مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خوزستان برگزار شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خوزستان برگزار شد

مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خوزستان برگزار شد

مراسم تجلیل از کتابداران، کتابخوانان و فعالان عرصه کتابخوانی استان خوزستان با تقدیر از ۲۷ برگزیده در تالار کتابخانه مرکزی خوزستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان، مراسم تجلیل از کتابداران، کتابخوانان و فعالان عرصه کتابخوانی با تقدیر از ۲۷ برگزیده، با حضور آیت الله شفیعی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری؛ اسماعیل شفاعی، معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ کیامرث حاجی زاده، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان؛ منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان؛ محمد جوروند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان؛ عبدالله موسوی، مدیرکل امور روستایی استانداری خوزستان؛ فرزاد حسینی، مدیرکل پزشکی قانونی خوزستان؛ وحید کیانی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان؛ فرانک موسوی، مدیرکل امور بانوان استانداری خوزستان؛ حجت الاسلام کلاه کج، مدیرکل مرکز خدمات حوزه‌های علمیه اهواز؛ رضا کیانی، مشاور هنری استاندار؛ روسای ادارات دولتی، کتابداران و کارکنان اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان، فعالان و اصحاب رسانه در کتابخانه مرکزی خوزستان برگزار شد.

مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خوزستان برگزار شد - 2

اسماعیل شفاعی، معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با تبریک هفته کتاب و هفته وحدت، اظهار داشت: یکی از زیباترین و والاترین واژه‌های بصیرت افزایی، وحدت است؛ وحدت و اتحادی که رسول اکرم (ص) برای جوامع بشری به ارمغان آورد و همه پیروانش را به میثاق اخوت فراخواند. همچنان که اسلام ناب محمدی (ص) صادق‌ترین منادی وحدت و همدلی در جهان است، ایران اسلامی همواره نخستین ملتی بوده که با وحدت و همدلی به مظلومان در اقصی نقاط جهان کمک می‌رسانده است.

وی مردم خوزستان را نماد وحدت و صبوری دانست و اضافه کرد: ایران اسلامی چه در حوادث داخلی و چه خارجی بر پایه وحدت و پرهیز بصیرانه از تفرقه مانند همیشه بر دشمنان چیره خواهد شد و جنگ نرم فرهنگی و شرایط دشوار اقتصادی را با سربلندی پشت سر خواهد گذاشت.

شفاعی به اهمیت کتاب اشاره کرد و گفت: کتاب در ثبت و ضبط پیشینه تمدن بشری نقش محوری دارد؛ چراکه اگر کتابت نبود، فرایند مهم انتقال فرهنگ به درستی صورت نمی‌گرفت و بخش مهمی از فرهنگ در دالان‌های تاریک گذشته‌های دست نیافتنی مدفون می‌شد؛ از حال پیشینیان مطلع نمی‌شدیم و امکان عبرت آموزی بشر از رفتار گذشتگان برای ساختن آینده‌ای بهتر میسر نمی‌شد.

اسماعیل شفاعی با اشاره به اینکه فرهنگ با کتاب آغاز می‌شود و با کتاب به رشد و بالندگی می‌رسد، عنوان کرد: تفاوت کتاب با سایر رسانه‌ها در این است که همواره در خدمت به مخاطب است و بی هیچ منتی، هر زمان که به سراغش بروی، آماده است. کتاب، برترین رسانه تاریخ است. کتابخوانی، فرهنگی ارزشمند است که باید به درستی حفظ و حراست شود و کتابخانه این نقش مهم را عهده دار است.

معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار داشت: چنانچه با منطق و انصاف قضاوت کنیم در می‌یابیم که با وجود گسترش استفاده از فناوری‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی، هنوز هم توسعه فرهنگ جامعه، ارتباط مستقیمی با میزان اهمیت دادن آن جامعه و مردمانش به کتاب و کتابخوانی دارد.

وی با اشاره به اینکه کتابداران در کتابخوان کردن مردم نقش مهمی دارند، تاکید کرد: باید دقت کنیم که از فناوری‌های نوین غفلت نکرده و فضای کتابخوانی را در بستر ناایستای پیشرفت انواع فناوری‌ها فراهم کنیم که خوشبختانه نهاد کتابخانه‌های عمومی به خوبی به این مهم توجه داشته است.

مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خوزستان برگزار شد - 9

شفاعی بیان کرد: بی تردید امروز نقش کتابداران در جذب مردم به ویژه کودکان و نوجوانان به کتابخانه‌ها و در نتیجه کتابخوان کردن آن‌ها و به تبع آن افزایش سرانه مطالعه مهم است؛ زیرا کتاب و کتابخوانی رقبای سرسختی دارد که باید با تدبیر، از آن‌ها گوی رقابت را ربود. پیروزی کتاب در این رقابت به نفع آینده کشور و فرزندان مان است. کتابداران امروز باید هنرمند، خلاق، دانشمند و مهم‌تر از همه کتابخوان و کتاب شناس باشند. بار مهم و حساس صیانت از فرهنگ غنی و تعالی هویت سبک زندگی ایرانی اسلامی بر دوش کتابداران است.

وی خاطر نشان کرد: در عصر پرجاذبه ارتباطات که افراد و به ویژه کودکان و نوجوانان تحت تاثیر انواع رسانه‌های اجتماعی و در معرض هجوم انواع اطلاعات و داده‌های نه چندان موثق هستند، همچنان نقش کتاب و کتابخوانی در تبادل دانش برجسته است. کتابداران باید قادر باشند کتاب را که مهم‌ترین رسانه تاریخ بشر است، به سطح رقابت با سایر ابزارهای اطلاع رسانی در جامعه امروز برسانند و زمام کنترل جهان اطلاعات را، که روز به روز در حال گسترش است، به خوبی به دست بگیرند.

معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه کتابداران به لحاظ حرفه‌ای و اجتماعی، در ترغیب مردم به مطالعه مسئول هستند، اظهار داشت: کتابداران علاوه بر انجام دقیق و مسئولانه وظایف شغلی و ایجاد آرامش و جذابیت در فضای کتابخانه‌ها، باید بهترین کتابخوان و کتاب شناس باشند.

وی با اشاره به اینکه کتابداران در خط مقدم ارائه خدمات به جامعه اسلامی قرار دارند، افزود: کتابداران باید کتاب‌های مناسب ویژه هر گروه سنی را بشناسند و در صورت نیاز با روی گشاده و صبر بهترین مشاوره را به مخاطب ارائه دهند.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

وی به سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با نقش ویژه و اثرگذار کتابداران اشاره کرد و یاد آور شد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند «کتابدار صرفا آن کسی نیست که خدمت آوردن و دادن کتاب را بر عهده می‌گیرد، بلکه کتابدار می‌تواند منبع، منشا و مرجعی برای راهنمایی مراجعه کنندگان به کتاب باشند و این اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه کتابداران در امر خواندن و کتابخوانی و کتابشناسی پیشقدم شوند.»

شفاعی اضافه کرد: نهاد کتابخانه‌ها در سالی که گذشت طرح‌های مختلفی را برای کتابخوان کردن مردم و ترویج امر مطالعه چه در حوزه نرم افزاری و چه سخت افزاری در دستور کار داشت که برخی از آن‌ها انجام شد و برخی در حال انجام است.

وی تصریح کرد: استان خوزستان از جمله استان هایی است که به لحاظ شاخص‌های کتابخانه‌ای در کشور پیشرو است و اگر با همین انرژی برنامه‌ها را در حوزه کتاب و کتابخوانی دنبال کند، به هدف غایی ما در نهاد کتابخانه‌ها که همانا ترویج فرهنگ ناب مطالعه است، دست می‌یابد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان: ۴۸۰۰ مترمربع به فضای کتابخانه‌ها عمومی خوزستان افزوده شد

در این مراسم، منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان اظهار داشت: توسعه زیرساخت‌های کتاب و کتابخوانی در استان، یکی از اولویت‌ها بود که با برنامه ریزی‌های انجام شده، در یکسال گذشته ۱۲ کتابخانه عمومی به مجموعه کتابخانه‌های عمومی خوزستان اضافه شد. این کتابخانه‌ها در مناطق محروم، روستایی و کم برخوردار واقع شده‌اند. با افتتاح این ۱۲ کتابخانه، چهار هزار و ۸۰۰ مترمربع به فضای کتابخانه‌ای استان افزوده شد. بعلاوه، سه هزار و ۳۵۰ مترمربع نیز فضای کتابخانه‌ای در حال ساخت است.

مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خوزستان برگزار شد - 20

وی تبدیل کتابخانه‌ها به مراکز فرهنگی و اجتماعی را از رویکردهای کتابخانه‌های عمومی دانست و اضافه کرد: در این راستا استاندار خوزستان توجه ویژه‌ای به کتابخانه‌ها و تشکیل جلسات انجمن داشت و در این زمینه رتبه اول را در سطح ملی کسب کرد.

وی با اشاره به حضور فعال کتابداران در مناطق سیل زده و ارائه خدمات به سیل زدگان، تصریح کرد: از دیگر اولویت‌های ما در حوزه کتاب و کتابخوانی حضور خانواده‌ها در فعالیت‌های کتابخوانی است که برنامه‌های متنوعی در طول ی کسال گذشته برگزار شد.

کوهی رستمی به فعالیت‌های حوزه کودک در کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد و گفت: از مجموع ۱۵۸ هزار عضو کتابخانه‌های عمومی استان، ۱۰۴ هزار نفر را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند. این امر نشان می‌دهد، فعالیت‌ها و برنامه ریزی‌های ما در حوزه کودک اثرگذار بوده و این قشر در حال استفاده از خدمات فرهنگی در این حوزه هستند.

در ادامه محمد جوروند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی، اظهار داشت: کتابداران خدمات شایسته‌ای را در راستای ترویج فرهنگ مطالعه انجام می‌دهند که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. اهمیت مشاغلی همچون پرستاری که در جهت پرورش جسم خدمات رسانی می‌کنند، برای همه مشهود است ولی کتابداران کار پرورش روح را بر عهده دارند که رسالت سنگینی است.

وی اضافه کرد: در خوزستان مناطق حاشیه‌ای و کم برخوردار بسیاری وجود دارد که نیاز است به لحاظ فرهنگی به آن‌ها رسیدگی شود؛ وقتی بحران و اتفاق ناگواری رخ می‌دهد، این مناطق بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند.

جوروند خاطر نشان کرد: در خوزستان کتابداران خدمات بسیار ارزنده‌ای به اعضا ارائه می‌دهند و پیش از آنچه بحث مالی مد نظرشان باشد، ارزش معنوی این کار برای آن‌ها مهم است.

در این مراسم از کتابداران، کتابخوانان و فعالان برتر عرصه کتابخوانی خوزستان تجلیل شد. اسامی برگزیدگان به شرح ذیل است:خدیجه کلهری، مسابقه خاطره نویسی گتوندنازنین زهرا زینی وند، مسابقه نقاشی «بچه‌ها آینده سازان ایران» اهوازطاها کعبی، مسابقه نقاشی «بچه‌ها آینده سازان ایران» هندیجانفاطمه بهلولی، هدهد سفید (داور کودک) اندیمشکنرگس کثیر، هدهد سفید (داور کودک) شوششادی عاطفی مهر، هدهد سفید (داور کودک) اندیمشکراضیه خلف آبادی، کتابدار برتر نهادی، کتابخانه مرکزی استانمرجان موسوی، کتابدار برتر نهادی کتابخانه شهید باهنر اهوازامیره موالی زاده، مسئول کتابخانه عمومی شهید باهنر اهوازعمومی شهید مطهری شهرستان رامشیر، کتابخانه نهادی برتردکتر مرتضی سرهنگی شهرستان اندیمشک، کتابخانه مشارکتی برترعیدی محمد اسد، خدمتگزار برتر کتابخانه عمومی علامه شیخ شوشتریپونه حسین پور، کتابخوان برترمحمد مهدی قربانی، کتابخوان برترامیرسام عالی محمدی، کتابخوان برترعلی ستایشی، کتابخوان برترزهرا خالدی، کتابخوان برترفروغ کاظمی سنگدهی، کتابخوان برترحسینعلی قیصری، کتابخوان برترپیمان جهانگیری، فرماندار اندیمشک، عضو انجمن برترمنوچهر ورناصری، فرماندار باوی، عضو انجمن برترمحمد پاکدل، فرماندار آغاجاری، عضو انجمن برترسیدمجید حسینی نژاد، فرماندار رامشیر، عضو انجمن برترفریبا لطفی بافنده، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی اندیمشکیوسف حمیدی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی باویحنا ربیعی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی آغاجاریحیدر حیدری، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی رامشیر

مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خوزستان برگزار شد - 28مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خوزستان برگزار شد - 29

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۱۳ آذر ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلف و سوژه‌های متنوعی چون بازداشت مدیرعامل معتاد، حمایت رهبر انقلاب از جوانان مومن، سخنرانی رئیس جمهور و … پرداخته است. انتهای پیام/

فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

الفالف1 روز قبل
فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگرانگروه سیاسی الف، ۱۴ آذر ۱۳۹۸، ۰۳:۳۰ ۳۹۸۰۹۱۴۰۰۴لیدرهای عملیاتی و راهبردی اغتشاشگران با هدایت افراد زیرمجموعه و مردمی که در خیابان‌ها حضور داشتند، دستور حمله به ماموران انتظامی و به آتش کشیدن بانک‌ها و اموال عمومی را صادر می‌کردند.

تخلف بیش از یک و نیم میلیارد دلاری وزارت نفت

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وی گفت: این پرونده به عملکرد سال ۸۹ تا ۹۳ مربوط می‌شود که رسیدگی کردیم و در نهایت، چون از نظر دیوان تمکین نشد، دادستان به ناچار دادخواست صادر کرد. دادستان دیوان محاسبات افزود: البته اگر آنان را قانع و ملزم می‌کردیم که سهم صندوق توسعه ملی را بپردازند ضرورتی به تعقیب شان نبود، اما چون نپذیرفتند اعلام کردیم که تعقیب می‌شوند تا کار به رای منتهی شود. آقای شجاعی افزود: ما معتقدیم که سوخت رسانی به کشتی‌های داخلی هم از مصادیق صادرات است و سهم صندوق توسعه ملی باید در آن دیده شود. چرا شرکت هپکو یا آذران با مشکل مواجه شدند؟ این در حالی است که هدف اصلی خصوصی سازی، تغییر مالکیت مدیریت به شیوه‌های قانونی است. وی مهمترین پرونده‌های واگذاری در سازمان خصوصی سازی را شامل شرکت کشت و صنعت مغان، پالایشگاه کرمانشاه، خودروسازی تبریز و آلومینیوم المهدی برشمرد.

تصاویر جدید از لحظه غارت فروشگاه‌ها توسط آشوبگران

مهرمهر20 ساعت قبل
این تصاویر مربوط به اعتراضات اخیر است که طی آن عده‌ای سواستفاده‌گر و فرصت‌طلب این اعتراضات را به کام خود کرده و این اعتراضات را به اغتشاش و آشوب کشانده‌ند.

نانو شیشه زیست فعال

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر‏ نانو مواد شیشه زیست فعالی را به دست آوردند که خواص بیولوژیک دارد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
اکران خصوصی «مطرب» به کارگردانی مصطفی کیایی با حضور پرویز پرستویی، الناز شاکردوست و محسن کیایی، شب گذشته (چهارشنبه ۱۳ آذر) در پردیس چارسو برگزار شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری1 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری1 ساعت قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا1 ساعت قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین1 ساعت قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا1 ساعت قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا1 ساعت قبل