تخصیص بودجه ۱۵۰ میلیاردی برای پیگیری مشکلات رفاهی دانشجویان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
تخصیص بودجه ۱۵۰ میلیاردی برای پیگیری مشکلات رفاهی دانشجویان

تخصیص بودجه ۱۵۰ میلیاردی برای پیگیری مشکلات رفاهی دانشجویان

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
فارس نوشت: معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: از محل هدفمندی یارانه‌ها، بودجه ای بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان برای پیگیری مسائل و مشکلات دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور درنظر گرفته شد.

سیما سادات لاری در حاشیه نشست مدیران دانشجویی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: مدیران دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خط مقدم مطالبات دانشجویان در حوزه مسائل رفاهی از جمله، تغذیه، اسکان و وام‌های دانشجویی هستند.

وی افزود: چالشی که در حال حاضر مطرح است، افزایش ۳۲٫۵ درصدی ظرفیت دانشگاه‌ها در سال جاری بدون درنظر گرفتن زیرساخت‌های لازم است که مدیران دانشجویی و فرهنگی را با مشکل مواجه کرده است، چراکه مدیران دانشجویی از بومی و غیربومی بودن دانشجویان اطلاعی نداشته و با وجود کمبود زیرساخت‌ها در زمان پذیرش، باید تمامی دانشجویان را اسکان داده و برایشان رفاه فراهم می‌کردند. از طرفی، به دلیل مشکلات اقتصادی مردم در جامعه، تمایل دانشجویان به استفاده از ظرفیت خوابگاه‌ها بیشتر است، برای مثال، مصرف غذای دانشجویان، ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر متقاضیان غذا و خوابگاه در دانشگاه‌های علوم پزشکی بیشتر شده و بودجه مناسبی برای ایجاد زیرساخت‌ها در اختیار نداریم، تصریح کرد: با نظر ویژه وزیر بهداشت به موضوع دانشجویان و پیگیری‌های معاونت توسعه و حمایت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، از محل هدفمندی یارانه‌ها، بودجه‌ای بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان برای پیگیری مسائل و مشکلات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درنظر گرفته شد. این بودجه، در هفته آتی در دانشگاه‌ها به عنوان کسری غذا توزیع خواهد شد تا بتوانیم تاحدودی به دانشگاه کمک کنیم.

لاری بیان کرد: در نشست امروز سه کارگروه برگزار خواهد شد که یکی از کارگروه‌ها در مورد وضعیت اسکان دانشجویان است، چراکه در حال حاضر، بیش از ۵۰ درصد خوابگاه‌های دانشجویی فرسوده و قدیمی است و سالانه باید هزینه‌های زیادی صرف شود تا بتوانیم این خوابگاه‌ها را تعمیر کنیم. از سوی دیگر، یک سری پروژه‌های خوابگاهی داریم که به علت مشکلات مالی نیمه کاره رها شده‌اند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان | بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی گفت: لذا، در این راستا، درحال پیگیری وام‌ها و تسهیلات بانکی هستیم که وزارت بهداشت در این زمینه نیز جلساتی را با مدیران و نمایندگان بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی برگزار کرد و با آنها صحبت شد تا بتوانیم از وام هایی استفاده کنیم که دو سال تنفس داشته باشد و سود آن کم شود و صندوق رفاه که مشارکت خوبی با ما دارد، سود این وام‌ها را پرداخت کند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در مورد تغذیه دانشگاه‌ها، هرچه سلف سرویس دانشگاه‌ها را به سمت صنعتی شدن ببریم، کیفیت غذا افزایش و هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند. چراکه برای دانشجویان کیفیت غذا مقوله بسیار مهمی است.

وی با اشاره به نقش شوراهای صنفی در پیگیری مطالبات دانشجویان، عنوان کرد: شوراهای صنفی، شوراهایی هستند که پیگیر مطالبات صنفی دانشجویانند و درواقع بازوی ما در تصمیم گیری‌ها بوده و همراه و همگام با ما هستند.

لاری درخصوص افزایش رقم وام‌های دانشجویی بیان کرد: در سال جاری موفق به افزایش رقم وام‌های دانشجویی نشدیم، اما درصدد هستیم که با توجه به افزایش نرخ تورم، این ارقام افزایش پیدا کند.

وی درخصوص ضوابط آیین نامه‌های دانشجویی، اظهار کرد: تاکید ما بر اصلاح آیین نامه‌ها است تا آیین نامه‌ها پاسخگوی نیازهای فعلی دانشجویان باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: درصدد هستیم با توجه به شرایط بومی هر منطقه‌ای، با ایجاد فضای متحدالشکل، کاری کنیم که احساس عدالت در بین تمامی دانشجویان ایجاد شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

طرح بازدید از وسایل گرمایشی در پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آتش‌نشانان پایتخت داوطلبانه با حضور در سطح شهر، ایمنی وسایل گرمایشی منازل، مهدکودک‌ها و خانه‌های سالمندان را کنترل کردند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پارسال میزان تلفات ناشی از استنشاق گاز منواکسیدکربن حدود ۳۸ نفر بود که امسال به ۵۰ نفر رسیده است و ۲۵ افزایش داشته است، پس می‌توانیم با رعایت موارد ایمنی و استانداردسازی از وقوع حادثه جلوگیری کنیم.

قهرمان امانت دار ملی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارگر شهرداری یک کیف پر از پول، چک و اسناد به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان را که پیدا کرده بود، به صاحبش برگرداند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشچندی قبل دختر جوانی با مراجعه به پلیس از یک مرد شیاد شکایت کرد و گفت: من تازه نامزد کرده بودم و برای خرید جهیزیه‌ام نیاز به پول داشتم. در یکی از سایت‌های آگهی در فضای مجازی تبلیغ فروش وام ۱۵ میلیون تومانی دیدم و با شماره‌ای که داده بودند تماس گرفتم. مرد جوانی تلفن را جواب داد و بعد از چند دقیقه که با هم گفتگو کردیم به من گفت می‌تواند برایم وام بیشتری هم بگیرد. اما گفت این شرط من برای پرداخت وام بود حالا وام را برایت جور می‌کنم. اما مأموران در بررسی گوشی تلفن همراه متهم چند عکس خصوصی از دختر جوان پیدا کردند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مردی که زن همسایه را هدف نیت شوم خود قرار داده بود، نامه عجیبی برای قضات نوشت. رسیدگی به این پرونده از سال ۹۷ به دنبال شکایت یک زن ۲۶ساله به نام فائزه در دستور کار پلیس قرار گرفت. رسیدگی به این پرونده از سال ۹۷ به دنبال شکایت یک زن ۲۶ساله به نام فائزه در دستور کار پلیس قرار گرفت. به دنبال شکایت این زن، مرد همسایه ردیابی و بازداشت شد و جرم سیاهش را گردن گرفت. در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و وی را به ۱۲ سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق محکوم کردند.

مسابقه تا یلدا بخوانیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر