کنم و از جایی حمایت نمی‌شوم.

ایرانی ادامه داد: در شهرستان بشاگرد هیچگونه برنامه‌ای جهت تربیت قرآن آموزان از سوی دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی وجود ندارد و نمی‌دانم چرا در این زمینه هزینه نمی‌شود؟

ثروت بی‌پایان بلبل‌آباد و کوه حیدر بشاگرد - 34

مدیر مسؤول خانه قرآن حضرت مهدی (عج) کوه حیدر بیان داشت: از مسؤولان درخواست دارم از کلاس‌های حفظ قرآن در کوه حیدر بازدید کنند و اگر مورد تایید قرار گرفت در بحث مالی حتی در حد خرید یک لامپ از ما حمایت کنند تا پرچم قرآن همچنان در این روستا بالا قرار گیرد.

موسی ایرانی گفت: اگر حمایت شوم حاضرم برای فراگیری طرح حفظ قرآن کریم در این شهرستان، در سایر روستاهای بشاگرد فعالیت کنم.

اکنون یک کار فرهنگی بسیار بزرگ به صورت خودجوش مردمی در روستاهای بلبل آباد، کوه‌حیدر و به تازگی در چند روستای دیگر بشاگرد کلید خورده است که با حمایت و توجه مسؤولان مربوطه می‌توان این طرح را نه تنها در شهرستان بشاگرد بلکه در سراسر ایران اسلامی فراگیر کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«رادیکال سه» به استقبال روز دانشجو می‌رود

مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شبکه سه، برنامه دانشجویی «رادیکال سه» این هفته به مناسبت فرارسیدن روز دانشجو در ویژه‌ برنامه‌ای شش قسمتی به بررسی جنبش دانشجویی در دهه ۷۰ و ۸۰ و ۹۰ می‌پردازد. سیدنظام موسوی مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و سیدمهدی طباطبایی دبیر سابق دفتر تحکیم وحدت مهمان‌های بخش اول ویژه‌برنامه «رادیکال سه» هستند و به بررسی فعالیت‌های جنبش دانشجویی در دهه ۷۰ می‌پردازند. همچنین ایمان ملکا دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و مهدی امامقلی دبیر سیاسی سابق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل مهمان‌های این برنامه در بخش دوم هستند که ابعاد فعالیت‌های جنبش دانشجویی را در دهه ۸۰ مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند. در بخش پایانی این هفته نیز امین سلیمی مسئول سابق شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور و رضا نجابت دبیر سیاسی سابق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در مورد جریان دانشجویی در دهه نود سخن می‌گویند. «رادیکال سه» در روزهای شنبه تا پنجشنبه ۱۶ تا ۲۱ آذرماه هر روز ساعت ۱۸:۱۵ روی آنتن شبکه سوم سیما می‌رود.

پاسخ تند یک مداح به خواننده لس‌آنجلسی+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
حسین طاهری مداح اهل بیت (ع) در نوحه‌ای، به اظهارات خواننده لس‌آنجلسی درباره امیرالمومنین (ع) واکنش نشان داد. مراسم جشن میلاد امام حسن عسکری (ع) در حسینیه‌‌ ‌محبان ‌‌اهل‌بیت (ع) با سخنرانی حجت‌الاسلام علی خزاعی و مدیحه‌سرایی حسین طاهری برگزار شد. خبرگزاری فارس نوشته است: در این مراسم حسین طاهری مداح اهل بیت (ع) در نوحه‌ای، به توهین خواننده لس‌آنجلسی به امیرالمومنین (ع) واکنش نشان داد و در ابتدای آن اظهارداشت: به کوری چشم آن خواننده کثیفی که دهانش را به بی‌احترامی باز کرد، این گونه می‌گویم: کی شود دریا به پوز سگ نجس! بخشی از شعر این نوحه به شرح زیر است: تن علی، تهمتن علی، نعره متنتن علیقدرت یل افکن علی، هیبت مدون علیروشن و مبرهن علی، وجه خدا به وجه احسن علیبرتر و سرتر ازهمه افلاک، ولی عهد خواجه لولاتولی والی والا علی، تعالی عالی اعلی علییاعلی یاعلی

فیلم | بدل میوه فروش موذن زاده اردبیلی، این بار درحال فروختن کدو تنبل

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
پیرمرد میوه فروش اردبیلی که پیشتر با ویدئویی در حال فروختن سیب که صدایش شباهت زیادی به موذن زاده اردبیلی داشت، معروف شده بود این بار با ویدئویی جدید در شبکه‌های اجتماعی وایرال شده است. او مشغول فروش کدو تنبل است. او با صدای زیبایش دارد بورانی‌هایش _ {آذری‌ها به کدو تنبل می‌گویند بورانی} را با عسل مقایسه می‌کند و سعی می‌کند آنها را بفروشد.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.

جراح حادقی که رکورددار معرفت است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برنامه «بدون تعارف»، این هفته به سراغ جراح مغز و اعصابی رفته که رکورددار اخلاق، معرفت و مرام پزشکی است. خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در بدون تعارف این هفته به سراغ جوانی ۳۷ ساله رفته که ۹ سال است جراح مغز و اعصاب است، دکتر رضا جباری، جراح حاذقی است که دو رکورد دارد؛ یکی در تعداد جراحی‌هایش که به چند هزار جراحی می‌رسد و دومی در اخلاق و مرام پزشکی.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| بیست و چهارمین جشنواره فیلم کرالا از ۱۵ تا ۲۲ آذر (۶ تا ۱۳ دسامبر) در هند برگزار و میزبان یک داور و آثار پنج کارگردان ایرانی است. در این جشنواره فاطمه معتمد آریا به عنوان رییس هیات داوران حضور دارد. همچنین فیلم‌های «بنفشه آفریقایی» ساخته مونا زندی حقیقی، «سرخپوست» نیما جاویدی، «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی، «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی، «مارگه و مادرش» ساخته محسن مخملباف و محصول ایتالیا و انگلستان و «حوا، مریم، عایشه» به کارگردانی صحرا کریمی و محصول افغانستان به تهیه‌کنندگی کتایون شهابی در بخش‌های غیررقابتی جشنواره به نمایش درخواهند آمد. منبع: ایسنا

نظرها

اخبار بیشتر