روسیه به دلارزدایی ادامه می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
روسیه به دلارزدایی ادامه می‌دهد

روسیه به دلارزدایی ادامه می‌دهد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
با وجود افزایش ارزش دلار در بازارهای جهانی، تمایل روسیه به کاهش حجم دلار از ذخایر ارزی خود افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، روند دلارزدایی از اقتصاد روسیه مورد توجه رسانه‌های غربی قرار گرفته است. روزنامه فرانسوی «اکو» اخیرا در گزارشی اعلام کرده است که روسیه به کاهش تدریجی وابستگی اقتصاد خود به دلار ادامه می‌دهد و در عین حال بانک مرکزی روسیه نیز به توافقاتی با همتایان ایرانی، ترک و چینی برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات دو جانبه به جای دلار رسیده است.

این روزنامه اقدامات اخیر روسیه را «عملیات دلارزدایی» خوانده و افزوده است متنوع سازی ذخایر ارزی و تقویت ذخایر طلا باعث کاهش آسیب پذیری اقتصاد این کشور در برابر شوک‌های خارجی و ثبات بیشتر روبل شده است تا جایی که روند کاهش ۱۷ درصدی ارزش روبل در سال گذشته اکنون تقریبا متوقف شده و حتی از ابتدای سال جاری ارزش روبل در برابر دلار ۷٫۶ درصد تقویت شده است.

با این حال کاهش ارزش یورو و یوان در برابر دلار باعث شده است از زمان آغاز فرایند کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی روسیه، این کشور متحمل ۸٫۷ میلیارد دلار زیان شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

روند کاهش وابستگی به دلار تنها محدود به روسیه نیست و بانک‌های مرکزی دیگر کشورها از جمله لهستان، چین و ترکیه سهم دلار از سبد ذخایر ارز ی خود را کاهش داده‌اند. در نیمه نخست امسال روسیه ۳۷۴ تن طلا خریداری کرده است تا به بزرگ‌ترین خریدار طلا تبدیل شود.

طبق اعلام بانک مرکزی روسیه ذخایر طلای این کشور تا ابتدای ماه ژوئیه ۱۰۰٫۳ میلیارد دلار ارزش داشته است. الکسی زابوتکین- مدیر دپارتمان سیاست گذاری پولی بانک مرکزی روسیه- گفته است با وجود کاهش وابستگی به دلار، حذف کامل دلار از چرخه پولی و مبادلاتی روسیه ممکن است بلکه هدف آن است که تا حد امکان آسیب‌پذیری نسبت به دلار کم شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایمناایمنا17 ساعت قبل
فساد و تقلب به روش‌های مدرن در بازار سرمایه رخ می‌دهد، اما آنچه حائز اهمیت است و آثار مخرب عینی و ذهنی ماندگاری بر بازار سرمایه می‌گذارد، فساد مرتبط با گزارشگری مالی است. گزارشگری متقلبانه آن چیزی است که باعث ورشکستگی شرکت‌های بسیار زیادی در ایران و خارج ایران و موجب وارد آمدن خسارت‌های فراوان به سرمایه‌های خرد شده است. صاحبان بازارهای سرمایه دنیا، امروز بر این موضوع اتفاق نظر دارند که شفافیت از مهمترین راه‌های پیشگیری از فساد و تقلب است. علت آن را باید در نبود توجه قانونگذار در هنگام وضع قانون به بانیان و مجریان این نوع قوانین جست‌وجو کرد. بر اساس تحقیقات نگارنده، اندیشکده‌ای با نام «شفافیت برای ایران» در سال ۱۳۹۳ آغاز به کار کرده است.

فیلم | چگونه رمز دوم کارت بانکی را فعال کنیم؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

نظارت بر تاکسی‎‌های خطی

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حدود یک ماه پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، رصد کرایه‌ خودروهای عمومی نشان می‌دهد، کرایه‌ تاکسی‌های خطی هیچ‌ افزایشی نداشته‌ است، اما رانندگان تاکسی‌ها نیز مطالباتی دارند که باید به آنها رسیدگی شود.

ساخت صخره مصنوعی با کشتی باری +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ساعت قبل

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر