مصاحبه| حزب اسلامگرای النهضه و چالش‌های فراروی آن برای تشکیل دولت جدید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
مصاحبه| حزب اسلامگرای النهضه و چالش‌های فراروی آن برای تشکیل دولت جدید

مصاحبه| حزب اسلامگرای النهضه و چالش‌های فراروی آن برای تشکیل دولت جدید

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
کارشناس تحولات شمال آفریقا با اشاره به چالش‌ها و مشکلات پیش روی النهضه برای تشکیل دولت جدید در تونس معتقد است دولت جدید در مقایسه با سایر دولت‌هایی که در تونس تشکیل شده‌اند، قویترین دولت خواهد بود.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، راشد الغنوشی رهبرحزب اسلامگرای تونس به عنوان بزرگترین حزب پارلمانی این کشور با حضور در کاخ ریاست جمهوری اسامی نامزدهای پیشنهادی این حزب را به قیس سعید تقدیم کرد. رئیس جمهور تونس هم حبیب الجملی را مامور تشکیل دولت جدید این کشور کرد. به منظور آشنایی با فراز و فرودهای تشکیل دولت توسط النهضه گفت وگویی با جعفر قنادباشی کارشناس برجسته تحولات شمال آفریقا انجام دادیم که متن آن به این شرح است:

مصاحبه| حزب اسلامگرای النهضه و چالش‌های فراروی آن برای تشکیل دولت جدید - 3

تسنیم: شما می‌دانید که حبیب الجملی مامور تشکیل دولت جدید تونس شد، این دولت با چه چالش هایی روبرو خواهد شد؟

قناد‌باشی: دولت جدید تونس علاوه برحل و مشکلات، باید به انتظارات مردم این کشور پاسخ دهد. تونس دارای مشکلات زیادی است. بخشی از این مشکلات از رژیم سابق باقی مانده و بخش دیگر مربوط، به ندانم کاری‌ها، اهمال ورزی‌ها و اختلافات احزابی می‌شود که بعد از سقوط رژیم بن علی به قدرت رسیده‌اند. این مسائل سبب شده تا مشکلات تونس حل نشود، به گونه‌ای که می‌توان گفت ساختار سیاسی تونس آن طوری که متناسب با نیازهای مردم باشد، تغییر پیدا نکرده‌است.

چالش دیگر، رقابت احزاب سیاسی و نحوه برخورد و تعامل آنها با دولت است. پس از پیروزی انقلاب تونس، رقابت احزاب سیاسی سبب شد تا بین سکولارها و اسلامگراها شکافی به وجود آید و یک نگاه منفی در بین اقشار مردم و احزاب سیاسی نسبت به اسلامگراها ایجاد شود، درحالی که بسیاری از موارد این نگاه منفی مصداق واقعی نداشت. به هرحال، این شکاف باعث شد تا احزاب به دیده دشمن به النهضه نگاه کنند. به همین دلیل، معتقدم تشکیل دولت توسط النهضه ممکن است با مخالفت برخی احزاب روبرو شود. این مخالفت‌ها با دیگر کشورها متفاوت است، زیرا در دیگر کشورها احزاب درچارچوب قدرت و فضای سیاسی با دولت مخالفت، انتقاد یا رقابت می‌کنند اما در تونس برخورد وضدیت احزاب با دولت النهضه حالت مضاعف دارد. این حالت به دلیل نگرش ضد اسلامی احزاب مزبور است.

نبود اکثریت پارلمانی چالش دیگری در تونس به شمار می‌رود. چنانچه النهضه بتواند دولت جدید را تشکیل دهد، یک ائتلاف شکننده‌ای از این دولت حمایت خواهد کرد. در صورتی که هریک از احزاب عضو این ائتلاف از آن کناره گیری کنند، باعث سقوط دولت خواهد شد و این یک موضوع بسیار مهمی است که تونس را در آینده آزار خواهد داد.

تسنیم: با توجه به مشکلات و چالش هایی که شما به آنها اشاره کردید، آیا النهضه می‌تواند دولت جدید تونس را تشکیل دهد؟

قنادباشی: النهضه بیشترین شانس را برای تشکیل دولت دارد و به نظر می‌رسد گزینه‌های دیگر خیلی شانسی در این زمینه نخواهند داشت. این موضوع کمک می‌کند تا دولت جدید موفق شود چرا که احزاب رقیب می‌دانند، چنانچه النهضه نتواند دولت تشکیل دهد، آنها نیز توفیقی در تشکیل دولت نخواهند داشت و تونس وارد یک دالان تاریک و بی سرانجامی خواهد شد که در شرایط کنونی این دالان برای تونس یک سم کشنده محسوب می‌شود. لذا دولت جدید باید هرچه سریع‌تر تشکیل شود و به حل و فصل مشکلات انباشت شده مردم تونس بپردازد.

