کتابداران باید در معرفی کتب مفید و سازنده به جامعه پیشگام باشند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
کتابداران باید در معرفی کتب مفید و سازنده به جامعه پیشگام باشند

کتابداران باید در معرفی کتب مفید و سازنده به جامعه پیشگام باشند

مدیرکل و جمعی از کتابداران کتابخانه های عمومی استان قزوین با آیت الله عبدالکریم عابدینی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قزوین، مدیرکل و جمعی کتابداران کتابخانه‌های عمومی قزوین با آیت الله عبدالکریم عابدینی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین دیدار کردند.

در این دیدار آیت‌الله عبدالکریم عابدینی با اشاره به اهمیت کتاب و مطالعه در دین اسلام، اظهار داشت: هر فرد کتابخوان می‌تواند اطرافیان، دوستان و نزدیکان خود را با کتاب‌های مفیدی که می‌شناسد، آشنا سازد.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به آیات و احادیث مربوط به اهمیت کتابخوانی و مطالعه، افزود: توصیه به کتاب و کتابخوانی همواره از منویات مقام معظم رهبری نیز بوده که تلاش در این راستا باید مورد توجه مسئولان و عموم مردم قرار گیرد.

آیت الله عابدینی بیان کرد: مساجد و آستان مقدس امام زاده‌ها، ظرفیت مناسبی برای راه اندازی کتابخانه هستند و می‌توانند به عنوان مجموعه‌های فرهنگی- مذهبی مورد بهره برداری قرار بگیرند.

وی در ادامه فضای مجازی و امکانات نرم افزاری را رقیب جدی کتاب عنوان کرد و گفت: با توجه به گسترش فضای مجازی و امکانات نرم‌افزاری تلاش کنید تا با مجهز شدن به امکانات روز، خدمات گسترده‌تری ارائه دهید.

امام جمعه قزوین ضمن اشاره به لزوم معرفی کتاب‌های مناسب، اذعان کرد: گاهی یک کتاب محتوای خوبی دارد، اما ممکن است مناسب سنی نباشد. ما باید کتاب‌های سالم را متناسب با شرایط سنی افراد، در اختیار آنان قرار دهیم تا کرامت انسانی و دین‌مداری و اخلاق آن‌ها را افزایش دهد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

فاطمه محمدبیگی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین در ابتدای این جلسه اظهار داشت: در استان قزوین ۶۲ باب کتابخانه نهادی و مشارکتی با زیربنای ۳۱ هزار مترمربع وجود دارد و ۸۱ هزار عضو نیز از این تعداد کتابخانه استفاده می‌کنند. حدود ۹۶۵ هزار منبع در اختیار اعضای کتابخانه‌های عمومی استان قرار دارد.

وی با بیان اهمیت ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه مفید، بیان کرد: سرمایه گذاری در امر کتابخوانی، سرمایه گذاری برای رشد و تعالی بشریت است و پیشرفت و توسعه پایدار از مسیر آگاهی بخشی و مطالعه کتاب امکان پذیر است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی قزوین در ایام هفته کتاب، گفت: تجدید میثاق با خانواده شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم، برگزاری نشست‌های رونمایی و نقد کتاب، نشست‌های کتابخوان ویژه اقشار و مدارس، عضویت رایگان عموم مردم در روز بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار، نواختن زنگ کتاب، نشست کتاب‌خوانی ویژه نابینایان، برپایی گلریزان کتاب و … از جمله اقدامات این اداره در هفته کتاب بوده است.

محمد بیگی تصریح کرد: دسترسی آسان مردم به کتاب، افزایش سرانه مطالعه، ترغیب مردم به کتاب و کتابخوانی از جمله اولویت‌های این اداره کل است.

وی در پایان بیان کرد: بهره گیری از ظرفیت روحانیون به دلیل ارتباط نزدیک و مستمری که با عموم مردم دارند از برنامه‌های مهم ما برای توسعه مطالعه مفید است.

کتابداران باید در معرفی کتب مفید و سازنده به جامعه پیشگام باشند - 13

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما4 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.
همشهریهمشهری4 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر