۱۶ کانون تولید گرد و غبار درقم شناسایی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
۱۶ کانون تولید گرد و غبار درقم شناسایی شد

۱۶ کانون تولید گرد و غبار درقم شناسایی شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
کارگروه زیست‌بوم استان با حضور برخی از مسئولان استان و کارشناسان عرصه محیط‌زیست در قم برگزار شد و در این جلسه بر لزوم مقابله با منشاء آلودگی هوای استان تأکید شد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، جلسه زیست‌بوم استان با حضور مدیرکل محیط‌زیست قم، محسن بهشتی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم، مهران حیدری مدیرکل هواشناسی قم و برخی از مسئولان و کارشناسان عرصه محیط‌زیست استان در سالن جلسات استانداری برگزار شد.

مهران حیدری مدیرکل هواشناسی قم در این جلسه بیان کرد: با توجه به اینکه قم یکی از مناطق هدف در تولید و در معرض قرار گرفتن گردوغبار است باید نسبت به خریداری و نصب دستگاه‌های سنجش گردوغبار اقدام شود.

شناسایی و مطالعات کانون‌های تولید ریز گرد استان درحال انجام است

وی بابیان اینکه شناسایی و مطالعات کانون‌های تولید ریز گرد استان درحال انجام است، بیان کرد: ارزیابی و درک واقعی از میزان گردوغبار موجود دراستان صرفا با نصب این دستگاه‌ها ممکن است.

مدیرکل هواشناسی قم عنوان کرد: در استان قم بیش از ۱۰۵ هزار هکتار کانون اصلی گردوغبار و ۱۶ کانون تولید گردوغبار در محدوده قم شناسایی‌شده است.

اوروجی مدیرکل مدیریت بحران قم نیز در این جلسه گفت: باید یک دستگاه سنجش آلودگی هوا به‌صورت اضطرار در منطقه سلفچگان قم نصب و راه‌اندازی شود.

نصب و فعال‌سازی دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در شهرک پردیسان و شکوهیه مورد تاکید باشد

وی افزود: نصب و فعال‌سازی دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در شهرک پردیسان و شهرک صنعتی شکوهیه به‌شدت احساس می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران قم تصریح کرد: کمبود دستگاه‌های سنجش آلودگی هوای سبب شده تا داده‌های واقعی از میزان آلودگی هوا درقم وجود نداشته باشد.

اوروجی گفت: درحال حاضر مهم‌ترین چالش زیست‌محیطی این استان، گردوغبار است که مسئولان با حساسیت این موضوع را پیگیری می‌کنند.

سیدرضا موسوی مشکینی مدیرکل محیط‌زیست قم در این کارگروه بیان کرد: قم مانند برخی کلان‌شهرهای دیگر با مشکل سموم ناشی از آلایندگی‌های صنعتی و فعالیت ناشی از خودروهای سواری مواجه نیست، اما باید نسبت به این امور درآینده حساس بود.

وی افزود: برگزاری جلسات در حوزه آبخیز دریاچه نمک توسط سازمان برنامه‌وبودجه استان نیز برای تأمین حقابه‌ها در برنامه کوتاه‌مدت استان درمسیر مقابله با گردوغبار پیش‌بینی‌شده است.

مدیرکل محیط‌زیست قم با انتقاد از عدم اجرای درست رهاسازی‌های زیست‌محیطی گفت: سد الغدیر ساوه به‌شرط رهاسازی زیست‌محیطی احداث شد اما بعد از بهره‌برداری رهاسازی‌های پیش‌بینی‌شده به دست فراموشی سپرده‌شده است.

خبری: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

موسوی مشکینی گفت: اگرچه هنوز قم به وضعیت بحرانی مانند استان خوزستان و برخی شهرهای غربی کشور نرسیده‌، اما باید راهکارهای مقابله با آن را پیگیری کرد.

وی با اشاره به برنامه کوتاه‌مدت دستگاه‌های اجرایی در رابطه با مقابله با گردوغبار اضافه کرد: شناسایی کانون‌های داخلی تولید گردوغبار با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای درحال مطالعات نهایی است و تا پایان سال ۹۹ تکمیل می‌شود.

مدیرکل محیط‌زیست قم بیان کرد: عملیات نهال‌کاری، جنگل‌کاری، ساماندهی چرای دام، شناسایی و تهیه ذخیره‌گاه‌های جنگلی و تأمین و تولید نهال توسط اداره کل منابع طبیعی استان برای مبارزه با ریز گردها در دست اجراست.

محسن بهشتی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم در این کارگروه عنوان کرد: ۱۰۵ هزار هکتار کانون تولید گردوغبار دراستان وجود دارد که باید در راستای کاهش و مدیریت آن‌ها گام‌های بلندتری برداشته شود.

وی بابیان اینکه دراستان قم مشکلی برای واگذاری اراضی برای توسعه فضای سبز در صورت تأمین پساب وجود ندارد، بیان کرد: ‌تولید و توزیع سالانه ۶۰ هکتار نهال درسطح استان قم نسبت به سال‌های گذشته سیر نزولی به خود گرفته که قابل قبول نیست.

با استقرار صنایع آلاینده، مردم بخش خجلستان با مشکلات شدید زیست محیطی روبه رو شدند

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم تصریح کرد: با استقرار صنایع آلاینده مردم بخش خجلستان با مشکلات شدید زیست محیطی روبه رو شده‌اند، دستگاه سنجش هوا در این بخش نصب و راه اندازی شود.

بهشتی با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از گردوغبار و ریزگرد موجود دراستان منشا داخلی دارد، ادامه داد: باید نسبت به تغییر نگاه‌های ملی دراین رابطه برای دستیبابی به اهداف تعیین شده اقدام شود.

وی عنوان کرد: استان خوزستان اقدامات قابل توجهی در استفاده از بخش خصوصی برجای گذاشته‌است، باید از توان بخش خصوصی درکاهش کانون‌های تولید گرد و غبار استفاده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم گفت: شهرداری قم پساب‌های حاصل از تصفیه خانه‌های استان را برای استفاده در اراضی کشاورزی و فضای سبز منتقل کند.

بهشتی خاطرنشان کرد: ‌نحوه مدیریت پساب‌های شهری و احداث تصفیه خانه‌ها باید به گونه‌ای باشد که جانمایی آن از بالادست‌ها سبب ایجاد مشکل برای روستاهای پایین دست نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قهرمان امانت دار ملی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارگر شهرداری یک کیف پر از پول، چک و اسناد به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان را که پیدا کرده بود، به صاحبش برگرداند.
همشهریهمشهری15 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، آزاده اولیایی مسئول پیشگیری از اعتیاد در محیط کار و فضای مجازی سازمان بهزیستی گفت: آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد بهزیستی بر خانواده کانابیس‌ها از جمله حشیش و گل متمرکز است. وی افزود: آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد بهزیستی، اعتیاد به هر ماده مضر از جمله سیگار را دربر می‌گیرد. وی درباره اعتیاد به گل و حشیش اظهار کرد: باور اشتباهی بین دانشجویان شکل گرفته است مبنی بر این‌که گل اعتیادآور نیست. مسئول پیشگیری از اعتیاد در محیط کار و فضای مجازی سازمان بهزیستی کشور گفت: با برگزاری کمپین و ساخت کلیپ در حوزه پیشگیری از اعتیاد فعالیت داریم. بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، اکنون ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار مصرف‌کننده مواد مخدر در کشور وجود دارند که بالاترین مصرف مواد مخدر با بیش از ۶۶ درصد مربوط به تریاک است.

نظارت تعزیرات بر بهداشت عرضه گوشت و مرغ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصینظارت تعزیرات بر بهداشت عرضه گوشت و مرغتعزیرات امروز، در شرق تهران سراغ قصابی‌ها و فروشندگان مرغ رفت، اما متخلفان که شستشان خبردار شده بود، خواستند ردی از خودشان به جا نگذارند.

طرح بازدید از وسایل گرمایشی در پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آتش‌نشانان پایتخت داوطلبانه با حضور در سطح شهر، ایمنی وسایل گرمایشی منازل، مهدکودک‌ها و خانه‌های سالمندان را کنترل کردند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پارسال میزان تلفات ناشی از استنشاق گاز منواکسیدکربن حدود ۳۸ نفر بود که امسال به ۵۰ نفر رسیده است و ۲۵ افزایش داشته است، پس می‌توانیم با رعایت موارد ایمنی و استانداردسازی از وقوع حادثه جلوگیری کنیم.
خبر فوریخبر فوری22 ساعت قبل
مردی که زن همسایه را هدف نیت شوم خود قرار داده بود، نامه عجیبی برای قضات نوشت. رسیدگی به این پرونده از سال ۹۷ به دنبال شکایت یک زن ۲۶ساله به نام فائزه در دستور کار پلیس قرار گرفت. رسیدگی به این پرونده از سال ۹۷ به دنبال شکایت یک زن ۲۶ساله به نام فائزه در دستور کار پلیس قرار گرفت. به دنبال شکایت این زن، مرد همسایه ردیابی و بازداشت شد و جرم سیاهش را گردن گرفت. در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و وی را به ۱۲ سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق محکوم کردند.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
محمد بلوری، بهروز بهزادی، محمدمهدی فرقانی، مسعود مهاجر، محمود مختاریان، رضا قوی‌فکر، علی دهباشی و سعید ارکان‌زاده‌یزدی سخنرانان این مراسم خواهند بود. شب محمد بلوری، ‌ روزنامه‌نگار و نویسنده باسابقه مطبوعات، به‌ همت مجله بخارا و با حضور روزنامه‌نگاران و همکاران پیش‌کسوت او در روز پنجشنبه ۲۱ آذرماه در خانه وارطان برگزار می‌شود. محمد بلوری، بهروز بهزادی، محمدمهدی فرقانی، مسعود مهاجر، محمود مختاریان، رضا قوی‌فکر، علی دهباشی و سعید ارکان‌زاده‌یزدی سخنرانان این مراسم خواهند بود. در شب محمد بلوری از کتاب خاطرات او نیز رونمایی می‌شود. علاقه‌مندان به شرکت در شب محمد بلوری می‌توانند ساعت ۱۷ پنجشنبه ۲۱ آذرماه در «خانه گفتمان شهر» (خانه وارطان) واقع در میدان فلسطین، خیابان طالقانی غربی، پلاک ۵۱۴ حضور یابند.

نظرها

اخبار بیشتر