سرشار: با تجارت در موضوع دین و ائمه (ع) مخالفم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. فرهنگ
سرشار: با تجارت در موضوع دین و ائمه (ع) مخالفم

سرشار: با تجارت در موضوع دین و ائمه (ع) مخالفم

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
محمدرضا سرشار گفت: من با اقدام برخی ناشران و نویسندگان در تجارت با دین و ائمه مخالفم و نویسندگان باید زمان برای ائمه اطهار بنویسند که مطمئن باشند نوشته شان بهتر از آثار قبلی آن هاست.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر مشرق، نشست تخصصی کتابخوان با محوریت موضوع پیارمبر رحمت (ص) پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران برگزار شد.

در این نشست که اجرایش را رسالت بوذری برعهده داشت، ابتدا محمدرضا سرشار درباره کتاب «اینک آن نظرکرده» توضیحاتی ارائه داد.

محمدرضا سرشار:

وی درباره تاثیری که قبل از انقلاب از خواندن یک رمان درباره شخصیت حضرت محمد (ص) خوانده بود صحبت کرد و گفت: نویسنده آن رمان با این که به ظاهر متشرع نبود اما ملا بود و داستان نویسی را می‌دانست و البته معلوم بود که تعلق خاطر هم به حضرت پیامبر داشته است. این کتاب اگر چه مورد تایید علمای آن دوران نبود اما دانسته‌های من درباره پیامبر را به عشق تبدیل کرد و این، اثر هنر و از ویژگی‌های یک داستان خوب است. این کتاب، دانسته‌های من را به بگک حقیقت وجودی تبدیل کرد.

سرشار ادامه داد: از سال ۵۹ آرزوی من بود که داستانی با این موضوع بنویسم و البته تلاش داشتم که منابع مورد استفاده‌ام منطبق با منابع شیعیان و منابع مورد تایید از نظر تاریخی باشد. در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دو داستان برای نوجوانان نوشتم که تصویب شد اما گره‌های ذهنی درباهر آن داشتم که از مسئولان کانون خواستم آن‌ها را چاپ نکنند در حالی که برای من ب ه عنوان یک جوان ۲۷ ساله، چاپ شدن آن‌ها از اهمیت زید برخوردار بود.

نویسنده کتاب «اینک آن نظرکرده» افزود: در این سالها کتاب تشنه دیدار را نوشتم که در ۴۲۵۰۰۰ نسخه چاپ و منتشر شد و به زبان‌های انگلیسی و اردو هم ترجمه شد. همچنین سال ۱۳۷۳ کتاب «یثرب شهر یادها و یادگارها» را نوشتم که زندگی پدر حضرت رسول اکرم بود. البته من بعدها خواش کردم آن کتاب هم تجدید چاپ نشود چون احساس می‌کردم کمبودهایی دارد.

صدای آشنای قصه ظهر جمعه در ادامه با اشاره به مجموعه ۱۰ جلدی که برای نوجوان‌ها با موضوع پیامبر اسلما نوشته تصریح کرد: سال ۱۳۷۳ همه کارها و حتی کارهای روزمره‌ام را کنار گذاشتم و با توجه به تحقیقاتی که انجام داده بودم، نوشتن کتابی درباهر حضرت محمد را آغاز کردم که سه سال طول کشید. مجموعه روایی رادیویی از سرزمین نور، حاصل این نوشته‌ها بود که تبدیل به ۷۷ برنامه رادیویی شد. حاصل این نوشته‌ها هم در نهایت، کتاب «اینک آن نظرکرده» را متولد کرد.

سرشار ادامه داد: داستان نویسی به رشته‌ای تخصصی تبدیل شده که برای نوشتن جرئیات آن باید تخصص‌های زیادی داشت. مثلا من برای نوشتن درباره دوره تاریخی صدر اسلام، مطالعات زیادی درباره شتر انجام داده بودم که بخطور مستقل، زمینه نوشتن کتابی درباره شتر شد.

نویسنده «اینک آن نظرکرده» با اشاره به تاییدات مقام معظم رهبری نشبت به این کتاب گفت: این کتاب به زبان‌های ترکی استانبولی، عربی، انگلیسی، اردوو ترکمنی ترجمه شده است. من احساس می‌کنم تعدد پرداختن به زندگی ائمه اطهار، نوعی سیری کاذب به وجود آورده است. من با اقدام برخی ناشران و نویسندگان در تجارت با دین و ائمه مخالفم و نویسندگان باید زمان برای ائمه اطهار بنویسند که مطمئن باشند نوشته شان بهتر از آثار قبلی آن هاست.