تسنیم: با وجود مخالفت‌ها و چالش هایی که پیش روی تشکیل دولت توسط النهضه وجود دارد، چنانچه این حزب اسلامگرا بتواند دولت آینده تونس را تشکیل دهد، آیا این دولت کارآمدی خواهد بود؟

قنادباشی: اگر دولت هماهنگ باشد یعنی از یک حزب باشد، طبیعی است کارآمدی آن بیشتر خواهد بود. به دلیل اینکه مناقشات درون حزبی درکار دولت تاثیرگذار نیست. حال، با توجه به اینکه ریاست پارلمان به عهده النهضه است و این حزب نخست وزیر را تعیین کرده است، این مسائل سبب قدرتمندی دولت آینده می‌شود. درحقیقت، می‌توان گفت که قوه مقننه و قوه مجریه در اختیار یک حزب است. این موضوع به پیشبرد برنامه‌های دولت کمک می‌کند. اگر دولت از یک حزب بود و ریاست پارلمان و اکثریت نمایندگان از حزب دیگری بود، در این صورت، دولت با مشکلات بیشتری مواجه می‌شد. حال، با توجه به این موضوع و نگرشی که النهضه درباره سایر احزاب دارد و درهای همکاری با آنها را باز گذاشته است، می‌توان گفت که دولت جدید در مقایسه با سایر دولت هایی که در تونس تشکیل شده‌اند، قویترین دولت خواهد بود.

تسنیم: همانطوری که شما فرمودید در تونس احزاب مخالف النهضه وجود دارد. این احزاب ممکن است در دولت حضور نداشته باشند، اما می‌توانند، حضوری پررنگی در پارلمان داشته و ائتلاف قوی از مخالفان تشکیل دهند. این ائتلاف چقدر می تواند در روند کار دولت مانع تراشی کند و آن را به ضعف و ناتوانی بکشاند؟

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

قناد باشی: با توجه به ترکیب پارلمان که نشان دهنده آرای مردم تونس است، شاید هیچ حزبی نتواند ائتلاف منسجمی را درمخالفت با روند اجرایی که شکل خواهد گرفت، ایجاد کنند. درگذشته شاهد بودیم، با وجود اقداماتی که مرحوم قائدالسبسی رئیس جمهور سابق تونس انجام داد، ائتلاف سکولارها ائتلاف چندان منسجمی نبود چرا که اعضای آن بایکدیگر اختلاف داشتند. این اختلافات سبب جدایی یوسف الشاهد نخست وزیر از حزب النداء تونس شد. به هرحال، احزابی که هم اکنون کرسی‌های پارلمان را در اختیار دارند، از احزابی نیستند که بتوانند یک ائتلاف مسنجمی تشکیل دهند به گونه‌ای که قادر باشد در برابر دولت بایستند البته ممکن است غربی‌ها و ارتجاع عربی کوشش کنند تا ائتلافی در تونس ایجاد کنند و از این طریق بخواهند دربرابر برنامه‌های النهضه بایستد. اما با توجه به نیازهایی که مردم تونس دارند و ضرورتی که دولت باید به کارهای اقتصادی بپردازد و افکار عمومی آن را دنبال می‌کنند، به نظر نمی‌رسد که بتوانند یک فراکسیون قدرتمندی در برابر النهضه به وجود بیاورند.

تسنیم: درصورتی که النهضه بتواند دولت جدید تونس را تشکیل دهد، این دولت در عرصه خارجی با چه چالش هایی روبرو خواهد شد؟

قنادباشی: این دولت بیش از دولت‌های قبلی تونس، سیاست‌های متفاوتی را به ویژه در عرصه ضدیت با رژیم صهیونیستی و حمایت از ملت فلسطین دنبال خواهد کرد. سیاستی که مخالف سیاست‌های کشورهای مرتجع عرب است. برهمین اساس، در اتحادیه عرب و بخشی از جهان اسلام که تحت تاثیر غرب قرار دارد، تونس در موقعیت خاصی قرار می‌گیرد دوستان این کشور در جهان اندک خواهد بود و ممکن است از این لحاظ دچار مشکلاتی شود به ویژه اینکه کشورهای عربی مثل امارات و عربستان در شمال آفریقا فعال هستند و به نیابت از غرب در این منطقه مداخله می‌کنند. این احتمال وجود دارد که آنها دامنه مداخلاتشان را به تونس گسترش دهند و بخواهند از فعالیت دولتی که تشکیل خواهد شد، جلوگیری کنند.

مصر و عربستان به شدت با جریان اخوان المسلمین مخالفند و نسبت به آن حساس هستند. با وجود اینکه النهضه از اخوان جدا شده اما آنها این حزب را همچنان وابسته اخوان المسلمین می‌دانند. مصر و عربستان اصلا دوست ندارند که یک کشور اسلامی در اختیار اخوانی‌ها باشد چرا که می‌تواند برای سایر کشورها به یک الگو تبدیل شود. برهمین اساس، آنها دولت برخاسته از حزب النهضه را تحت فشار قرار خواهند داد. این درحالی است که غربی‌ها از جمله اروپایی‌ها نگران موفقیت اسلام در شمال آفریقا هستند. اگر آنها بخواهند دخالت کنند، طبیعی است که از طریق عربستان، مصر و امارات این کار را انجام خواهند داد. همچنین تونس با مداخلات پنهانی و سری رژیم صهیونیستی روبرو خواهد شد و رسانه هایی به کار گرفته شده تا چهره تونس را تخریب کنند.

ناگفته نماند، گرایش‌های سیاست خارجی دولت النهضه و همچنین رئیس جمهور تونس نقطه اشتراک تمام احزاب سیاسی این کشور است. در حقیقت، ضدیت با رژیم صهیونستی و استعمار در تونس مبتنی بریک حزب سیاسی نیست بلکه تمام احزاب و گروه‌های سیاسی در این مسئله اتفاق نظر دارند و این نقطه قوت دولت آینده تونس به شمار می‌رود.

در اینجا باید به این نکته اشاره کرد، صنعت گردشگری یکی از مهم‌ترین منابع در آمدی تونس محسوب می‌شود. دنیای غرب برای تحت فشار قرار دادن این کشور می‌تواند مشکلاتی را در مسیر صنعت گردشگری تونس ایجاد کند. همچنین وام هایی که تونس به آنها نیاز دارد، غربی‌ها می‌توانند در این زمینه چالش هایی برای تونس بوجود بیاورند. اینها نقاط آسیب پذیر تونس در برابر غربی هاست.

تسنیم: ممنون از این فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

قناباشی: خواهش می‌کنم. ممنون

گفت وگو از عباس سیدمیر جمکرانی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.

فیلم | زورگیری خشن از یک زن، زد و خورد در سخنرانی قالیباف و دردناک‌ترین اتفاق هفته!

خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.

سوالات خبرنگاران درباره بودجه دستگاه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، به گفته آقای محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، نام‌نویسی در طرح اقدام ملی مسکن در ۱۷ استان و ۲۱۸ شهر صورت گرفته و در سایر شهر‌ها هم ادامه دارد. بخشی از سوالات خبرنگاران از اعضای هیئت دولت درباره بودجه دستگاه‌های مختلف بود که نتیجه نهایی پس از بررسی در کمیسیون‌های تخصصی، کمیسون تلفیق، تصویب در مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان تعیین می‌شود.

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۲۰ آذرماه

خبری21 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۰ آذرماه

خبری21 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۲۰ آذرماه

خبری23 ساعت قبل

لیست باشگاه‌های بدنسازی شهرک گلستان تهران

طرفداریچند ثانیه قبل

بهترین گوشی‌های ارزان قیمت چینی: با پرداخت هزینه‌ای اقتصادی گوشی خوب بخرید

تکراتوچند ثانیه قبل

کنعانی‌زادگان: می‌خواهند برای ما حاشیه درست کنند اما نیمکت‌نشینی هم در پرسپولیس افتخار است

میزان‌آنلاین12 دقیقه قبل

طلا یک درصد گران شد

ایسنا13 دقیقه قبل

حمایت ۱۵۰میلیارد تومانی شهرداری از شرکت‌های دانش‌بنیان

ایسنا14 دقیقه قبل

وضعیت ترافیکی معابر بزرگراهی پایتخت / محدودیت تردد به دلیل آتش سوزی در چهارراه استانبول

رکنا14 دقیقه قبل

تشکیل بانک اطلاعاتی رانندگان متخلف و حادثه آفرین/ لزوم تامین اعتبارات برای اصلاح نقاط حادثه خیز و نصب دوربین

میزان‌آنلاین14 دقیقه قبل