یاسین حجازی:

سخنران بعدی نشست، یاسین حجازی، مولف کتاب قاف بود که سخنانش را با خواندن بخشی از متن این کتاب آغاز کرد و گفت: نخستین ریخته‌های قل م نثرنویسان فارسی در قفسه ادبیات کهن، کتاب‌های تفسیر سورآبادی (قرن پنجم)، شرف نبی (قرن ششم) و ترجمه سیره این هشام (قرن هفتم) است که من از این منابع استفاده کردم.

حجازی افزود: بوسیدن گونه معشوق وقتی کثیف است، چگونه امکان دارد؟ این دلگیری با من بوده که چگونه تاریخی را بخوانم که فردی از فرقه دیگری آن را نوشته است؟ من با معیار قرار دادن کتاب سیره پیغنبر از علامه جعفر مرتضی عاملی، از مجموعه روایت‌های انی سه کتاب، آن هایی که با نسخه‌های شیعیان هماهنگی داشت را نگه داشتم و بنا بر ساده نویسی نداشتم. شما در قاف، عین متن ۷ قرن قبل را می‌خوانید.

نویسنده قاف ادامه داد: من عناصر دراماتیک و گفتگوهای این نوشته‌ها را نگه داشتم و هر کدام را در صفحه‌ای مجزا آوردم و بالای هر صفحه هم گلمیخ هایی هست که خواننده را در خواندن کتاب، یاری می‌کند.

یاسین حجازی در پایان ضمن اشاره به محجوریت کتاب و ادبیتا کلاسیک در کشور گفت: برای سیستم آموزشی کشورمان تاسف می‌خورم که فرزندان ما را اینگونه در مواجهه با متون کهن قرار می‌دهد و خواندن آ «ها را کاری سخت جلوه‌گر می‌کند.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

حجت الاسلام حیدری ابهری:

نویسنده کتاب «حکایت‌های موضوعی پیامبر اعظم» در ادامه این نشست به روی صحنه آمد و گفت: زیباترین داستان از مجموعه «داستان راستان» شهد مطهری، همان مقدمه کتاب است که اشاره می‌کند وقتی حضرت استاد می‌خواستدن این کتاب را بنویسیند، بریخ از دوستانشان ایشان را بر حذر می‌داشتند که شما فیلسوفید و نباید وارد این حوزه بشوید اما استاد به اهمیت داستان در زندگی مردم اشاهر کرده بودند و تاکید کرده بودن که همین امتناع دوستا نرا درم قدمه کتابشان خواهند آورد. من ممکن است از داستان‌های آن کتاب چیزی به یاد نداشته باشم اما آن مقدمه جالب را هرگز فراموش نمی‌کنم.

حجت الاسلام حیدری افزود: من ابتدا کتاب بوی بهشت که حاوی حکایت هایی از حضرت زهرا (س) بود را نوشتم و بعدها تصمیم گفتم همه حکایت‌های مرتبط با ائمه را جمع آوری کنم تا مورد استفاده بقیه نویسندگان هم قرار بگیرد. تحقیقاتی را در دانشگاه دارالحدیث آغاز کرده بودیم که بعد از سالها یادداشت هایش به دستم رسید و داستان‌های کتاب بحار الانوار را که شامل ۴۰۰ حکایت بود در کنار ۴۵۰ حکایت از بقیه منابع قرار دادم و این کتاب نوشته شد. البته برای ائمه اطهار (ع) هم انی کار را نجام دادم که حدود ۲۴۰۰ حکایت شد.

علی مطهری:

فرزند شهید مطهری، سخنران بعدی این نشست بود تا درباره کتاب سیری در سیره نبوی سخن بگوید. علیم طهری در ابتدای سخنانسش از عدم توجهکافی به بزرگداشت میلاد حضرت رسول اشاره کرد و گف: در این زمینه در مقایسه با اهل سنت عقب هستیم.

فرزند شهید مطهری در ادامه با اشاهر اجمالی به کتاب‌های شهید مطهری با موضوع حضرت پیامبر افزود: کتاب سیری در سیره نبوی حاصل ۸ سخنرانی شهید مطهری در ایام فاطمیه و در مسجد جامع بازار است که به صورت کتابی مستقل بدعد از شهادت ایشان به چاپ رسید.

علی مطهری ادامه داد: استادم طهری همواره موضوع سخنرانی هایش را بر اساس تحقیقات و مطالعات انجام شده‌اش انتخاب می‌کرد و به همین خاطر، نوشته و ها و سخنرانی هایشان از وزن و اعتبار علمی برخوردار ببود. ایشان سیر را از سیره مجزا می‌دانستند و تاکید زیادی بر گسترش سیره نبوی به معنای سبک رفتاری پیامبر اکرم داشتند.

حسین فتاحی:

حسین فتاحی در ادامه برنامه درباهر کتابش با نام ۳۶۵ روز با پیامبر صحبت کرد و گفت: این کتاب در ابتدا به صورت ۱۲ کتاب بود که هر کدام ۳۰ حکایت داشت اما بعدها ناشر تصمیم گرفت آن هار ا در قالب یک کتاب عرضه کند و من این کتاب را مناسب نوجوانان آخر دبستان و اوایل دبیرستان می‌دانم.

این نویسنده کودک و نوجوان، انگیزه‌اش از نوشتن این حکایت‌ها را به زادگاه خود مرتبط دانست و افزود: من در روستایی حوالی یزد به دنیا آمدم و می‌دیدم که مردمان آن دیار اگر چه مسلمان بودند و ارادت خاصی به پیامبر و ائمه داشتند اما در رفتارها و زندگی شان، تفاوت‌های زیادی با رفتار آن بزرگان داشت. پدر من اگر چه کشاورز و بنا بود اما در کسوت روحانیت هم برای مردم سخنرانی می‌رکد و روضه می‌خواند. در لابلای کتابهای پدرم به حکایت هایی از حضرت رسول برمی خوردم که می‌توانست رفتار مرمد را تغییر دهد و به پدرم پیشنهاد می‌کردم این حکایت‌ها را برای مردم بخواند.

فتاحی ادامه داد: بعدها تصمیم گرفتم این حکایت‌ها را برای بچه‌ها بنویسم که از همان کودکی از رفتار پیامبر الگو بگیرند.

مصطفی رحماندوست:

سخنران بعدی این نشست از سیسله نشست‌های کتابخوان، مصطفی رحماندوست بود. او که برای توضیح درباره کتاب «هفت حکایت از بچه‌ها و پیامبر» به این نشست آمده بود گفت: ۲۷ سال پیش این کتاب را نوشتم و تا کنون ۲۸ چاپ از آن منتشر شده است و برای من پربرکت بوده است.

وی افزود: من برای یافتن این هفت حکایت، سختی‌های زیادی کشیدم و خوشحالم که دوستمان آقای فتاحی توانستند ۳۶۵ حکایت درباره پیامبر پیدا کرده و بنویسند. امیدوارم از منابع اصیل، حکایت‌های دیگری هم پیدا شود و تعدادشان به ۷۰۰۰ حکایت برسد.

رحماندوست افزود: من در این حکایت‌ها سعی کردم پیامبر را فردی زمینی و قابل الگوگیری معرفی کنم.

در پایان این نشست، حسین اسرافیلی به شعرخوانی پرداخت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازگشت دکتر سلیمانی به وطن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

کمبود فراورده‌های خونی در فصل سرما

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

رحیم پور ازغدی: صوت جلسات را منتشر کنید ببینید چه کسی توهین کرد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم بزرگداشت روز دانشجو، شنبه (۱۶ آذر ۱۳۹۸) با سخنرانی حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران برگزار شد. رحیم پور ازغدی در بخشی از این مراسم گفت: برخی نقل‌ها درباره جلسه شورای انقلاب فرهنگی از من در فضای مجازی شد که نادرست است. صوت و متن جلسات را به طور کامل منتشر کنید و ببینید چه کسی توهین کرد. بیشتر بخوانید: صحبت‌های رئیس جهاد دانشگاهی درباره دعوای روحانی و رحیم‌پور ازغدی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی + فیلمانتهای پیام/

تولید نیاز صنعت در دانشکده نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر نفت: صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با هدف حمایت از کسب و کار‌های نوپا و طرح‌های این حوزه با اعتبار اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان تأسیس خواهد شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه رویداد توسعه فناوری کالا‌های پر مصرف حوزه گاز در صندوق نوآوری و شکوفایی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: حمایت از کسب و کار‌های نوپا و محصولات بومیتاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانوی ادامه داد: با اجرای طرح خرید تضمینی تمام محصولات ساخته شده در داخل توسط شرکت‌های دانش بنیان در صورت داشتن استاندارد‌های داخلی به قیمت توافق شده خریداری خواهند شد. آقای علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: صندوق پژوهش فناوری وزارت نفت درخواستش در حال بررسی و به زودی مجوز خواهد گرفت.

ماجرای قبوض مدارس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش تصویریماجرای قبوض مدارسپیرو مصوبه مجلس قرار بود که هزینه آب و برق و گاز مدارس در صورت رعایت کردن الگوی مصرف رایگان باشد، اما برخی مدارس که الگوی مصرف را هم رعایت کرده‌اند همچنان قبض و اخطار قطع انشعاب دریافت می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر